Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

widla

Po první sérii .. No tak tohle je překvapení. Přiznávám, že Psycho jsem (ještě) neviděla, ale toto je opravdový zážitek. Groteskní, šílené, místy vtipné, ale hlavně naprosto psychózní! Není divu, že se film, ze kterého tento seriál vychází, tak jmenuje. Norman je prostě šílený, ale zároveň je na něm něco, co všechny přitahuje. Freddie Highmore byl dokonalou volbou, jeho vytáhlá postava celkový dojem jen podtrhuje. O hereckém umu ani nemluvím, je zde dokonalý! Uvidíme, co další série, zatím ale veliká spokojenost. ()

jondoe

Pozreta cela seria. Velmi ma bavila a vzdy som netrpezlivo cakal na dalsiu cast. Velmi slusny casting. Kazdy jeden herec sa ku svojeje postave dokonale hodi a zvladaju. Vsetko zvlada aj reziser, ktory od zaciatku udrziava divakov vo vybornej dusnej atmosfere. Samozdejme najde sa par hluchych miest ale ani jedna cast nie je priemernou. V druhej serii by sa vask mali scenaristi predcalen viacej zamerat na postavu Normana Batesa, lebo skvela Vera Farmiga ako Norma Batesova si zatial kradne cely serial pre seba a je v nom najvyraznejsou postavou. Takze zatial styri hviezdicky, ale myslim, ze ak si serial v dalsej serii udrzi tempo a nebude stagnovat kludne mu dam aj plny pocet. Bavi ma a uz teraz sa nemozem dockat dalsich casti. ()

kikakrystof

První čtyři díly jsem tu měl 3*, ale teď se to začíná rozjíždět a velká spokojenost ( Zásluhou jsou hlavně dobré herecké výkony). ()

klukluka

Hodnotím po konci první série, tedy po desátém dílu. Už v souvislosti s Temný(m) případ(em) jsem zmiňoval, že nemám rád seriály, a v krátké době jsem zhlédnul - a nadchnul se už druhým. Líbila se mi kombinace civilně se chovajících postav a filmového, tedy napětím a akcí nabitého děje. Výhrady mám jen 2 - nějak mi nikdo nevysvětlil toho hořícího, dolů hlavou visícího člověka (nebo jsem to přehlídnul/ přeslechnul?) a to, jak na konci šerif sejmul mafiána vydírajícího Normu, bylo přitažený za vlasy. Všemu ostatnímu bych byl schopen uvěřit a jen bych říkal: ano, věřím, tohle se mohlo stát, takhle by to mohlo být. Ale s touhle jedinou scénou, s jejím přijetím, mám problém. Dojem ze seriálu už mi ale pokazit nemohl. Moc dobrý! DRUHÁ SÉRIE LEPŠÍ NEŽ PRVNÍ - ABSOLUTNÍ NÁVYKOVÁ BOMBA!!! ***** TŘETÍ SÉRIE OPĚT NAŠLAPANÁ NESKUTEČNÝM ZPŮSOBEM!!! ***** A na samém konci poznání, že tady nešlo o žádnou první, druhou, třetí sérii, ale o 30 případů šílené Batesovic rodiny. Desítkou a dvacítkou to nemohlo skončit a po třicítce už to nemůže pokračovat. Nebo může? Mně už to možná stačilo. Ale bylo to delikatesní. Vidím za tím tu neskutečnou dřinu a smekám. ()

adam9

Asi jsem ještě nesledoval seriál, který by u mě neustále vyvolával tak rozporuplné pocity. V jednu chvíli to hltám a jedná se i o pětihvězdičkovou záležitost, pak ale náhle přijde něco, co ve mně vyvolá pocit zcela opačný. A tyhle proměny se nedějí v řádu několika epizod, nýbrž v řádu několika úseků v jedné epizodě! Asi jsem stejně pošramocený jako Norman Bates. Ten jeho creepy vztah s matkou je prostě šílený! Hereckým výkonům věřím stoprocentně, ale v určitých pasážích z nich zkrátka cítím až jakousi telenovelu. Nejčastější věta: Are you ok? Yeah, sure...je toho určitým důkazem. Dává čtyři hvězdy, protože jsem zhlédl všechny tři série, i když ani nevím jak. Jedno ale vím jistě: Alex Romero je total badass! ()

beyli

Na začátku musím přiznat, že samotný film Psycho jsem nikdy neviděla, teď jsem docela i ráda, protože nevím, jestli bych se seriálem vůbec začínala, kdybych věděla jak celý příběh zkončí. Ne, že bych neměla tušení, ale ráda se nechám překvapit. Tento počin si mě získal hned po první epizodě. V seriálu nechybí napětí, akce a hlavně záhady, těmi se to jen hemží. Děj je vcelku velice napínavý a nedá se od něj odtrhnout. Postavy v seriálu jsou velmi dobře napsané. Je zajímavé sledovat psychicky narušeného Normana, který umí být normální, starostlivý, citlivý mladík, který se v okamžiku dokáže změnit v nemilosrdného vraha. Na jeho chování má bez pochyb velký podíl jeho matka Norma, která mi neskutečně leze na nervy, její chování k Normanovy, posedlost ním překračuje opravdu všechny meze. Další postavy jako Dylan nebo Emma mi do příběhu skvěle zapadají, doufám, že v seriálu vydrží co nejdéle, protože v hororovém žánru se může stát cokoliv komukoliv a hlavně kdykoliv. Při sledování pilotního dílu jsem si myslela, že seriál se odehrává v 60. letech. Domy, oblečení, auta tomu z počátku nasvědčovali, ale v okamžiku, kdy jsem uviděla iPhone hlavního hrdiny, ni došlo, že to asi šedesátá léta nebudou, když se to tak vezme, je to zajímavé zpestření děje. Bates Motel za shlédnutí určitě stojí, já u něj velice ráda zustanu, budu se těšit na nové díly a záhady, kterých je v seriálu opravdu hodně, jsem zvědává, jak se tento píběh bude postupně vyvíjet. ()

Eamby

Pilotní díl nudný. Druhému jsem dala ještě šanci, ale usoudila jsem, že nic pro mě. Další ani vidět nepotřebuji. ()

MareT.

Vytecne zpracovani,ktere si pujcuje z Psycha jen hlavni postavy a slavny motel, ale zbytek uz jde svoji cestou. Kdo zna film uvidi plno malych odkazu na komplikovany vztah mezi matkou a Normanem a s myslenkou,jak cely jejich vztah vlastne dopadl,se nejde nez sibalsky usmivat!:) Herecky vykon Farmigy je naprosto uchvatny a ja jen doufam,ze ceny na ktere byla nominovana za tuto roli,dostane!:) iz se tesim na druhou sezonu, s prihledem jak prvni skoncila,druha by mela Normana ukazat,jak ho zname! ()

Roman.Caesar

Po první sérii dávám 80 %. Má to sice hodně hluchých míst, ale zase o to víc zajímavých pasáží, celkově jsem se chytil a jsem velmi zvědav, jak to půjde dál. ()

Hanys_

Po první deseti-dílné sérii převládá jednoznačně zklamání. Je to taková trošku drsnější verze Gilmorek a podobných "rodinných a teen" seriálů, a to je (vzhledem k tomu jaké seriály se dneska točí) sakra málo. Tajemno a mysterično tady narozdíl od legendárního filmu opravdu nenajdeme a jen sledovat fain Highmora nebo výbornou hysterku Farmigu prostě nestačí. 5/10 ()

Kamiiik

Wow, wow, wow, wow, wow! Tak tohle bylo naprosto famózní. Batesův motel mne vtáhl natolik, že jsem celý seriál zhlédla za necelé dva týdny a velice mne mrzí, že těch sérií nebylo více. Doposud mě nejvíce mrzel konec Gilmorových děvčat, ale Batesův motel jsem zhltla tak rychle, že jsem si ho nestačila ani pořádně vychutnat. Škoda, že tu mnoho uživatelů vzdalo sledování seriálu hned po pilotním dílu. Ten zvláštní vztah matky se synem a vývoj Normanovo psychické nemoci nemůžete znázornit pouze v jednom díle, natož v jedné sérii. Skvěle využitý námět Psycha a výborně natočený, velmi se mi líbilo zpracování prolínání Normanovo osobností a vražedné záběry vypadaly dost autenticky. Vše podtrhuje fantastické obsazení a výkony Very a hlavně Freddieho, který mi naháněl hrůzu i přes obrazovku. ()

HonzysKISS

Dokonalý seriál o tom, proč Norman Bates ze Psycha je takový, jakého známe. Zajímavé na tomto prequelu je, že se to odehrává v dnešní době. Jako že normálně se vyskytují na scéně mobily, notebooky atd. Ale není to vůbec časté, spíš se nějaké moderní zařízení objeví jenom výjimečně. Vlastně nebýt mobilu nebo aut, tak bych si ani neuvědomil, že to není v šedesátých letech. Když jsem viděl první díl, tak jsem si ihned říkal, kdy ta milfka klofne svého synáčka, pač ten jejich vztah po celém seriálu je vážně bizár (nebo pro někoho dost sexy). Sledovat to celé díky téhle dvojce se stopro vyplatí. Jejich dialogy mezi milující matkou a psycho synem jsou naprosto geniální. Po každé jsem žral jejich hádky. Zahrané opravdu fantasticky, a to u obou. Je vidět, jak si to samotní herci skutečně užívali. Vraždy jsou taky peckově zpracované. Kdykoliv když má k nějaké dojít, dostane to výborný hororový nádech. Jsou v tom také moc pěkné ženské. Nebudete vědět, kam se dřív podívat. Hudba je taky skvělá. Psychu se sice nevyrovná, ale ten hororový podtext v tom je. Na druhou stranu, seriál má určitě i špatné chvilky. Velmi mě zklamalo, že po první výborné sérii se seroš vydal trochu jinou cestou. První řada je extrémně mysteriózní, hororová, a především má skrytý jeden úžasný potenciál, který se už do dalších sérií nedostal. Poté se jedno téma začalo trochu opakovat. Některé vztahy mi přišly divné a nesmyslné (i když naštěstí žádná teplá komunita). No a i když to díky 40minutovým epizodám rychle odsýpá, tak si to dokážu představit i o celé dvě řady kratší. Maličká škoda ještě je, že v tom nejsou žádné jiné postavy z filmu než Norman, ale jinak výborných odkazů je tu spoustu. Každopádně samotný Hitchcock by byl snad se seriálem spokojený, někdy je to vážně psycho jako pravé Psycho. 87/100 ()

Kacitr

Mám radost. Pilotní díl mě doslova nadchl a s Bates Motel to vypadá více než slibně. Hlavní herecké duo je obsazeno famózně a tak snad už jen; nemůžu se dočkat dalších dílů. ()

smetyl

Prvotřídní seriálové drama, které nám ukazuje dětství nešťastného Normana Batese, jeho předobraz pochází z filmu "Psycho" od Alfreda Hitchcocka a jeho matky Normy. Všechno se točí kolem ohromné smůly, která se lepí Normě na paty a také ohledně Normanovo komplexech a jeho neskutečné závislosti na vlastní mamince, která je tou nejmilovanější osobou jeho života a navždy tomu tak bude. Bates Motel je jedním z mnou velmi očekávaných seriálů roku 2013 a musím říct, že splnil všechny moje požadavky a z hrdostí tvoří prequel ke geniálnímu Psychu. Příběh se rozvijí dramaticky a přesto tak nějak poklidně a pozvolně. Každou další epizodou se odkrývají části mozaiky, z jejíhož výsledku nakonec pochopíme proč všechno dopadlo tak jak to dopadlo (a když vidím Normana v seriálové podobě, je mi hrozně líto, že ten milej kluk bude za pár desítek let zabíjet mladé ženy). Obsazení všech rolí je na jedničku a už teď si nedovedu představit kdo by zahrál Normana a Normu lépe než Freddie Highmore a Vera Farmiga! http://www.youtube.com/watch?v=27-4vzEkssg ()

sona123

Největší slabinou seriálu je jeho podstata - nastavit kaši tak slavným příběhem, to chce velkou odvahu. Kupodivu ale - když odhlédnu od oné myšlenky - se to povedlo velmi dobře. Hodně i díky skvělému hereckému obsazení. Seriál se pomalu rozjíždí, přibývají dějové linky, je to napínavé, není to hloupé. Odmyslet si Normana Batese a trochu přitvrdit, mohla to být víc než slušná podívaná. ()

simply

Zatím po dlouhé době jeden z hodně povedených seriálů...Vera je jako Norma a skvělá a Freddie Highmore urazil velký kus cesty od malých roztomilých postav typu Karlík. Jinak skvělá propracovaná atmosféra a pro mě zatím na plný počet, jestli neklesne nastavená kvalita... ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga