Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

Sdoom

Završení jedné klasické filmové ságy, které nemůže nedojmout. A že dokonce i moji, co se týče Vinnetoua, zpočátku dost skeptickou přítelkyni, to by mě ani nenapadlo. :-) No prostě závěrečná scéna přebíjí vše v tomto díle, protože krom Vinnetouova dlouhého úprku před bandity nic převratného nenabízí. Pěkné 3 hvězdičky jsou maximem, co můžu dát. (HD, dabing) ()

Maynard.

Tak i včera sem si pobrečel. A to už mi je 3O roků a tenhle díl sem viděl nejmíň 30 krát. Tohle je prostě jedna z největších tragédií, kterou kdy kdo natočil. Něco podobnýho prožívám při sledování Forresta. Posledním výstřelem to mělo všechno skončit, už se neměli točit další a další díly, ale chápu, že i tenkrát prachy byly prachy. Hezký je, že se Vinetou podíval i do Světa lidí, do Santa Fé. Ale byl to takovej kolík, že ani z týhle návštěvy se nijak nezbláznil. Prostě štramák se vším všudy. Tentokrát nekolísá počet padouchů, není jich v jednom záběru 30 a v druhým 20. Už si to rejža vychytal. Záporák parádní. Jen škoda, že dodnes nevím, co se stalo s vochlastou - Bílým Medvědem. Jestli ho Kavalérie sejmula nebo přežil a někde v ústraní do sebe dál klopil ohnivou vodu :o). Inu, pěkně nám to indiánské léto skončilo, to se musí nechat. "Proč vrána krákorá, když Bílý Medvěd přišel, aby se mstil?" :o). Díky Vinetů za všechna tato dobrodružství. Wokahéééééj :o) ()

brooklyn73

Jakozto mladsi jsem nemel tento dil moc rad ,jelikoz Vinnetou v zaveru umira.Nyni po 20 letech jsem tento dil opet videl a mohu rici ze je vlastne venovan Winnetouovi, jelikoz od zacatku do konce je na nej poradan nefalsovany hon.Svym dejem , a Winnetouovymi slovy nas vlastne pripravuje na konec nacelnika Apacu Meskaleru.Neuveritelne jak my Evropani jsme se dokazali vyporadat s timto tematem a jakym zpusobme ho natocit.Dovolim si tvrdit ze od dob Winnetoua byla natocena pouze jedna dobra indianka a to Last of mohicans. do srovnavani se vsak poustet nechci.Budu velice rad kdyz mi nekdo opravi a poukaze mi na dalsi skvelou indianku, avsak obavam se , ze nic takoveho neexistuje.Zajimavosti je ze 99,99999% americkych filmovych fanousku filmy o Winnetouovi a jeho bilem bratru vubec nezna a nikdy o nem neslysela. Jedna z poslednich scen filmu, kdy kone uhani prerii a padaji i s jezdci a povozi do nachystanych jam je natocena neuveritelne realisticky.Na rok 1965 klobu dolu a to tak,ze bych ho ani uz zpet nezasazoval.Az mi prislo, ze tam snad ty kone pri nataceni museli doopravdy zahynout.Mimochodem Lex Barker se zivil take jako prilezitostny tenista. ()

Seti

Přiznám se, že když sem poprvé viděl Vinnetoua naposledy vydechnout, tak sem brečel jako želva:-) ()

jondoe

Posledny vystrel registrujem trosku inak ako predosle filmy o Vinnetouovi. Nie vsak preto ze v tomto filme hlavny hrdina zomrie ,ale skor preto ze v tomto filme nacelnik Vinnetou ukazuje svoje zrucnosti viac ako v tych ostatnych filmoch. Tam dostaval priestor skor jeho brat Old Satherland. Ide o vinikauje zakoncenie tejto nadhernej serie o priatelstve a odvahe. ()

Wally

Asi nejlepší film z trilogie. Kdo z nás na konci v dětství neuronil slzičku anebo se rovnou nerozbrečel :-) ? ()

xaver

Poslední z Mayovek, které ještě za něco stály. Možná ješte Old Shatterhand. Třetímu dílů Vinnetua budu vždy vyčítat ten závěr, který se režisérovi totálně nepovedl. Nikdy nepochopím, proč tak promiňte, debilně předělal literární předlohu. V románu Vinnetua, který zachraňuje bělochy, zabije indián. Jak symbolické v románu, jak nepovedené ve filmu. ()

nameadel

Tohoto konkrétního Vinnetoua jsem ráda neměla nikdy, protože jsem u něj jako malá vždycky brečela. A teď už to není co to bývalo. Víc se tomu směju, než cokoliv jiného. ()

iXtr3m3

Klasika klasík, síce absolútne mimo knihy, ale zato rozprávkovo spracované. Toto je legenda, ktorá nezostarne aj keď zostarne. Plný počet nedám len z toho dôvodu, že knižný originál je predsa len originál. ()

Zagros

Třetí díl byl nádherným, i když smutným, vyvrcholením celé původní série. Často přemýšlím, co dělá dobrý film dobrým filmem. Pro mě je to jakýsi magický mix, který dokáží tvůrci namíchat, kdy do sebe vše zapadne a vy u filmu pak zapomenete na reálný svět a naplno se ponoříte do světa filmového. Nepřemýšlíte o kameře, hereckých výkonech, hudbě, režii… jen si vychutnáváte ten snový svět, ze kterého se nechcete probudit. A tohle u celé původní série Vinnetua funguje parádně. V pokoře před touhle magií nakonec dávám (i jako poctu celé sérii) maximální hodnocení. ()

Krabak

Jo jo...poslední výstřel. Když jsem byl malej, tak jsem tento díl moc nemusel. Vinnetou...muj hrdina a oni ho tam zabijou. To jsem je za to nesnášel. Vždycky jsem probrečel kapesník:-))--->95% ()

Paity

Smutné loučení z Vinnetouem....., který nás dokázal bavit a prožívali jsme s ním veliká dobrodružství. Ještě dnes si pamatuju, jak mi skoro jako malému klukovi málem ukápla nejedna slza, když odešel. ()

FiliPP

Poslední výstřel je poslední díl od Haralda Reinla a poslední dokonalá mayovka. Bohužel další díly už stojí za hovno. Jaká to škoda :( ()