Takhle znechuceně (a přitom nadšeně) jsem se necítil u českého filmu snad nikdy. Obojí vyplívá z toho, jak moc dobrou práci Herz s Hrušínským odvedli a jak dávají naplno pocítit, kam až může sahat ideologie a pokřivená lidská mysl. Brrr. Teď se bojím krematorií ještě o pořádný fous víc.(29.1.2007)

To zvrácený... To je zrůdný... To je nemocný člověk... To je Hittler bez knírku... Poprvé co se mi líbil film více jak kniha. Aneb jak husí kůže přeběhla po číchsi zádech.(22.8.2008)

..........Strhující, provokativní, černohumorná vytříbená poezie v mistrovském podání Hrušínského, veliký trn v oku velkého komanče. Není se čemu divit, že tento filmový klenot ležel tak dlouho v trezoru. Celý příběh je zajímavě natočen jakoby jeden velký záběr. Osoba vždy zůstává, přechází se jen z místa děje, či v čase. Děsivé vyprávění hlavního protagonisty se stále více stupňuje a graduje jeho skutky, které on zároveň vykonává, dle nařízení vyšších mocí a ospravedlňuje pro blaho všech. Černobílý materiál, klidná tichá hudba, působivý hlas vypravěče, děsivé prostředí krematoria, režijní cit pro psychologické podbarvení. To vše dohromady dalo vzniknout tomuto vyjímečnému, dá se říct i světovému skvostu...........(13.1.2005)

Nehodlám zpochybňovat genialitu filmu ani brilantní výkon mistra Hrušínského, jen jsem se přitom tak nějak nedokázal pobavit. To si radši dám rakvičku s věnečkem (a pak pochopitelně zabiji celou svou rodinu) u něčeho poněkud méně morbidního.(23.7.2011)

Ta šedesátá léta... Bude mít český film ještě vůbec někdy takovou úrověň a takový věhlas???(24.1.2009)