Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

MJMilan

Více takových! Dokážu ocenit filmy podle skutečných událostí a Zločin v Polné tedy není výjimkou. Skvělé obsazení jen umocňuje zážitek. Viděl někdo dosud lépe vypadajícího TGM? Já tedy ne, i když si možná Karel Roden měl více pohrát s dikcí, stačilo by možná pomaleji mluvit. Jedna hvězda dolů za tu roztahanost do dvou dílů, avšak je možné, že to ještě změním. Uznávám, že u rekonstrukce by se nemělo nic opomenout. ()

kocik1

Vražda Anežky Hrůzové spustila hrůzný hon na čarodějnice. Vcelku povedený počin ČT, osobně bych vyzdvihla výkon Jaroslava Plesla. 70% ()

VaHo

Detektivka o dvou jednáních. O hilsneriádě jsem měl pouze omezené povědomí, takže jsem nevěděl co čekat. Příjemně mě překvapilo uchopení v podobě detektivního pátrání a soudního procesu jak z Perryho Masona. Jsem spokojený. Děj je napínavý, postavy dobře zahrané (s postavou Jaroslava Plesla, bych si hned dokázal představit dobový detektivní seriál), vizuál, kostýmy a celková atmosféra přelomu století, je uvěřitelná a příjemně se s dějem doplňuje. Na autory bych měl několik otázek, ohledně detailů některých částí případů. Něco bylo trochu patetické (např. obdivná řeč novináře, nebo Hilsnerova myš). Film byl možná až moc tlačen do pozice, že Hilsner byl nevinný, a to, i když se o tom dodnes vedou dohady. Trochu nejistoty u samotného advokáta, by možná neškodilo. To jsou ale jen detaily. České televizi se to povedlo. Můžu jen doufat, že po tomhle a Českém století, se bude v podobném trendu, tedy tvorbě kvalitních dobových filmů/seriálů pokračovat. ()

filmmovier

Pro mě obrovské překvapení. Vkusně a velmi zručně natočené historické drama na motivy asi nejzajímavějšího případu a soudního procesu české historie. Tahle dvoudíln minisérie mě opravdu příjemně překvapila - herci opravdu hrají, postavy jsou skvěle napsané, atmosféra také není marná a i ten voiceover tam byl podle mě použit tak nějak s vkusem. Navíc je to natočeno tak nějak po anglicku, je to pomalé, rozvláčné, ale ani maličko to nevadí a celkem rychle to uteče (občas mi i ty tři hodiny přišly málo). Z herců bych vyzdvihl hlavně skvělého Plesla, Rodena jako Masaryka a mladého Heřmánka, ale i ostatní podávají perfektní výkony a prostě jim to věříte. Ještě bych se měl zmínit o použité hudbě a o scéně úvodní vraždy - ta je natočena opravdu perfektně. Celé je to podle mě prostě super a já jsem rád, že i dnes se u nás povede natočit výborný film, obzvlášť o tak zajímavém historickém tématu. Mě se to líbilo a u reprízy nebudu chybět. ()

chelseaman22

Zločin v Polné by spíše fungoval jako náhled pro studenty práv, což musím na jednu stranu ocenit, protože podobně technických filmů příliš není. Na stranu druhou není na škodu, že existuje „televizní“ epos o stíhání Žida, zapříčiněný jeho libosti v košer bílkovině. 70 % ()

LadyPupu

Podle mně dobře zpracované téma z našich dějin. Krásná výprava. Výborné obsazení. Roden a Plesl mě baví vždy a všude, Heřmánek junior mě moc mile překvapil. Klobouk dolů. U obou dílů mne neskutečně iritovala hudební stránka (konkrétně Segrado a ty dobové odrhovačky, jejichž načasování mi ne vždy přišlo úplně šťastné). Jinak spokojenost. Mohlo to dopadnout i hůř. ()

Master19

První díl je skutečně mnohem působivější ne druhý. Klidně bych byl pro vyházení doslovností, flashbacků a představ a zmáčknutí do jednoho filmu, klidně dvouhodinového. Že to Plesl bez problémů unese jsem věděl, potěšil Roden i mladý Heřmánek, které ho jsem zatím zaregistroval jen kdysi v Ordinaci a tam jsem ho považoval za nějaký omyl. Dobrá byla také role Miroslava Etzlera nebo problesky dabingových mágů Saice či Meduny. ()

V.Silver

Docela jsem se bál, jak bude tento počin vypadat - přece jenom citovat zápis z jednání dobového soudu nemusí nezbytně patřit k tomu nejzajímavějšímu, co může diváka potkat. Ale opak byl pravdou, herecké výkony byly (a zvláště na televizní film!) vynikající a celkově se mi zpracování filmu moc líbilo. Nejen, že krásně ukazuje sílu davové hysterie, ale zároveň klade důraz na to hlavní - na rozum. Sám Masaryk Hilsnerem pohrdal (což mimochodem zazní i ve filmu), ale celá kauza byla o vyšším principu. O to smutnější a těžší samozřejmě je konfrontace Čechů s tím, že na začátku 20. století byli úplně stejní antisemité jako kteříkoli jiní Evropané (není dobré dělat si iluze o době rozmachu nacionalismu) a také rozhodně nemusí být některým příjemné, že tento snímek také ukazuje jinou stránku prvního československého primátora Prahy Baxy, který byl mj. i prvním předsedou čs. ústavního soudu. V tomto velice oceňuji přístup České televize i filmařů, že se nebojí sáhnout do takovéhoto vlastně stále živého tématu a konfrontovat nás s naší ne vždy slavnou historií. Jen hlupák nechápe, že upozornění na naše předešlé chyby neznamená nezbytně hanění našeho národa jako celku. Máme se poučit, ne opakovat svoje chyby... 85 %. P.S. Roden byl jako Masaryk naprosto geniální. ()

ghatos

Poněkud strnulé a vzdělávací, ale na úrovni. Trailer byl emoční, film vůbec. Od ČT to byla slušná práce. Tenhle směr je správný, je však ještě na čem pracovat...67%. ()

mcleod

Na televizní film velmi dobré, ale nemohu se zbavit dojmu, že vše bylo předloženo příliš ploše... ať už v představení společnosti a jejich postojů a nálad (v celém Česku i v samotné Polné), v představení charakterů postav (hlavních i vedlejších), tak především v narýsování tlusté čáry mezi dobrem a zlem. Historického soudního dramatu, u kterého by divák s napětím očekával každou další minutu a které bylo potenciálem tohoto tématu, tak bohužel ve výsledku nebylo dosaženo, ale pořád šlo o dobře natočený televizní film s informační hodnotou a alespoň s poukazem na aktuálnost některých historických příběhů. ()

vyfuk

Je v celku smutné, že kdejaký televizní počin je stále lepší jak plnohodnotný film. Jednoznačně v případu Zločinu v Polné nejde o nějaký megalomanský dokonalý kousek, ale když se za tím poohlížím v celkové míře, tak to pokládám za příhodný přírůstek obohacující české a nebo i slovenské obecenstvo. Hudba dokáže sice na diváka zapůsobit, ale je tak žalostně špatně použitá v nesprávných případech až by srdce pookřálo. Výkony herců v jistých rozměrech nemají chybu. No a Karel Roden to lehce diriguje zpovzdálí. Lekce dějepisu téměř ve třech hodinách, která vás obohatí o kouzlu sugesce, diskriminace a strachu z pravdy. Na jednu stranu je tento film jenom ukázkou toho jak lidstvo dokáže být plné tupých ovcí a jak dementní rasa umíme být. ()

Autogram

Historická kriminálka s prípadom, o ktorom som doteraz nepočul, takže som nebol ničím ovplyvnený. Prekvapilo ma, že prvý diel je akoby koncom prípadu a o to viac som zvedavý na priebeh druhej časti. Zatiaľ len tri hviezdy, trochu sa mi to zdalo dlhé. –––– Od této chvíle to nebude připad vraždy, ale případ krve. Menšího množství krve, než jeké by mělo být. ()

Georgex

Je to neuvěřitelné, ale česká televizní tvorba je v posledních letech kvalitativně minimálně o třídu výše, než to, co se běžně dostává do kin. Musím tvůrcům vyseknout poklonu, přestože se jedná o dvoudílný televizní film, tak mě svou atmosférou a hereckými výkony dokázal přikovat k sedadlu a já hltal skvělé herecké výkony Jaroslava Plesla a mladého Karla Heřmánka, které zdatně doplňovalo mnoho dalších, o kterých už jsem si myslel, že ze všech těch seriálů z komerčních televizí, přestali umět hrát. Moje hodnocení 75%. ()

manonfire

Nejlepší výkon podal paradoxně telenovelák Miroslav Etzler, kterému role vesnického křupana neskutečně sedla, fyziognomicky i hlasově. Odteď ho přeřazuji k velmi kvalitním hercům. Jinak by mě zajímalo, proč se k zásadním příběhům historie dostává pokaždé Polesný? To nemá o témata Čihošťského "zázraku", či Hilsneriády zájem nikdo jiný? 60% ()

gutshoter

Jaroslava Plesla moc neznám, o to víc mě udivil jeho vynikající výkon. Kvalitně natočená Hilsneriáda dokazující, že ne vždy věc, kterou považujeme tvrdošíjně za správnou, je pravá. Historie nás učí, tak se učme. ()

Sdoom

Objektivně asi za 3 hvězdičky, co se týče toho, jak jsem se bavil, nicméně narozdíl od spousty jiných českých historických filmů a seriálů z poslední doby je Zločin v polné po formální stránce vynikající. Historická věrohodnost, postavy hovoří tak, jak si myslím, že se v 19.století opravdu mluvilo, kvalitní kamera, střih...fakt dobrá práce. Za to dám rád tu hvězdiičku navíc. (HD) ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka