Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné... Černá komedie Brazil je po Žvahlavovi (1977) a Lupičích času (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama. Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení. Snímek, inspirovaný Orwellovým románem "1984" (pracovní titul byl „1984 a 1/2"), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy. Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace). (Česká televize)

Hamaradža

Snová, surreálne pokrútená 1984ka s jemným nádychom Monty Pythonov. Práve jemne nemiestny humor je to, čo robí z diela takú dráždivú hádanku, ťažko preniknuteľnú. Treba ďalšie zhliadnutie. 4,5* ()

Skip

Poněkud surrealisticky laděná orwelovská vize totality podle Terryho Gilliama. Docela dobré hlášky, ale jinak to můj šálek kávy zrovna moc nebyl. ()

L_O_U_S

Špojléry. Vtipné, kousavé a přitom odstrašující. Sžíravá kritika modernosti. Nevím, zda na světě existuje film, který by si z byrokratické mašinérie utahoval tolik jako Brazil. Úředníčky trápí usmrcení nevinného člověka jen proto, že s tím budou mít spoustu papírování. Samovi je kromě vznesení obvinění z terorizmu jedním dechem kladeno za vinu také to, že plýtval papírem a poškozoval zařízení ministerstva. Následný kolotoč s proplácením vlastního mučení a podepisováním pojistek završuje absurditu celého podivného systému. Zakončení filmu naznačuje, že Sam svůj boj s byrokracií a totalitou vyhrál, ovšem pouze za cenu toho, že mu definitivně přeskočilo, ač ve skutečnosti zůstal jako jediný normální. Obsahová stránka filmu je na výbornou, co jej ovšem mírně sráží, jsou snové scény v oblacích a souboje s mechanickými příšerami, které se nevyhly ulítlosti osmdesátkových fantasy. I tak ale musím zatleskat použití skladby "Brazil", v jejímž spojení s filmem sice nespatřuju žádný smysl, ale zní v něm sakra dobře. (588.) ()

radektejkal

Akční variace na Orwella. A také nejslabší Gilliam - mezi filmy, které jsem viděl. Pokus o ambiciozní a nápadůplnou fikci nevyšel, výsledkem je pubertální podívaná, kterou by měl každý trochu soudný teenager odmítnout... Co by tomu řekl autor Farmy zvířat a 1984? Že by se Gilliam ztratil ve svých vlastních výtvorech... Náš oblíbený Slavoj Žižek používá tento film (naopak) jako modelovou situaci: "Když se mě ptáte, jaká bude naše budocnost, potom bude připomínat tento film. Vznikl před třiceti lety, ale tahle bláznivá komedie zobrazuje nejen budoucnost Anglie v totalitním režimu, ale také soukromé hédonistické radosti... Protože se liberální kapitalismus blíží své mezi, jsou třeba rozsáhlé a koordinované akce." ()

Trevor

Brazil nie je zďaleka obyčajným filmom a určite nie je pre každého. Jeho nepochopiteľne nízke hodnotenie na čsfd však svoje opodstatnenie má. V prvom rade, tento film treba vidieť až potom, ako prečítate knihu Georga Orwella 1984. Veľký brat Vás vidí. Nie však ten z trápnej reality šou, ktorá svojho času očarila tak veľkú masu ( so žalostne nízkym IQ). Brazil je tak neuveriteľne dobrou satirou a výsmechom dnešnej (napriek tomu, že bol natočený roku páně 1985) konzumnej spoločnosti, ktorej pomýlené ideály (predovšetkým mladej generácie) dostanú v tomto filme "na frak". K filmu som sa dostal vďaka knihe 501 filmov, ktoré musíte vidieť, v ktorej autor (resp. kolektív autorov) opisuje, že Orwell nevytvoril takú bezútešnú budúcnosť a zďaleka nebol tak vtipný. K tomu treba dodať, že knihu treba vedieť čítať. Orwell sa nesnažil byť vtipný, on bol realista, ktorý svoju dobu predbehol o niekoľko desaťročí. To Terry Gilliam pridal do svojho spracovania spoločnosti podľa Orwella humor. A pridal ho vynikajúco. To však z filmu Brazil nerobí lepšie dielo akým je kniha 1984. Iba ho robí pestrejším. Mimochodom humor. Jedna z najlepších scén je, keď úradník Lowry vedie povinnú konverzáciu so svojim spolupracovníkom a zhovárjú sa o svojich deťoch.( Ako sa majú tvoje dvojičky? Sú to trojčatá. Ale ten čas letí. ). Toto nie je zďaleka jediné vtipné spestrenie diela. Nerobiť si strach z terorizmu a počas útoku neprerušiť obed, ale rýchlo poprosiť obsuhu aby niečo vymyslela a mohli sme sa ďalej venovať nalinkovanemú správaniu liberálnej spoločnosti, venovať sa kariére, skrášľovaniu či zdravému stravovaniu je vo filme v ostrom kontraste s nefungujúcimi strojmi (kiksboks oné), byrokraciou a spoločnosťou žijucou na periférii. To, čo filme predvádzajú herci vo vedľajších úlohách sa hľadá ozaj ťažko. Zatienili by množstvo oscarových hercov dneška.A dalo by sa pokračovať neskutočne dlho, ale to by už tento komentár nedočítal ani jeden z mála tínedžerov schopných pochopiť toto utopistické dielo, ktoré je však bolestivo pravdivé. Škoda posledných 20 minút, rejža mal poslúchnuť Universal Pictures a tie z filmu vystrihnúť a nebyť statočný rytier Don Quijote za každú cenu. Film, ktorý nepochopí 101 zo 100 fanúšikov stránky Zomri... 92% ()

wipeout

Úžasne originálny snímok, ktorému je naozaj ťažké prísť na chuť ale potom konečný výsledok stojí naozaj zato. Myšlienky, ktoré sú tu prítomné budú nanešťastie oslovovať ešte veľmi veľa generáci, kde za jednu z najlepších scén spomeniem ubyrokratčenie na smrť. Podobne pôsobivý snímok ako 1984 ktorý k tomu ale dodáva ešte viac absurdity humoru a bizarnosti. No a pod touto pokrievkou sladkej vizuálnej pastzy sú myšlienky hodné drahokamov. ()

Chrysopras

Gilliam je prostě borec, škoda že jeho tvorba má poslední roky sestupnou tendenci. Je to skvělý podobenství kafkovského ražení. Ovšem co mi tam vadí, to je hlavní hrdinka - škoda slov. ()

d-fens

Takéto vízie paranoidného sveta mi prídu príliš.... paranoidné :) a nerozumiem, že napriek vysokému hodnoteniu, vo filme ironizovaná byrokracia stále bujnie a rozrastá sa :) Veď keď ju ľudia tak neznášajú (a ja sa k nim pridávam), ako je možné že sa deje opak? Ono to bude asi tým, že sedieť v štátnom úrade a vypĺňať štósy tlačív je stále jednoduchšie, ako niečo naozaj tvoriť, pracovať, vytvárať niečo potrebné a hodnotné ;) .... a k samotnému filmu.... výtvarne je to samozrejme dokonalé, výprava, kamera, kostýmy, všetko podčiarkuje absurditu a šialenosť "presystémovanej" spoločnosti, kde sa osvietený jedinec musí zákonite cítiť ako vo väzení... skvelé narážky na fungovanie aj dnešnej spoločnosti plnej byrokracie, úradnej mašinérie, servilnosti nadriadeným ...... plastických chirurgií :) Ale ako ma presvedčili aj iné Gilliamove filmy, jeho oduševnelý ale prehnaný, exaltovaný štýl mi proste do filmu nesedí... radšej som mal jeho "cartoons" v Pythonoch :) ()

Sheldra

Je to šílené, celou dobu si s vámi hrají a do poslední chvíle nemáte ponětí, jestli je to skutečné, nebo se to hlavnímu hrdinovi jen zdá! Jonathan Pryce válí, De Niro špatně ani hrát neumí a Ian Holm je senzačně popletený. Tohle by asi nikdo jiný než Terry Gilliam natočit nedokázal - podle mě jeho nejlepší film. Asi vůbec jeden z nejlepších filmů, co jsem viděla - totálně mě dostal! ()

fmash

Už u sledování o dvacet let staršího Alphaville mě napadlo, jak i totality nepoznavší tvůrci dovedou pozoruhodně vystihnout některé typické rysy, jež takový režim často mívá. V Brazil je to ještě markantnější než u zmíněného Godardova snímku: necitlivost (ovšem očekávaná) k jednotlivci, sterilní přístup k životu a k obecným hodnotám a především šlendrián, ne vždy dovedně, vždy však nákladně skrývaný za rituál — v tomto případě za byrokracii. Právě absurdita vyplývající ze všudypřítomné byrokracie je tím nosičem, jenž v tomto filmu slouží k předání hlavních myšlenek. Za jejím chladem a neprůstřelnou fasádou pak bují život společnosti, jenž je zdánlivě „normální“, ve skutečnosti ale hnije — v některých případech doslova. Jako obvykle u Gilliamových snímků (s výjimkou například opic, ve kterých se mimochodem objevila futuristická hejblata velmi podobná těm v Brazil) mám trochu problém s velmi nezřetelnou hranicí mezi humorem, jenž má mít komediální funkci, a groteskní absurdností, jež má mít funkci spíše sdělnou. Jinými slovy se mi leccos zdá poněkud naivně přitažené za vlasy. Je to asi Gilliamův styl, tak to nechávám plavat, jenže na mně ta zjevná temnota a svého druhu monumentálnost snímku potom o poznání méně ulpívá a neužívám si všechno tak, jak bych jinak mohl. Jako u Alphaville na čtyři hvězdičky zaokrouhluji, abych příště věděl, že se jedná o film výjimečný. Což opravdu je. Mohl být ale o půl hodiny kratší a zejména „po opicovsku“ (nebo po „bladerunnerovsku“) civilnější. Pak by to byla pětihvězdičková bomba. ()

GILLWANDER

Blízka budúcnosť v podaní režiséra Gilliama je úchvatná. Je to viac menej gýčová prezentácia (tie trubice boli k pomilovaniu) no strašne pútavo natočená. Hlavný hrdina trochu kostrbatý a vytvára zmiešaný pocit u diváka. Po pár minútach si ho obecenstvo už obľúbi. Dejovo príliš lineárne a neprekvapivé. Kostýmovo a rekvizitami gýčovo božské! Režisér vidí kúsok za roh, inak by nenatočil túto milú blbosť, ktorá je poháňaná zlatým srdcom. Film na iný spôsob, románik je tiež veľmi zvláštny a odlišný. Dvojica sa do seba zahľadí pre niekoho až detinským spôsobom. No... čo s tým narobíme. Film už tak bláznivým dejom si už nemusí odpustiť takéto drobné nedostatky. Ak to vlastne nedostatkami môžem aj nazvať. Určite film z iného súdka a autorsky rukopis režiséra sa nezaprie. Slušné sci-fi, ktoré už dnes žiaden režisér nenatočí...85% ()

easaque

svým hodnocením sem mezi své oblíbené uživatele nezapadnu, ale ať jsem se snažil sebevíc a viděl ho už potřetí, tak se mi tohle byrokratické sci-fi pod kůži nedostalo a nemůžu dát víc než lepší 3hvězdy. Filmy Terryho Gilliama mám jinak rád a tohle z jeho z prvních velkoděl se stalo určitě kultovním - není divu když má velmi dobrý námět, je to skvěle zahrané a vizuálno je vzhledem k době vzniku vyjímečné a nápadité - asi kvůli tomu se tento megalomanský projekt téměř nezaplatil. Vlastně moc výtek k filmu nemám, možná nekonzistentní variace spousty různých žánrů (i když orwellovské témata mám rád) ... nevím ... podle krátkých ukázek se mi zdá úžasný a geniální, ale film v kuse mi přijde utahaný a jeho poetika se kolem mě jen míjela. Rozhodně však doporučuji ke shlédnutí. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Ona je to dobrá satira na byrokracii, celkem promyšlená a se spousty vizuálně dost zajímavými scénami, které ten film povyšují dost vysoko a dělají z něj skutečně dost zajímavý zážitek, ale jako u většiny Gilliamových filmů mi to celé přišlo příliš překombinované (snad s výjimkou závěru, což by teď mohlo leckomu znít jako oxymoron, ale tam se ta překombinovanost naopak hodila, s tím smyslem, jaký tam má) a hlavně z toho nemám žádný silnější dojem. Ty všemožné tvůrčí nápady sice jsou dost zajímavé, ale bohužel jenom zajímavé a jen a pouze kvůli nim bych si to podruhé nepustil. Emočně mě to totiž opravdu moc nevzalo a kromě závěru bych snad nebyl schopný jmenovat jedinou skutečně silnou scénu. No jo, tak už to holt u filmů, kde forma značně převyšuje obsah, chodí... Ale i tak je to pro mě (zatím) druhý nejlepší Gilliamův film a zároveň třetí, o kterém jsem schopný říct, že se mi líbil. A času stráveného u něj nelituji. Jen mi tam na čtvrtou hvězdičku cosi chybí a popravdě jsem nad ní i chvíli uvažoval, ale nejsem fanda Gilliama, abych si dokázal jenom vychutnávat jeho specifický styl. Silné 3* ()

kombajn

Vizualně fantastické, plné nápadů, řekl bych že je to překombinovaný film ala pozdějších Terryho 12 opic. Jenže právě to mi trošku na tom filmu vadilo. Ta malá stravitelnost. Je to rozhodně film, na který se můžete podívat víckrát (možná je to dokonce nutné). Jinak je to něco, co se do té doby asi nenatočilo, pravděpodobně podobných filmů ani dnes moc nenajdete. ()

raffspIn

Bizardní film o šílenství v šílené době. Tak jsem to pochopil. Taky co by se dalo čekat od "Monty Pythoňáka". Buďte připraveni na dávku nesmyslností a úchylností a skvěle se pobavíte. ()

Morloth

Brazil? Psychadelická, hudbně i výtvarně dokonalá vizuální onanie, jak by řekl můj kamarád. Přesně druh filmu, kdy jsem na sebe na konci naštvaný, že jsem se během jeho trvání smál. Ano, opět jsem si připadal naprosto trapně, protože závěrečná scéna mi přimrazila úsměv na rtech. Přitom je to po celou dobu, řekněme jemně morbidní, ale neuvěřitelná sranda. Perfekcionismus Terryho Gilliama nezná mezí. Snad ve všech scénách je patrné, jak je pro něj důležitý každičký detail. A co mi na filmu vadilo? Snad jen to, že je tam Robert de Niro tak krátkou dobu. Přesto nezapomenutelný. Trochu mi připomněl Jeana Rena z Brutální Nikity, ale to je asi mimo. ()

Joe321

Perfektní výprava, nápaditý humor, skvělá role pro De Nira a Palina. Best of Gilliam... maybe. - "Care for a little necrophilia?" ()

/Pablo

Pozoruhodná podívaná balancující na rozhraní komiky a tragédie. Výprava je excelentně bizardní, netradiční Kamenova hudba bláznivá a dramatická zároveň. Za obrovský přínos považuju skvěle obsazené hlavní role (Pryce, Holm). Především Jonathan Pryce se doslova vyřádil ve střídání různých grimas. Jen díky občasné nudě dávám 4 hvězdičky. PS: Gilliam má opravdu bujnou fantazii... ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (více)