Ripper Street

Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2016), 39 h 30 min (Minutáž: 58–130 min)

Tvůrci:

Richard Warlow

Matthew Macfadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker (více)

Série(5) / Epizody(36)

V tomto britském historickém seriálu s kriminální zápletkou nás tvůrci zavedou do tajuplného Londýna do viktoriánského období na konci 19. století na místo zvané Whitechapel, které se stalo známé řáděním fantoma přezdívaného Jack Rozparovač. Sledujeme zde policejní práci detektivního inspektora Edmunda Reida a jeho týmu, kteří se snaží chránit chudou populaci East Endu před vraždami a organizovaným zločinem, a to vše v zájmu vyššího dobra... (Trajektt)

Franc1s

A opět něco ze čtvrti Whitechapel, za doby Jacka Rozparovače, kde policejní jednotka vyšetřuje kriminální činy, ale řeší své životy problémy... V čele tohoto všeho tři hlavní postavy: kapitán Jackson (správnej amík), Seržant Drake (čím více šel vidět, tím více jsem si ho oblíbil, drsnej chlápek!) a velitel Reid, u kterého byla radost sledovat jeho rozmluvy, dedukce atd. Všechny jednotlivé případy neměly chybu, jak byly zamotané a pak pěkně odsejpaly. Divím se, že jsem nekoukal dřív. A rozhodně se těším na třetí sérii, protože tohodle seriálu by byla škoda. 9,5/10 PS: O finále druhé řady není potřeba mluvit. DOPORUČUJI! Tak jak už tu někdo psal, 3.série mohla byt tou nejlepší, ale nestalo se. Začátek, zápletka na jedničku, vše načasováno perfektně. Bohužel, pak někdy v půlce se to posr... Zvraty o ničem a zbytečně nastavovaná kaše, která mě už pak opravdu nudila a nevěřil jsem kdo to vymyslel, ale pak najednou objeví se finále a ono to zase jde!! Škoda, ale neházím flintu do žita a jde se na další sérii :) 8/10 ()

1985lula

Dobová kriminálka zasadená do viktoriánskeho Anglicka, kde stále pôsobí Jack Rozparovač ako kostra v skrini. To ja môžem. Atmosféru sa podarilo vytvoriť tak dôveryhodne, že nejeden historický film by to kľudne schovalo do vačku. Ústredná trojica je veľmi dobre zvolená, no pre mňa najzaujímavejší bol seržant Bennet Drake (Jerome Flynn) - drsňák s veľkým srdcom. ()

GTS_PUNK

Britský kriminálny seriál Ripper Street, zasadený do prostredia viktoriánskeho Londýna na konci 19. storočia, predstavuje na papieri zaujímavo a atraktívne pôsobiaci koncept. Jeho prenesenie z konceptu do finálnej podoby, zosobnené 36 epizódami v piatich sériách, zostáva naďalej zaujímavé a atraktívne, avšak nie natoľko, ako by mohol divák dopredu očakávať. Príbeh, ktorý sa začína odvíjať od jednej z vrážd Jacka Rozparovača, využívajúc túto skutočnosť a postavu iba ako odrazový mostík seriálu, sa veľmi rýchlo formuje do podoby čohosi, čo môžeme pracovne nazvať "väčšinová forma amerického seriálu". Hoci ide v tomto prípade o britský počin, seriál v prvých troch sériách uplatňuje spôsob rozprávania, ktorý každú jednu epizódu venuje špecifickému prípadu (téme), pričom širšie súvislosti rozpovedá pomalým tempom na pozadí. Pre konkrétny seriál pomerne nešťastná voľba, ktorá sa mení v záverečných dvoch sériách, kde však nastáva zas opačný problém, a síce, že príbeh "z pozadia" sa dostáva do popredia, kde ale nemení tempo a je naďalej rozprávaný pomaly, pričom veľmi často cítiť ako mu chýba väčší spád. Príbehovo je však problémom skôr forma, obsahovo dokáže diváka vždy aspoň niečím zaujať, najmä ak sú v epizódach obsiahnuté skutočné dobové reálie či postavy. Tie dokážu kvalitatívne pridať už tak dobrej výprave, vďaka ktorej sa divák dokáže preniesť do slumov londýnskeho Whitechapelu, prípadne iných častí britskej metropoly. Väčšie výhrady nemožno mať ani voči hereckému obsadeniu. Jednotlivých postáv sa necelými štyrmi desiatkami epizód "premelú" stovky, hlavné obsadenie pritom zostáva po celý čas prakticky nezmenené. Ku protagonistom, ktorí to "ťahajú" naprieč celým seriálom, si síce divák nemusí úplne nájsť cestu, ale do celkového koloritu zapadajú veľmi dobre, čomu pomáha aj bohatá prepojenosť ich vzájomných vzťahov, intrigy, zrady či iné odhalenia. Tie v príbehu tvarujú postavy, a zároveň je cez postavy tvarovaný príbeh, najmä ak je reč o štvrtej a piatej sérii. Ripper Street divácky neurazí, na mnohých miestach má však tendenciu nudiť. Niekedy viac, inokedy menej. Možno povedať, že sa tak deje najmä kvôli forme, ktorú uplatňuje pri dejovom rozprávaní príbehu. Divák by takisto mohol prísť s výčitkou, že sa seriál snaží nalákať na sledovanie kvôli postave a príbehu Jacka Rozparovača. Čiastočne to tomuto počinu, vysielanému medzi rokmi 2012 až 2016, možno vytknúť, pretože už jeho samotný názov tento pocit navodzuje, pričom v konečnom dôsledku sa na tohto dodnes záhadného vraha zameriava prakticky minimálne. Zmiešané a rozporuplné pocity sú pri tomto seriáli oprávnené. Kvalitatívne príbehové výkyvy sú v ňom badateľné, čo však dokáže neraz kompenzovať postavami alebo výpravou. Ak by mal všetky dôležité seriálové aspekty na vysokej úrovni (plus inú formu rozprávania minimálne v prvých troch sériách), dalo by sa o ňom hovoriť ako o mimoriadne kvalitnom počine. Takto je však tento výlet do viktoriánskeho Whitechapelu skôr priemer, pri ktorom divák nadšením jasať určite nebude. () (méně) (více)

PanPaniscus

Edit: Po šestém dílu musím přepsat celý svůj komentář. Dříve jsem zvažoval pátou hvězdu, teď už bych dal klidně šest. Do všech tří mužů jsem beznadějně zamilován, o něco málo víc pak miluju atmosféru, kterou tenhle seriál září. Konec první série byl zvládnutý parádně, teď nezbývá než se rok těšit na sérii druhou. ()

Rimland

Někde jsem tu zahlédl nálepku "CSI: Viktoriánský Londýn", což k tomuhle seriálu náramně sedí. Čekal jsem zápletku kolem Jacka Rozparovače, nakonec je z toho krimi-seriál podle "standardního" schématu, ale i tak v nadstandardním provedení. Prostředí viktoriánské Anglie je neokoukané a plné možností, čehož autoři plně využívají a zasazují jednotlivé případy do kontextu dobových reálií a událostí. Navíc je to naturalistické, vizuálně vypiplané a dost často působivé/dojemné. K tomu výborný "smyčcový" soundtrack (zvlášť úvodní znělku miluju) a hlavně brutálně sympatické a sehrané ústřední trio, na němž to celé stojí a padá. Příjemná záležitost. 1. série: 85% - Ten rozjezd je pomalejší, ale druhá polovina (tj. 5.-8. díl) je parádní. 2. série: ?? Oblíbené postavy: Homer Jackson, Edmund Reid, Bennet Drake ()

Hexa

Jediná nevýhoda tohoto seriálu je pomalý rozjezd. První díl je, mírně řečeno, tragický. Druhý díl je už lepší, ale furt si říkáte "proč já na to vlastně koukám". Pomalý rozjezd, ale potom není čeho litovat. Seriál má skvělou atmosféru a neočekávaný a velmi zajímavý vývoj jednotlivých postav. Nicméně chápu, že to není to pravé ořechové pro všechny. Žádné honičky, divoké přestřelky a děj ubíhá pomaleji. Ale někdy je méně více. Naprostá spokojenost :) ()

MyrnaAlec

Neuvěřitelně dobrý ve všech směrech. Každý díl je jeden příběh a přesto se na konci vše spojí a vyřeší. Jerome Flynn tu hraje nesmělého detektiva platonicky milující lehkou dívku Rose, natolik odlišnou postavu od Bronna v GOT:) A v druhém dílu exceluje Rudy z MISFITS v roli potetovaného zabijáka. ()

jafuska

I tak se dá natočit seriál, sice filmů o Jacku Rozparočovi bylo natočeno už dost filmů, ale potenciál jako tento seriálmá určitě, začátek se sice pomalu ale velmi zdařile rozjíždí, jen si začínám všímat, že poslední dobou mají seriály většinou málo epizod a říkám si, čím to může být? Možná si režiséři nechávají zadní vrátka, aby se měli kam vrátit a natočit další díly, pokud bude mít seriál úspěch a poslední dobou mě přijde, že to tak je, a tento seriál má určitě velký potenciál ()

Loreleis

Jsem nadšená a tak moc ráda za seriály jako je tento. Výborná výprava, zajímavý příběh a poutaví herci. Splnilo všechna má očekávání. Nečejte nic složitého ani filozofického. Přeci jen tohle není Hra o truny a ani si to nedělá na podobný projekt ambice. Ale je to rychle, vkusně a přiměřeně akční a tak nejak prirozené. Inu, miluju britské seriály. ()

Wooke

BBC znova ukázalo, že to je továreň na skvelé seriály a filmy. Ripper Street som síce pozeral neskutočne dlhú dobu, lebo som si nevedel nájsť čas, no každá jedna časť ma pohltila a možno to bolo aj dobré, že som to nepozeral na jednu šupu. Malo to svoje muchy, no čo v tejto dobe nemá. No Londýn na konci 19. storočia bol naozaj zaujímavo pochmúrne miesto. Taktiež postavy, z ktorých každá je iná seriálu dávajú ten správny šmrnc. Taký Bennett bol na povrchu drsňák, no vo vnútri skrýval chlapa, ako sa patrí. Jackson typický Američan, ktorý má všetko na háku, no bez jeho schopností by boli všetci stratení. A Reid ? Zo začiatku poctivý policajt, no pomaly, každou časťou sa odhaľuje jeho temná stránka. Fakt, posledné časti som len hltal. Teším sa na druhú sériu. ()

DJ Kritik

Divízia H- pozrel som si dve série a má príjemný pocit. Držíte im palce, stotožníte sa s ich konaním a niekedy sa cítite oklamaný. Tak ako ústredná trojica v tomto seriáli. ()

curfew77

Po první sérii nakonec těch pět hvězd dám, ale nejslabších a za 85 %. Rozjezd je poněkud unylý a nepřehledný, pořádně se chytíte až v půlce druhého dílu, nicméně jakmile si člověk udělá pořádek v postavách, začne to být masakr. Z několika podzápletek prolínajících se skrz epizodami mě jednoznačně nejvíc nadchlo milostné trápení seržanta Drakea, naopak Reidovo vleklé trauma s dcerou je chvílemi spíš otravné. Navíc MacFadyen sice není špatný herec, ale pro tuhle roli se mi naprosto nehodí - na rozdíl od typově přesných Flynna s Rothenbergem. Některé případy jsou už hodně přitažené za vlasy, ale vynahrazuje to místy hodně dusivá a nebojím se říct až hororová atmosféra. Určitě zkusím druhou řadu. II. série: Víc psychologie a míň vtipu, což mi až tak nesedlo, ovšem pořád je to výrazný nadprůměr. Oproti první řadě desítka dolů, čili 75 %, což znamená "still worthy". ()

Barghest

V době ultramoderních kriminálek působí Ripper Street trochu jako úkaz. Žádné porovnávání DNA z pochopitelných důvodů nehrozí, což činí seriál o to zajímavějším, protože vyšetřovatelé jsou nuceni spolehnout se na vlastní důvtip. A že jim to pachatelé zrovna moc neulehčují. I přes pomalejší start si seriál diváka nepozorovaně omotá okolo prstu, takže odejít od závěru druhé série je opravdu těžké, ne-li nemožné. Působivá atmosféra viktoriánského Londýna, ochromeného paranoiou z řádění Jacka Rozparovače, dělá z Ripper Street originální podívanou. Ústřední trio jsou sympatičtí drsňáci, každý trochu jiného ražení a s trochu jinými chybami a kostlivci ve skříních, navíc bezvadně obsazení a zahraní. Chemie mezi herci funguje na jedničku, takže jim člověk propadne hned na začátku. U mě vede zhýralý patolog Jackson. Dokonce i OST je boží! Až zpětně si uvědomuju, jak moc mi tahle kriminálka sedla a jak jsem vděčná společným silám Amazonu a BBC, že třetí série přece jen bude. Oblíbené postavy: Jackson, Drake, Rose. P.S.: Bronn, Hodor, Jorah Mormont, Thoros, Brandon Stark... Ta Game of Thrones je vážně všude! ()

huzgi

Nad pěti hvězdičkami bych váhal jen tehdy, kdyby souzvuk hlavních tří, čtyř herců nebyl tak lákavý. Seriál má přesnou historickou atmosféru, vtip, spád. MacFayden je ve všech svých projektech naprosto přesný. ()

Benjik

Po delší době seríál, který mě chytil za srdce. Dávám si poctivou dávku jednou týdně a jsem zatím spokojený. Super znělka - jen titulky mi přijdou odfláknuté - začátek s dostatečně temnou atmosférou, Metjů i Flynn sympaťáci, tyhle dva morouse navíc doplňuje chirurg Adam, který mi připomíná Oberyna ( Pedro Pasqual).Lehce mě irituje inspektorova "ach já truchlím every day" manželka, ale dá se to zvládnout. Každý díl má nějaký mrazivý moment, scénu která člověka přiková k obrazovce, ať už jde o výkřik "VRAŽDA!!", nebo o gang vraždících dětí, nebo otravu. " Budete zapomenut, pane Clarxone." ()

MartinTerran

Tohle je kriminálka z minulosti, takže žádné moderní vymoženosti, ale stará dobrá poctivá detektivní práce a intuice. Seriál se jeví i docela reálné jak příběhem tak i postavami, až na amerického doktora, který zastoupí celý forenzní tým a taky se vyzná ve výbušninách a co já vím v čem všem možném. Nejvíc se mi líbí případy, které jsou vždy vyřešeny v rámci dílu a které jsou zajímavé a rozličné, což asi v dalších řadách už možné nebude. Prostředí starého Londýna a reálie okolo jsou povedené. Dobrý seroš jen některé díly jsou až moc natáhle. Hodnocení: 1.řada: 89/100. ()

Metlak

Po úspěšném shlédnutí všech třech sérií, a to že na třetí jsem se načekal, musím říct, že k závěru seriálu to byla neskutečná paráda. Třetí série co díl, to svoje kouzlo. Mě tento seriál dostal příběhem, dobou, herci i akcí, které nebylo pomálu. Pro mě osobně seriál numero uno! :) ()