Česká filmová komedie o kanadském žertíku, který mohl přijít hodně draho. Velmi pracovitý, ale také velmi naivní úředník pojišťovny Valentin Plavec se stává terčem nekonečných legrácek, vtípků a recesí svých kolegů Bejšovce a Voborníka. Poslední vydařený kousek se jim však poněkud vymkl z ruky. Připsali totiž k výhernímu číslu 8456 jedničku a namluvili Valentinovi, že vyhrál v loterii milion. Jelikož si však Valentin nemůže vyzvednout výhru okamžitě, vybere dvacet tisíc, což jsou veškeré úspory, které našetřil společně se svou snoubenkou Helenou a začne nakupovat na zálohu. Koupí auto, najme personál do vily. Jako čerstvý milionář je práci povýšen a dokonce se k němu začne hlásit i lakomý strýc Kudrna. Pravda však brzy vyjde najevo a když mu kolegové prozradí, že šlo jen o žert, všichni ho opustí, jen věrná Helena zůstane a dokonce pomůže nešťastnému snoubenci zrušit všechny zálohované a domluvené obchody. Když vyjde v novinách zpráva, že došlo k chybě a vítězný los má číslo 18456, rozhodne se Valentin oběma vykutáleným vtipálkům pomstít... (oficiální text distributora)

C0r0ner

Další z řady nevtipných a jednotvárných prvorepublikových "komedií". Postavy jsou absolutně nerealistické a celkově mi to prostě přišlo, že pro současného diváka v tom není pořádně nic. Jo, v žebříčku jsou i spousty horších filmů, ale tohle je také celkem bída. 35% ()

zette

Na podobne tema asi nejlepsi ceskoslovensky film. Oldrich Novy v roli placheho a duveriveho urednika se opet osvedcil. Jen nektere jeho momentalni milionarske manyry byly trochu krecovite. Vyborne jsou zde ale vykresleny postavy ve vedlejsich rolich a jejich postaveni k novemu milionari. Stale aktualni a proto tak casty a vdecny namet pro filmove zpracovani. Ostatne, kdo z nas se nekdy nezasni, jake by to bylo, ze:-)? Velmi dobre herecke obsazeni, Hana Vitova vsak postrada kvalitu a glanc Mandlove ci Gollove. ()

pytlik...

Tak já bych si taky podovolil napsat nějaký ten komentář. Poprvé jsem tento film viděl jako dítě a přesně si pamatuju, jak mě Pešek s Fialou štvali. Instalovat Novému umělou kaňku na lejstra, no proč né, ale odlákat ho kvůli tomu od stolu pod záminkou pomoci jednomu z nich, no fuj, to se přeci nedělá. Samozřejmě jsem tehdy netušil, že stejnou taktiku použijí po pár letech naši národní hrdinové bratři Mašínové, kteří vytáhnou zlého esenbáka z jeho kukaně úpěnlivou prosbou o pomoc při nehodě, aby ho pak mohli lépe podříznout. Zkrátka, Bejšovce a Voborníka neomlouvá ani to, že Plavec zase nebyl tak úplně kladnou postavou, když si bez výčitek svědomí čistil boty o rohožku pana domovníka, a nerespektoval tak soukromé vlastnictví, v podstatě můžeme říct, že otevřeně kradl. Ve filmu mě překvapily tehdejší cenové relace - rohlík stál 30 haléřů, jízdenka na tramvaj 3 koruny, takže by člověk řekl, že přepočítací kurz tehdejší měny na dnešní byl tak přibližně 1 ku 10. Do toho ještě celkem zapadá to luxusní auto za 80 tis. Kč, dejme tomu ty jejich úspory za 20 tis., ale vila za 240 tisíc? Kde se dá dnes koupit v Praze barák za 2,4 mil. Kč? Že bych se hned postavil do řady... tedy spíš bych zkusil tu frontu předběhnout. A ta Plavcova výhra v přepočtu 10 mil. Kč taky nic moc, ta by dnešnímu člověku zvýšila srdeční frekvenci tak maximálně o 10 buchů za minutu. ()

sahe

Krásný vtípek nakonec :-) jak chce vyhodit ten roztržený "lístek" a oni tam skočí pro něj a přitom ho má u sebe... :-) ()

lucascus

V období Protektorátu Čechy a Morava se točily vskutku skvostné komedie a toto je jedna z nich. Aneb jak chudý úředníček Oldřich Nový k penězům přišel, pak zas nepřišel a nakonec opět přišel. Na podobný typ humoru spoléhala sposta tehdejších komedií a kupodivu to pořád fungovalo a nezevšednělo to. I dnes, po sedmdesáti letech to má pořád ten čerstvý nátěr humoru, a to především díky skvělému Novému, nádherné Vítové, buržoázní Šlemrové, popletenému Marvanovi a rovněž i ostatní herecká plejáda nezůstala pozadu. Ještě připomenu, že tento film byl jeden z posledních filmů herečky Anny Letenské, kterou popravili nacisté. ()

PollyJean

Oldřich Nový je jako ušláplý úředníček mnohem lepší než ve svých obvyklých lehce slizkých milovnických rolích. ()

Autogram

Pretvárka a falošnosť je na svete odjakživa a v kombinácii s naivitou a dobrosrdečnosťou privádza ľudí do šialenstva. V dobrom aj zlom zmysle a môžu za to dvaja vtipkári, ktorí to prehnali. Vo filme je aj zákon padajúceho hovna v hierarchii poisťovne a poistka typu POŽURŽIL, hlavne to prvé ma na začiatku prekvapilo. Menej príjemne ma prekvapil záver filmu, keď to nevedeli uzavrieť dostatočne vtipne, ale aj tak je to komédia na úrovni. –––– Víš, ono se nemá sedět na penězích, když někdo potřebuje pomoc. –––– Ty peníze snad znamenají mnoho, ale vaše úpřímné přátelství, to je pro mně tím největším bohatstvím. ()

Jiří K.

Komedie s velmi banální zápletkou. Pointa filmu stále platí a platit bude. Může se to stát každému z nás :). Marvan jako vždy výborný. V jedné roli se mihla Anna Letenská a také Josef Kemr. ()

klúčik

Strašná doba ,kedy sa film točil nenechal na tomto diele stopy, ba naopak je to film na ktorý sa nedá zabudnúť. Výborná komédia s výbornými hercami. Vždy sa veľmi rád pozriem ....95%. ()

xaver

Veselý? příběh ušlápnutého úřednička, který se stal obětí hodně nejapného žertu. Jak ta svině v nás Češích doutná, jak dokážeme být škodolibí i závistiví. Nutně se mi vybavila nádherná anekdota. Co vznikne, když se skříží včela s prasetem. Přece typický český člověk, pracovitý, ale strašná svině. Z tohoto pohledu ten snímek nemá chybu, ale jako komedie mi až tak moc nepřišel. Trochu rozpolcen dávám 3*. ()

Billie777

"Pánové, vy jste jak děcka, vážně jak děcka." Oldřich Nový a roli ušpálnutého naivního úředníčka, která mu sedla přímo na tělo, krásná Hana Vítová a poučení pro ty, kteří si myslí, že jsou peníze všechno. ()

Zagros

Taková milá a naivní komedie. Nutno ovšem říct, že naivní v tom nejlepším slova smyslu. Oldřich Novotný hraje velmi dobře a ostatní jej zdařile doplňují. Přes jednoduchý námět a někdy až groteskní vyznění jsem se dobře bavil. Téma vlivu peněz na okolí a na "přátelé" je také vděčné a věčné. Mnoho by se asi nezměnilo ani dnes. Pokud někdy získám větší částku peněz, raději to zamlčím, abych najednou neměl více přátel než je zdrávo. Původně jsem dal tři hvězdy, ale když vezmu v úvahu dobu vzniku a okolnosti natáčení, přidám čtvrtou hvězdu. Snaha o pobavení v době válečných útrap se velmi cení. ()

Peiper2

Jedna z nejlepších komedií s Oldřichem Novým. Pěkné jsou také role rošťáků Ladislava Peška a Emana Fialy, ale i dalších. ()

Rozjimatel

2,5  Komédia? Nie, veľmi vtipné mi to neprišlo. Humor to bol taký násilný, miestami opakovane infantilný, často až otravný. Rozhodne nie môj štýl humoru. Až v úplnom závere bolo pár fórikov, ktoré ma pobavili (napr. zvonček a skok z okna). ()