Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

Tuty

Spolu s Pokladem na stříbrném jezeře a Vinnetou I jde o nejlepší Mayovku. Skvělá hudba, záporáci, humor a především vynikající "lov" na Vinnetoua, na konci mám vždycky trochu nostalgicky "na krajíčku". ()

gezper

Nejtemnější, s nejvíce podrazy, lěčkami, nejvyhrocenější a to z velké části díky finále k jakému to vše spěje, ale zároveň i přímému likvidačnímu směrování děje na oba hlavní klaďase. Ovšem zase je zpátky Sam, který to vyváží zpět do groteskní polohy. Pochopitelně kvůli závěru to nemůže být můj nejoblíbenější z celé trilogie. [80%] ()

aannemer

Ne, ani úžasná dojemná scéna na konci, kdy Vinnetou umírá, nemůže vynést tento film na oslavný piedestal. To, co scénárista provedl s románovou předlohou je přinejmenším na zabití. ()

Jyrka

Bylo to dost smutný, tím myslím celej film. Prostě mi přišlo, že celou dobu to bylo pojatý smutně. Povedenej závěr. 90% ()

zigy

Pro mě nejlepší díl, který nemá hluchá místa. Všimněte si, že každého čičmundu dabuje originální český herec, např. Hbitého Pantera strýček Jedlička, jaký to rozdíl oproti dnešním Mahdalům v pětirolích. Na Sama Hawkinse tentokrát nasazen Filipovský, a netroufám si říct, kdo byl nejlepší, ale asi on anebo Beyvl v prvním díle. Vynikající padouši Lackovič a Řanda. Nahánění Vinetoua je skvělá akční jízda za doprovodu té nejúžasnější dobrodružné hudby, která kdy vznikla. Hlavně nad tím moc nepřemýšlejte, raději vůbec a užívejte si hudby, soubojů a přírody. Shatterhand byl frajer. Závěr je patetický, a je to tak správně! ()

Senrix

Tohle je prostě srdcovka na kterou nedám dopustit. Pamatuji si nedávné dětství, kdy jsem mnohé Mayovky zhltnul jedním dechem a klasická filmová 4 od Haralda Reinlyho je něco, na co se vždy rád znovu podívám. Nedávno v TV opět běžel tento kousek a tak jsem chytil aspoň konec, trochu smutný, ale ta nostalgie ... jenom jak tam stojí bratr vedle bratra a před očima běží některé společné momenty jejich života a ta hudba ... ta síla ... pro ty, kteří podlehli, to je prostě filmová třešínka. ()

jopal

Pozeravam vsetky Vinnetovky kazdy rok okolo Vianoc a vzdy tam najdem nieco nove. Mozno, ze uz som sam, ale je to proste moj navrat do krasneho a beztarostneho detstva, kedy sme vsetci chceli byt Vinnetuom ci Old Shatterhandom. Tento diel som ako chlapec nemal velmi rad, (koli jeho smrti), ale ako dospele "dieta" musim skonstatovat, ze mal najviacej akcie, najlepsie bol prepracovany, vyborne kaskaderske triky (myslim, ze to padanie koni do jam bolo naozajstne a cakam, kedy sa vzburia ochranari a tieto sceny zakazu, zrejme nejeden kon vdaka tomuto filmu realne aj skoncil ako potrava pre zver, ci v salame). Akcne sceny vynikajuce, nahanacka Vinnetua bola naozaj ukazkova, ako aj jeho vykon. No a zaverecna scena bola jedna z najnostalgickejsich, ake som kedy o umierani videl. Ironiou je, ze ten co zomrel, este v tomto case zije a ten co prezil, uz tu davno nie je. RIP Lex Barker. ()

buchannon

Slyšte bledé tváře, moji bílí bratři, žádný Vinnetou ani Old Shatterhand nemají na nepřekonatelný film Poklad na Stříbrném jezeře. ()

OzzyCobain

Komentuju jenom proto abych upozornil na to, že Vinnetou nemusel vůbec zemřít, kdyby ten kdo velel válečné strategii apačů se nebál zabíjet. Jak jsme mohli vidět tak apačové měli možnost pozabíjet všechny bandity hned dvakrát. Poprvé když jeli k řece a podruhé když byli na těch vorech. Tahle inkompetence ze strany Vinnetoua a Old Shetterhanda zavinila nakonec i smrt náčelníka apačů. Film jsem si ale jinak užil a vřele doporučuji! ()

Tunheber

A zde končí nejlepší evropský western, vše co se po tomto filmu vydává za Vinnetoua já osobně neuznávám, nechť si Old Firehand nasere. ()

PanPyzamo

Vinnetou - Poslední výstřel je takové pěkné zakončení, ačkoliv to poslední díl není. Nebudu spoilerovat, co se zde stane, ale zkrátka je to takový konec, který se mi ale velmi líbil. Old Shatterhand zde je, takže paráda. Atmosféra taky supr. Za mě dobrý film, který doporučuji fandům série. 7,5/10 ()

JesterKruger

Vzpomínám si, jak mi můj Děda vždycky povídal, jak jako malý chodil do městského Kina se svými kamarády na Vinnetoua, a to na samý díl i dvakrát v týdnu. 6Kč stal lístek do Kina na každého Vinnetoua, a tehdy mi říkal, že se promítalo celkem pět dílů. Poklad na stříbrném jezeře, Vinnetou, Vinnetou: Rudý Gentleman, Old Shatterhand, a Poslední výstřel. Osobně bych tenhle díl nenazval nejlepším dílem série, ale je to asi z toho důvodu, že tu Náčelník Vinnetou zemře, já u toho jako mladý brečel, u té konečné scény když Vinnetou umírá. Děj nenudí, herci jsou ok, ale tenhle díl si prostě jde v duchu předchozích existujících dílů, což je asi dobře, protože by se ta atmosféra filmu měnit neměla. Doporučuji. ()

Belerofonu

kultovní dílo v mém dětství i dospělosti. Jednoznačně nejlepší díl, krásná poetika obrazu a hudby Martina Bottchera. Když jsem si po konci filmu otřel slzy(asi po půl hodině) nadával jsem proč musel Vinnetou umřít. Pak jsem věděl proč, protože Vinnetou žije věčně. ()

Bombadil

Podle mě je to nejlepší filmová mayovka.Skvělý Old Shatterhand a Vinnetou samozřejmě taky.A hláška ze scény kdy Old Shatterhand vymlátí jeden dům a pak někdo přiběhne a ptá se: ,, Slyšeli jsme střelbu.Co se tady stalo?" A Olda:,,Nic,jenom jsme se tak bavily.." mě vždycky dostane. ()