Amazing Spider-Man 2

• slovenský

Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2: Rise of Electro

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2014, 142 min (SE: 165 min)

Jelikož mým největším oblíbencem byl za Marvel odjakživa Spidey, je mi předně líto, že je momentálně na vedlejší koleji co se filmů týče. Opakuji, že pojetí a vzezření téhle série je mi bližší než té předtím, a tak ač má dvojka chyb hned řadu, pořád za ní stojím, kochám se průlety nad městem a raduji se, že už nemusím trpět ten Maguireho blbečkovský ksichtík.(29.7.2014)

Technicky (kamerově, střihově, třikově) o něco usazenější a tedy lepší, než jednička. Jinak ale k uzoufání prázdné, nudné, se spoustou zbytečných odboček a zoufale nevyužitými záporáky. Takhle se s příběhem nepracuje. I třetí Spidey od Sama Raimiho, který je obecně považován za přeplácaného je mnohokrát lepší, než tohle... Potěší pár momentů, které jsou jako samostatný výjev impozantní. Jako celek ale těžce dysfunkční..(24.4.2014)

Emoce překonávají rozum, vztek na všechno kolem přebíjí některé lidštější pocity a někde v nitru kutá ona neodbytná touha po bližším poznání sebe sama a vlastního původu. Psal jsem to u předchozího dílu, napíšu to i teď – a snad naposledy. Raimiho verze byla moc fajn, ale je to právě Webbův osobní přístup a scénáristická velikost, která z Úžasného Pavouka dělá nezapomenutelnou sérii. I ve chvíli, kdy pro všechny kolem bude Electrická rapsodie jen zaměnitelným letním akčňákem, já si vzpomenu na mnohem víc. Na Emmu Stone, která ubrala z vlastního sassy přístupu a konečně je pravou a nefalšovanou Gwen Stacy. Na nervózně gradovanou Harryho linku, která i na menším prostoru způsobuje těžký mráz v zádech. A v první řadě na zase o něco dospělejšího Andrewa, který levou zadní zvládá jak skákajícího červenomodrého hláškaře, tak rozervaného rozcuchance, který hledá pomoc u svých blízkých. V kombinaci s prvním dílem dokonale opojný zážitek, kterému v cestě k jedinečné trilogii zabránila jen nenažranost šéfů Sony. Ohromná škoda, kvůli které veškeré připravování půdy pro další dobrodružství vyznívá zoufale naprázdno. Což je vzhledem k síle příběhu o vzestupu mladého samotáře k cestě hrdiny tak moc k naštvání, že moje navztekané argumenty vzaly za své až o nějaký ten měsíc později, kdy se místo x-tého restartu Pavouk vrátil zpátky k Marvelu. Co s ním bude mezi zaběhnutými Avengery, zůstává už ale jiným příběhem.(5.7.2014)

Nevím, nevím jestli bych na tohle zvládnul koukat v kině. Myslím že druhým dílem Marc Webb na nějakou dobu odstřelil odhodlání studia vystavět kolem Petera Parkera univerzum, které má například Marvel v Avengers. Druhý díl působí vlastně jako takový špatný vtip, opět se zde najdou některé solidní scény, ale celé to drží při sobě asi jako suchý písek. Nevím kde všude začít s kritikou. Romantická linka po většinu filmu nefunguje. Komiksová linka kdy proti Spíďovi vlastně stojí dohromady 3 padouši také ne. Kde je charisma, které měl Octopus, kde je zlomený Sandman, kde je přemotivovaný Green Goblin. Uznávám nakonec právě mladší verze Goblina tady trošku zachrání akční složku, přecejen souboj ve věži není zase tolik špatný a má i "překvapivé" a silně natočené vyústění. Po většinu času se plká, konspirační téma mě moc nebere a tajemná kabela ve skříni je mě ukradená. Můj názor je takový že třetí díl by v současné chvíli tenhle Teen Spidey nerozdýchal. Bude to chtít setsakramensky kvalitní příběh anebo začít za 10 let zase od píky a určitě bez Marca Webba. PS: Podruhé se mě film líbil překvapivě více než jednička. 60%(6.8.2014)

O něco horší než jednička. Webba totiž stále nezajímá, že točí comicsový blockbuster, a vesele si to štráduje do náctiletého romantického dramatu. To je ale přes veškerou snahu ústřední dvojky poněkud liché a šokuje akorát tím, že stejně jako Stmívání jasně říká: "Stalkování je vlastně děsně romantická věc!" Peter při něm navíc řeší prakticky to samé jako v Raimiho dvojce, to ale vůbec není hlavní kámen úrazu. Ten spočívá v tom, že do Webbovy rozervané romance vbíhá houf dalších dějových linií, které skončí buď dost zkratkovitě nebo (stejně jako minule) vyšumí do ztracena. A potom sem někdo vpašoval pár akčních scén z next-gen videohry, které se snaží o uťápnutou hravost Spideyho animovaných seriálů. Výsledkem je zbytečně dlouhé a docela přelidněné drama, ve kterém se vtipkuje ještě méně než minule, takže příliš letní zábavy nečekejte. Spidey chce zkrátka být temnější a vážnější, bohužel u toho ale znovu zapomíná na to, že by měl akci a humoru (když už tam kvůli popcornovým parametrům musí být) věnovat stejnou péči jako zasmušilému rozjímání. Přičtěte si k tomu mizerné záporáky, lacině nafouknuté finále a fakt, že je tu zdaleka největším borcem Richard Parker... a dostanete ucházející blockbusterovou jednohubku, která rozhodně patří mezi to horší ze současné žánrové nabídky. Že by to vyšlo až napotřetí?(23.4.2014)