Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Recenze uživatele Trevor k tomuto seriálu (56)

Trezor (2016) (S04E06)

Chick Normu vydiera aby mu dala Calebovu adresu. Tá ho vyláka na stretnutie, vytiahne naňho revolver avšak nedokáže stlačiť spúšť. Dylan objaví v Normanovej izbe list od Audrey adresovaný Emme a zistí, že stále nie je odhlásená z motela. Doktor Edwards je v rizhovoroch s Normanom čoraz úspešnejší a pomocou Normy, ktorú si Norman vytvoril sa dozvedá o jeho traumatickom detstve. Chick prinesie Norme opravené okno, Normina neprimeraná rekacia prekvapí šerifa Romera. Potom sa mu Norma zverí o svojom vzťahu s bratom Calebom. Seriál držia na úrovni najmä výkony hercov stvárňujúcich Normana a Normu. Uvidíme, či Normanova osobnosť prostredníctvom Normy bude doktora Edwardsa považovať za hrozbu, ktorej sa bude treba zbaviť. ()

Všude dobře, doma nejlíp (2016) (S04E07)

Norma sa zverí Romerovi s tým, že od dokončenia obchvatu má finančné ťažkosti. Ten je dá peniaze, ktoré mal Paris odložené a povie jej, že ich spoločne využijú na renováciu domu a hotela, pretože jej chce vynahradiť to, ako sa jej po príchode do White Pine Bay pokazil život. Norman sa pri spoločnej terapii, pri ktorej pacienti kliniky modelujú z ústrižkov novín dozvie, že si Norma vzala Romera. Preto zavolá domov. Zdvihne mu to šerif, čo Normana ešte viac nhnevá a preto mame oznámi že sa vráti domov. Kedže vie, že je dobrovoľným pacientom kliniky, začne zisťovať informácie, ako sa z nej dostať. Dylan aj Romero Normu od jeho návratu odhovárajú. Norman však vie, ako ľuďom zahrať na city a tak presvedčí nielen Normu, ale aj doktora Edwardsa že kombinácia pobytu doma a navštevovania doktora Edwardsa na kliniky by mu pomohli ešte viac ako doterajšia liečba. A tak sa Norman Bates vracia domov. My sa môžme tešiť, že po troch priemernejších epizódach sa vďaka jeho návratu dočkáme aspoň takého napätia, aké séria ponúkla vo svojom úvode. ()

Nevěrná (2016) (S04E08)

Z Normanovho návratu domov nie je nadšený okrem neho samotného nikto. Najväčiš obavy má však šerif Romero a ako sa ukáže sú opodstatnené. Norman za ím príde do kancelárie a navrhne mu, že si sám zriadi poistku, z ktorej bude platiť liečbu a tak sa bude môcť Romero s Normu rozviesť. Dylan má tiež obavy, ako Norman príjme fakt, že teraz chodí s Emmou on. Emma zájde za Normanom, ktorý im ich vzťah praje a odchádzajú aj s Normou vybrať vianočný stromček. Kvôli pokazenému kúreniu sa dočasne ubytujú Norma so synom v moteli, kde Norman dierou v stene sleduje mamu pri milovaní s Romerom. Neskoršia spoločná večera končí hádkou po ktorej Norman Romeovi povie, ako veľmi ho nenávidí. Opäť vydarená časť, ktorá za najbližšiu Normanovu obeť predurčuje pravdepodobne Romera. Avšak dej seriálu je rovnako nevyspitateľný ako Normanova myseľ,.. ()

Navždy (2016) (S04E09)

Šerif Romero aj Dylan sa snažia Normu presvedčiť, aby ho dala naspäť na kliniku a hovoria jej, že jej úsudok je zatienený láskou k synovi. Ona však ich tvrdenia odmieta a Dylanovi vytýka, že na Normana žiarli. Dylan sa ešte pokúsi prehovoriť Normana, aby sa vrátil na kliniku sám, avšak ich konverzáciu preruší matka. Nakoľko Norma vie, že si bude musieť vybrať medzi láskou k Normanovi a Romerovi takšerifovi napíše dopis na rozlúčku. Neskôr si Norman s matkou ľahnú do postele, kde si sľúbia že budú navždy spolu a Norman zaspieva uspávanku. Potom sa vyberie do pivnice, kde zatopí v kotli a prieduchy nastaví tak, aby sa v dome šíril kysličník uhličitý a ich sľub sa stal skutočnosťou. Avšak k domu sa vracia šerif Romero, ktorý dym zacíti. Zdá sa však, že pre Normu prišiel šerifov príchod už príliš neskoro. Jedna z najlepších častí seriálu napriek tomu, že sa 35 minút nedeje v podstate nič. ()

Norman (2016) (S04E10)

Šerif Romero Normanovi hne po jeho ošetrení v nemocnici sľubuje, že dokáže , že za smrť Normy je zodpovedný on. Policajtka, ktorá jej smrť vyšetruje si vypočuje v dome Batesových Normanovu výpoveď a verí, že to bola samovražda. Norman vybavuje matkin pohreb. Zavolá mu Dylan a povie mu, že tu preňho stále bude. Norman mu nepovie o tom, že je Norma mŕtva. Na pohrebe Romero napadne Normana. Tomu po matkinej smrti preskočilo úplne a tak, kedže mu máti chýba vykope jej telo a privezie si ho domov. Vynikajúci záver série so skvelým Freddiem Highmoreom, na ktorého výkonoch celý seriál stojí. ()

Série 5 (2017) (S05)

V piatej sérii The Bates motel som prvýkrát udelil akémukoľvek seriálu za každú časť najvyššie hodnotenie. Pretože si ju zaslúžil. Freddie Highmore čoby Norman Bates je určite najviac sympatickou zápornou postavou, akú kedy akýkoľvek seriál vytvoril. Piatej sérii nie je čo vytknúť, pretože všetci herci v nej dozreli a rovnako tak aj dej sa vyhol akýmkoľvek čo i len náznakom momentov, ktoré by ho mohli zaradiť medzi tuctové rodinné seriály. Ak by človek porovnal seriál a všetky časti série Psycho tak seriál dominuje po všetkých stránkach. A to napriek tomu, že som obrovským fanúšikom Hitchcockovho Psycha, musím uznať že piata séria prekonala aj tento legendárny film. Piate pokračovanie Batesovho motelu radím za najlepšiu seriálovú sériu vôbec a celkovo Batesov motel ako druhý najlepší po Hre o tróny. J. neváhaj a vychutnaj si to počas prázdnin. Nebudeš ľutovať. ()

Temný ráj (2017) (S05E01)

Norman žije so svojou "matkou" a snaží sa renovovať motel. Tak sa zoznámi s atraktívmou Madaleine Loomisovou, pretože tá je majiteľkou železiarstva, v ktorom sa Norman rozhodne kúpiť farbu na exteriér motelu. Pri platení však zistí, že vo vrecku má cudziu peňaženku a to, ako sa k nej dostal sprevádza jeho povestné okno. Dyln s Emmou majú bábňtko a počas oslavy ich navštíví Caleb. Dylan Emme povie, že iba vďaka jeho peniazom sa dostala na operáciu, napriek tomu mu Emma nedovolí u nich ostať na čas bývať. Romero neuspeje so žiadosťou o pomienečné prepustenie z väznice a stále sa komusi márne pokúša dovolať. Keď chce ísť Norman na stretnutie miestnych obchodníkov v meste, "matka" ho odhovorí a ukáže mu mrazák, v ktorom je telo muža, ktorého peňaženku mal Norman pri sebe. Tak sa Norman s "matkou" rozhodnú telo ukryť v jazere. Mŕtvole však zazvoní telefón a na druhom konci linky je šerif Romero. Odmysliac si fungujúci telefón po pobyte tela v mrazáku je úvodná časť skvelá. Seriálový Norman dosiahol úroveň toho filmového. Herci sú starší a aj postavy, ktoré stvárňujú dopeli. Prekvapí Emmina reakcia na Calebov príchod, z dievčatka ktoré ste ľutovali je americká hlúpa hus. A dabing. Český hlas Normanovi jednoducho sedel viac ako hlas samotného Freddieho Highmorea. Bol presvedčivejší, avšak herecký výkon je stále vynikajúci. ()

Sbližování (2017) (S05E02)

Norman navštívi šerifa Romera vo väzení aby mu ukázal že je nažive. V tom istom čase sa do domu Batesových vkradne Caleb a hľadá svojusestru Kedže ju doma nenájde, chce sa ubytovať v inom moteli v meste, kde sa od recepčného dozvie že Norma spáchala samovraždu. Norman stretne Madelaine a zoznámi sa z jej manželom. Zistí že je to muž, ktorý jeho motel využíva na svoje "zálety". Neskôr sú spolu na večeri, kde sa Madelaine snaží dať dohromady Normana s jej priateľkou. Chick ponúkne Normanovi spoluprácu pri predaji zvierat, ktoré vypcháva. Caleb sa v bare stretne s Chickom a opitý sa vyberie za Normanom, pretože si je istý, že Normu zabil. Romera navštíví vo väznici advokát a snaží sa vybaviť jeho premiestnenie, kedže ho napadli spoluväzni potom, ako sa dozvedeli že pracoval ako policajt. Caleb objaví mumifikované telo Normy a Norman preoblečený za svoju matku ho omráči.Svedkom tejto udalosti je aj Chick. Piata séria sa rozbehla v tempe, ktoré iba potvdrdzuje to, že Batesov motel je jedným z najlepších seriálov súčasnosti a v mnohých faktoroch prekonáva legendárne Hitchcockove Psycho. Pastva pre oči a balzám na dušu aj pre najnáročnejšieho diváka. ()

Zlá krev (2017) (S05E03)

Caleb je uväznený v Normanovom sklepe. Začína chápať, že to, či prežije, záleží viac od Normana ako od "Normy". Chick začína byť správaním Normana fascinovaný, situáciu pochopí a rovnako dobre sa mu darí komunikovať s Normanom aj "Normou" a ponúkne im svoju pomoc. Sám však na diktafón nahráva vzájomné rozhovory a cíti, že by z toho mohol mať prospech, ak by povedzme napísal knihu. Šerifa Romera eskortujú z väznice kde ho väzni napadli do inej, s nižším stupňom stráženia medzi menej nebezpečných páchateľov. Eskortu využije na útek. Počas úteku sa pokúsi ukradnúť z dvora osamelého domu auto, pristihne ho však mladý chlapec a postrelí ho. "Norma" požiada Normana, aby Caleba zabil, pretože sama to nedokáže. Silu na to však nemá ani Norman a tak Caleb uteká z domu. Náhoda však chce, že po tej istej ceste sa autom rúti alkoholom potúžený Chick a tak sa problém menom Caleb vyrieši nešťastnou náhodou. Šou jedného muža. Pretože ako Norman Bates starne dospieva aj Freddie Highmore, hlavne po hereckej stránke a je to vidieť. Prechody medzi Normanom a "Normou" zvláda vynikajúco, Vera Farmiga je v 5 sérii tiž podstatne lepšia (možno aj preto, že má oveľa menej priestoru) . A potešil aj komentár Tryskomyši. Aspoň že so svojim komentárom trafila správnu sériu, keď jej už ušla správna epizóda... ()

V skrytu (2017) (S05E04)

Norman čoraz častejšie zo všetkého obviňuje svoju "matku". Rozhodne zbaviť sa niekoľkých starých vecí, ale matkine šaty nie je schopný vyhodiť a tak ich daruje Madelaine Loomisovej. Chick potom, ako sa postará o Calebove telo sa chce nasťahovať k Batesovcom, Norman mu to však nedovolí. Nová šerifka White Pine Bay pátra po zmiznutom Blackwellovi, čo Normana vystraší a spolu so svojou "matkou" chce odstrániť auto, ktoré schovali v lese a patrilo mŕtvemu Blackwellovi. Preto vyhľadá Chicka a pýta sa ho, či by mu vedel s autom pomôcť. Ten chce vedieť, čo spravil, Norman mu však vysvetlí, že na vine je jeho "matka". Šerifka si prezrie knihu hostí v Batesovom moteli a Norman sa od nej dozvie, že Romero z väzenia ušiel. Madeline Loomisová pozve Normana na večeru. Našťastie Norman sa ubráni oknu, avšak iba do chvíle, keď príde domov a svoju "matku" doma nenájde. Romero sa schová u svojej kamarátky. ()

Sny umírají první (2017) (S05E05)

Norman sa ráno zobudí a má okno. Na pohode mu nepridá ani to, že mu volá šerifka. Keď mu však o čosi neskôr zavolá Madelaine Loomisová Normanovi odľahne, pretože ona je posledné, čo si pred výpadkom pamätá. Šerifka ho pri rozhovore iba varuje pred Romerom a pýta sa Normana na dôvod, prečo bol za ním vo väznici. Norman Madelaine oznámi, že ju Sam podvádza, ona mu však neverí. Samova milenka, ktorá pracuje v realitnej kancelárii využije príležitosť, keď ju šéf poverí vložením sumy 400k šejkodolárov do banky, peniaze ukradne a vydá sa za Samom do White Pine Bay. Emma objaví náušnicu a Dylan jej oznámi, že patrila jej matke a že Norman pravdepodobne stojí za jej zmiznutím.Norman sa zastaví v bare, z ktorého zápalky našiel doma ráno po výpadku a spomenie si, čo tam večer predtým robil. Samova priateľka mieri k Batesovmu motelu, kde sa má so Samom stretnúť...Zapracovanie hlavnej zápletky pôvodného Psycha do piatej série je výborným nápadom, takže sa nakoniec predsa len dočkáme remaku sprchovej scény. Emmino správanie v piatej sérii by si zaslúžilo, aby pribudla na zoznam Normanových obetí. Batesov motel zreje ako víno a jeho piata séria je asi najlepšou sériou akéhokoľvek seriálu vôbec. ()

Marion (2017) (S05E06)

Emma oznámi Dylanovi, že Norma spáchala samovraždu. Naštvaný Dylan zavolá Normanovi, ten sa však o okolnostiach matkinej smrti s bratom odmieta baviť. Marion sa ubytuje v moteli a Norman je k nej veľmi milý a dokonca ju pozoruje cez dieru v stene. Povie jej, že pozná Sama Loomisa a že je ženatý a kde býva. Naštvaná Marion zdemoluje Samove auto. Po návrate do motelu ju Norman prehovorí, aby čím skôr odišla z mesta. Obáva sa toti, že "matka" ju bude chcieť zabiť, najmä potom, ako ho presvedčila, že je "skutočná". Marion hľadá v moteli Sam, nenájde ju však a tak sa rozhodne, že sa po náročnom dni aspoň osprchuje. To sa však neukáže ako práve najlepší nápad. V čase, keď sme všetci očakávali sprchovú scénu tvorcovia seriálu opäť raz ukázali že vedia ako prekvapiť. Sprchovej scény sme sa dostali až o čosi neskôr, v dobrom hudobnom prevedení. Aj kvôli protagonistom nebola tak úchvatná ako s Hitchcockovho Psycha, bola však iná. A potešilo, že seriál nevykráda filmovú či knižnú predlohu do poslednej bodky. ()

Nerozlučně spjati (2017) (S05E07)

Norman s "matkou" sa vydajú k jazeru zbaviť sa tela Sama Loomisa. Na mieste sú však autá z úradu miestneho šerifa a tak sa musia tela zbaviť na inom mieste. Normana navštíví v moteli nová šerifka a oznámi mu, že v jazere bolo objavených niekoľko tiel, vrátane Jima Blackwella. Preto Norman oznámi "matke", že sa musia zbaviť Norminho tela, aspoň načas, kým neutíchne situácia okolo nájdených tiel. Tak Norman ukryje Normino telo v lese. Šerif Romero sa pomaly zotavuje zo zranení a tlačí na Maggie, aby mu vrátila zbraň a plánuje vyrovnať si účty s Normanom. Dom Batesových navštívi Dylan a vidí v akom rozpoložení je brat, preto chce v lekárni vybrať lieky, ktoré Normanovi predpísal doktor Edwards. V lekárni sa dozvie, že doktor je vyše roka nezvestný, ale brat mu tvrdil že ho nedávno stretol v meste. To Dylana presvedčí, aby Normana prehovoril aby sa vrátil na liečenie. Keď to pri večeri bratovi navrhne, "matka" Dylana napadne, Norman jej však v útoku bráni. Nkoniec Norman zodvihne telefón a na tiesňovú linku nahlási, že zabil Sama Loomisa. Vynikajúco zvládnutý je súboj Normana s "matkou" v štýle Klubu bitkárov, opäť excelentná epizóda. V piatej sérii si seriál nevybral slabšiu chviľku ani raz. ()

Tělo (2017) (S05E08)

Normana úrad šerifa zadrží a odvedie do väzby, kde sa Norman prizná k vražde Sama Loomisa. Ráno však svoje tvrdenie odvolá, pretože nad ním opäť preberie kontrolu "matka". Dylan zoženie Normanovi miestnu právničku a s ňou postaví svoju obhajobu Norman na tom, že sa k vražde priznal preto, aby chránil Madelaine Loomisovú. Romero opustí dom Maggie a navštívi dom Batesových. V pivnici objaví Chicka, ktorý tam píše svoju knihu o zločinoch Normana Batesa. Romero Chicka zastrelí. Príšlušníci miestnej polície objavia telo Sama loomisa a tak šerifka Normana obviní nielen z jeho vraždy, ale aj Jima Blackwella a Emminej mamy Audrey. Jedna z mála sérií seriálov, ktorá si u mňa za každú časť zatiaľ zaslúžila 5*. ()

Návštěvní hodiny (2017) (S05E09)

Miestny policajti z úradu šerifa prehľadajú dom Batesových a hľadajú dôkazy. Norman sa zo svojou právničkou radí ohľadom obhajoby, avšak vo väzbe na miestnom oddelení je v podstate už iba "matka". Emma s Dylanom preberajú okolnosti smrti Emminej matky, neskôr dá svoju mamu spopolniť a dokomca navštívi Normana vo väzení. Kedže s nimi žila dlho vie, že sa rozpráva s "matkou" a že Norman tam nie je. Na verejnom pojednávaní, kde sa má rozhodnúť o prevezení Normana do väznice sa zúčastní aj Dylan, kde ho na schodoch obviní Madelaine Loomisová že celý čas o Normanovi vedel pravdu. Šerif Romero sa dozvie, že je Norman uväznený na miestnom oddelení a tak sa za pomoci sekretárky oddelenia ako rukojemníčky dostane až k Normanovi, kedže oddelenie dôverne pozná. Záhadou ostáva nepochopiteľné správanie Emmy, ktorá v predchádzajúcich častiach mamu odsudzovala a teraz jej strašne chýba. S výnimkou seriálu Hra o tróny si neviem spomenúť na žiaden, ktorý by ma tak posadil do kresla ako práve Batesov motel. ()

Pouto (2017) (S05E10)

Norman po únose z väznice privedie Romera na miesto, kde schoval matkino telo. Romero Normana zmláti a nakoľko si myslí že je v bezvedomí, chce sa rozlúčiť s Norminým telom. Norman mu však vezme zbraň a zastrelí ho. Norman potom vezme telo Normy naspäť do domu a spustí prevádzku motelu akoby sa nič nestalo. Zavolá Dylanovi a pozve ho na večeru. Dylan pozvanie príjme a dojde k osudovému bratskému stretnutiu. Takto nejako má končiť vynikajúci seriál. Norman je so svojou matkou a konečne šťastný. Zato, že na brata zaútočil iba naoko si tvorcovia zaslúžia veľkú pochvalu. V rýchlosti ma nenapadá sympatickejší záporný hrdina ako Norman Bates v podaní Freddieho Highmorea. Avšak nenapadol by ma zrejme ani po veľmi dlhom premýšľaní. Jedinou chybou tohto seriálu je, že skončil. Záverečná epizóda 100%, záverečná séria 100%, celý seriál 90%. ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga