Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

Tominni

Jojo, jak jde o petrolej, tak musí jít vše stranou. Petrolejový princ má plán, jak zajistit, aby se osadníci do této oblasti nedostali. Celkově taková průměrná mayovka, ale jsou zde různé malé postavy, které film doplňují (z řad osadníků) nebo takový Old Wabble, který nemá s knižní podobou společného ale vůbec nic...... ()

swinevenca

3* za toho blba s nožem a za chudáka Vinnetoua bojujícího na rozvodněný řece, jinak je to strašně neuspořádáný, scény ve tmě jsou v úplné tmě, předlohu naštěstí neznám:) ()

Gig

Opět film hrozně sráží příšerný dabing. Opět několik rolí zase dabuje jeden hlas apd... Když už si člověk zvykl na Old Wabla s hlasem Dalimila Klapky (Vynikající Vladimír Hrubý už bohužel ho namluvit nestihl), tak nám tu podložili Marcela Vašinku, který má úplně jinou osobnost. Achjoooo. Jinak souhlasím, že film trošku připomíná Old Surehanda, navíc opět Terence Hill, který mi tu neseděl. Taky až moc prostoru tu dali tomu kantorovi.... Pro všechny tyhle filmy nadabované po roce devadesát doporučuju originál. ()

PanPyzamo

Za mě opět překvapivě dobrý film. Zápletka se mi líbila a prostě celkově jsem byl spokojen. Sice to nebylo tak dobré, jako jiné díly ze série, ale i tak se mi film Petrolejový princ líbil. Nevím, zda bych ho měl doporučit, když momentálně, co zde píšu má jen 54%. Fanoušci tento díl nejspíše nemají v oblibě. Mně se ale líbil a pokud máte rádi sérii Vinnetou, tak možná byste mu mohli dát šanci. Neříkám, že ho musíte vidět, ale podle mě není špatný. Za mě tedy dobrý film a doporučil bych ho fandům série. 7/10 ()

PTuranyi

Klasická mayovka s mierne naivným prevedením, ale so všetkými atribútmi a keď len na pol plynu. Klasické čiernobiele rozdelenie plus dobroprajní indiáni, ktorí sa radi rozdelia o svoje územie s prichádzajúcimi osadníkmi. Old Surehand nemá šarm Old Shutterhanda, ale trafí na čokoľvek zamieri a ešte je taký grand, že zloduchov nezabíja, ale poučne strieľa do rúk. Vinetou sa vždy objaví v pravú chvíľu, ale len na chvíľu, aby pomohol a predniesol blahosklonne pár múdrych slov. Klasický príbeh boja dobrých ľudí proti pár zloduchom sprevádza jemný humor, kvalitná produkcia a dobré herecké výkony. Svoju úlohu tu dostal dokonca mladý Terence Hill ako falošný hráč, ktorý sa pridá na stranu osadníkov. ()

soukyd33

No, nic extra to není. Příběh o vlastně o ničem. Akce celkem 2. Film jsem viděl mockrát, ale pouze kvůli poslední scéně s indiány na kopci. Nový hrdina Old Surehand se tady ukazuje jako Mistr, a Vinnetou zase téměř nic nedělá. Je to vlastně taková komedie. Hvězdiček 3*** ()

Jasmín

Pokud nebudete tento narychlo splácaný kousek mermomocí porovnávat s knižní předlohou, tak se to dá... rozhodně lepší než míšenka Apanači a Mezi supy. ()

Profík

Hodně podobné jako Old Surehand,ale o něco slabší, hlavně nebetyčná pitomost záporných hrdinů je skoro nesnesitelná. Ale pro mě zas Surehand O.K.Není to takový typický k posr... vážný hrdina jako Shatterhand nebo Winnetou, tak to trochu odlehčuje a mně se to docea líbí. ()

topol999

Petrolejový princ je film maximálně průměrný. Důvodů k tomuto tvrzení je hned několik: nehorázný dabing, spousta nesnesitelných postav (Old Wabell, kantor Hampel, karbaník v podání T. Hilla - v tomhle filmu byl Girotti absolutně žalostný, a nakonec stará Ebersbachová, které nadbíhal Cambel) a málo akčních scén. Postava Old Surehanda už není tak vysmátá jako ve filmu Mezi supy, ale to tak moc nevadí... Abych také zmínil některé klady tohoto snímku: Harald Leipnitz je dost slizký, a proto má také petrolejový princ dost charizmatu na to, abych si ho oblíbil, celkem povedená byla také scéna na vorech... PP je také jedinou knížkou, kterou jsem četl, takže vím, že v knize bylo dost změn, např.: místo Old Surehanda tu byl Shatterhand, byli tam i zálesáci jako Sam, Will Parker, Dick Stone, Hoble Frank a tetka Droollová. Za tyto westmany se to snaží vzít Wabell, ale většího debila tam dát nemohli!! Je škoda, že to musel režírovat H. Philipp, bylo by možná ku prospěchu věci, kdyby se i této Surehandovky chopil "jejich" režisér A. Vohrer.... 60% ()

Redyx1 odpad!

Naprostá trapárna...jediný co je tam zajímavé je postava klasicky Vinetoua.Nechápu kdo mohl angažovat šedivýho dědka do role Surehanda.Ten je rád že udrží flintu...prostě totální paskvil. ()