Fantastická zvířata a kde je najít

• Velká Británie Fantastic Beasts and Where to Find Them (více)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Velká Británie / USA, 2016, 133 min

Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů z jeho cest kolem světa. Co se může stát, když se nadaný britský kouzelník vydá do Ameriky a jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku? (Freeman Ent.)

MikyAff

Předem je lepší upozornit, že nemůžete čekat žádnou objektivní recenzi. To prostě nejde a nedokážu to. Čekání bylo sice úmorné, ale vyplatilo se. Další příběh ze světa čar a kouzel. Dlouho jsem nebyla natěšená na nějaký film tolik, jako právě na tento. A to už od chvíle, kdy oznámili jeho první plány. S prvními tóny Hedwig’s theme přišla husí kůže a slzy v očích, které během pár minut nahradil úsměv. Kdyby se někdo podíval od plátna do hlediště, určitě bych tam zářila jako sluníčko štěstím. (Doufám, že jsem nebyla jediný blázen, co si s sebou vzal hůlku a obraceč času.) Ten film měl snad všechno. Naprosto úžasnou hlavní postavu (oficiálně jsem hluboce zamilovaná do Newta Scamander) s jeho partou, která neměla jediný slabý prvek. Přidejte chvíle napětí, smutku, radosti, překvapení a přiměřenou dávku skvělých vtipných scén. Fanoušci HP budou nadšení. Já tedy rozhodně jsem a všem bych přála mít při sledování takové pocity, jaké se ve mně mísily. Troufám si říct, že jsem okouzlená. A o tom to právě je. :) ()

Minimie

Čekala jsem to o dost horší. Harry Potter to samozřejmě není, ale jsem příjemně překvapená. Rukopis Yatese a Rowlingové je naštěstí hodně znát - jsem moc ráda, že si dali záležet na tom, aby opět ztvárnili kouzelnický svět tak, jak ho důvěrně známe. Když se k tomu přidají nové zajímavé a vtipné postavy, vzniklo spojení starého a nového, které můžu hodnotit jen pozitivně. ()

T-pack

Možná to není úplně dobrý znamení, když jsou ve filmu o kouzelnících nejzajímavějšími postavami nekouzlící tlusťoch toužící si otevřít pekárnu, a kleptomanské digitální zvíře. V tom druhém případě se to snad dá omluvit – přece jenom název filmu je Fantastická zvířata a kde je najít. Na to má ale film jednu jedinou odpověď: v kufru. Autor příručky, Mlok Scamander, se totiž místo hledání obskurních tvorů severní Ameriky zaplete do mezinárodního průšvihu tak otřepaného, že žádné množství čar a kouzel vám z něj nepomůže. Finální zvrat je o hovně a nevim, proč musel dotyčný herec ustoupit jinému herci, protože by se do budoucí série klidně vešli oba, a i kdyby ne, pořád bych herecky preferoval antagonistu tohohle dílu. Přetrvává můj problém se světem Rowlingové, a totiž že magie nemá v téhle sérii vůbec žádná přesně definovaná pravidla a relativní síla všech kouzel je značně nejasná, což dělá ze základů konfliktu dost chatrnou konstrukci. Například řádění obskura v ulicích New Yorku totálně zesměšňuje cokoliv, co Tom Riddle kdy v knižní sérii dokázal, a nutí mě přemejšlet, kvůli čemu je Voldemort považován za nejstrašnějšího temného čaroděje ever. Za ještě celkem kladné hodnocení se teda zasloužili hlavně Kowalski a niffler, Eddie Radmayne trochu, protože ztvárnil celkem příjemného protagonistu. Na další díly série mě ale tenhle film vůbec nenalákal. ()

Thommie

Jsem docela překvapený, protože to celkem ušlo. Kdo chce hledat logičnost v příbězích ze světa HP, je to jeho věc. Proč nepoužil hůlku teď a potom jo, když mohl... no protože proto prostě. Vizuálně super, Redmayne fantazie a parťačka pro Eddieho v podání Katherine Waterston paráda. Jen ty vtipy z 99% drhly kromě výstředností, za kterými stál Dan Fogler. ()

pytlik...

Další film, který prokazuje, že akční scény jsou většinou to nejnudnější, co divák může v širém světě zhlédnout. Je teda pravda, že mi při všech těch vlnících se chodnících, rozpadajících se budov a bourajících aut srdce bušilo jako zběsilé, ale to jen proto, že jsem ráno snědl 360 gramovou bonboniéru a k obědu si dal směs suchých nepukavých jednosemenných plodů obalenejch v čokoládě, z čehož se dá poznat, jakej jsem chlapák a tvrdej muž, slabší povahy by z takového přívalu cukru dostaly infarkt. Ani souboje mezi padouchy a hrdiny film nijak nezachraňovaly, tak maximálně zachraňovaly image našeho pana prezidenta, páč ukazovaly, že o hůlku je skutečně velkej zájem i v zahraničí, kouzelníci se o něj přetahujou. A ani výběr hlavních hrdinů se moc nepovedl, Redmayne se tvářil celou dobu jak retard, s výjimkou oněch vzácných chvil, kdy se tvářil jak kretén. Jediným mně silně sympatickým charakterem tak zůstává zvířátko hrabák, v podstatě takovej kapesní oslíčku otřes se ve fázi tankování náplně. Toho chci, zejtra si pro něj jdu do zverimexu. Ale abych jen nepomlouval, film má i perfektní výchovné poselství, to se Roulingové povedlo. Učí nás, že se máme chovat dobře nejen k lidem a zvířatům, ale i k věcem, nemáme jim ubližovat, páč pak takovou rozčílenou kredenc zvládne jen málokdo. A taky je od ní hezký, že když se dozvěděla, že Depp výrazně změnil imič, hned mu do filmu napsala desetisekundovej štěk, jen aby se jeho vzhledem vodbarvenýho hipstera mohli pokochat i diváci. Ách jo, vobčas je i deset sekund taak nekonečně dlouhejch... ()

terunka003

Kouzelné, čarodějnicky známé, roztomilé, pozitivní, barevné, lehké, jako vracet se domů. To bylo tak rozkošňoučkový, že se z toho rozjímám celý týden. Harrypotterovským fanouškům dobře známé prostředí, ale to bylo tak jediné co pojilo brýlatého kluka s kouzelnými zvířátky. Upřímně je to neskutečně pozitivní snímek, nádherná pohádka plná sympatických hezkých postav s lehkou zápletkou a s příslibem dalších dobrodružství. Jediné co mi trošku vadilo bylo, že přeci jen tu hůlku drželi tak nějak toporně. POZOR SPOILER: z Grindelwalda udělali zoufalce a trosku podobnou motákovi. A Johny měl za ten štěk jakou odměnu? ..já chci žít v kouzelném kufru pana Scamandera.. ()

anli

Návrat do kouzelnického světa několik desítek let před tím ,než ho musel zachraňovat Harry Potter.Měl jsem vskutku obavy a jistě jsem nebyl sám.Kniha ,kterou J.K.Rowlingová napsala v roce 2001 a která je velmi útlá je vlastně jen doplňující a dopopisující řekl bych skoro brožura.A tak mě napadá ,jestli už tehdy spisovatelka tušila ,co všechno se do případného filmu podle knihy může nacpat.A věru byl jsem velmi překvapen.Předně návrat do kouzelnického světa je úžasný a opět jsem se tetelil blahem.Režisér David Yates kouzelnický svět zná a sedí na své stoličce opět pevně a přesně ví ,co tenhle film potřebuje.Vracíme se do světa nějakých 80 let před tím ,než jsme ho znali.Všechny postavy jsou to nové a padne jen několik jmen ,která především čtenář zná.A to je hlavní síla filmu.Rowlingová si sama psala scénář(svůj první) a tak do něj vsunula,vše co v knihách padlo a o čem se tam jen mluvilo ,zejména spojitost s životem našeho oblíbeného ředitele Brumbála ,který samozřejmě ještě nebyl ředitel a jeho njedříve přítele a později nepřítele Gellerta Grindelwalda.Tahle synopse je ve filmu jen naznačena a bude se podle mě rozvíjet v pokračování ,ale už teď tuším ,že to bude velkolepé.Jinak vše ve filmu šlape na jedničku a pro neznalce Harryho Pottera jde o pěknou a příjemnou pohádku ,ovšem pro nás milovníky kouzelnického světa je to balzám na duši,i když malinké výhrady mám.Předně je děj malinko nevyvážený ,takže po dramatickém začátku tempo mírně ustrne a začne se vysvětlovat něco ,co znalec tohoto světa už zná.A sice existenci kouzelníků ,kteří žijí v utajení a někdo z nich nechce atd.Je to úlitba neznalcům předchozích filmů ,ale přeci jen mohla tato část být kratší.A naopak závěrečný souboj mohl být zas o něco delší.Jsou tu nové magické prvky a spoustu odkazů na již známě věci ,nad kterými Potteroci zaplesají ,stejně jako já.A když se zjeví těsně před koncem filmu Johny Deep jako Grindelwald,je to vskutku paráda ,nejen proto ,že znalý divák ruší co bude následovat,bohužel až v příštím filmu ,ale taky proto ,že konečně spatřujeme jednoho z nejmocnějších a největších čarodějů všech dob.Takže vuzuální stránka filmu nemá chybu ,stejně jako zvuk a kamera.Herce jsem si užil do jednoho a celý svět k tomu.Vytahuji svojí schovanou hůlku,dávám jasných 80% za již zmíněné malé nedostatky a taky proto ,abych si nechal rezervu na další díly,které jistě ukáží mnohé a nové. ()

sallyann

Velmi příjemné překvapení. Skvělá hudba - scéna z tajného baru je prvotřídní. Obsazení také skvělé, zvláště roztomilý Dan Fogler, který hraje mudlu perfektně. O dokonalosti Eddieho snad nelze pochybovat. ()

noriaki

Tohle není Harry Potter. Otázka zůstává, jestli je to dobře, nebo špatně. Za mě špatně, protože filmu chybí kouzelná atmosféra, pocit objevování a do jisté míry i silné postavy a ústřední téma. Což byly ingredience, které měla původní série jaksi automaticky. První díl zamýšlené pentalogie nastínil ambiciózní linii, ovšem natolik nevýraznou, že převažující dojem je jakési zoologické fantasy. Trikově skvostné, chvílemi ohromující, ovšem dějově téměř irelevantní. Kdybych si neposkládal střípky znalostí, tak bych vůbec netušil, o co autorce šlo. Dojem zčásti zachraňují herci. Eddie Redmayne a jeho ženský protějšek (Katherine Waterston má úplně ten samý pohled pokáraného štěněte) odehráli slušný průměr, ale hlavní vedlejší hvězda je Dan Fogler. Pevně doufám, že na něho scénář dalších dílů nezapomene. ()

venison

Předem musím upozornit, že nejsem fandou Harryho Pottera, ale rozhodně jsem fanouškem úžasného a skvělého Eddieho Redmayneho.. Naštěstí pubertální svět na starém kontinentě jsme ve filmu "Fantastická zvířata a kde je najít" opustili a přesunuli jsme se do Ameriky o pár desítek let později než je současnost.. Hlavní (konečně dospělácká čtyřka) Eddie Redmayne, Dan Fogler, Katherine Waterston a Alison Sudol k sobě báječně pasovali.. Colin Farrell se pochlapil a dokázal ze sebe vyždímat skvělého záporáka.. Původně jsem si myslela, že hlavní náplní bude opravdu "jen" pochytat hromadu fantastických zvířat starodobého New Yorku, což by mne asi více naplňovalo, než do příběhu zatahovat "politické kličky".. Více mě bavila chytací a stopovací část než jejich hlavní velký problém.. Z toho i vyplývá, že hlavní postavě Scamanderovi mohlo fouknout větší množství zvířat :-) Jinak super podívaná, jen si nejsem jistá, jestli se z toh dá vyvařit několik dalšího pokračován, aby to bylo stále tak moc zábavné.. ()

Pavlínka9

Jsem příznivkyní Harryho Pottera - knižní sérii jsem četla několikrát, ale tohle mi přišlo jako jeho bratranec z USA a popravdě mi to úplně nesedlo. Neříkám, že to nebylo skvělé - bylo to skvělé - ale to je to nejvyšší a jediné označení, které k tomu mám. Přišlo mi to opravdu jako taková americká verze z prostředí HP. Líbí se mi komentář Djkoma - souhlasím s ním. Ten film pro mě byl náročný i v tom, že nejsem úplně zastáncem zeleného pozadí a zde to bylo opravdu hodně. Byla to sranda, Eddie je úžasný :) Je kouzelný - ten i v 50ti bude vypadat tak o 20let mladší. Bavil mě ohromně Kowalski, který tam získal prostor, který si užíval a Farrell byl krásné zpestření. Celkově mě ten film dostal v tom, že má úžasné obsazení (Morton, Voight, Perlman,...) Ale pro mě největším tahounem celého filmu byl Ezra Miller, kterého jsem poznala okamžitě a mám ho ráda už několik let a to temno, které z něho vyzařovalo - to bylo tak nádherné. Ten film je hodně americký, nemám s tím problém, jen to prostě šlo až do steampunku. Bavilo mě to. Bylo to ale dost dlouhé. ()

Nyck

Má to potenciál jít ještě mnohem výš, o Mlokovi de facto nic nevíme, přitom by byla škoda nevyužít nezměrný talent Eddieho Redmaynea. Chvílemi se mi zdálo, že se scénář drží sám na uzdě, doufám tedy, že v příštích dílech na nás čeká ještě odvážnější podívaná. Největším mínusem však shledávám absenci záporáka. Jeho přerod je jako by mimochodem a sami si to uvědomíte až v úplném závěru. ()

hroubek

Nečekaná kouzelná pecka. Takhle nějak by se dal shrnout můj názor na film. Na Fantastická zvířata jsem se netěšil a ani jsem jim moc nevěřil. A o to více mě film dostal, jelikož se hodně moc povedl. Ze všeho nejvíce se mě na filmu líbilo to, že si jde svojí cestou, má vlastní příběh, který se nesnaží kopírovat Harryho Pottera a prakticky celý film stojí na zajímavých a dobře zahraných postavách. A navíc výborně pracuje s retro atmosférou, změnou prostředí, gagy a hlavně s fantastickými zvířaty, kteří jsou kouzelný. David Yates odvedl velmi dobrou práci a jeho režie je velmi hravá a kouzelná. Je z ní cítit, že si může mnohem více vyhrát a nemusí se v některých věcech držet otrocky předlohy, jako tomu bylo u Harryho. A i samotné lehké propojování nepůsobí tolik křečovitě, tedy krom přeplácaného finále. Velkou pochvalu si zaslouží J.K. Rowling, která si se svým scénářem vyhrála a je z něho cítit upřímná láska k tomu co stvořila a co to pro ní znamená. Co se týče technické stránky, tak ta se mi dost líbila. Hudba je fajn, triky jsou pěkné a i přestože místy působí slaběji. Dost mě sedlo jak si tvůrci vyhráli s retro atmosférou přes oblečení, hudbu a celkový New York. Po herecké stránce je to velmi dobré. Eddie Redmayne je jako hlavní hrdina hodně fajn a nakonec jsem mu to věřil, i přes ty jeho nesmělé grimasy. Největší překvapení pro mě byl Dan Fogler, který si krade spoustu scén pro sebe a je fakt výborný. Katherine Waterston se mi v této roli dost líbila a její výkon byl dost dobrý. Alison Sudol má velmi vděčnou postavu a je fakt parádní. Colin Farrel je fajn a je škoda, že nemá tolik co hrát. Ezra Miller je dobrý herec, ale v téhle roli mě vůbec neseděl. A tím se pomalinku dostávám k tomu co mě na filmu nejvíce nesedělo. A to je ta dějová linka s tou sektou druhého Salemu. Prostě tam trčí a já chápu, že to funguje jako odrazoví můstek pro velkolepé finále plné digitálních triků, ale ve výsledku bychom ho ani nepotřebovali a celé finále je zbytečná nadstavba, která chce připravit půdu pro další filmy. To je má největší výtka filmu. Jinak film má spoustu kouzelných a zábavných momentu jako je ta v bance, v klenotnictví, v kufru, v zoo nebo skoro všechny scény Jacoba s Queenie. Fantastická zvířata a kde je najít je kouzelný film, který se hodně moc povedl a bude bavit jak děti, tak i dospělé. ()

Mishqo

70% ... Nech sa snažím, jak sa snažím, ale viac dať nemôžem. Scamander bol síce zlatučký a jeho zvierací svet očarujúci, ale v podstate sa tam toho za tie dve hodiny hrozne malo odohralo. Miestami to bolo viacmenej nudné. Ale po technickej/audiovizuálnej stránke to bolo úžasné. No beriem to ako prológ k niečomu väčšiemu, lepšiemu a epickejšiemu. :) ()

MIGHTTREE

Tento film beru jako skvělý úvod do trilogie a doufám, že se bude příště více věnovat kouzelným tvorům a přidá zajímavější děj a zvraty. Nejkouzelnější tu byl parodoxně mudla. 3D verze má jedny z nejhezčích efektů jaké jsem viděl. Někdo si může stěžovat na efekty bez hlubšího smyslu, ale vše tu bylo uděláno opravdu nádherně na nejvyšší možné úrovni. Chyběl mi kouzelný svět plný kouzelníků a jejich pravidel. Věřím, že příště budeme všichni mile překvapeni a dostaneme se ještě o kousek blíže. ()

venalce

Svět Harryho Pottera je kouzelný sám o sobě. Jakýkoli návrat do něj je už ze své podstaty fantastický. Nemohu se ale zbavit dojmu, že bych z filmu byla nadšenější, kdyby šlo o pilot k seriálu, takhle jsme se dozvěděli strašně málo. Je štěstí, že těch filmů bude víc, tenhle sám o sobě nestačil, a věřím, že teprve s těmi dalšími vytvoří komplexnější celek. Zvrat na konci překvapil i potěšil. ()

VasaX

Fantasmagorická zvířata a jak je přežít. Aneb "Svět Harryho Pottera" v referencích, děj chaoticky splašený tak, že od něj scény prchají na všechny strany, ale ta výprava! Vypadá to kouzelně. A já no to šel právě pro to. Pro všechny ty kouzelné kravinky a vychytávky, kterými mě tak bavila sága o Harrym, tu opět jsou. Sice méně nápadné a ne na každém rohu, ale bohatě to stačí. Obsazení je skvělé, i ten Farrell se překvapivě dá, z čehož jsem měl vcelku obavy (z toho, jak ho mám zažitého, mi sem prostě neseděl). Fantastická zvířata asi nebudou můj oblíbený fantasy film, ale jako sequel k HP poslouží dobře. Uvidíme, co z tohoto světa přijde dál. Nebojím se ještě temnějšího pokračování, protože tenhle film má k tomu skvěle nakročeno. ()

Eleanor05

Víte, jak je ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár taková ta naprosto bezúčelná a nesmyslná scéna s Trnoocasým drakem, který demoluje školu? Tak si ji představte nataženou na 133 minut. Stejně bezúčelné, stejně nudné, stejně nesmyslné a se stejně nevýraznými postavami. A ještě se to odváží nazývat preqelem k HP sérii. Jenomže Fantastická zvířata nemají, kromě kouzelnického světa a pár narážek, s HP sérií paradoxně společného vůbec nic. Harry Potter totiž není primárně příběhem o tom, že existuje kouzelnický svět a jak funguje. Harry Potter je, kromě příběhu o souboji dobra se zlem, především o POSTAVÁCH a vztazích mezi nimi. O dobře napsaných, zábavných, osobitých postavách, které jsou ve filmech ztvárněny mnohdy ještě daleko lépe, než jak jsou napsány a to vesměs skvělými, charismatickými herci (bavím se o dospělých). Fantastická zvířata v podstatě příběh nemají, jen něco narychlo splácaného, postavy jsou naprosto nijaké, žádný herec není zábavný a Eddie Redmayne zase hraje stejně "divně", jako obvykle. Ano, je tam spousta nesmyslného CGI, někdy jsou CGI dokonce celé postavy a vypadají velmi trapně. Rowlingová neumí psát scénář, další díl by bylo dobré opět svěřit Klovesovi, ke kterému, jakožto čtenářka knížek, jsem sice měla výhrady, ale dokázal vytvořit i pár výborných scén, v tomto filmu není výborná, či alespoň zapamatovatelná, ani jedna. A nejen, že Rowla neumí psát scénáře, ona navíc popírá i to, co sama vymyslela! Kouzlení rukama? WTF?! To byl jako Grindelwald mocnější, než Brumbál a Voldemort? Nitrozpyt bez hůlky? To je jako nějaká pomatená hlupačka mocnější, než Voldemort? Banka, která není zajištěná proti přemisťování, takže v ní kouzelníci mohou v pohodě loupit? Postavy se umějí přemisťovat na místa, která neznají a nikdy na nich nebyly? A ten představitel Grindelwalda? Really? To má být charita pro okoukané herce, kteří už nemají co nabídnout? Osobně bych raději uvítala i toho Farrella... A nevím, jestli jsem to dostatečně zdůraznila, ale ještě k tomuhle všemu je to příšerná nuda. Kvůli úctě, kterou chovám k mé milované HP sérii, dávám tomuhle "filmu" adekvátní jednu hvězdičku. ()

Yoda sama

Dramaturgický bordel schovaný za nostalgiu mien a pojmov, za chytľavé šantenie naprieč miestami (za čo môže najmä Howard a sympatický herci) a niečo, čo sa plánuje naťahovať päť(!) filmov a preto to teraz nedáva až tak moc zmysel (prečo sa v závere zmení Farrell na Deppa môže obyčajnému divákovi prísť... smiešne?). Hovorí sa, že momentálne DC vyrába štúdiové filmy, ale ani toto nemá ďaleko od rovnakého prívlastku. ()

Fantastická zvířata mají stopku

04.04.2023

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

18.04.2022

Ještě než do kin šel první díl Fantastických zvířat, autorka J. K. Rowling potvrdila, že se počítá celkem s pěti filmy. Tehdy ale ona ani studio Warner Bros. netušili, jak sestupnou tendenci bude… (více)