Fantastická zvířata a kde je najít

• Velká Británie Fantastic Beasts and Where to Find Them (více)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Velká Británie / USA, 2016, 133 min

Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů z jeho cest kolem světa. Co se může stát, když se nadaný britský kouzelník vydá do Ameriky a jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku? (Freeman Ent.)

Šakalík

Tenhle film strčí do kapsy všechny potterovky stejně snadno jako Salamandrův kufr všechny ty magické potvory. Z řemeslného hlediska je to naprostá paráda. David Yates drží otěže svého díla pevně v rukou a kvalitní herecké obsazení v čele s opětovně výborným Eddie Redmaynem pak rozehraje mistrovskou partii hodnou chvály. Čert vem logické mezírky ve scénáři či okatě prostoduchý způsob, kterým si autoři otevřeli dvířka k dalším dílům. I pro dospělého diváka s alespoň špetkou fantazie to je náramný zážitek, vždyť fantastická zvířata dělají svému jménu čest, jsou opravdu úžasná. Film je i báječně odlehčený, tady skvěle zafungovala postava Kowalskiho. Už si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy nějaký film hodnotil maximálně, už to bude nějaký ten pátek. Tady ale prostě nemůžu jinak. ()

tempus

Upoutávka mě zaujala, protože to mohla být trochu jiná Rowlingová, ne ta, kterou nemusím, protože napsala povrchního Harryho Pottera, kterého nechápu (teda četl jsem jen třetí díl; a to po vidění její adaptace (mám jí rád), bohužel se mi to silně překrývalo a chybělo tomu něco, díky kterému by jsem chtěl číst předcházející nebo následující díly (stačí vidět! ). Takže jsem se těšil na jednoduchou, skvěle fungující zápletku (jestli můžu soudit z filmů, tak se řemeslu naučila) o podivínskému kouzelníkovi, který chytá uniklá zvířata po celém NY společne s pár nedobrovolně připletenými obyvateli velkoměsta plus drobné vedlejší linie. Postupně jsem zjiš´toval, že ony „drobnější linie jsou “ je vlastně půlka děje a navíc jsou směřovány přesně tím směrem, kvůli kterým nesoucítím s HP (nesebevědomý otloukánek, který je magicky talentovaný, dostává šanci svůj nezávidihodný život změnit). K tomu celkově jsou určité nesrovnalosti, kvůli kterým mi připadá kouzelnický svět Rowlingové nefunkční, např. forma popravy špiono-policistky se mi zdá moc zdlouhavá, když se jedná o výkon trestu, a ne o zábavu pro masi lidí (a podobných věcí je tam více). A proto je fajn, že ta lepší větev děje byla správně zábavná, přiměřeně ohláškovaná (odpověď Kowalskiho, když se ho čarodějka zeptá, která se s žádným nečarem ještě nesetkala, si budu pamatovat dlouhou dobu),láska na první pohled mě příjemně překvapila a všechny 4 postavy byli zajímavé. Takhle jsem si přesně ten snímek představoval. Ale bohužel je tam ta druhá linie, která potápí to, co první vystavěla. Závěr jsem si vlastně užil; velkopá, napínavá cgi honička a v ní osamocený, stojící Mlok, který přemlouvá onoho nešťastného otloukánka, aby byl otlokánek a né skoro čirá kouzelnická energie špatnosti, a spatřil jsem stěžejní postavu ze seriálu, která stejně jako Newt je také z Británie a navštívila USA (a teď vložím hlášku z něho, co se sem hodí a kterou jsem si chystal už pár týdnů před zhlédnutím: „Nemám ráda příběhy o čarodějích, vždycky se z nich vyklube on“ (hůlka=sonický šroubovák)) ()

Sdoom

Fantastická splácanina a jak rychle mizí z paměti. Naprosto nesourodý film bez hlavy a paty, ve kterém je spousta pro děj naprosto nepodstatných scén. Není to vtipné, zábavné, ale ani to vyloženě nenasere. Ale z paměti to mizí hned druhý den. Co mě asi nejvíc sralo, byl projev Eddiho Redmayna. Proč kouzelníka ve fantasy filmu hraje naprosto stejně jako Dánskou dívku, to fakt nechápu...(kino Cinestar, orig.) ()

widla

Proc tam proboha porad hrala hudba z Harryho Pottera?! Jo aha, pojdme zdimat z HP serie co nejvic i kdyz uz je davno po... Chjo.. Je to celkem fajn film ale tohle hrani si na pokracovani HP me stvalo. A taky neustale ubrecena hlavni zenska postava, kazdy jeji detailni zaber znamenal oci zalite slzami, nechapu.. Ale jak rikam, fajn film, takze 3*. ()

Soweek

No vida. Takto nějak bych si představoval rodinné fantasy. To co H. Potter dělal z mého pohledu špatně dělají Fantastická zvířata správně. Už jenom hlavní kladná čtyřka v podání Redmayne, Fogler, Waterston, Sudol, je daleko sympatičtější, než původní trojka z H.P. Celý svět se zdá mnohem otevřenější, propracovanější a zábavnější. Pravda, fantastická zvířata občas vypadají, jako kdyby Rowlingová hrála pexeso a kombinovala jakékoliv špatně otočené kombinace. Dočkáte se tedy koňoryb, hadoptáků a podobných nesmyslných kombinací, které nápady příliš nesrší, ale kritizovat to mi přijde zbytečné. Pokemon se ubírá stejným stylem a taky ho hraje celý svět. Příběh rozhodně otevírá široké možnosti pro další díly. Otázkou zůstává, jak se toho tvůrci chopí dál. Překvapení na závěr mě také rzhodně nezklamalo. "Heeeere is Johny!" :-) ()

LexBarker

Nudný a hloupý film s velmi nesympatickými postavami, aneb absenci zajímavého příběhu digitálním trikem nenahradíš... ()

Dromed

Harry Potter to není, stejně jako NY není Londýn. Amíci potřebovali svým dětem dokázat, že u nich to není jen samý mudla sorry "nečar". Díky zasazení do dvacátých let se však podařilo čarovnou atmo udržet. ()

sedm.1

Ikdyž se ze mě po prvním dílu Fantastických zvířat určitě nestane jejich fanatický příznivec a skalní fanoušek, netrpělivě vyčkávající další a další pokračování, tak zároveň ani nepopírám, že jsem se u této příjemné fantasy pohádky upřímně nebavil. Celé mi to totiž svou atmosférou a především stylem zpracování vážně sedlo, navíc ten snímek má naprosto vše, co taková podívaná má mít, tedy velice slušný spád, nenudící zápletku se spoustou nápaditých a netuctových scén, pořádnou dávku akce, podpořenou výbornými efekty, hodně výrazný, a pro mě překvapivě dost potemnělý, vizuál, neotřelé a zajímavé postavy, v rámci rodinné podívané také působivé napětí, poměrně i funkční humor a ke konci i docela milé emoce, prostě zábavná jízda pro celou rodinu, u které by se žádná z generací neměla nudit. V rozpacích jsem tedy byl jen zas z Eddie Redmayna, který na mě v každém filmu působí opravdu nepopsatelně divným dojmem, zde nevyjímaje, on je totiž strašně zvláštní a svým projevem ojedinělý, že fakt nevím, co si o něm mám vlastně myslet, a i tady je jako Mlok svou výrazností, gesty a celkově projevem prostě úplně jinde, než zbytek jinak sympatického a zábavného obsazení. Já jsem tedy ale každopádně ve výsledku spokojen, bavil jsem se skvěle, takže určitě proč nejít do dalšího dílu :-). ()

KennyNevym

Slyšel jsem nálepky jako: "Nejočekávanější film roku" ale marketitng tomu zas až tolik nenapovídal. Jelikož nejsem Hardcore Potterhead nevěděl jsem moc co čekat a doufal jsem, že film nebude až taková pohádka, jako například první díly HP. Podařilo se ale poměrně bravurně zkloubit pohádkovost a temnou děsivost, ktrou se série JKR vyznačuje. Moje očekávání byla předčena. Bavilo mě to. 82% ()

see_sawandrew

Vlastně žádné překvapení u námětu Rowlingové. Postavy jsou velmi příjemné a dá se jim fandit, objevování další části potterversa je opět skvělé a roztomilých detailů se nedopočítáte. Bohužel krize absolutně nesouvisí se setupem ani s kouzelnými zvířaty, záporák je jalový, finále uzívané a samotná výstavba kouzelnického světa v Americe je stejně děravá jako v Potterech. Naštěstí jsem žádnou pecku nečekal. 70% ()

charlie_ando

Pro mě je největším kouzlem celého filmu, že jej J. K. Rowlingová s režisérem Davidem Yatesem dokázali vůbec z útlé knížečky vykouzlit. Ale teď trochu vážně nejsem žádný Potterovec, tak věřím, že snad dokážu na nový příběh z pera laterální kouzelnice pohlédnout s nadhledem. Kouzelník a ochránce fantastických zvířat Mlok Scamander prožívá svůj magický příběh ve vydařených kulisách "moderního" New Yorku dvacátých let minulého století, který se tak výrazně vymezuje vůči "romantickým" Bradavicím o necelých sto let později. To co mě opravdu okouzlilo byl zvířecí útulek schovaný v kufru a samozřejmě sama fantastická zvířata, která podle mě mohla dostat trochu víc prostoru zvlášť kleptoman hrabák a šikovný kůrolez, ale rozumím, že tady se hlavně připravoval odrazoví můstek pro další čtyři ohlášené pokračování, kde to rozjede černokněžník Grindelwald. U Eddieho Redmayneho jsem měl stále nutkavý pocit, kdy se začne převlékat za Lili (Dánská dívka mě prostě poznamenala a jeho taky...) a Katherine Waterstonová hrající snaživou až zbrklou čarodějku Tinu mi přišla, nejistá v projevu a stále lehce naměkko. To dvojka ve vedlejších rolích je něco jiného, zjevně si dali nějaký povzbuzující magický lektvar, mudlovského pekaře Jacoba Kowalskeho hraje energií překypující Dan Fogler a přirozeně svůdná Alison Sudolová si střihla svěže flirtující Queenie Goldsteinovou, oba pro mě podali výraznější výkony. Vypravěčská forma vcelku zdařile balancuje mezi jemným humorem a temnou příběhovou linkou s kriminální zápletkou. V mini roličce se mihne Ron Perman jako Gnarlack a musím říct, že spousta zajímavých vedlejších postav nedostane prostor k rozvinutí svých charakterů, což je trochu na škodu. Milé překvapení, které jsem opravdu nečekal. ()

Indy

Harry Potter to nie je, asi ako Hobit nie je Pán prsteňov, ale filmová mágia sa predsa len s Fantastickými zvermi stretla. Miestami je film až moc odľahčený a ja som mal pri fantasy a sci-fi filmoch vždy radšej temnejšie tóny rozprávania, takže sa mi veľmi páčili scény zo sirotinca a menej komické prvky, ktorých je tam dosť. Potešujúce je, že tie komické nie sú otravné a vlastne sú celkom milé. Z fantastických zverov je top samozrejme ten zlatý orol a top je určite hudba J.N. Howarda, ktorý sa postaral o krásny soundtrack, ktorý určite obohatí moju zbierku :) ... Eddie Redmayne je super voľbou na titulného hrdinu a som veľmi zvedavý kam sa bude príbeh uberať, keďže nás čakajú ešte 4 pokračovania. Snáď to bude do temnoty, podobne ako pokračovania Harryho Pottera a finále bude už rýdzo "dospeláckym" čarodejníckym filmom s veľkým príbehom, emóciami, súbojmi, proste všetkým, čo je korením tých správnych filmov, ktoré mám rád. P.S. Ten Johnny Depp v závere ... čo ja viem ... ale dám mu ešte šancu :) 8/10 ()

HiddenDragon

FZ jsou v mnoha ohledech jina nez Harry Potter, i kdyz ho jako dejovy predchudce rozviji a doplnuji a zavadi znacku "Wizarding World". Hlavni hrdinove uz nejsou deti, ale zkuseni kouzelnici. Do Ameriky prijizdi r. 1926 Mlok Scamander (29) a jiz od vylodeni ho provazi jedna smula za druhou, protoze ma kufr plny exotickych a velmi nezbednych potvurek :) Jako vymyslene to neni nejhur - studoval v Bradavicich, zna Brumbala, pouziva "levou zadni" nektera stara znama kouzla (a take plno novych), ale zaroven je to hodne zamerene na dosud nevidena kouzelna zvirata, temer az s ekologickym podtextem. Opet je tu take romance, i kdyz trochu podivna. Sam Mlok (Redmayne) je trochu posuk, ale Tina (Waterstonova) je v deji tak nemozna, ze ji mam v tomhle dilu chut pokazde prastit sandalem :) Vpodstate je horsi nez samotna rozutikana zvirata. K tomu se cela atmosfera Zvirat nese v podobnem duchu jako tehdy pre-nacisticky svet. Na jedne strane hezke kostymy, retro vyprava, ale take jakesi tizive pozadi. Kvuli nebezpecnemu "teroristovi" Grindelwaldovi, ktery chce pro kouzelniky maximalni prava, ma spolecnost amer. carodeju az uzkostlive stihomamske zakony a chovani, aby se pred ocima necaru (=mudlu) neprozradili. Film tak osciluje mezi roztomilymi zviratky a policejnim statem s tresty smrti. Pro detskeho divaka to muze byt mozna trochu zmatek. Bohudik za Jacoba (Fogler), ktery je jako mudla skvelou komickou postavou. ()

Kratas558

Mohla bych říct, že nepatřím k těm, kteří Zvířata srovnávali s Harrym a proto byli zklamaní. Nebyla by to tak úplně pravda, protože jo, jisté očekávání jsem od toho měla. Nicméně jsem se opravdu snažila vnímat ten film jako samostatný celek a najít na něm něco osobitého a kouzelného. Bohužel. Tak za prvé, první půlka ještě ušla, i když v podstatě příběh, který měl potenciál, se rozvinul nakonec úplně jiným směrem, což mi přišlo už docela narvané zápletkami a unavovalo mě to (protože proč si tvůrci myslí, že čím víc všeho, tím líp??). Za druhé, ta druhá zápletka byla taková vycucaná z prstu, být hnidopich, tak si na ní najdu jistě ještě další mnohé nejasnosti. Za třetí, fakt mě nebaví 40-ti minutové akční scény, kdy se "bojuje", padaj baráky, bortí se mosty a (nejlíp) celý New York. Vyměňte jim hůlky a dejte jim červené pláště a máme tu novou epizodu Supermana. A za čtvrté, a to je spoiler tak pardon, na konci, když se z Farella stane Johny Depp, tak to už jsem nezvládala vůbec. Takže jo, trochu sem srovnávala, ale uznejte sami, někteří herci by prostě navždy měli zůstat mudly (nečary, pff trapas, i když věřím, že je to jen ostuda překladu) a nebrat hůlky do ruky, protože to je pak pohroma. Harry si koneckonců taky vystačil z neblockbusterovými celebritami a jak mu to šlo.) ()

hEmy_

Když už se rozhodli obsadit každého hollywoodského odpad herce, měli dát šanci i Dwaynu Johnsonovi a natočit něco na způsob rychle a zběsile s kouzelnickými hůlkami. Možná by to potom nebyla taková nezáživná sračka. Raději bych se díval 2 hodiny na "The Rocka" jak máchá hůlkou a snaží se vyvolat své Expecto Patronum. ()

Benedygtus

Ackoliv to vubec neni o Potteroj, ktereho mam rad a celou tu filmovou sagu. Tak muzu s klidem rici, ze kdyby to nebylo prave ono jemne pripomenuti toho krasneho carodejnickeho sveta, dal bych tomu jeste o hvezdu min. Obrovske zklamani a stejne tak velka nuda. ()

honzii

Hezká podívaná, která zdaleka nepřekročila stín očekávání. Zatímco umí navrstvit zajímavé nápady (obscurius, fantastické potvory, tajemný Grindewald, mudla mezi kouzelníky), scénáristicky je neumí pořádně využít. Většina toho, co se děje, je samoúčelné a zbytečně to ubírá místo pro budování hlavní zápletky, která se tak nějak vloudí do peripetií se zvířaty a pak stejně rychle skončí. To celé zamrzí o to víc, že na každém rohu je vidět velký potenciál. Prvotřídní casting si zasloužil ještě lepší momenty (záporák, Katherine Waterston ale i Redmayne, který se v zásadě jen přemisťuje sem a tam), které by sloužily příběhu a ne divákovu oku (konvička a šváb). Moc se těším na další díl, kde dostane víc prostoru bohužel asi už ne Colin Farrell, ale (SPOILER) Jonny Depp, jehož krátký výstup na konci slibuje velké věci. ()

Fantastická zvířata mají stopku

04.04.2023

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

18.04.2022

Ještě než do kin šel první díl Fantastických zvířat, autorka J. K. Rowling potvrdila, že se počítá celkem s pěti filmy. Tehdy ale ona ani studio Warner Bros. netušili, jak sestupnou tendenci bude… (více)