Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Novou Anglii zasáhla 18. února 1952 rozsáhlá bouře, označovaná též místními jako nor'easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně lodi SS Pendleton, ropného tankeru třídy T2, mířící do Bostonu. Ta byla doslova roztržena vedví a ve svém rychle se potápějícím trupu uvěznila více než 30 námořníků. Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert (Casey Affleck) si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině během jedné z nejhorších bouří, jaké kdy východní pobřeží USA zasáhly. Zatímco se bouře blíží k základně americké pobřežní stráže v Chathamu v Massachusetts, nařizuje velící důstojník Daniel Cluff (Eric Bana) odvážnou operaci ve snaze ztroskotanou posádku zachránit. Navzdory obrovským potížím se čtyři muži pod vedením kapitána Bernieho Webbera (Chris Pine) vydávají na moře ve dřevěném člunu se špatným motorem a mizivými, pokud vůbec nějakými možnostmi navigace, aby společně čelili mrazivému počasí, dvacetimetrovým vlnám a vichru o síle hurikánu. (Falcon)

Chrustyn

Katastrofická, rodinná pohádka z produkce Disney, zpracovávající skutečný příběh statečných záchranářů v boji s rozbouřeným mořem. Popravdě jsem dlouho neviděl takhle katastrofický film, který není katastrofický žánrem, ale zpracováním. To i přepálené San Andreas bylo alespoň trochu zábavné. ()

Arsenal83

Minimálny filmový zážitok. So skutočnými príbehmi sa v poslednom čase roztrhlo vrece, no nie každý má na to ich aj korektne preniesť na plátno. Potenciál príbehu tu zaiste bol, no namiesto drámy a thrilleru som tu našiel pár občas spievajúcich námorníkov, plno kecov o ničom a keď malo prísť k najhoršiemu, tak som necítil žiadne napätie. Z Holliday Grainger urobili krásavicu, tak to už je naozaj čo povedať, keďže ide o typický prázdny britský ksicht. Hrdinský film, ktorý vám nedá pocit, že vidíte skutočného hrdinu a silné skutky. ()

Xeelee

Kvůli scénám na vodě stojí za to film vidět, ale jinak mi tyhle filmy připadaj čím dál víc stejný. Postavy nebyly moc dobře prokreslený ani zahraný a žádná mi k srdci nepřirostla, takže z toho bylo jen neosobní sledování pár šílenců, kteří se snaží neumřít. Film nepotápím jako naprostou kravinu jen proto, že to je podle skutečný události. Kdyby nebylo, tak bych něco takovýho považoval za krajně nepravděpodobný. Jo a pokud vyrazíte do kina, tak se vykašlete na 3D. Vůbec tu není potřeba a ztmavuje už tak tmavý scény, takže budete prd vidět. ()

SOLOM.

Víc bych ocenil, kdyby to nemělo místy až „Disneyovský pohádkový nádech“, ale i tak dokážu ocenit tento film. Už jen proto, že to bylo natočeno skutečně podle skutečného příběhu. Těm čtyřem záchranářům nezbývá nic jiného, než ocenit jejich odvahu a hlavně měli všichni sakra velké štěstí. Scéna s rozlomenou lodí a smrt kuchaře- dvě nejlepší z celého filmu. Když se děj odehrával na rozlomené zadní části tankeru, mělo to zajímavý náboj i atmosféru, bohužel se k tomu musela přidat i ta škvára na břehu, romantické kecy atd…Několikrát jsem se musel pousmát, když ze záchranného člunu udělali „ponorku“ ve vlnách, ale jak se říká „všechno je možné“. Zazvonil zvonec a dobrodružné/katastrofické pohádky je konec. Herecké výkony taky nebyli špatné + závěrečné dobové fotky a články taky dokážu ocenit. Na jedno podívání se to dá přežít. ()

ARI50

Další skvělý film na nebezpečném moři opět se skvělými herci a skutečnost je bonus, protože pokud dokážete udělat scény dokonalé přidat skvělý soundtrack a příběh samozřejmě dopilovat čeká vás plavba kde budete muset bojovat o život a nebudete se vůbec nudit. ()

luka4615

Vizuálně vypiplané, scénáristicky naprosto praštěné. Nemůžu uvěřit tomu, že někdo tak děravý scénář vypustí do oběhu, pročež ho někdo schválí a film obsadí známými tvářemi, z nichž polovinu nevyužije tak, jak si daní herci zaslouží. The Finest Hours měl potenciál v podobě dramatického skutečného příběhu, měl skvělé herce a náběh na to, stát se dalším povedeným dramatem odehrávajícím se na vodě. Bohužel, ani jedno z toho pořádně nevyužil, takže tady máme jen "rozbředlou" podívanou, po které za pár let neštěkne ani pes. Škoda. ()

Morholt

Pokud se děj odehrával na rozlomené lodi, tak se bylo na co dívat. Sice loďařině vůbec nerozumím, takže absolutně netuším, jestli mělo konání všech zúčastněných odraz v realitě, ale mě to dávalo smysl a to stačilo. Nehledě na to, že se pořád něco dělo a i posádka byla castingově vydařená. Něco do sebe měla i záchranná akce a líbily se mi splašené vlnky. To co se dělo na pevnině byl kýč jako prase, který by snad byl koukatelný, pokud by vše nebylo postaveno na úděsně necharismatickém Pineovi, který se rozhodl neužívat mimiku. Zdatně mu sekundovala Holliday Granger, která ztratila Lukréciinu roztomilost a zmohla se tu jen na pár usoužených pohledů. Lehký nadprůměr a potlesk všem těm frajerům., kteří se tenkrát na celé téhle eskapádě podíleli. 60% ()

mirekem

Převyprávěná událost jednoho únorového dne roku 1952. Velmi dobře převyprávěná, pro znuděnce nuda, pro ty, kteří si dokážou to dobrodružství prožít společně s těmi na plátně, jako já... Výborná zábava. Herecky tam nebylo nic moc co hrát, ono taky v kterém katastrofickém bijáku ano, nicméně Casey Affleck a Ben Foster opět potvrdili, že patří mezi současnou hereckou extratřídu, která nezklame. ()

Lacike

Po sklamani z imbecilneho San Andreas alebo po kazdej stranke otrasneho In the Heart of the Sea som sa dockal solidneho mixu katastrofickeho a namornickeho filmu. Technicka stranka je absolutne bezchybna. Je sice ocividne, ze sa casto jedna o triky, ale su na skvelej urovni a vsetka akcia je dokonale prehladne natocena v dlhych zaberoch s minimom strihov. Proste stara skola. Hlavné dve postavy si ma hned ziskali. Najviac ma prekvapil Chris Pine, ktoreho akceptujem len v Star Treku ale inak ho nemam rad. Proste taky klasicky nesympaticky namachrovanec. Tentokrat ale hra takeho zakriknuteho ale odvazneho cloveka a v tejto polohe je fantasticky. Trochu divne pôsobi, ze druha dôlezita postava v podani Caseyho Afflecka je tiez dost uzavreta, co nie je stastne riesenie. Mať dvoch uzavretych hrdinov, ktori toho vela nenahovoria ma za nasledok, ze pokial nesledujeme skvele trikove orgie, tak tempo film dost drhne. Môze za to aj to, ze ostatne postavy su dost nevyrazne. Co zarazí hlavne u totalne nevyuzitych borcov ako su Ben Foster a Eric Bana. A romanticka linia je to dost otravna. Pravdepodobne za to môze charakter otravnej hrdinky. Akokeby nestacilo, ze je naviac aj skareda. Takze vysledkom je solidny film v trochu patetickom Emmerichovom style bez snahy o blbe vtipy, ktory za jedno pozretie rozhodne stoji. 6/10. ()

m.krudenc

Mě se film moc líbil, filmy podle skutečné události jsou většinou velmi povedené v tomhle případě to platí na 100%. Výborně natočené, výborný scénář (drastický velmi napínavý příběh), dokonalá režie. Rozhodně to nebyla nuda. U mě pět hvězdiček. ()

JohnCZ

Více než film na motivy skutečných událostí je tohle taková dramatická limonáda. Slušně natočená, místy napínavá, ale také dost natahovaná a emočně ne tak silná, jak by mohla. Celá romantická linka mi přišla nadmíru zbytečná. Příběh skvělý, ale zasloužil by si důstojnější odvyprávění. Režijně je to dost mdlé. ()

corpsy

Sépiovo sfarbené logo spoločnosti Disney ma nalákalo na dobové, oldschoolové námorné dobrodružstvo. A ak si odmyslým hyperrealistické moderné triky, viacmenej sa tá moja domnienka splnila. Avšak logo Mickeyho rodného domu sľubovalo aj to, že sa určite budeme držať na uzde. Takže čakajte uhladený spektákel, ktorý aj napriek zasadenia v skutočnej udalosti prináša dosť nereálny pohľad a zapadá medzi nefantazíjne live-action disneovky tak, že ho ani nebadať. ()

salisbury

Do posledního dechu jsem rozhodně tento film neabsolvoval, i ve finále jsem při něm v poklidu dýchal, ale mám rád toto prostředí, kdy zima ševelí nad rozbouřeným oceánem a rozvírá náruč smrti. Herecké obsazení v čele s Chrisem Pinem pro mě není nijak velkým lákadlem a možná bych i řekl největší slabinou tohoto filmu. Ten kluk mi prostě nějak nejde pod rozčepířený vous. Nejvíc si na tomto filmu cením inspirace čerpané lodní pumpou ze skutečné události, což dělá pro mě něco víc, než ve výsledném průměru je. ()

draggo

Několik scén je doopravdy působivých, ale jako celek je film bohužel naprosto průměrný a nemám sebemenší touhu ho vidět znova. Dokud jsou v hlavních rolích rozbouřený oceán a lodě, šlape to velice pěkně, ale jakmile se na scéně objeví nějaké postavy, tak to jde do háje. Ani nevím, jestli mi víc vadil naprosto nevýrazný podpantoflácký hlavní hrdina, jeho otravně feministická snoubenka, jeho velitel s IQ tykve nebo politicky korektně obsazená posádka tankeru. Když se řeší samotná záchrana tak to ještě docela jde, ale co je vyloženě nesnesitelné, je celá ta romantická linka. Celkově průměrný, zapomenutelný film s trestuhodně odfláknutým 3D, na který se ale jednou podívat dá. /55% a 3*/ ()

maddy

Nie práve tie „The Finest Hours“, skôr „Not-So-Fine Two Hours“. Film, ktorý by sa chcel zavďačiť všetkým – divákom bažiacim po dobrodružnom filme, diváčkam bažiacim po nejakej tej romantike, aj drsňákom bažiacim po nejakom to námornom thrilleri – no vo výsledku sa plnohodnotne nezavďačí asi nikomu (a veľmi chabé tržby to iba potvrdzujú). Technicky síce viac ako obstojne zvládnutý film s pár skutočne efektnými scénami (napríklad scéna lámania sa tankeru alebo neskoršie nočné priplávanie k potápajúcej sa lodi), ale čo z toho, keď to sú iba chvíľkové záchvevy niečoho strhujúcejšieho a po zvyšok stopáže sa jedná o rutinu, v ktorej sa síce neustále niečo deje, ale tá plavba po rozbúrenom mori nie je nijako napínavá, záživná, ani pri nej nebudete mať strach o postavy alebo aspoň záujem o jednu z nich. Neviem, či je práve ideálne riešenie točiť podobné filmy pod záštitou Disneyho, lebo ono to potom presne dopadne tak, že tá snaha zapáčiť sa všetkým sa minie účinku. Podobné filmy si vyžadujú aspoň trochu drsnosti, špiny, aby sa im dalo veriť to čo sa v nich deje. Vo The Finest Hours je však všetko síce technicky bez problémové, ale tak uhladené, bez akejkoľvek dramatickosti alebo intenzity, že dianie ani v jednej sekunde ničím neprekvapí. Pôsobí to akoby režisér dostal za úlohu natočiť dobrodružný námorný film, u ktorého by sa výrazne nebáli ani deti (tie to však baviť vôbec nebude), zároveň aby sa mohol tváriť dospelo a užili si ho dospelí diváci (pre tých to bude zase veľmi „light“) a navyše, aby ste na to mohli všetci zobrať aj nežné polovičky, ktoré sa budú rozplývať pri tej naivnej romantike s nevhodne obsadeným Chrisom Pineom, ktorému tá postava nevinné námorníčka vôbec nesedí. Jediný kto tu ostáva ako tak zaujímavý je Casey Affleck, z ktorého ide aká taká charizma. Ostatné postavy prednášajú iba tie najjednoduchšie dialógy akoby film zaspal dobu v tých 50. rokoch v ktorých sa odohráva. V tých by mu niečo podobné hravo prešlo, dnes to už pôsobí dosť naivne. Vo výsledku skôr než akokoľvek strhujúce dobrodružstvo, iba technicky slušne natočená nuda. Podobné veľké námorné dobrodružné filmy sme nemali na plátnach kín už dlhú dobu, ale nakoniec bohužiaľ ani jeden z tých dvoch, ktoré prišli v krátkom čase nijako neoslnili a to som sa na obidva z nich tešil. Najprv nijako nenadchlo In the Heart of the Sea a následne The Finest Hours. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

Vxxx

Katastrofické filmy a filmy podle skutečné události mám moc ráda. Nicméně, pokud mě v takovém filmu zaujme víc romantická dějová linka, než ta katastrofická.. asi něco nebylo dobře. Rozhodně film nezatracuji. Scény na moři byly udělané naprosto fantasticky, díky 3D jsem sebou škubla při každé vlně a upřímně ten parkour na vlnách nechápu. Bohužel scény z potápějící se lodi byly takové zdlouhavé, nudné, nic neříkající... postavy mi nestihly přirůst k srdci, takže mi bylo vlastně docela jedno, jestli je zachráněj. Za to členové záchranného člunu... to je jiná. Chris Pine byl v roli úžasný a uvěřitelný. Vadilo mi ale, že při každém trochu delším dialogu se postavy chovali tak nějak, jako kdyby se každou chvíli měla rozpoutat nová dramatická zápletka a pak si to v poslední chvíli rozmysleli. Dávám 3* a nepovažuji to za ztrátu času, To je úspěch. ()

MartinezZ

Nebylo to vůbec špatné, tři hvězdy jsou dobré hodnocení. Jen to bylo ze začátku poněkud zprotahované, ona romatnická linka tam prostě hollywoodsky být musela, ačkoliv byla zbytečná a kdyby se to více zaměřilo na onu záchranou akci samotnou, nebylo by to myslím ku škodě. Skoro čtyřicátník Pine byl jako vyklepaný klučina... no.. přestárlý, ale jinak to celkem klapalo. Polenem po kebuli tvůrcům naprostý nesmysl s konáním na molu s auty a světly, protože celé město, všichni mazáci od móře a nikoho to netrkne? Tak proč tam jezdili? Kochat se v zimě tmou nad mořem? To snad byl největší WTF? moment filmu. A dalším překvapením je, že Casey se naučil mluvit a neskuhrá, šokující. ()

JJ.Gibson

Čím déle jsem to sledoval, tím více se mi to nelíbilo! Obdivuji pana Berniho Webbera, že dokázal zachránit všechny ty námořníky, ale filmové zpracování se mi nezdá. Mělo to být surové a plné emocí a to se zde rozhodně nekonalo! Chris Pine mi v hlavní roli vůbec neseděl, neměl jsem rád ani jeho přítelkyni Holliday Grainger, která pořád jen jezdila někam svým zasněženým fárem. Jediný kdo za něco stál, byl Casey Affleck, který nějakým záhadným způsobem dokázal řídit rozlomený tanker vejpůl. Neznám dopodrobna pravdivý příběh, ale zde to vše bylo podáno dost nevěrohodně. Záchranný člun řízený Pinem, který nemá problém "serfovat" po vlnách, potápět a dělat další voloviny, zrovna zde se naplno projevilo zelené pozadí. Dále záchrana lidí skákajících z tankeru na člun, kde je dokázali ostatní chytat do náruče na rozbouřeném moři s několika metrovými vlnami bez problémů. Závěrečná scéna s rozsvícením světel na popud slečny v kabátu z medvěda, byla vážně děsná! Tohle je první film dle skutečné události, kterému bych podle zpracování vážně nevěřil. Opravdu velmi nepodařeně zpracované a ještě k tomu viděno ve 3D, které v celém filmu neexistovalo!!!!!!!! Jedna hvězda a to ještě s odřenýma ušima. Pokud si chcete pustit skvělý film z podobného prostředí, koukněte na Perfektní bouři s Georgem Clooneym! ()