Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

mezonek

Tohleto je jediný díl Vinnetou, který se mi aspoň trochu líbil. Ptáte se proč? Je to jednoduché.... Konečně zabijou Vinnetou. To je něco,na co jsem čekal celou tu blbou filmovou sérii :) ()

Ferrry

Jediná Mayovka, která pro milovníky pokrevních bratrů dopadne fakt špatně..jako malej jsem tenhle díl nesl hodně těžce! ()

Molerat

Ačkoliv mi včera večer přišlo pár věcí přímo směšných, když sem se na Vinnetou díval, přesto musím z nostalgie hodnotit takto vysoko.Old Shatterhand se kryje za válendou před několika kulkami a má asi opravdu obrovskou sílu :), Bizonům říkají buvoli, a ještě pár věcí by se našlo.Avšak když sem byl malý slzel jsem když Vinnetou umíral. ()

Fraktální

Jako malej sem u toho bulel. Vinetuva sem měl prostě rád ... z toho důvodu jen 4 za toho malýho ubrečenýho klučinu kerym sem byl :-)) ()

adooo

Absolútny vrchol vinutológie, so zakončením po ktorom moje slzy vždy sa prebili von....nádherná hudba a pôsobivé zostrihy toho čo spolu s old shattrehandom prežili ma nemohli nechať chladného...pamatný film :) ()

Brule

Je len prirodzené, že sa Winnetou nestretol v amerických kinách s pozitívnou odozvou. V čase, keď doznievala schéma Indiána „kriváka“ a hrdinského belocha, jasne presadzuje myšlienku rovnocennosti a rousseauovského ušľachtilého divocha. Proti heroizmu individuálneho činu (v amerických westernoch vedie jedinec skupinu ku spaseniu, prípadne sám vykonáva pomstu za nespravodlivosť – dobre to vystihol Leone), stavia myšlienku skupinového víťazstva. Iný kraj, iný mrav. Dve hviezdičky a posteriori za prijateľnú modifikáciu westernu pre východoeurópsky blok, jednu za úžasnú hudbu a dve a priori za to piatkové popoludnie, keď som sa pýtal mamy koľko je hodín, lebo nesmiem zmeškať Winetúa. ()

qwxyz

80%. Jojo bylo mi do pláče, když ten prevít vystřelil a trefil zrovna Vinnetoua. Dnes už by ten prevít nedostal ani 20 let(kam ten svět spěje??)....Přesto asi nejlepší film v celé sérii. ()

Beed

Jinak než za 5 hvězd to nejde... Nedávno jsme si to s bráškem z nostalgie pustili, s odstupem nějakých patnácti let, kdy pro nás Vinnetou a jeho bílý bratr byli největší hrdinové, musím říct, že např. Vinnetouovo nekonečně dlouhé umírání a následné přehnané spadnutí hlavy je z pohledu teď již náročnějšího filmového diváka řekněme - dost trapné... Ale - věřte nevěřte - ta slza prostě nakonec ukápla znovu! ()

Brukev

"Jasný hlas zní nad vodami. Vzpomíná můj bratr na zvony ze Santa Fé?" - "Ano." - "Vinnetou opět slyší jejich hlas. Zní jen pro něj. Jeho srdce je lehké a plné míru. Jako toto jezero: je naplněno láskou k bohu Manitou a Vinnetou ví, že jeho smrt není daleko." Nejen Vinetuova smrt, ale po tomto posledním dílu série i smrt mayovek. Žádná další mayovka již pro mě neměla to kouzlo vznešených indiálnů, západu, dobrodružství,... Souhlas s níže uvedenými. Celý tento film má takovou smutnou, marnou atmosféru. I bez názvu divák vytuší, že tento díl bude jiný, ponurý, že indiáni ztrácí svou svobodu. Myslím, že tento díl je důstojným ukončením celé série. Stylem se tato indiánka samozřejmě nemůže rovnat moderním, historicky věrným zpodobněním indiánů (Lovec jelenů). Ale má své nostalgické kouzlo, které jí nikdo nikdy neodpáře. ()

jayjay11

Na to sa nedá nepozrieť aj milión krát!!! Film ma stále dostáva do mojich mladých čias. V tejto časti stále dúfam ze ten výstrel minie cieľ ()

r.a.s.l

píší se devadesátá léta minulého století, a jako malý kluk se už skoro rok těším, na to že by mohly tyto prázdniny zase "dávat" nějakého vinnetoua. Babička nás volá na oběd a pak mi táta říká, dnes ve tři ti dávají toho apače... Poslední tří hodiny jsem strávil před TV, abych si vyslechnul odpolední chvilku poezie, a nějaké jiné bláboly abych náhodou nepřišel pozdě. A pak to bylo všechno zpátky, moji hrdinové, proti, bandě zlých zlounů s mega záporákem v čele. Hudba, kterou si jako malý kluk snad broukal každý a já jsem byl zase s nimi na divokém západě daleko daleko ve světě fantazie. Necelých 90 minut uběhlo jako voda a potom.. to .. snad... ne..! Scéna poslední, přijíždí kavalérie, Vinnetou skáče do dráhy kulce. padá.. Zatmělo se mi před očima a nemohl jsem napětím skoro dýchat a přez nával slz jsem téměř neviděl... pak přišel doktor a svitla naděje.., ale ješte dnes mi v uších zní ta věta, "Kulka je příliž blízko srdce, nemohu nic dělat." Hrdina dětských let umírá a já jsem stále nemohl uveřit , že Vinnetou už není. Jako zmrazený, čekal jsem ubrečený a popotahující až do konce titulků s nadějí, že se ještě něco musí stát, že přece nemohl umřít. Ale přišel.. konec dětských snů, Vinnetou byl mrtev.. ()

bujonek

Velmi krásný film, bohužel se smutným závěrem, u kterého jsem jako malý vždycky brečel. Je to příběh o pravém přátelství, o statečnosti a hrdinství. Vážně jedna z nejhezčích mayovek... ()

Jorge K

Asi nejakčněji pojatá mayovka, film po všech stránkách dobře udělaný. Bohužel poslední, která snese nejpřísnější měřítka. ()

raininface

Do nekonečna se táhnou nedozírná loviště Apačů-Mescalerů, kteří jsou neochvějně věrni svému velkému náčelníkovi Vinnetouovi...když slyším tahle slova spolu s nezapomenutelnou Böttcherovou hudbou, vždycky mě zamrazí. ()