Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

nevermore

O fous lepší jak první díl Surehanda, bohužel konec je víc než přitažený za vlasy. Stejný náčelník indiánů jako v prvním díle, prozře zase na poslední chvíli, ale tak hloupým způsobem najednou otočí o 180 stupňů (díky Surehandovi) čímž odvrátí krveprolití, ve které snad nikdo ani nemohl doufat. A hned následuje přeslazený konec o několika zasnoubeních... Taky scéna záchrany na vodě byla extrémně chatrná a nechápu po pravdě ani obsazení Terence Hilla do tohoto dílu, když nedostal téměř žádný prostor.. Hlavní záporák je navíc absolutně nevýrazný. 40% jen to hvízdne ()

lykan9

Stále se jedná o velmi slušně odvedenou mayovku. Série s Old Surehandem sice nedosahuje kvalit s Old Shatterhandem, ale tyto mayovky u mě zpříjemňuje Terence Hill, který má naštěstí v Petrolejovém princi mnohem větší prostor než v Mezi supy. Jinak všechno funguje v zavedených mezích a kouzlo mayovek stále zcela nevyprchalo. ()

Autogram

Nie je to žiadna katastrofa, ako by sa zdalo podľa hodnotení. Normálna winnetuovka s jednoduchým príbehom o rope, zlate a zákernosti, možno až priveľmi jednoduchým. Winnetou je jedinou stabilnou postavou, sršia z neho veľké indiánske myšlienky, a v tomto filme dostal dokonca aj svoj tradičný krásny hudobný motiv, čo nie je pravidlom pre tie menej podarené časti. Zostáva len záhadou, čo to bol za nápad nahradiť pokrvného brata trápnym Old Surehandom s jeho smiešnymi gestami a vystupovaním. –––– Aby mohl člověk důvěřovat, je třeba mít odvahu. ()

James87

Pierre a Terence... Škoda, že tam není Olda, ale možná ani ten by nezachránil film, který nemá ten správný nádech. ()

klúčik

Druhý film s S.Grangerom. Musím napísať, že Medzi supmi bol lepší film ako tento. Ale aj tento pekne zapadol do tejto série. Príbeh je síce jednoduchý a jasne vieme ako to dopadne, ale je to predsa Old Surehand čo všetko vyrieši. Film dávam 50%. - možno som až moc nostalgiký.... ()

Lukoboss

Po Posledním výstřelu skončila evidentně zlatá éra Mayových westernů, protože už následující Petrolejový princ působí jako parodie, a to hodně špatná. Docela lituju P. Brice, že do toho šel, protože to ostatní kolem je dost velký utrpení. Špatní a nesympatičtí herci, celková nuda a chvílema bych řekl až trapnost nad trapnost. Po vynikající sérii úpadek jak blázen. ()

iXtr3m3

Old Shatterhand je len jeden a aj keď ďalšie mená z kníh ako Old Surehand, Old Firehand a podobní, sa mu snažili vyrovnať alebo byť rovno aj lepší, v knihe to tak mohlo byť, ale vo filmovom spracovaní predsa len charizma Lexa Barkera bola dokonalá a bezkonkurenčná. Tretí raz ten istý komentár, ale tu fakt plýtvať novými slovami je zbytočné. ()

Dragonlanc

Jeden z absolútne najslabších filmov s Winnetouom. Celé pokračovanie westernov s Prierre Briceom po smrti Lexa Barkera nestojí za veľa. ()

kritiklon

Už to není to co bývalo, jako když to točíval Harald Reinl. Nemá to ten správný šmrnc a náboj. Poslepovaný scénář je špatný a zápletka z velké části opakuje děj ze zmíněných Reinlových "Mayovek". K tomu nesympatický Stewart Gragner jako Old Surehand který mi nesedí ani v dalších rolích Vinnetouova druha v ostatních filmech které z velké části táhne především Pierre Brice. Alespoň záporák působí v Petrolejovém princi dojmem správného padoucha a ničemy. Za mě 2,5* za 51% ()

IsaacNewton

Teď si hodně povzdechnu: to bylo smutné (hrůza říkat nebudu- to by tam nesměl být Vinnetou). Potom, co jsem viděla Mezi supy a nezdálo se mi to nakonec tak strašlivé, jak jsem původně předpokládala a hlavně skvělou sérii z orientu, jsem se rozhodla dokoukat všechny "mayovky"-asi špatný nápad. Už nedávný pokus s Old Firehandem byl tragický a tohle dílo je na tom velmi podobně. Začnu klady- jedním z nich je nepochybně Pierre Brice v roli Vinnetoua, i když je v průběhu filmu značně pasivní, potom krásná ústřední hudba (ale je pravda, že některé melodie v jiných mayovkách jsou mnohem lepší) a celkem charismatický záporák- jsou sice mnohem lepší, ale proč by ne. Tím bohužel končí to dobré a začínají zápory. Především nudný scénář a předvídatelný děj je celkem tragédie- a to kniha byla tak fajn! Něco se pořádně začne dít až v polovině filmu a nevěřila bych, že to někdy řeknu, ale pomalu se mi začalo stýskat i po tom hrozném Surehandovi (ten mi opravdu nesedí)- větší část filmu se totiž řešili jen přistěhovalci a to ani ne moc zajímavě a nebo jsme sledovali padouchy- to je moc fajn, ale trochu hlavních hrdinů by to taky chtělo. Ano- občas nám je režisér laskavě ukázal, jako že oni taky něco dělají, ale to mi moc nestačilo. (SPOILER) Ten muž, stojící na začátku uprostřed hořícího petrolejového dolu a vedoucí monolog byl také zajímavý- všichni utíkají a on mluví, ale co na tom- Petrolejový princ postával také poblíž.(KONEC SPOILERU) Zoufalství režiséra jsou i ty písničky, které zpívají osadníci (tady i v Míšence Apanači)- bože, koho tady zajímá, jak si někdo zpívá! A kdyby jen chvíli, ale takovou dobu! Jinak jsem jako mnoho dalších znechucená z postavy Old Wabble- i kdyby měl jiné jméno, tak je to hrozná vedlejší postava ale dát jí stejné jméno jako "Králi kovbojů" z knížky? Na závěr ještě musím dodat, že i když jsem zastánce českého dabingu, tak tohle byla hrůza- alespoň 2 dabéry (a to ještě s hodně výrazným hlasem) jsem slyšela v několika různorodých rolích (například Pavel Pípal mluvil náčelníka Mokašiho, jednoho z hlavních banditů i falešného průvodce a pár vedlejších postav). Ani nemluvím o tom, že například Terence Hill (v té době ještě Mario Girrotti) měl v českém znění moc starý hlas. ---------------------------------------------------------------------------------------------------Sečteno a podtrženo, jedna silnější hvězdička- je mi líto, ale rozdíl oproti jiným filmům z mé jinak milované série musí být vidět... ()

arcticsky

Velmi a velmi průměrný film. Ale jako staršímu ročníku, který konec 60 let trávil za častého a nadšeného sledování mayovek to stále něco tu a tam říká...Samozřejmě - na nejlepší film serie (Poklad na Stříbrném jezeře) to zdaleka nemá. ()

zdeny99

Hodně slabý a nezajímavý Vinnetou, který tentokrát nemá po boku Old Shatterhanda, nýbrž Old Surehanda. Přijde mi to už jen takové natahování série na úkor kvality předchozích vynikajících dílů. [3987. hodnocení, 108. komentář, 54%] ()

strikeman

Zajímavé - v téhle mayovce s Grangerem dostal sice Brice nejvíce prostoru, přesto však jde o nejhorší film ze Surehandovského triptychu. Je taky dost poznat, že se na jeho natáčení už dost šetřilo. Zápletka a vývoj děje jsou silně nedotažené, téměř tu chybí napětí a finále je totálně zpackané a nezáživné. Petrolejový princ má již blízko k tragédiím formátu Apanači a Old Firehand... 30% ()

Heroine

Zase Granger, Hill, a žádný Barker. Prostě to není ono! Není to špatný příběh, a hlavní záporák je fakt pěkně nesympatický, ale bez Shatterhanda to není ono! ()