Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Spiker01

Nečetl jsem předlohu, nemám tudíž k látce žádný vztah, ovšem už z trailerů mi bylo jasné, že se mi, minimálně po vizuální stránce, bude Ender's Game líbit. A je to tak. vizuální stránka je naprosto dechberoucí a to bylo to hlavní, co mě odtrhlo od obyčejného až klišoidního příběhu. Ale co, herecké výkony, zejména Asy Butterfielda, mě velice mile překvapily a Harrison Ford po delší době nevypadá znudeně a snaží se. Mně to stačilo, blu-ray na 152cm tv mě totiž naprosto dostalo...82% ()

castor

Termití mimozemšťané si chtějí smlsnout na Zemi, na ní z hysterického strachu nevymyslí nic lepšího, než obrovské peníze (tak proč jsou v programu i dost hloupí smradi?) nacpat do výcvikových programů pro strategicky nadané náctileté děti. Jedno z nich od začátku vyniká, takže je asi jasné, jak to s touhle nadějí lidstva dopadne. Výsledku musí jít divák hodně naproti. Věřil jsem, že budu na konci spokojený. Nebyl jsem. Mě hrdinovo odolávání šikaně starších kadetů nebo budování si okruhu spojenců příliš nebralo. Ano, je to sympaticky nehollywoodské, ale pořád jsem měl před očima, že hlavní hrdinové v nákladné sci-fi jsou děti. To hlavní (asi pětatřicetikilové a pobledlé) je pramálo sympatické, zájem o něj chybí, takže mě opravdu nezačal tížit jeho úděl. Bylo to chladné, divácky nepřívětivé a moc teoretické. Těšil jsem na něco jiného, hravost i dravost chyběla. Můžu už si prosím pustit tu úchylně zábavnou Hvězdnou pěchotu? ()

*CARNIFEX*

Ender, chlapec obdarovaný mimoriadnymi schopnosťami určenia stratégie boja je odvedený od svojej rodiny, aby v špecializovanej "armáde" pre talentované "deti" dotiahol svoje prednosti k dokonalosti. Ľudstvo čaká krutý boj s mimozemskými bytosťami zvanými "Termiti", v ktorom by mal "vyvolený" Ender zabezpečiť víťazstvo. Podarí sa mu zabrániť invázii? Dobrodružná sci fi rozprávka pre teenagerov. Napriek tomu, že pár efektov skutočne zaujalo a záver pomerne prekvapil, predsa len, fanúšikov si tento film nájde najmä v nižšej vekovej kategórii. ()

Rex Mundi

Myslím, že Klerik to vystihol výborne a mám rovnaký názor - ako zastúpenie myšlienkovo extra nabitej predlohy je to obstojné, ba možno až chvályhodné. Samozrejme, že výpadkom, skratkovitosti, zjednodušeniam a sem-tam prehnanému klišovitému symbolizmu sme sa nevyhli. Ale stálo to za to :-) A dúfam, že film inšpiruje niektorých ľudí, aby si prečítali knihu, v ktorej objavia oveľa, oveľa viac. ()

D.Moore

Předlohu neznám, a tak jsem se mohl nechat překvapovat... A že bylo čím. Film je nečekaně vážný, konverzační a zkrátka herecký, triky ani akce v něm rozhodně nehrají prim, a to mě velmi potěšilo. Stejně jako hlavní hrdina, který není klasický ufňukaný chudáček, jemuž nikdo nevěří, nýbrž sebevědomý mladý muž, jenž si jde za svým - respektive za tím, za čím jiní chtějí, aby šel. Harrison Ford dostal hodně prostoru, což je také fajn, Ben Kingsley byl spíše taková ozdoba, ale důležitá. Závěr jsem nečekal a jeho myšlenka - a tedy i myšlenka celého filmu - je chvályhodná. Škoda je jen pohříchu nevýrazné a nenápadité hudby a několika nelogických věcí - proč na závěrečnou strategii nepřišel nikdo z dospělých například (v knize to možná vysvětleno bude). Navzdory tomu, že se mi Enderova hra vcelku líbila, bych ale druhý díl oželel. Jak známe Hollywood, už by totiž nemusel být tak sympaticky "nevelkofilmový". Tři a půl. ()

kulyk

Milí Jůheláci, vracím se k systému očekávání - zhodnocení, které se mi tak krásně neosvědčilo při olymp/pyjskýh gejmech. Ten Endrůf gejm je v knižní podobě docela spektakulární počin, natažený od vyvrhnutí pindi na svět až kamsi po ležatou osmičku. S roztomilým humáčnistickým přesahem...... ba dokonce až entomologickým, ha! Po přečtení několika vrchních a povrchních komentářů mám podezření, že film se od podobných zbytečností spokojeně oprostil a má za cíl dodat pubíkům další usínací fantazii, v níž ovládnou svět, zachrání tu nejkozatější spolužačku před úlisným pedouchem, co by jí rád zprznil, aby jí následně prznili sami a to tak snaživě, až se jim beďárky na rosolovitých prdelích změní v eruptující kráterky (my, odpovědní starci, takto již dávno nesníme, ne ne ne a ne! Necháváme si zdát o zaplacených složenkách či o tom, jak nás vrcholový menežment vyznamenává před nastoupenou administrativou, ve spešlově případě dílnou). Tak schválně. === Film poměrně logicky zjednodušuje knižní děj, psychologická stránka Enderova rozvoje je značně potlačena, stejně jako progres komunikace mezi ním a přerostlou žouželí. Což je škoda, přeškoda. I tak jsem nucen konstatovat, že dobrý, vole! Pokud by Hoodovo dílo přivedlo byť jen procento adolescentních diváků ku Cardově sérii, místo, aby louskali obrýlená Bradavičnatá prasátka, stříknu radostí do textilu. Závěr doslova pláče po pokračování, zde jsem však skeptičtější, než ona Šádvelovo panna ohledně úspěšného ,,vystoupání na vrchol", a to bez ,,vedení" někým, kdo není absolutní mongol. Další díly Enderovy ságy ani zdaleka nenabízí tak akční prostředí (leda, že by došlo k uhnutí do Stínové série), to je totiž upozaděno úvahami o transcendentálnosti mezidruhové Solidarnośći. Nevím nevím, jestli se tohle holýúd odhodlá zaplatit. ()

Spooner

Knihu jsem sice nečetl, a po tomhle filmu se do toho ani moc nehrnu, ale takhle nějak si vzhledem k její reputaci představuju zprasenou adaptaci. Zde totiž ze scénáristického hlediska nefunguje vůbec nic. Ano, celkem hezky se na to kouká, první hodinka ještě plyne docela slušně, efekty a soundtrack to drží i v těch horších pasážích a Harrison Ford je po sportovním 42 tenhle rok opravdu ve formě. Jenže příběh nedává vůbec smysl a ke konci se mi ze všech těch nesmyslů skoro točila hlava. Linky a vztahy, které jsou v předloze evidentně nějak rozvíjeny, se zde odbydou pár větami a hlavnímu hrdinovi jeho vývoj a emoce divák nesežere. A nemůže za to jen prkenný Asa Butterfield, ale nohy mu právě podráží i scénář. Dialogy vás navíc ve své druhé půlce již začnou definitivně uspávat a u závěrečné akce už jsem regulérně klimbal. Ze sci-fi klasiky se tak stala pouze nemastné neslané scifko pro teenagery, což je dost velká škoda. 50% ()

Wacoslav1

Super kids nový generace všechny zachrání! Už podle traileru to vypadalo na docela slušnou srágoru a dopadlo to přesně podle očekávání.10% ()

Davies182

Moje máma dycky říkávala: je to hra, dokud někomu nevypíchneš voko! Knihu sice jsem nečetl (fakt se to nedá stíhat s těma dalšíma cca třiceti úplněnejlepšímasci-fi, co mám v knihovničce) a film, který teď zmíním, jsem neviděl, ale tipuju, že filmová Enderova hra je minimálně ze třiceti procent takovým Hunger Games po vesmírňácku s tím, že asi bude i o dost drsnější, osudovější a hlavně hravější. Ale dost hádání. Má to úžasný spád od první až do poslední vteřiny, Hood si s režijí evidentně vyhrál, no a s odstupem času (ehm, šest hodin po zhlédnutí) se prostě jedná o zdaleka nejsympatičtější odpočinkové, PLNOKREVNÉ scífo, které jsem tento rok viděl. Moc tomu ani neubírá, že se Asa kdovíproč stále cítí před kamerou nesvůj (všimněte si těch radcliffeovských tiků a záškubů těla), tyhle anti-gravitační skopičiny Vás ve spojení s epesním Jablonskyho hudebním podkresem v sále přikovají do sedadel. ()

gogo76

Trailer ma nelákal, ale H. Ford a Ben Kingsley sú dosť presvedčivý. Napokon film nasekaný trailer v mnohom prekonal, no ostal som trochu prekvapený koľko priestoru dostali detskí hrdinovia. Akoby bol film robený práve pre toto publikum. Pre mňa osobne, ale určite i pre mnoho ďalších bolo veľkým sklamaním, že sa v závere so žiadnymi mimozemšťanmi nestretneme. Toto som bral ako taký malý podvod na divákovi. Scény cvičenia a bojových hier v beztiažovom trenažéri však boli natoľko vydarené, že sa prikloním k slabším štyrom *. 70%. ()

Tom_Lachtan

Předem se bez mučení přiznám - jsem nečtenář předlohy, možná proto se mi výsledek líbil tak, jak se mi líbil. Upřímně, ve výsledku mi nechybí nic, jasně, někde se určitě mohlo jít do hloubky a asi tomu bude lecos chybět, ale no a? Když budu chtít a až si na to najdu mezo xy dalšíma ságama čas, tak si to přečtu, nechci přesnou literární ilustraci převedenou do hejbacích obrázků, chci fajn military scifi, které jsem dostal - kéž by se takových urodilo víc a přemýšlím, jestli jsem viděl nějakou tak povedenou od Hvězdné pěchoty, oba jsou to filmy (a adaptace) výborné, jen každý jinak. Herci hrají dobře, až výborně, nehledě na to, jestli se jedná o starou überkvalitní gardu (a toho sympatickýho černocha!), nebo porůznou omladinu. Snad jen škoda, že finální otočku jsem čul dopředu, což ovšem nevadí. Jen klacků s kamenů příště víc. . . . . . . . Pokud si to tedy na nějaké příště vydělá. UPDATE: předloha je už nějakou dobu za mnou, mé hodnocení o filmu platí stále. Konec hlášení ()

Xmilden

Knížku jsem četl a musím směle prohlásit že to byl dost možná nejlepší sci-fi román, který se mě kdy dostal do ruky (a že jich bylo). Dneska již nečtu, koukám místo toho na filmy. Nevím přesně v čem se lišila kniha od filmové verze, ale rozdíly tam zcela jistě jsou. Samozřejmě jsem byl na film moc zvědavý a těšil jsem se. Těžko soudit jak by vypadal kdyby vzniknul před nějakými 10 lety namísto v roce 2013. Zcela určitě by byl jiný. Nicméně, už jen fakt že si někdo dal tu práci a podle skvělé předlohy natočil příběh, který se dostane opět do širšího podvědomí je chvalihodný. Měl jsem poměrně značné obavy z hlavního hrdiny, kterého hraje kluk z Huga (ukázaly se jako liché). Příběh je dostatečně poutavý a zcela určitě bych byl rád, kdyby vzniklo pokračování, protože Enderovou hrou celá sága o geniálním stratégovi nekončí. 75% ()

-bad-mad-wolf-

Je úplně jedno, že lecos z knihy zmizelo - šedesátihodinového filmu, jenž nevypustí ani písmenko, se v kinech prostě nedočkáme. Důležité je, že zase jednou někdo dokázal natočit film, jehož obsah není hloupý, není za každou cenu morálně korektní a nabízí nástin několika kontroverzních myšlenek. Na poli soudobých blockbusterů v podstatě malý zázrak (ačkoliv Enderova hra není zrovna případ typického blockbusteru). Herci dost dobří, navrch bombastická hudba. To je zhruba všechno, co bych k Enderovi chtěl říct - jen ještě dodám, že vyčítat tomuto filmu rating a obviňovat ho z podbízivé líbivosti je tentokrát skutečně volovina a ignorantství. V přímém souboji kontroverzních "her" pro mladé poráží Ender ty Hladové s jasným přehledem. ()

sepp odpad!

Někdo mě měl před zkouknutím tohoto "počinu" varovat, že jde o dětský film. Budiž, kdyby byl aspoň podařený. Nenapadá mě ale jediná kladná věc na téhle filmové břečce, kdy jsem se celých krásných 114 minut málem unudil k smrti. Toto shlédnout bylo doslova utrpení. ()

darkrobyk

Hvězdná pěchota pro děti! Oškliví brouci (z nichž ale uvidíte jen jednoho křížence kudlanky s vetřelčí královnou) a nebohé lidstvo. Jelikož hnusní hmyzáci napadli před lety Zemi, je třeba se na ně připravit. Ovšem ne na další mimozemský útok, nýbrž na vykydlení jejich domovské planety. Téměř celý film zabírá vojenský výcvik, takový ten nechutně šikanozní, jak to jen Amíci umí. Divím se, že nedošlo na čistění latrin kartáčky na zuby a sebevraždy labilních jedinců. Ender působí jak permanentně vyděšený zajíc, ale když jde do tuhého, nejde pro ránu daleko. Některé momenty jsou však zajímavé - například interaktivní hra, která se začne přizpůsobovat hráčově vědomí, nejen... Beru i neustálou rozpolcenost vůdčích postav - je dobré zatahovat do války děti? Triková stránka je na velmi dobré úrovni (bohužel ale neviděl jsem v kině). Výprava je někde mezi 2001:vesmírná odyssea a Vetřelcem. Gigerův vklad do sci-fi je natolik silný, že je asi těžké se mu vyhnout (planeta, kde je vojenská základna, jako by vypadla z původního Vetřelce...o interiérech nemluvě). Chválím závěrečné poselství, které nenásilnou formou připomíná, že člověk je zodpovědný za své činy (jedno z hlavních pravidel posádky StarTreku). Nad očekávání dobrý film. ()

Hrabka odpad!

Dokážu pochopit, že pokud byla předloha dobrá, že si film své příznivce najde, taky bych asi hodnotil lépe, ale bez znalosti knihy bylo pro mě sledování tohoto blábolu doslova utrpením. Hrůza, děs po všech stránkách. Ať už se jedná o stupidní nápad s dospívajícími "ochránci Země", natvrdlý děj plný blbých dialogů a scén nebo naprosto stupidní konfrontace mezi postavami, tento film si ode mě prostě nezaslouží ani tu jednu hvězdu, nevím za co bych ji mohl dát. Navíc moje averze vůči MáslovýmuPoli se prohlubuje... Tento film je z mýho pohledu jeden velkej sci-fi omyl tohoto roku a jedno z nejhorších sci-fi, co jsem kdy viděl. 10% ()

LiVentura

Je to poselství "stavět" a ne "ničiť".!!! Každý život je ve vesmíru vzacnosti a musí se respektovat.. mile, genialita toho hlavního hrdiny je až šokující. :-) ()

cheyene

Spíše slabší sci-fi podívaná, která svým příběhem a pojetím musí zajmout zejména diváky ve věku 12-17 let. Neříkám, že mě Enderova hra nebavila, ale podruhé bych si ji určitě nepustil. Nejen proto, že moc nemusím snímky, v nichž je hlavní hrdina dítě (a je vskutku geroj, akční hrdina), ale také z důvodu, že je téměř celý průběh příběhu značně průhledný. Neotřelá pointa však potěší. ()

juta

Asa, né ta společnost co vyváží odpad, ale Asa Butterfield je celkem fajn kluk. Nevím zda byl na tuto roli ten pravý, ale popral se s tím hodně dobře. Příběh bez masivního burácejícího zakončení, za to s perfektním příběhem, který zaujal a jako motivace pro dospývající děcka naprosto ideální. Líbilo se mi hlavně to, jak si dokázal Ender poradit v každé situaci a vše měl totálně pod kontrolou bez černé hmoty v mysli. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013