Česká filmová komedie o kanadském žertíku, který mohl přijít hodně draho. Velmi pracovitý, ale také velmi naivní úředník pojišťovny Valentin Plavec se stává terčem nekonečných legrácek, vtípků a recesí svých kolegů Bejšovce a Voborníka. Poslední vydařený kousek se jim však poněkud vymkl z ruky. Připsali totiž k výhernímu číslu 8456 jedničku a namluvili Valentinovi, že vyhrál v loterii milion. Jelikož si však Valentin nemůže vyzvednout výhru okamžitě, vybere dvacet tisíc, což jsou veškeré úspory, které našetřil společně se svou snoubenkou Helenou a začne nakupovat na zálohu. Koupí auto, najme personál do vily. Jako čerstvý milionář je práci povýšen a dokonce se k němu začne hlásit i lakomý strýc Kudrna. Pravda však brzy vyjde najevo a když mu kolegové prozradí, že šlo jen o žert, všichni ho opustí, jen věrná Helena zůstane a dokonce pomůže nešťastnému snoubenci zrušit všechny zálohované a domluvené obchody. Když vyjde v novinách zpráva, že došlo k chybě a vítězný los má číslo 18456, rozhodne se Valentin oběma vykutáleným vtipálkům pomstít... (oficiální text distributora)

Arsenal83

Názov vhodný tak pre nejakého stredovekého kráľa, ale film je myšlienkou naozaj dobrý a zábavný. V podstate istým spôsobom predbehol Dedičství, ale vlastne nejde len o tú hlavnú postavu, ktorá sa rýchlo dostane k veľkým peniazom, ale aj o to okolie, ktoré sa začne správať odrazu úplne inak. Film s morálnym posolstvom, ktoré je nadčasové. ()

honajz

Škoda, že je to pohádková kombinace Popelky a Milionové bankovky. Vůbec jsem zjistil, že tvůrci komedií 40. let tak trochu vykrádali anglosaské vzory, ale na jejich obranu musím říct, že vždy s grácií a velmi často tak, že téma povýšili, obměnili nebo úplně otočili (viz Pygmalion a jeho otočená verze ve Falešné kočičce). Tady mi ale žel přijde, že se povedlo tak napůl, navíc jsem nechápal, jak by mohla tak atraktivní dívka chodit s takovým ňoumou a co na něm viděla? A opravdu si nemyslím, že by ho podržela, ale jak znám ženské, udělala by mu hysterickou scénu a maminku už by nikdy neviděl. Ale jako což, je to pohádka a má alespoň dobré morální poselství, že každý by chtěl vaše prachy, když je máte, a tak si hraje na kamaráda, ale ve skutečné nouzi ty opravdu skutečné přátele teprve poznáte. ()

Gary

Celkem milé překvapení. Po obludně opakovaných filmech Krb Bez Ohně, nebo filmů s Burianem opakovali další film. Valentin Dobrotivý. A musím říct, že jsem se dodíval až do konce. ()

Folpa

Skvělá komedie s ještě lepším Oldřichem Novým a krásnou Hanou Vítovou, která mi vůbec nepřijde jako by byla ze 40. let ()

NinonL

Oldřich Nový se mi s klotovými rukávy, umaštěnými vlasy a jednou žárovkou doma líbil. Komedie plná zvratů o vlivu peněz na vztahy a přátelství. Maloměšťácká rodinka strýce Kudrny je také velmi výživná. ()

consuela1

Půvabné potvrzení staré pravdy, že ne pro jeho peníze, ale pro jeho povahu je člověk milován a obdivován svým okolím :-). Valentin Plavec se po zkušenosti, kterou mu svým kouskem zprostředkují kolegové, zajisté doživotně zbavil naivity a slepé důvěry v dobré úmysly „přátel“... Film, který dodnes pobaví a svůj smysl jistě měl i v době vzniku, kdy plnil funkci 98 minutového zapomnění na nesmírně tvrdou realitu… ()

kaylin

Chvíli trvalo, než jsem se do toho dostal a než mě to začalo bavit, ale po té půl hodině, možná trochu později, už jsem zase jel na tom krásném humoru našich černobílých filmů "pro pamětníky". Ale co si budeme povídat, jejich premiéru už si opravdu tolik lidí pamatovat nebude. Ale to nevadí, protože tyhle filmy mají co nabídnout i nám. Ten konec je skvělý. ()

blackrain

Já se nedivím, že si z Valentina pořád dělali srandičky. On je, chudák, k tomu svým chováním a povahou přímo vybízel. Mě ho bylo až líto. Přála jsem mu jen to dobré. Oldřich Nový byl v roli ušlapnutého úředníčka výborný. Takové role mu krásně sedly. Byl tak uvěřitelný a naprosto civilní. Tady k tomuto filmu se váže ta tragická událost s Annou Letenskou? Já jsem měla za to, že to byl jiný film. Proto moc díky za info.(monolog) ()

topi

Tenhle kousek moc v televizi reprízovaný není, patří však mezi klasiky svého žánru. Jaroslav Marvan v roli přednosty kanceláře prostě nikdy nezklame. Malinkou roličku si střihla krásná Jiřina Sedláčková jako agentka prodejny automobilů, pro níž to byla poslední filmová role před kamerou. ()

Damiel

Výborný scénář, jemný humor balancovaný s hořkým podtónem, vtipný konec, skvělí herci. Zkrátka filmový balzám. ()

kinderman

Zábavná, i když nepravděpodobná moralita o lidských charakterech a penězích v úvodní sekvenci nádherně ilustruje, jak funguje tzv. systém padajícího ho...a. ()

lekr

Dnes už velice úsměvné. Pro tehdejší dobu typické dialogy, typické vtipy a typická hudba. Smát se tomu dnes dá už jen z nostalgie ale i tak mají tyhle filmy něco do sebe. Jediná vada tohohle filmu je to, že člověka baví tak maximálně pů hodiny a díky tomu, že se tam v druhé části moc neděje tak jsem u druhé půlky pomalu usínal. Nostalgické tři hvězdičky. ()

rakovnik

Je to pravda odvěká, že peníze dělají člověka... Roztomilý film s výjimečným Oldřichem Novým a půvabnou Hanou Vítovou, který vyniká vtipem, ale i událostmi, které náš nutí k zamyšlení a vezmou za srdíčko. Téměř pohádkové téma, kterak dobrý člověk štěstí zaslouží a také k němu dokráčí. ()

Martin741

Komedia, to jo, ale hlavne film o tom, ze peniuaze otvaraju dvere a ludia su svine a po vyhre /napriklad tu spominany milion/ sa zacnu k dotycnemu hlasit. Filmov na temu necakanej vyhry a naslednej pomsty som videl len malo, Fric bol vyborny reziser, takze je to reziosersky na urovni, obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film. Kulisy su na 40. roky perfektne, protektoratna komedia jaxa slusi a patri . 85 % ()

cariada

Komedie z dob válečných. Ale jak je zvykem ,tak je to dělané proto ,aby lidi zapoměněli na útrapy války a bavili se. Snímek se spíš takovou moralitou ,je to v podstatě předchudce filmu Ďědictví aned.... Jen s tím rozdílem ,že tady nedědí ,ale vyhraje peníze. Jenže jak se ukáže byl to jen žert kolegů. Dává nám to možnostsi uvědomit jam málo stačí a člověk ač né svojí chybou může přijít o všechno. A zároven vidíme ,jak se lidi mění ,když zjistí ,že rázem mámte peníze to je hned kamarádů a známých . A když se ukáže že vlastně nic nemáte ,tak na vás každý kašle. Až na pár lidí ,kteří to myslí dobře. Tady je to vše uděláno humornou formous O.Novém v hlavní roli. Naštěstí je to komedie ,tak že Valentin nakonec opravdu vyhrál. ()

Aelita

Zkušenost a životní poučení za milion korun československých. V tomto filmu se Valentin Dobrotivý neformuje jen pomocí situací, ve kterých se ocitá, ale hlavně díky osobám, které potkává, a pocitům, které prožívá. Martin Frič mne snad ještě nikdy nezklamal. ()

tomtomtoma

Upraveno v červnu 2020. Valentin Dobrotivý je situační estráda se vzletně koketním tanečním krokem společenské satiry. Maloměšťácká přezíravost vyššího středního stavu je přinucena střídavě panáčkovat a v nestřežených okamžicích potom navíc odkládat masky společenské přetvářky. Fraška je zaměřena na prospěchářské tendence mezilidských vztahů, jeden z ostřejších šípů se zabodává do principů úřednické hierarchie. Martin Frič vyplodil další dychtivě rozvernou a nakažlivou radost ze života s kapkou vlídného pohlazení, aneb škodolibí vtipálci dostanou za vyučenou a ušlechtilá lidská duše slaví velkolepé vítězství. Hvězdou dění a předmětem veselé nálady je Valentin Plavec (vynikající Oldřich Nový), vždy svědomitý úředník pojišťovny a jedinečná oběť nemístného žertíku. Šprým nadzemsky nabývá extrémních rozměrů, přesto se každá nepříjemnost může stát i cennou životní zkušeností. Navíc film v dobrém rozpoložení umí dosáhnout odměny potřebným. Hlavní ženskou postavou je Helena Bártová (dobrá Hana Vítová), Valentinova snoubenka, zaměstnaná v módním salónu. Náhlá a nezvyklá snoubencova ztřeštěnost není zdrojem pochyb, je výhodnou partnerskou oporou i ve zmatku vnitřního neklidu. Mezi důležité postavy patří Rudolf Bejšovec (příjemný Ladislav Pešek) a Eman Voborník (příjemný Eman Fiala), nerozlučný párek úředníků pojišťovny s dětinskou škádlivostí celému pracovnímu kolektivu. Smích přeci léčí i samotného napáleného. Výraznou postavou je Bureš (velmi příjemný Jaroslav Marvan), agilní přednosta úřední kanceláře pojišťovny. On je tím nezbytným článkem mezi nároky vedení a pracovní povinností úředníků. Zahálka v jakékoli podobě se netrpí. K těm výraznějším postavám patří také Arnošt Kahoun (příjemný Vojta Novák), ředitel pojišťovny. Dlouhotrvající kancelářský rozruch musí být náležitě vyšetřen, a popřípadě stav povýšit, anebo ponížit. Laskavou tváří je Troníčková (zajímavá Marie Blažková), Valentinova dobromyslná bytná a jeho bezpečný ostrůvek vstřícné společenské lidskosti. Z dalších rolí: na dost přehnanou Plavcovu šetřivost alergický domácí (Vladimír Řepa), starostlivá Helenčina matka (Milada Gampeová), povinně povýšená Helenina zaměstnavatelka a majitelka módního salónu Dousková (Meda Valentová), lakotný Valentinův strýc a provozovatel restaurace Kudrna (Theodor Pištěk), jeho kalkulující manželka Maruška (Zdeňka Baldová), na vhodnějšího ženicha líčící Kahounova manželka (Růžena Šlemrová), její na vdávání zralá dceruška Julie Kahounová (Lili Hodačová), schopná agentka prodejny automobilů (Jiřina Sedláčková), či bezelstně prostý kancelářský zřízenec s nemocnou dcerkou Jindřich Biebr (Jaroslav Průcha). Valentin Dobrotivý je osvěžujícím pobavením s věčně roztaženým úsměvem od ucha k uchu. Satirizující sklony zkušeně využívají karikatury a touhu po velkolepém prožívání. ()