Asi nejlepší český film vůbec s geniálním výkonem Rudofa Hrušínského. Jeho postava pana Koprfkingla je tak trochu šílená (jen menší nemoc z povolání). Výborná je ovšem i technická stránka filmu - až revoluční kamera a střih (střihá se tu opravdu dost často, a někdy je kamera v úmyslně pokřiveném úhlu).(18.7.2003)

Nechtělo se mi psát, že tenhle snímek je "pouze a jen" o Rudolfu Hrušínském st., ale musím... Stačilo, když se ho kamera chopila a rázem jsem nemohla vnímat nic, jen jeho herecké mistrovství. Jeho úlisnost, psychopatičnost, jeho galantnost a přeci jen chlípnost... neuvěřitelné. Právem tolik chválený snímek!(30.9.2009)

To zvrácený... To je zrůdný... To je nemocný člověk... To je Hittler bez knírku... Poprvé co se mi líbil film více jak kniha. Aneb jak husí kůže přeběhla po číchsi zádech.(22.8.2008)

Po filmařské stránce naprostá dokonalost. Perfektní kamera nenechá člověka vydechnout a jednou za čas zabere obří detail, nebo zase dělá takové ty jakoby kulaté obrazy. Herecký výkon Rudolfa Hrušínského je provařená záležitost, ale aby se neřeklo tak zopakuji, že je skutečně mistrovský, geniální, dechberoucí. Pan Kopfrkingl je fakt úděsný člověk, pořád se perverzně češe a stejný hřeben používá i na mrtvoly a za celý film nezavře hubu. Ty Hrušínského podivné monology mě vážně dostávaly. Jedinné co mi trochu kazilo dojem byla neuvěřitelná poddajnost a zmanipulovatelnost jeho rodiny, takhle snadno by svou kůži podle mě nikdo nedal a to mi prostě nevymluvíte.(21.9.2006)

..........Strhující, provokativní, černohumorná vytříbená poezie v mistrovském podání Hrušínského, veliký trn v oku velkého komanče. Není se čemu divit, že tento filmový klenot ležel tak dlouho v trezoru. Celý příběh je zajímavě natočen jakoby jeden velký záběr. Osoba vždy zůstává, přechází se jen z místa děje, či v čase. Děsivé vyprávění hlavního protagonisty se stále více stupňuje a graduje jeho skutky, které on zároveň vykonává, dle nařízení vyšších mocí a ospravedlňuje pro blaho všech. Černobílý materiál, klidná tichá hudba, působivý hlas vypravěče, děsivé prostředí krematoria, režijní cit pro psychologické podbarvení. To vše dohromady dalo vzniknout tomuto vyjímečnému, dá se říct i světovému skvostu...........(13.1.2005)

• - Väčšinu materiálu natočili pred 21. augustom 1968. Po okupácii však zmizol predstaviteľ hlavnej role Kopfrkingla, Rudolf Hrušínský. Nechal sa ukryť v továrni, kam ho museli prísť presvedčiť manželia kameraman Stanislav Milota s Vlastou Chramostovou (Lakmé/Dagmar), aby pokračoval v nakrúcaní. (Raccoon.city)

• - Orchestrion a střelnice na pouti jsou stejné rekvizity, které byly použity ve stejném roce v úvodních titulcích seriálu Hříšní lidé města pražského (1968). Jak k nim, tak ke Spalovači mrtvol dělal hudbu Zdeněk Liška. (sud)

• - Spoiler: Při natáčení scény Dvořákova oběšení jeho představitel Jiří Menzel omdlel. (sud)