Pernicek19

Tento film se mi plete se Školou základ života. Skvělé výkony nejlepších herců, jako byl třeba v té době Marvan či Pešek. Škoda, že jsem tuto dobu už nezažila. Některým mým bývalým spolužákům by to prospělo. :-D Jinak skvělé hlášky. Je to film, na který se vždy ráda podívám. :-) Dávám 5 hvězdiček. :-) ()

gapa466

Tento film mě vždy bavil. Pokud tedy mohu soudit podle sebe, tak je to film pro všechny věkové kategorie. Super. 5* ()

marvin1

Film nikoliv nepodobný, ba stejného námětu od stejného autora a téhož režiséra Friče, natočený jen o rok později, v předvečer válečného stavu, je jemnější variantou vtipného průzkumu studentského života tehdejších gymnasistů. Dokonalou, něžně rozvernou postavu zde navíc ztvárnil Jindřich Plachta jako svědomitý, citlivý pedagog bez profesury, jehož osud prolíná celým filmem jako vedlejší linka jinak strohého děje. námět nemá smysl pro jeho opakování, jednoduchost  a podobnost s filmem Škola základ života podle hry Jaromíra Žáka "Študáci a kantoři" hodnotit, o to více je třeba vyzdvihnout skvělé výkony protagonistů. Možná jen malá zajímavost, student Peterka, ve filmu Škola základ života student Holous, jsou postavy, ztvárněné původně baletním tanečníkem Richardem Antonínem Strejkou, kterého starší posluchači mohli pamatovat jako skvělého rozhlasového Ferdu mravence v Sekorových rozhlasových zpracováních známé dětské knihy. Strejka byl mezi českými herci prvním přiznaným homosexuálem, možná proto po té, co se k homosexualitě přiznal, ztratil většinu přátel a nebyl již nijak zásadně v poválečné době obsazován. Zemřel v roce 1990 o samotě na rakovinu prostaty a neměl ani na vlastní pohřeb, na který mimochodem téměř krom zbylých blízkých příbuzných a jeho přítele Ladislava Branče, jenž mu byl do posledních dnů oporou, nikdo nepřišel. ()

Meriol

Ačkoliv je tento film často škatulkován do kategorie pro pamětníky, a mé generaci z konce minulého tisíciletí povětšinou nic neříká, já osobně se na něj jednou za čas velmi rád podívám. Herecké obsazení je zde opravdu mistrovské a výkony herců se řadí k jedněm z nejlepších. Děj je zajímavý, skoro jako vystřižený ze všedního života tehdejší předválečné doby. Film vůbec nenudí a kvalitně udržuje divákovu pozornost po celé délce stopáže. Jeden z pokladů československé kinematografie. ()

Korpy22

Vtipná klasika ze školních lavic, která s odstupem času ukazuje, jak vlastně některé věci ve školství jsou stále stejné a co se naopak změnilo. To co ale stále zůstává je určitá forma boje mezi učiteli a studenty. Učitele zajímá látka a studenty všechno ostatní hlavně milostné dopisy nebo hudba. Film nezestárl a je stále vtipný. ()