Historická komedie Počestné paní pardubické je zasazena do prostředí barokních Pardubic někdy kolem roku 1710. Základem byla divadelní hra dnes již zapomenutého a léta neuváděného autora Karla Krpaty "Mistr ostrého meče", a na první pohled připomíná slavný Cech panen kutnohorských. Humornou formou staví na pomyslný pranýř sobectví, falešnou morálku, pletichy a pokrytectví „počestných“ paniček, a do kontrastu k nim „osoby snížené“, rozvážného mistra popravčího a jeho lepou hubatou ženušku Rozinu. Film má historické jádro a opírá se o skutečné postavy dějin Pardubic: mistra popravčího Zelingera, purkmistra Martina Ignáce Kutnohorského a podivínskou hraběnku Terezii Eleonoru Ugartovou... Film byl uveden do kin na podzim roku 1944, v předposledním roce nacistického protektorátu, kdy pokračoval zostřený dohled německé cenzury. Přednost měla být dávána nekonfliktním, kostýmním filmům. Martin Frič a jeho spolupracovníci splnili tyto direktivní příkazy jen částečně. Do filmu se dostaly četné jinotajné narážky, kterými bylo české protektorátní obecenstvo upřímně potěšeno, a film patřil mezi nejnavštěvovanější filmy čtyřicátých let. Za povšimnutí stojí početný herecký soubor sestavený z předních osobností českého divadla. Obsazení herců i do malých rolí je uchránilo od hrozícího pracovního nasazení. Vedle dobře známých tváří se objevuje v tomto filmu i dcera režiséra Marta Fričová v roli Aninky. A ještě jedna zajímavost v obsazení: v malé roli uvidíte také Danu Medřickou, která krátce předtím debutovala ve filmu Skalní plemeno. (Česká televize)

Kodiak75

Naprosto úžasná veselohra, která nepostrádá nic a všechny postavy si člověk musí zamilovat... a spousta "hlášek" vešla do dějin.. ZATRACENÝ ŽENSKÝ POKOLENÍ ... :-D ... ()

the_weaver

Kde ten Frič chodí na také enormne vykonštruované námety? To neviem.↵  A prečo si tentokrát vybral historickú dobu? Na to mám hypotézu: aby mohol natočiť film s hrdinkami ešte omnoho afektovanejšími, prudérnejšími, obmedzenejšími a otravnejšími než obyčajne.↵  Okrem toho nanešťastie vo filme chýbal humor, ktorým by sa tieto postavy pranierovali (možno s výnimkou scény na súde) a urobili film znesiteľnejším. Miesto toho bol dej filmu mimoriadne vykonštruovaný s cieľom happyendu - šťastia dobrých pokrokových ľudí a zahanbenia tých obmedzených. To, ako všetky okolnosti do seba účelne zapadajú je síce obdivuhodné, ale tiež očividné a divák cíti, že víťazstvo dobra je neodvratné napriek akémukoľvek úkladu. ()

satto66

Tak to byla super zábava.Takhle už jsem se dlouho nezasmál a nepobavil. Prostě jeden z klenotů čs. filmu. Maloměštáství,intriky, pletichypředsudky a děj,to vše utvrzuje, že i v době 2 svět. války se točily super filmy.Herci takových kalibrů jako František Smolík, Jiřina Štěpničková, Eman Fiala, Ferenc Futurista, Terezie Brzková, Marta Fričová, Zita Kabátová, Jindřich Plachta, Jaroslav Marvan, Gustav Nezval, František Filipovský, Jára Kohout, Meda Valentová, Vilém Pfeiffer, František Kreuzmann st., Helena Bušová, Vladimír Řepa, Dana Medřická, a další to pod taktovkou, režiséra Martiná Friče to svedli na výbornou . Dávám za 5* ()

EricNor

Nakonec to nebyl taková ztráta času, jak se mi prvních cca 15 minut zdálo. Po filmu mi to pak přemýšlelo v té staročeštině:). Štěpničková, Smolík, Marvan, Plachta + další herecký esa té doby a Fričova přehledná režie ve filmu o pokrytecké duši českého národa a vlastně nejen toho našeho. ()

malet

Kujme pikle,kujme pikle, správné pikle lidi zvikle. Kujme pikle, pikle kujme, spekulujme, intrikujme.. Toto se mi honilo hlavou celý film. Nádhera,jak pravdivé... takové filmy už se netočí. A jak je obsah nadčasový! Navíc přihlédneme-li k době, kdy vznikal, byla až drzost ho natočit. Velký dík za něj! ()

yarca

"Ale jak myslíš, Jiří..." - Jedna z nejčastějších filmových hlášek, využívaných v naší famílii. 😀 Polovic pak obvykle reaguje: "Zatracený ženský pokolení!" 😄 Neuvěřitelně svěží dílko,které si prostě nesmím nechat ujít... Jiřina Štěpničková nepatří mezi moje top-prvorepublikové herečky, ale tady si v roli katovky (pardon, manželky mistra ostrého meče 😉!) neumím představit nikoho jiného. ()

007hanka

Byly doby, kdy jsem měla raději Cech panen kutnohorských, protože tam měla krásně proříznuto Mandlová, ale v Počestných paních jí Štěpničková vzala o pořádných pár koňských délek, protože tu ztělesňuje nejen manželku mistra ostrého meče, ale hlavně mistryni ostrého jazyka a její "Ať mi neleze na kůži nebo jí skrzevá něco řeknu" je prostě hláška, která ve mně vždycky vyvolá výbuch smíchu a můžu ji slyšet kolikrát chci. ()