Do lázeňského městečka Džbery přijíždějí na letní prázdniny nejen stálí hosté, jako pan rada Dyndera s energickou manželkou a dvěma pohlednými dcerami Alenou a Věrou, kteří se jako vždy ubytují ve vyhlášeném hostinci "U kamenného stolu", ale také mladí inženýři Tomáš a Spytihněv, synovci záletné paní hostinské Boženy Tatrmužové, která utekla manželovi se světáckým kočovným hercem Benem Mertensem. Zničený Šimon Tatrmuž se zamkne v pokoji a odmítá ho opustit. Zdá se, že letošní sezóna se v hostinci příliš nevydaří, a nespokojení hosté se odstěhují. Situace sice využijí Tomáš a Spytihněv, kteří se ujmou správy hostince, aby si získali pozornost dcer pana rady, ale příliš se jim nedaří. Zpočátku se nemohou dohodnout, kdo bude komu nadřízeným, ale pak se domluví, že se budou po týdnu střídat ve funkcích šéfa a vrchního číšníka. Mnohem horší je, že spolu už léta nemluví, protože se kdysi pohádali kvůli skleněné kuličce. Neustále spolu vedou tichý boj, který jsou ochotni přerušit, jen když bojují o přízeň dívek s konkurencí. Není divu, že hostinec příliš neprosperuje. Když už se zdá, že hůř být nemůže, rozhodnou se Dynderovi zakročit. Zatímco pan rada se pokouší zahnat Tatrmužův smutek, paní radová se vypraví za hostinskou, aby ji přesvědčila k návratu. (TV Nova)

MyrnaAlec

Geniální zpracování skvělé Poláčkovy knihy. Plejáda známých herců ještě zamlada, hlášky typu : Sedí tam jak kocour na šifonéru. ()

Nathaniell

Úžasný film, který jsem dodnes neznal. Jiřina Šejbalová je ve 43 letech fakt kočka. Vlastně jsem se na ten film díval kvůli ní. Ale jinak je doslova hvězdně obsazen. Tak hvězdně, že kdybych měl vyjmenovat všechny, vypsal bych skoro všechny důležité role... Zápletka je úžasná, chvílemi dost nečekaná a příběh nemá chybu. Jeden z Českých klenotů... 5* ()

Stejšn

Velmi pěkná komedie, jedna z posledních ze staré školy, natočená těsně před bolševickou revolucí. O rok později už by vzniknout nemohla. ()

Lewaso

Jediný film z této doby, který si opravdu rád vychutnám. Nezapomenutelný Neumann se svou zakázanou chutí k jídlu a dozor jeho frau mě vždycky rozchechtá... ()

sharka.68

ani rok 1948 tento film nestihl poznamenat. Stále na něm objevuji něco nového,A to se na něj dívám už dobrých 35 let.... ()

jungewolf

Česká komediální klasika, herecký koncert S.Beneše, R.Hrušínského(nejstar.), J.Šejbalové, Saši Rašilova st., S.Neumannna, R.Šlemrové a taky J.Plachého st./kočovný herec Beno Merten/, F.Černého/jeden ze čtyř svatebčanů, co protrhnou sukno na kulečníku/ a dalších. Velice vtipní byli Gaston a Percy(J.Chvalina+V.Špidla) .... . Malou roli pikolíka měl i tehdy začínající A.Jedlička, později známý jako strýček Jedlička, bavič dětí i dospělých. Repríza : ČT 1, sobota 16.12.2023, 15.45 . ()

yelcin

Skvelý film ,kde dvaja bratia Tomáš a Spytihnev /to je fakt meno?/spolu ,,zvláštne,, komunikujú kvôli nevrátenej dúhovej guličke z detstva. Jedného dňa keď tetička opustí strýčka ,ktorý vedie hostinec musia ,,spolupracovať ,, na vedení podniku. Situačná komédia v ktorej hrá prím geniálnosť hlavných predstaviteľov R.Hrušínskeho a S.Beneša ,ktorých doplňajú S.Rašilov a S.Neumann. Zaujímavé hlášky : ,,ženy jsou nepřítelkyne moudrosti,, a ,,koukej na svou a ne na cizí ty nemravo stará!,, Dobrá scéna ,keď S.Rašilov hrál sám so sebou v izbe karty. P.S. :,,Nechod k vode aj tak chytíš houby s octem,, ()

Zirael

Co může vzniknout, když se skloubí skvělá Poláčkova předloha plná geniálních hlášek, slunná atmosféra prázdnin za první republiky, příjemný hudební doprovod, báječné herecké výkony především Hrušínského a Beneše a happy end? Podle mě nic jiného, než skvělý film, na který se kdykoliv ráda kouknu znova. ()

p.a.douch

Na tento film se kdykoli rád podívám. Stejně optimistické dílko jako kniha Karla Poláčka, možná optimističtější. Člověk se musí Poláčkovi obdivovat, tuto knihu vydal 2 roky před svým odsunem do Terezína (pro židovský původ pod jménem malíře Vlastimila Rady). Jak vidno krásných hereček bylo v naší kinematografii vždy dost. Škoda, že Dagmary Frýbortová a Sedláčková nedostaly po převratu skoro žádnou možnost se předvést divákům. Rašilov, Šejbalová, Šlemrová, Neumann, Beneš, Hrušinský - mohl bych vyjmenovat celé osazenstvo - velmi pěkné. Přeci jen musím ještě vzpomenout na Václava Špidlu, Josefa Chvalinu a Jiřího Plachého st. v rolích Gastona, Percyho a mistra Mertense jsou nezapomenutelní. No kdykoli si chci zvednout náladu pustím si tento film. Škoda, že se po jeho vzniku dlouho nic tak pěkného netočilo. Nerozpakuju se dát 100 %. ()

Saxos

Již v mladém věku Rudolf Hrušínský ukazoval, že to je pan herec. Zde v roli jednoho ze synovců, kteří se sřídají v roli vedoucí/číšník v hostinci svého strýčka, kterému utekla žena s úlisným umělcem. Vzájemně se s S. Benešem pěkně dusí. Jeden z posledních filmů, kde nebylo tisíce aktivních budovatelů rozvinuté socialistické říše. ()

Igy007

Škoda že se Poláček této pecky nedožil. Josef Ha-looooo Gruss natočil super komedii se skvělým obsazením. Úplně všichni si tam ty své postavičky zjevně užívají. Je hodně těžké se rozhodnout, kdo  nich je nejlepší. Ačkoliv - budou to nejspíš Beno Mertens a madam Dynderová. ()

Chemic

Naprosto úžasný film. Pánové Hrušínský a Beneš byli bezchybní. Na konci jsem opravdu velice litoval, že už to končí. ()

Bohulib

Jeden z filmů, které mě nikdy neomrzí. Kromě toho, co už napsali ostatní, se mi na něm vždycky líbilo, jak i drobné postavičky mají svůj osobitý svéráz. Třeba truhlář v rakvi, "taková pomalá" kuchařka, svatebčané, co protrhnou kulečníkové plátno atd. ()

marmota-b

Věc se má tak: baví mě staré černobílé české komedie, ale zas mě úplně nebaví filmy, ve kterých se někdo vydává za někoho, kým není, nebo ve kterých vůbec dojde k záměně osob. Což jsou, žel, v případě starých černobílých českých komedií snad úplně všechny - kromě téhle. Hostinec U kamenného stolu vydrží celou dobu držet výbornou atmosféru a humor té doby bez obvyklých filmových formulí té doby. Když se k tomu přidá Poláčkův specifický jazykový humor, moc dobří herci a, jak já vcelku neznalá soudím, solidní filmařská práce, nemám, co bych vytkla. Proč do háje můžu mít jenom deset oblíbených?! ()

Damnsinead

Kdybych nevěděla, kdy Hostinec "U kamenného stolu" natočili, tipovala bych to na klasickou prvorepublikovou komedii. Naivní a idylickou se spoustou hlášek, písničkami a povinnou romancí.. Škoda jen, že kromě roku výroby na ní není nic zajímavého. ()