Aleee89

Tohle je zase jeden z klenotů české kinematografie. Film, kde se vám představí plejáda výborných českých herců, zaujme, pobaví, pohladí na duši. Nechává nás nahlédnout do studentského prostředí, které je ukázáno tak věrně, že je film aktuální do dnešních dnů. Klasika, kterou by měl každý filmový fanda vidět. ()

Anglie

Klasika všech komedií. Taky bych rád potkal učitele, jenž by mi zabavil čtivo a pak mi řekl, abych mu sehnal další číslo (či spíš díl série). ()

GILLWANDER

Príjemná čiernobiela klasika z československého repertoára. Klasický humorný dej, dobrý herci, zápletky mohli byť o čosi prepracovanejšie, technická stránka filmu fungovala znamenite (čiernobiela kamera, strih, réžia, zvuky...). Určite sa jedná o jeden z najväčších pokladov našej minulej dekády. Ja som sa bavil ale kvôli malým nedostatkom nemôžem udeliť plné hodnotenie...85% ()

dyfur

....úplná klasika...humor + príbeh ide ruka v ruke....pozerateľné opakovane.....patrí k tomu najlepšiemu čo sa za prvej republiky natočilo. ()

lekr

Tenhle film je fakt sranda, role sou dobře zahrané a film je skvěle obsazený na tehdejší dobu!! Moc skvělý film který je asi i lepší ( určitě ) než skoro všechny dnešní české komedie!! ()

rakovnik

Nejlepší film o nelehkém životě studentů, po nichž chtějí rodiče a profesoři, aby z nich vyrostli pořádní studovaní lidé, i když mají tolik důležitějších zájmů :-) Krásný, vtipný a laskavý pohled na školní trable i radosti, podaný lehce, s nadhledem a pochopením. Zajisté zde hraje roli také skvělé herecké obsazení jak rolí profesorů, tak jejich studentů (kteří byli mnohdy jen o pár let mladší, než filmoví pedagogové). S nostalgií se dívám na to, jaké úctě se těšili učitelé...Hodnocení školních výsledků Jaroslavem Marvanen je bezvadné a věta Kozinova legendární! :-) ()

Martin741

Neglorifikujem tieto ceskoslovenske komedie z 30. rokov 20. storocia, ale ani ich nezatracujem. Vtedy este totiz iba vznikala cs kinematografia a preto tieto filmy odmietam glorifikovat. Avsak prehliadka znamych tvari stoji za pozretie, ovsem, DVD by som nechcel a znova sa vratit k tomu uz nemienim : 70 % ()

WoWoW

Tahle úžasná komedie je moje naprosto nejoblíbenější dílo Martina Friče (schodou okolností jmenovce mého bratrance). ()

joker.george

Nestárnoucí školní komedie, která obsahuje plno povedených gagů, vtípků a hlášek, které se pořád stupňují (opisování, výbuch, prchání : )) ). O chloupek převyšuje ,,Škola základ života!'' Líbila se mi více z toho důvodu, že zde byly plnohodnotně ukázány dvě třídy, obě navíc se sympatickými představitely, stejně jako profesorský sbor a hlavně zde byla lepší i vážnější linie s profesorem biologie Matulkou. ()

Crawler-D

Film disponuje nadčasovou komikou, což potvrdí každý, kdo stále navštěvuje nějaký "ústav". Pak jak je naše generace špatná :) ()

tomtomtoma

Upraveno v červnu 2020. Cesta do hlubin študákovy duše, to je neškodné škádlení s nostalgicky odlehčenou vzpomínkou. Po satiře Jaroslava Žáka ze Školy základ života zůstal jen bílý kapesník a z volného filmového pokračování Martina Friče se tak stává situační veselohra o věčných a vděčných svárech studentstva s učitelským sborem. Občas v melancholickém rozjímání poukáže na neblahé tíže studentského života, důraz je kladen na laskavost a pochopení, smiřuje, usmívá se na kolemjdoucí a žádá vzájemné porozumění. Cesta do hlubin študákovy duše karikuje stereotypy a raduje se tak vzájemnou slovní inzultací ve sveřepém souboji. Hlavní studentskou postavou je Jan Vaněk (zajímavý Rudolf Hrušínský), septimán a nadějný klavírista v depresi z otcových nároků. Zde melancholická nálada vzpomínek požaduje empatii. Hlavní učitelskou postavou je Matulka (vynikající Jindřich Plachta), učitel přírodopisu v ostychu ze závěrečné zkoušky na profesora. Lidská ušlechtilost bývá často v hurónském chvástání vysmívána, přesto sklízí zaslouženou odměnu. Důležitou postavou je Petr Voříšek (sympatický František Vnouček), mladý a nově příchozí profesor na reálné gymnázium. Pokrok idejí, vzájemného pochopení a shovívavosti, ideál povstává. Výraznou postavou je Vojtěch Kulík (velmi příjemný Ladislav Pešek), septimán a vášnivý fotbalista s poruchou učení. Nedostatek studentského nadšení a status průšviháře se musí vykoupit výstavním dobrým skutkem. K výrazným postavám patří Vobořil (velmi dobrý Jaroslav Marvan), přísný profesor matematiky a nervní třídní učitel septimy. Neúspěšné studentské kvalifikace v pololetí jsou zdrojem napětí. K výraznějším zde patří také Šeda (pozoruhodný Miloš Nedbal), štěkající profesor francouzštiny, byť je jeho bouření jen lehkým únikem z trápení studentů. Z dalších rolí: vždy vzpřímený a v tanečním dozoru pečlivý profesor tělocviku Tuřík (František Kreuzmann st.), třídní tercie a nevhodně vyrušený profesor chemie Kahuda (Ludvík Veverka), sběratel zajímavostí a shovívavý profesor fyziky Rabiška (Jaroslav Průcha), pokojný ředitel gymnázia (Karel Veverka), dobromyslný školník Peťule (Ferenc Futurista), vždy snaživý septimán Mazánek (František Filipovský), vášnivý čtenář a septimán Antonín Peterka (R. A. Strejka), premiantka septimy Zdeňka Chalupová (Jana Ebertová), kolektivem usazený septimán Pošusta (Vilém Pruner), v nešikovnosti káraný tercián Josef Ždimera (Vladimír Salač), Matulku zkoušející univerzitní profesor dr. Vondrák (Vojta Novák), či synovým prospěchem nespokojený Vaňkův otec (Gustav Hilmar). Cesta do hlubin študákovy duše jsou škádlivé hrátky studentského věku s tím osvobozujícím odstupem času s nánosem smířlivosti a humoru. Jeden z nejčastěji uváděných pamětnických filmů pobaví i v novém tisíciletí. ()

C0r0ner

Těmhle starým filmům není z technického hlediska vůbec co vytknout. Na druhou stranu už ale dnes po dejme tomu osmdesáti letech nemají moc co nabídnout a člověk na to kouká hlavně proto, aby viděl, jak se žilo před II. světovou válkou. Že by to ale musel být +- 35. nejlepší film historie... 75% ()

Cheeter

Jeden z nejlepších prvorepublikových filmů, které jsem měl možnost vidět. A také výborný herecký koncert. Vidíme nejlepší herce předválečné éry. A také generaci, jejíž hlavní doba přijde až po válce. Filipovský nebo Hrušínský. Byť v menších rolích, ale pořád je velmi zajímavé je sledovat. Kdy to porovnám se Škola základ života, tak mi přijde, že je zde méně rozebrán školní stereotyp, ale za to máme možnost sledovat jasnou příběhovou linku okolo profesora Matulky. Celkově mi tak film přišel o něco lepší. ()

zette

I kdyz stale dobra a nadprumerna komedie, myslim si, ze za Skolou zaklad zivota znacne pokulhava. Ani ne tak v humoru ci hereckych vykonech, ale v pribehu samotnem. ()

gabin(a)

Ticho, Voříšku, co to je, osum let jste vyrušoval, a teď tohle! Nádherný film! Študáci a kantoři jsou prostě věční. Tenhle film mám ještě radši než Škola základ života (tam je zase bezvadný Václav Trégl alias Koďousek) a Martin Frič patří k mým nejoblíbenějším režisérům, dokázal být úžasně moderní a samozřejmě nadčasově vtipný. Film známe všichni nazpaměť napříč generacemi a společenským i politickým spektrem a neznám nikoho, kdo by ho neměl rád..... ()