Slavná parodie na melodramatické kýče líčí, jak chudá schovanka ke štěstí přišla zásluhou šlechetného milionáře. Nápaditě jsou tu zveličeny jak dějové zápletky, tak herecké ztvárnění, záměrně a s nadsázkou umocňující obvyklá klišé. Pozoruhodné je to, že film nachystali právě tvůrci, kteří se parodovaným kýčům úspěšně věnovali. Pokud by snad někomu nedošlo, že se dívá na parodii, v závěrečné barevně natočené scéně se dočká vysvětlení, že tvůrci se chtěli vysmát všemu falešnému.
Dívka Elén žijící se svou matkou a otčímem na lesní samotě má velký pěvecký talent. V den svých dvacátých prvých narozenin utíká z domova a už ve vlaku se do ní zamiluje milionář René. Jejich cesty se brzy rozcházejí, aby se brzy mohly opět spojit. Do Elén se zamiluje houslista Pavel Sedloň a ačkoliv ho Elén nemiluje, je odhodlaná se za něj provdat. V té době René umírá vyčerpán z práce na operetě Srdce v deliriu. Je však v poslední chvíli zachráněn a vše spěje k šťastnému konci, kdy Oldřich Nový vysvětlí, jak to všechno autoři vlastně mysleli. (oficiální text distributora)

T.O.M.

Film je bohžel dost poplatný době. Kdyby neobsahoval uměle naroubovaný barevný konec, hodnotil bych ho minimálně o dvě hvězdičky lépe. Moc mi nesedí ani struktura filmu, který začíná graduje z běžného filmu do frašky - jde o jistý podvod na diváka a manipulaci. Opravdu mě nenapadá jiná parodie, která by končila brutálním vážně míněným politickým školením. Je svědkem tragédie své doby, toho, jak ponížit se museli prvorepublikoví tvůrci a herci, chtěli-li se udržet u řemesla i po převzetí kontroly komunisty. ()

Lykos

Nějak nemám pocit, že byla ta parodie upřímná. Copak Hana Vítová, jedna z nejprkennějších prvorepublikových hereček, ta v této parodii hraje úplně stejně jako v předchozích letech, jen tentokrát je to jako schválně. Já nepochybuji o tom, že si mnohdy ve třicátých letech tvůrci řekli, no to je ale kravina, ale lid si to žádá.. Přesto je mi líto, že tento pokus o očištění se současně znamená plivnutí na vše, co v předchozích letech vytvořili. Nebyly všechny ty filmy špatné. Kdo je nutil v tom hrát a kdo nutil lidi, aby na to chodili. Nejbolestnější je ale to, že namísto naivních romantických komedií se začaly točit socialistické agitky a očištěné hvězdy si stejně ani neškrtly. Měl to Mac natočit s jinými herci a možná bych to snesla lépe, takhle z toho příliš čpí ta snaha říct: Já vím, že jsem chyboval, soudruzi, ale nyní již vím, kde je mé místo a co si nová doba žádá.. Mě to prostě nebavilo, bylo to příliš chtěné. ()

PavelKral

Humorné, že Oldřich Nový se zde vysmívá tomu, co jej léta tak dobře živilo... Až absurdní je účast Oldřicha Nového v tomto snímku. Nějak mu to zde nevěřím, že se všemu, co před tím dělal, tady vysmívá... Zpěv Hany Vítové na mě působí jako škrábání nehtů po skle... ()

BigJohn02

Vynikající parodie s geniálními hláškami: "Copak Ti neřekl své jméno?" "Ale řekl, ale neslyšela jsem ho - tehdy byl film ještě němý!" Jen ta idiotská ideologická omluva na závěr to zprasila. ()

Redyx1

Naprostá slabota a Haně Vitové by lehkou ženu uvěřil jen naivni člověk.A otřesný  výběr herců v čele s tím fidlalem na housle...opravdu špatný počin. ()

ROSTABAR

Obecně moc parodie nemiluji, i když oceňuji, že v té době to musel být docela odvážný počin. Nakolik vznikl film z donucení, vzhledem k tomu, že byl natočen v roce 1949, samozřejmě nevím, ale cítím tam snahu se vysmát všemu, co bylo v době 1. republiky, případně i před ní. ()

Korpy22

Film který vznikl za velmi zvláštní okolnosti a díky změně režimu musel být dokonce doplněn o závěrečnou scénu, že tohle byla pouhá fikce. Ano, pravda, tenhle film se po první republice stal opravdu fikcí. Filmy se z námětu o pozlátku a nejvyšší společnosti proměnily v socialistické hnusy a tenhle film je tak jedním s posledních dokladů té doby. Samotný námět a scénář sice není zcela nosný, ale Oldřich Nový to dorovná svým hereckým výkonem. ()

Kloboucek75

Film jsem nepochopil a to jsem viděl snad všechny filmy z první republiky . U parodie čekám vtipné scény .... Je to nejhorší film Friče jako režiséra , Nového jako herce a Vítový jako herečky. Zlatý film vdavky Nanynky Kulichovy. ()