Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

WolfR

Jedna velká westernová jízda, kde to do sebe šijou indiáni a kovbojové takřka bez přestání, 4 hvězdy. ()

Mol

Jako dítě jsem miloval všechny tyhle "májovky". Poslední výstřel je hodně temnej díl a mám ho asi nejradši zároveň s prvním dílem. Težko říct, kterej víc. ()

vesper001

Tak jsem si řekla, že po dvaceti letech se pokusím překonat své dětské trauma a podruhé v životě se podívám na CELÝ Poslední výstřel... Díkybohu za pud sebezáchovy. Vypnula jsem to včas. ()

Radiq

Vinnetou to má spočitany, to vime všichni. Taky ho za celej film chcou nejmíň 300x zabít. Ještě že Old je všude a než padne poslední výstřel, tak Vinnetou žije. Zemře až kulkou, která nedělá krev. Ale kdo se konečně pořádně vyšvihl, tak Sam Hawkens, kterej je tady fakt frajer, obrazně řečeno... Stači jak si udělal dceru z takové kočky jakési lehké nebo jak udělal ohňostroj... :-). Padouch Rollins je docela pěkně vytrvalá svině a je to fakt věrohodnej hajzl... a taky tak dopadne. Jinak je to holt klasika, která ukončuje 4dílnou ságu o dvou bratřech. Ostatní filmy s těma dvouma už beru spíš jako nějakej spin-off. ()

sator

V 6 letech mě to úplně sestřelilo a mám pocit že jsem se toho nikdy nezbavil... Vinetoua (Pierre Brice ) zabili v Pohoří Velebit,jedná se vápencové pohoří ležící u chorvatského pobřeží Jaderského moře severně od přístavu Zadar.V místech kde se to stalo, jsou dnes malé pomníčky připomínající padlé z války rozpadající se Jugoslávie. ()

Skuby47

To byl poslední film s Vinnetouem, který se u nás kdysi promítal. Vlastně jsem ani nevěděla, že jich bylo natočeno víc. Byl stejně dokonalý jako ty předchozí. Hodnotit herecké výkony či poukazovat na chyby by pro mne byla svatokrádež. Tento snímek mi přinesl jen smutek nad smrtí hlavního hrdiny, a já měla tehdy pocit, jako bych ztratila někoho blízkého. Už nikdy se to dávné okouzlení nevrátí, ale zůstanou krásné vzpomínky a dvě alba fotek, které jsem si postupně posháněla a nalepila. A teď k tomu přibyla i celá sada filmových DVD, takže jsou mí dávní filmoví hrdinové stále se mnou. ()

Mr.Bulanek

Nejlepsi dil z cele serie a souhlasim s Enšpíhlem na konci mi taky ukapla detska slza a pak uz sem ten dil nemel rad, ale ted se na to divam jinak i kdyz slza muze ukapnout ale co uz. Zitra si pustim dalsi film a Vinnetou bude zase v plne sile. PS. Kdyby ten film chteli natocit dnes nevim nevim co by na to rikali zeleni :-D ()

Mirokukii

Velkolepé zakončení celé série, a asi nejakčnější májovka vůbec. Old Shatterhand nám poodhaluje svou temnou stránku a rozdá více ran, než ve všech májovkách dohromady. Hon na Vinnetoua začíná prakticky hned po skončení úvodních titulků a končí posledním výstřelem. ()

skrblik007

Závěrečný díl původní trilogie, byť zdaleka ne celkově poslední, rozhodně poslední z těch dobrých. Od začátku je jasné, že tohle dobrodružství neskončí dobře a Reinlovi se poměrně slušně daří gradovat atmosféru. ()

Mrkvič

Srdcovka jak blázen, viděno XX krát a stejně při každém dalším sledování se bavím výstupy Sama Hawkinse, dmu se pýchou, jaký je Lex Barker frajer a na konci div neuroním slzu, když dojde na ten poslední výstřel. Poslední roky mám vždy navíc potřebu oprášit knížky a pokusit se je konečně dočíst (když se mi to v těch deseti nebo kolika letech nepovedlo). A co je nejlepší, že všechny filmy hlavně s Old Shattterhandem uvidím ještě spoustukrát, až se na ně budu dívat s oběma syny (včera film užasle sledoval mladší, teprv jedenáctiměsíční). ()

anli

Poslední díl Mayovské trilogie,která spolu s "Pokladem na stříbrném jezeře"tvoří zlatý fond filmů té doby a to nejlepší,co bylo podle knih Karla Maye natočeno.Pak to začlo mít bohužel sestupnou tendenci.Tady tomu naštěstí ještě tak není a tak nás kromě opět nádherné krajiny,hudby a kamery,opět osloví naši staří známí,tentokrát s novým padouchem,kterého si skvěle střihl Rik Battaglia.S knihou to má společného tentokrát alespoň pár styčných bodů a je to opět film plný romantiky,dobrodružství a čestných a statečných hrdinů,z nichž tentokrát jeden umírá.Ano,Karel May nechal jednoho ze svých hlavních hrdinů zemřít,nejen kvůli emocím,ale také kvůli onomu poslání"jeho srdce a činy s námi zůstávají navždy",neboť byl hluboce věřící a chtěl předat ono životní poselství.Konec je opravdu velmi smutný a při retrospektivě po Vinnetouově smrti brečel každý a kdo tvrdí,že ne,tan lže.Je to pro mě jeden z nejsmutnějších filmových okamžiků,které jsem na plátně viděl.A přesto(nebo právě proto)se k němu vracíme a budeme vracet,protože jde o jeden z nejlepších dobrodružných filmů v té nejryzejší podobě.U mě jasných 100% a jen je mi trochu smutno,že takhle kvalitních Mayovek není ještě o něco víc.Tak alespoň,že máme ty čtyři,ne? ()