Česká filmová komedie o kanadském žertíku, který mohl přijít hodně draho. Velmi pracovitý, ale také velmi naivní úředník pojišťovny Valentin Plavec se stává terčem nekonečných legrácek, vtípků a recesí svých kolegů Bejšovce a Voborníka. Poslední vydařený kousek se jim však poněkud vymkl z ruky. Připsali totiž k výhernímu číslu 8456 jedničku a namluvili Valentinovi, že vyhrál v loterii milion. Jelikož si však Valentin nemůže vyzvednout výhru okamžitě, vybere dvacet tisíc, což jsou veškeré úspory, které našetřil společně se svou snoubenkou Helenou a začne nakupovat na zálohu. Koupí auto, najme personál do vily. Jako čerstvý milionář je práci povýšen a dokonce se k němu začne hlásit i lakomý strýc Kudrna. Pravda však brzy vyjde najevo a když mu kolegové prozradí, že šlo jen o žert, všichni ho opustí, jen věrná Helena zůstane a dokonce pomůže nešťastnému snoubenci zrušit všechny zálohované a domluvené obchody. Když vyjde v novinách zpráva, že došlo k chybě a vítězný los má číslo 18456, rozhodne se Valentin oběma vykutáleným vtipálkům pomstít... (oficiální text distributora)

Luxocculta

Asi si nevybavím jinou komedii, která by byla tolik k smíchu i pláči zároveň. V podařeném a zábavném Valentinu Dobrotivém je tolik pravdy, až to bolí. ()

junxi91

V každé firmě existuje jistá hierarchie, kdy podřízený přitakává až podlézá nadřízenému a naopak se vozí po svých podřízených. Přesně tak to je také v pojišťovně, kde si prezident něco usmyslí, předá to řediteli a ten to deleguje na přednostu kanceláře, který pak zadává úkoly těm na nejnižší příčce - řádovým zaměstnancům. Tím je v této pojišťovně nepříjemný pedant Bureš, který rád kontroluje a peskuje své zaměstnance, a hlavně zakazuje kouření v kanceláři (dneska standard). Mezi zaměstnanci jsou vtipálci Bejšovec a Voborník, kteří mají rádi především vybuchující cigarety a falešnou kaňku od inkoustu. Jejich kolega je pečlivý, pracovitý a nervózní Vladimír Plavec, který se stane obětí jejich největšího vtípku. Má u sebe loterijní los číslo 18456, a v novinách je psáno, že výhru milion korun získal los číslo 8456. Není nic jednoduššího, než přidat na začátek jedničku, podstrčit noviny Vladimírovi a čekat na jeho reakci. Vladimír je z obrovské výhry nadšený a koupí vilu, auto a Helence do bytu také piano. Prostě se pořádně rozšoupne a jeho okolí si jej najednou začíná vážit. Ředitel jej povýší do sekretariátu a zve jej na večeře. Kolegové si uvědomí, co způsobili, a tak řeknou Vladimírovi pravdu. Všechno se mu zhroutí, ostatní se k němu začnou chovat stejně, jako předtím a je opět poslán do Burešovi kanceláře. Nakonec se na něj však usměje štěstí. Prostě povedená komedie se skvělými hereckými výkony Nového a Marvana, ukazující, jak povrchní je společnost a jak se mění chování a respekt ostatních vůči jednotlivci v závislosti na jeho bohatství a společenském statutu. ()

Tiiso

Tato komedie na mě působí velice reálně a tak nějak velmi současně. Skoro jakoby se film natáčel někdy před pár lety. Výkon Nového je i zde prostě skvělý a tak i celá práce filmového týmu. Pro mě snímek neustále platí za příjemnou komedii, která neztratila nic ze svého kouzla. ()

fantomas19

Česká komédia Martina Friča z roku 1942 s Oldřichom Novým v hlavnej úlohe. Dobrák Valentín Plavec (Oldřich Nový) šetrí na budúci život s Helenou (Hana Vítová), ale ako vďačná obeť vtipov kolegov Bejšovce a Voborníka (Ladislav Pešek, Eman Fiala) spustí nekontrolovaný sled udalostí po správe o výhre v lotérii. Za jediný deň účtovník z poisťovne zažije cennú skúsenosť o ľudskom charaktere a hodnote pravej lásky a priateľstva. ()

IvonaK

Tady se ukázalo že ikdyž Ladislav Pešek dělal Oldřichu novému na začátku filmu naschvály, že byl nakonec jeho opravdový přítel. Zbytek lidí se k němu chovalo jak k hnoji, když neměl milion. I nádherná Blažena Slavíčková na něj hodila kyselý obličej, což už bylo co říct. Samozdřejmě že ty lidi trochu chápu když jim nasliboval koupi tolika věcí, ale ani jeden z nich neprojevil ani maličký soucit. ()

Jaromír

Pěkná komedie o tom, co dokážou peníze :). Miluji tyhle klišé (továrníci, paničky, auta, vily ...) a když si člověk vezme, že byl film natočen za druhé světové války... Ve filmu je hodně životních pravd. Kolik lidí zbytečně sází a jak to pak s nimi dopadne, když jeden z toho nekonečného davu nakonec opravdu vyhraje :). ()

Pitryx

Skvělá komedie o lámání charakterů. Pro paní Letenskou muselo být natáčení poslední scény něco hrozného. A zvládla to s bravurou. Hluboká poklona této dámě. Jinak všichni to zahráli velmi dobře, přímo skvěle. Koukám na to každý rok.---------------Jedna z nejlepších komedií s panem Novým. Oblíbený film asi u všech starších ročníků. My koukali vždycky celá rodina. A já si to občas sem tam znovu a znovu pustím. ()

ostravak30

Film je výborně obsazen a je jasným důkazem, že Oldřich Nový nebyl jen milovníkem, ale skvělým hercem komediálním. V tomto snímku navíc podpořen vcelku dobrou zápletkou a svými kolegy. Tak už třeba jen dodat, že ta situace je dost stará. Někdo vyhraje peníze a začne je utrácet dřív než je vlastně dostane... ()

worm14

Milá protektorátní situační komedie. Herecké obsazení - takřka největší hvězdy své doby (Nový, Vítová, Pištěk,Pešek...) mluví za sebe. Kéž by dnes bylo takových komedií víc. Dneska český film řeší stále dokola to samé, tohle je aspoň originální. ()

moviepill

Ne, pána Nového som nemal rád nikdy. Proste on keď hrá vo filme, tak ho strháva z príjemného priemeru do hĺbok hraničiacich s odpadom. Čiste subjektívny názor... ()

maldoror16

Odjakživa můj nejoblíbenější film pro pamětníky. Netradiční, ale asi nejlepší herecké představení O. Nového, sličná H. Vítová, skvělí Marvan, Pešek, Fiala i další. Nádherný a skvěle vyvážený i vyšperkovaný hořko-sladký příběh. Jasných 100% ()

Danulinda

Nového nemusím, ale tento film je opravdu parádní nejen díky vždy skvělému Lálovi Pešíkovi či Marvanovi :-D, ale i díky příjemné a přitom velmi krásné Haně Vítové :-). ()

PetraMishka

Oldřich Nový jako důvěřivý dobrák, kterému kolegové z práce provedou kanadský žert, aby uvěřil, že vyhrál v loterii. Zisk peněz najednou otevře náruč mnoha, takže není problém za den získat auto, vilu, kožich nebo zahradníka. Pak se ale vše prozradí a ubohý hrdina se musí vrátit do reality, kde od něj všichni odvracejí oči. Bylo by z toho i dobré drama, ale jako komedie je to skvělé, humorné a jen chvilkami trochu mrazivé. Potěší i lokace natáčení, jako restaurace Sakura nebo uličky Prahy 2. ()