Nebezpečný horor (áno, horor) s geniálnym Rudolfom Hrušínskym alias Kopfrkinglom, vynálezcom pecí do kocentračných táborov (!).(8.12.2004)

"Co abych tě, drahá, oběsil?" a "Věneček, nebo rakvičku?" - to jsou citáty, které si ze Spalovače mrtvol odnesu. V první hodině podivný, morbidní a nudný film se v poslední třetině zlomí ve strhující podívanou s geniálně proměňujícím se Hrušínským, zblízka snímaným širokoúhlou kamerou. "Nic není v životě lidském jisté, jenom smrt a to, že v Evropě bude nastolen šťastný řád, šťastná Evropa." Spalovač mrtvol ale není a nebude můj šálek kávy. Ani s rakvičkou ne. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=N-Ypg0RSn30&feature=related nebo http://www.youtube.com/watch?v=rn_c878Muuw&feature=related(21.7.2010)

Pro mě bezpochyby nejlepší český snímek s nejlepším českým hercem v roli šíleného Kopfrkingla. // Jedna z mála adaptací, kdy se na plátno podařilo mistrovským způsobem převést literární dílo... (a snad i přesáhlo jeho možnosti). A ta kamera! // Velkolepý klenot československé kinematografie.(11.1.2008)

• - Po mnohých rokoch od natáčania Jiří Menzel (Dvořák) vraj Jurajovi Herzovi povedal, že to, že jeho postava bola tuhým fajčiarom a na pľaci teda musel fajčiť takpovediac "jednu za druhou", bral od tohto režiséra ako akýsi druh osobnej pomsty. Sám bol totiž zarytým nefajčiarom. (Santino7)

• - Reakce na film byly různé i v zahraničí. V Holandsku se diváci smáli, v Itálii zase odcházeli z kina do jednoho bledí. V době premiéry filmu zde byla kremace sama o sobě hororovým prvkem. (sud)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 3. (vyfuk)