30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Sokkk_y

Hurt Locker tohle neni, ale Kathryn se mu hodně přiblížila. Pořád mi nejde na rozum, kde tato křehká žena bere koule na natáčení takových perfektních válečných snímků. Klobouk dolů, hollywoodská pánská sebranka by se měla od ní přiučit. ()

DJ Rocco iNc

Rozpočet: $52,500,000 // Tržby USA: $88,029,000 // Tržby celosvetovo: $111,046,953 Naozaj skvelý film. Niečo na štýl Pavučina lží. ()

viperDavid

Hodně slušný a hodně dlouhý snímek vypovídající o absolutní nesnášenlivosti pakistánu a všé té havěti co vybuchují věci do vzduchu. Ono se není co divit, každopádně Jessica to zahrála skvěle a i když nevěřím, že to bylo tak jak film napovídá vcelku pěkná podívaná. 4* ()

Qitek

Řemeslně precizní snímek, který bere v závěru dech (ptž tohle Bigelow umí, usmí, sakra umí, mlask), ale bohužel nekutečně strašně obtěžuje a především nudí stopáží. Velká škoda. Velmi slabá čtyřhvězda. ()

LiborGondek

Film by pro někoho mohl být zajímavý. Já z něho ale nadšen zrovna nebyl. Předně, je to nuda. Obsazení za moc nestojí. Ale hlavně ten scénář... Já vím, je to podle skutečné události, ale proč o tom točit ještě film? Stačilo, že se takové hrozné věci vůbec staly. Nakonec trocha filozofie shrnující můj názor na film: I správná věc dosažená nekalými prostředky, nátlakem, vydíráním a dalšími ještě horšími praktikami se mění ve špatnost. Zlo nelze potlačit zlem, nebo snad menším zlem (takový pojem by ani v reálném životě neměl existovat) a právě proto nemám rád Američany... :-D Řečeno s nadsázkou samozrejmě, nebudeme paušalizovat. Jediná kladná stránka tohoto snímku, která mě proto napadá je, že to alespoň ukáže veřejnosti. 40% ()

Johnny.ARN

Veľmi stručne. Atmosféra skvelá, prostredie skvelé, Dej a samotný scenár, skvelý. Trochu lepší casting a viac priestoru pre Adkinsa. 4 z 5 ()

Mrkvič

První hodina si nezaslouží nic jiného než prospání. Dále je to dokumentární přehlídka velkých herců, kteří vesměc nemají co hrát. Radši si dám nějakou emotivní slátaninu, která hraje na city pomocí laciných triků, ale dokáže zaručeně pobavit. Ne jako tohle. ()

Sfinkter

Detailně se v případu honu na bin Ladina neorientuji, nicméně režisérka podpořila hlavní roli silnou ženskou osobností, s čímž se Chastain vyrovnala velmi dobře a celý příběh působí naprosto profesionálně. Bigelow opět dokázala, že vojenské prostředí zvládá zpracovat lépe než většina mužských režisérů. ()

Honzíno

Tak sterilní, že mě po předkrmu přešla na Hurt Locker úplně chuť. Jessica je ale Femme Fatale, úžasná, sem tam dobrý twist v ději jen tak mimochodem a i povedená atmoška, bohužel ne konzistetní po celou dobu. Pro mě velice snadno zapomenutelné, bohužel. ()

Lachtaan

Doporučuju před tímto filmem vůbec nečíst zdejší recenze, kecy o tom, jak je konečná půlhodinka před Bin Ládinovou smrtí působivá, jsou největším hoaxem, který si zde můžete přečíst. Kdo ale nekouká na politická dramata jen s nadějí v nekonečné přestřelky, bude se Zero Dark Thirty vesměs spokojen. Nebude spokojen jen s tím, že se musela přes deset let dít ve světě taková svinstva, než se podařilo alespoň zčásti utišit válku s terorismem. Jestli ji půjde někdy vymýtit úplně, je bohužel ve hvězdách. [viděno na Netflixu 23.7.2020] ()

neoBlast

Jessicu Chastain by bylo příjemné sledovat i při vaření východowaleské kuchyně, takže když se jako honící pes proceduálně pustí do nejhledanějšího teroristy světa jsem na koni. Kathryn Bigelow sehnala herecký dreamteam (může ve filmu kde vystupují blízkovýchodní teroristé chybět Mark Strong?), trochu kontroverzní scénář a vyrazila vstoupit do stejné oscarové vody. Proč ne? Nejde o blesk z čistého nebe jako Smrt čeká všude, ale díky ještě čerstvým událostem spojených s honem na Usámu, jež jsou stále zahaleny tajemstvím, je film extrémně relevantní mnohem více než za "pietních" 5/10 let. Zero Dark Thirty je sázkou na jistotu, vysoustruženým řemeslem - ale dokud dokumentaristé nevyšťourají jak to vlastně bylo doopravdy (Gibney, Fergusone, mrkám na vás oba), tohle drama je nejlepší Hollywoodský zdroj informací k lákavému tématu, jež máme teď dispozici. 75 % ()

T-pack

Zero Dark Thirty a Argo jsem viděl těsně po sobě a jelikož jde o snímky s diskutabilně podobným tématem, nějak mě to svádí porovnávat. Od začátku jsem věděl, že jen jednomu dám plné skóre a druhý si odnese hvězdičky 4. A teď si rozeberme bod po bodu proč. Komentáře k oběma filmům budou v zásadě totožné. Obsazení: Proti Affleckovi jako herci jsem nikdy nic neměl, ale zvláště s vousem u něj není moc na co se soustředit. Šestice „Kanaďanů“ byla vybrána především kvůli fyzické podobnosti, no to už jim předurčuje, že výkony asi nebudou nikterak slavné. Arkin s Goodmanem naopak fungují jako dvojka dokonale. Jenže Zero Dark Thirty má Jessicu Chastain schopnou převálcovat všechny úplně sama, navíc má pár dalších zajímavých tváří po boku ve vedlejších rolích, takže bod pro Zero. Režie: Asi se shodnu s mnohými, že Affleckovi sluší režisérské křeslo mnohem víc, než pozice herce. Tady se mu nedá mnoho vytknout, a když letadlo vzlétalo, dokázal mě přimět zavřít oči, usmát se a zatřást pěstičkou: „Jo! Oni to dokázali!“ Zero Dark Thirty mají za celý snímek jeden vypjatý moment, kde ale místo stupňování napětí jen čekáte, až se to posere. Závěr poněkud rutinní i přes snahu o dramatizaci a bože, ta stopáž. Zero Dark Thirty se soustředí na celý příběh už od 11. září, vyzní jako snímek biografický, oproti tomu má Argo režii filmovou, takže bod pro něj. Scénář: Oba snímky jsou natočené podle skutečné události. Ale zatímco Argo pracuje s látkou přes 30 let starou, 0D30 představuje události, které má většina z nás v živé paměti. Argo tak přirozeně působí jako příběh hodný vyprávění, zatímco Zero Dark Thirty, když to hodně, hodně, přeženu, jako honba za senzací. Pamatuji si, že natáčení druhého zmiňovaného snímku bylo ohlášeno hned asi týden po operaci se slovy „najděte mi dobrého scenáristu,“ vítězem je ale Argo, protože objevil tajnou akci CIA z přelomu 70. let a povídá „najděte mi dobrého scenáristu a když to dobře napíše, my to natočíme.“ Já si prostě dialogy a celkový příběh i přes ohranou dramatizaci a hloupej konec užil u Affleckova snímku víc. Bod pro Arga. Zobrazení: Po přečtení anotace Zero Dark Thirty jsem se bál, jaká to bude americká sebe-upáječka, a ono to nakonec bylo naopak. Takže když si Argo v průběhu a hlavně na konci pochvalně klepe sám sobě na rameno, jací jsou ti Američani vlastně pašáci, zatímco je v jednom z posledních záběrů skrz dveřní rám vidět venku vlající prapor USA, Zero Dark Thirty ukazuje Američany jako arogantní čuráky, kterými ve skutečnosti jsou. Počáteční mučení, přístup kolegů jeden k druhému, nebo třeba i chladná profesionalita vojáků v bin Ládinově domě – to všechno přináší do snímku kousek syrové reality a za to bod Zero Dark. Verdikt: Ačkoli je to na body nerozhodně, už jsem předznamenal, že jsem byl o jednotlivých hvězdičkových ohodnoceních rozhodnutý předem. A není to tak, že chci prostě jednomu dát 4 a jednomu 5, ale Argo působí celkově filmověji, má svižnější tempo a člověk se baví. Zero Dark Thirty je sice zdařilá syrová výpověď, ale kdo chce sedět takhle dlouho a všechno to poslouchat. () (méně) (více)

marvan

Boalův scénář věcně popisuje události kolem dopadení Bin Ládina a Bigelow neméně věcně a řemeslně zručně scénář zfilmovala. Obávám se, že nic víc v tom není a jakékoli recenzentské meditace o procedurálním pohledu na výkon spravedlnosti se odehrávají pouze v hlavách recenzentů. Nezůčastněný pohled na věc nepovažuji v tomto případě za záměrný odstup, ale spíš neschopnost vidět za celou touhle procedurou víc než jen věci na první pohled patrné. ()

LittleJohnny

Utahaný akční porod, navíc všechno viděné.. jen se tomu snaží dodat nějakou tu šťávu bohužel u mě moc tenhle snímek nepochodil. ()

venison

Tak jako minulý snímek "Smrt čeká všude" Kathryn Bigelow si hraje na syrovost, autentičnost a podrobné zpracování.. Myslím si, že realita je mnohem krutější (pokud jde o mučení a vraždění).. Autentické to bude jen z poloviny - 1. Amíci jsou hrdinové number one, 2. opravdu si myslíte, že ve filmu do detailu popíšou monitorovací a vyšetřovací postupy CIA z roku 2011? Podrobné zpracování doslova ubíjí.. Nejkritičtější jsou, co se týká filmů "30 minut po půlnoci" a "Smrt čeká všude", začátky a konce.. Jinak klobouk dolů, že dokáže ženská natočit kvalitně a bez obalu tento žánr určený zejména pro chlapečky.. Věřím, že z toho může být někdo nadšen, ale mě to obsahově ani tempem zkrátka nevyhovuje.. ()

noriaki

Kathryn Bigelow udělala další krok na onom pomyslném schodišti. K-19: The Widowmaker je dramatický válečný thriller, The Hurt Locker minimalistické realistické drama a Zero Dark Thirty hyperrealistický anti-patos. Pokud v tom bude pokračovat dál, tak její další film musí být časosběrný dokument. Už tady k tomu řádně nakročila. Ne že by chyběly silné scény, právě naopak. Ale pečlivě vyvážená atmosféra je utlumila důrazem na úmornou mravenčí práci. Pátrání po největším zločinci mladého 21. století je protahované čekání a doufání. Konec je v nedohlednu a když přijde, tak žádného pomyslné vyvěšení rudého praporu na střeše Reichstagu se divák nedočká. Vojáci si dokonce ani po americku nezatleskali. Film totiž v pravém slova smyslu nekončí, stejně jako válka proti teroru nekončí smrtí Usámy bin Ládina. Jen pokračuje další kapitolou. Kloubouk dolů před Jessicou Chastain která svou roli zahrála tak, že tomu i přes rozechvělost z předlouhého dobývání opevněného sídla věřím. ()

ywo666

Solídny film. Hurt Locker sa mi ale páčil viac. Tu je problém, že každý vie ako sa to skončí. Takže sledujeme ako CIA postupne dochádza k informácií kde je ten Osama. Žiadni akční agenti. Sledujem kancelársku robotu a vypočúvanie (občas nejaké mučeníčko) teroristov. Občas niečo vybuchne, občas na niekoho vystrelia. Filmu vládne Jassica Chastain, ktorá si privlastnila zásluhu na dolapení Bina. Pre mňa boli ale zaujímavejšie vedlajšie postavy. Marka Stronga som s vlasmi ani nespoznal. A chudák Adkins chcel čo dokázať týmto štekom? Asi len položku do životopisu. Akciu nemá žiadnu. Jednu dve vety ak sa pamätám. Dokopy asi 30 sekúnd. Ten jeho výstup bol teda riadne dark thirty a ukázal, že je dobrý zero. Na záver film ponúkne prepad Binovho sídla. Táto vojenská akcia pôsobí kvalitne a hlavne realisticky. Žiaden hrdina neroztrieľa 50 nepriatelov. Pre mňa to nebola nejakú ultra bomba, ale na csfd to momentálne má 73% a pod toto číslo sa môžem podpísať aj ja. Takže slabšie 4*. A určite lepšie ako Argo. ()

RomanOO7

Kvôli happy endu som musel dať 5 hviezdičiek. Inač ponaučenie pre všetkých bradatých. Môžete nasrať celý svet aj amerického prezidenta ale nikdy opakujem nikdy nenaser malú a hrdzavú inač UPP (uplnepopiči) :-) ()

_DAVE_

Pro mne dost možná nejlepší drama tohoto roku. I přes velmi pomalý začátek, a celkově velmi nadsazenou stopáž, Zatímco nazačátku se řeší ohromné spletence, tipů, podezřelých, nekonečně dlouhé / nudné výslechy a podobně, druhou hodinu už vám bude tuhnout krev v žilách... ()

Pavlínka9

Neznám dobové přesnosti, které se týkaly této mise, ale tenhle film prostě stál za to. Bigelow opět nezklamala a proto, že jsem film 3 roky odkládala (z důvodu neskutečného těšení se na něj) teď si nadávám, že jsem to neviděla již dávno. Chastain za tento výkon měla rozhodně dostat všechna možná ocenění. A posledních 40 minut filmu jsem seděla tak neskutečně napjatá a jen jsem žasla, jak ta nejdůležitější scéna byla bravurně natočena a z jakých všech úhlů se na to dalo koukat!!! Je tam plno informací, plno bomb, bohužel i plno mrtvých a je to neskutečně "napjaté". Pokud jsem v těchto chvílích byla v takovém transu, že jsem se až děsila k zastavení filmu, uklidnil mě Desplat, jako můj nejoblíbenější hudební skladatel, který si mě hlavně závěrečnou písní získal ještě více....Je to hodně "vyčerpávající", nervyrvoucí, spletité, surové a syrové a hlavně je tam pro mě neskutečně nepochopitelná mentalita lidí.... ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu