Historická komedie Počestné paní pardubické je zasazena do prostředí barokních Pardubic někdy kolem roku 1710. Základem byla divadelní hra dnes již zapomenutého a léta neuváděného autora Karla Krpaty "Mistr ostrého meče", a na první pohled připomíná slavný Cech panen kutnohorských. Humornou formou staví na pomyslný pranýř sobectví, falešnou morálku, pletichy a pokrytectví „počestných“ paniček, a do kontrastu k nim „osoby snížené“, rozvážného mistra popravčího a jeho lepou hubatou ženušku Rozinu. Film má historické jádro a opírá se o skutečné postavy dějin Pardubic: mistra popravčího Zelingera, purkmistra Martina Ignáce Kutnohorského a podivínskou hraběnku Terezii Eleonoru Ugartovou... Film byl uveden do kin na podzim roku 1944, v předposledním roce nacistického protektorátu, kdy pokračoval zostřený dohled německé cenzury. Přednost měla být dávána nekonfliktním, kostýmním filmům. Martin Frič a jeho spolupracovníci splnili tyto direktivní příkazy jen částečně. Do filmu se dostaly četné jinotajné narážky, kterými bylo české protektorátní obecenstvo upřímně potěšeno, a film patřil mezi nejnavštěvovanější filmy čtyřicátých let. Za povšimnutí stojí početný herecký soubor sestavený z předních osobností českého divadla. Obsazení herců i do malých rolí je uchránilo od hrozícího pracovního nasazení. Vedle dobře známých tváří se objevuje v tomto filmu i dcera režiséra Marta Fričová v roli Aninky. A ještě jedna zajímavost v obsazení: v malé roli uvidíte také Danu Medřickou, která krátce předtím debutovala ve filmu Skalní plemeno. (Česká televize)

Pitryx

Trochu vážněji pojatý snímek, nežli Vávrův „Cech panen kutnohorských“ . Já raději legraci, a proto se mi „cech“ líbil více. Ovšem i tento snímek má spoustu dobrých herců a kostýmů. Jen ten scénář už není tak skvělý. Přesto se mi snímek líbil a jistě jej mohu vidět vícekrát. ()

ostravak30

Přiznám se, že Počestné paní Pardubické je pro mě jedno z největších překvapení poslední doby, co se hodnocení týče. Osobně tak nadšený nejsem. Úvodem ale podotýkám, že film je vcelku exotický, neboť historických filmů natočených ve třicátých nebo čtyřicátých letech na obrazovce mnoho nespatříte. Mezi druhý klasický film, vysílající se často, patří Cech panen kutnohorských. Takže v tomhle ohledu jsem na snímek docela koukal. Jinak ale mě moc nezaujal. Takové to historické klevetění, pomluvy a neustálé dohadování nebo hádky mezi ženskými, to mě po chvíli omrzelo. Navíc film má hned několik dějových linek a mezi nimi není protkána žádná jedna hlavní, která by je vyloženě spojovala. Sledujeme celou řadu epizod ze života tehdejších měšťanů se závěrečným odhalením podvodníků a k tomu eskapády s milostnými problémy. Na druhé straně oceňuji mluvu, kterou tvůrci zapracovali. V dnešních historických filmech se mluví v podstatě moderním jazykem. Povedla se i kostýmní výprava. ()

DeDanu

Osvěžení, zábava, podívaná. Krásný jazyk, bezva fórky, super dialogy, nádherná paní katovka, úžasní i ostatní. Prostě srdcovka. S tím nic nenadělám. ()

route60

Počestné čubky Pardubické:)) by bylo správně "kdo tady ruší poctivé spaní" řve Helena Bušová z okna a chudák Jindřich plachta musí řešit, Počestné paní Pardubické výborný film Martina Friče s řadou výborných hercu té doby. ()

Max Q.

Pěkné, ale co se týká humoru, přijdou mi vtipnější jiné staré filmy. Tohle bylo takové... spíš jen veselé. ()

Víteček

Samotné vystoupení u soudu bylo regulérně vtipné, ale jinak je to rádoby humorná vztahová veselohra, která je už příliš zastaralá, řeší hlavně vztahy mezi lidmi a příliš jede "romantickou" linku. Herecké obsazení je výběr toho nejlepšího, co bylo k dispozici, ale samo o sobě nestačí na pozdvihnutí celku, když příběh sám nedostačuje. 40 %. ()

kolacky

Tenhle film miluju asi padesát let, kdy jsem ho možná viděla poprvé. Kat a katovka jsou prostě skvělé, skvěle zahrané postavy... o ostatních nemluvíc. Ale jak myslíš, Jiří... ()

carl.oesch

Zajímavé. Dnešní superdotovaní "umělci" by tohle nevypotili, ani kdyby se na hlavu postavili. Je vůbec pozoruhodné, kolik nestárnoucích komedií dokázali tehdejší tvůrci v ne zrovna lehké ekonomické a politické (protektorát) situaci vyprodukovat ve srovnání s kinematografií po roce 1990, kdy jsou tvůrci štědře zajištěni nejrůznějšími dotacemi a nejsou politicky nijak omezováni...srovnatelně zábavných a vtipných filmů v dněšním období bych stěží našel deset dvanáct. Víc ne. ()

sharka.68

Snad proto,že v nich bydlím (jsem náplava), tak mám tenhle film moooc v oblibě...hlavně katovku  a jejího Mistra ostrého meče... ()

Janiska

Historická komedie? Ano takhle si jí představuji!!! Jiřina Štěpičková nebyla má oblíbená herečka, ale v téhle roli byla exelentní...živočišná, chytrá, vtipná pohotová, empatická , úžasná... ()

Logout

Skvostná zábava ve které se potkává hned několik generací herců a ze které pohnutá doba vzniku není prp dnešního diváka nijak zásadně patrna. ()

PTuranyi

Veselohra s vážnym mravoučným námetom, zosmiešňujúca rôzne ľudské neresti, ktoré celkom dobre zhrňuje richtárova obľúbená fráza "Zatracený ženský pokolení!“. Hlavne závisť a nenávisť. Príbeh je šikovne napísaný a hoci samotné spracovanie je poplatné dobe a rozdelenie postáv je jasne čierno-biele, nemožno nepochváliť výborné herecké výkony. 70% ()

Otan

Podle mne Fričův slabší film.Zejména dějově se zas tolik neděje.Film je ale skvěle obsazen.Hvězdičky pošetřím na jeho lepší věci.65% ()