Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiální text distributora)

solskjaer

Ano je to průměr, ale přiznejme si, že v době kdy se nám v televizi střídal Pes baskervilský a právě upír z Feratu tak moc na výběr nebylo, a myslím si, že každý byl z Menzela a Veškrnový naprosto odvázanej. I já. Jo, dříve sem se na to těšíval, v dnešní době jsem ho znovu neviděl, možná bych změnil pohled. ()

Opsha

Politika do hororů a pohádek NEPATŘÍ. Začátek vypadá velice slušně (titulky i s hudbou nemají chybu), ovšem to celé jde po dobu filmu strmě dolů. A od druhé návštěvy na pitevně jsem měl pocit, že si asi Juraj Herz šlehnul dost silný matroš. No co se týče hereckých výkonů tak, až na prkenného Menzela jsou vcelku v normálu, v kladném směru vyčníval jedině pošukaný Jan Schmid. Škoda, námět byl slušný, dneska bez cenzury a s větším rozpočtem by to vypadalo jinak. ()

Cejny

Tento pokus o český horor musím ocenit alespoň 3 hvězdičkami, a to ať už z toho důvodu, že auto Ferat jezdí na krev - což je poměrně zvláštní, ale zajímavý a netradiční námět - tak také kvůli Dáše Veškrnové a jejímu půvabu. ()

kenkaku

Jediné co stojí za pozornost je “faceliftovaný” prototyp Škoda 110 Super Sport, který v původní bílé nevoněl a tak ho přestrojili do jiné karoserie a barvou se inspirovali u Batmobilu z roku 1966. Zbytek je nefalšovaný odpad po všech stránkách. Totální idiocie děje, který nemá ani solidní závěr. Otřesné projevy herců (tedy pokud to nebylo schválně, protože to je vlastně maskovaná parodie) a naprosto laciné momenty (s debilní pointou) s jediným cílem šokovat/ohromit (protože “horor”). Dialogy jsou také vrchol absurdity …a po kousnutí upírem se z ní stává zombie! ()

bari68

Československý majster hororu až toľko nešokuje ako v dobách Spaľovača,ale v tuzemských vodách tento žáner berieme dvojnásobne. ()

klúčik

Pán Herz sa snažil natočiť horor z humorom. Niektoré scény pôsobili strašidelne. Dobrý výkon podal J.Menzl, P.Čepek a aj Dagmar Veškrnová....65%. ()

borec999

Automobil na pohon ľudskej krvi. Veľmi by som chcel vidieť pôvodnú verziu, ktorú Herz natočil. N Nápad je totiž béčkový a na československé pomery absolútne nevídaný. Plus Herz v pár scénach dokazuje, že je kvalitný režisér a vie natočiť scény pútavo. Bohužiaľ, keďže cenzúra z filmu (horory sa komunizmu nepáčili) vyhodila všetky krvavé scény, tak vo filme ostalo hororového veľmi málo a väčšinu času sa len rieši, kedy bude môcť Menzel pozrieť pod kapotu auta a zistiť či Ferat saje krv z vodičov a zabíja alebo nie. Okrem pekne spraveného prototypu auta a Hapkovho výborného soundtracku ma nenapadá nič prečo by človek mal dnes film vidieť. Menzel nebol vhodná voľba na tento typ postavy a nepomáha ani absencia humoru: bizarný námet sa celý čas berie smrteľne vážne. Nakoniec teda slabota, ale ako som hovoril: verím, že pôvodne natočená a zamýšľaná verzia by mala svoje čaro. 35% ()

wosho

Zajímavý a v mnoha ohledech originální film, který bohužel není moc dotažený. Zajímalo by mě, jak by vypadal, kdyby ho mohl Herz natočit bez cenzůry rudého dramaturga. ()

Paity

Nebýt prsou Dáši Veškrnové, která je vystavovala v nejednom filmu, tak bych na to úplně zapomněl, což by se mi docela líbilo. Ale já na Upíra z Feratu nezapomněl a to je veliká škoda. Pro mě není Menzel herec, ale režisér. Tady se bohužel snaží o herectví. ()

Adramelech

Znehodnotit znamenitou Nesvadbovu povídku Upír LTD se do jisté míry podařilo již samotnému jejímu autorovi v povídce Upír po dvaceti letech. Pro filmové účely bylo toto téma ještě víc rozmělněno, a když pak následně nakynulo do podoby scénáře, bylo neštěstí hotové. Specialitou tohoto filmu je mizerný střih, scény na sebe příliš nenavazují. Nevím jestli za to může tehdejší cenzura, ale všechno bych na ni nesváděl. Dnes se u nás točí ještě mnohem amatérštějští ptákoviny, a kdo za to může? Také nějaká cenzura? Menzel se pro hlavní roli silně nehodil a jeho herecké schopnosti hodnotím jako spíše nevelké. Veškrnová se mi nelíbila ani tehdy, a dnes, kdy si ji nedokážu odmyslet od role, kterou v českém veřejném životě sehrála po boku Vency Flašky, mi i v těch starších filmech nějak vadí. Na rozdíl od ní vysloveně potěšila tehdy ještě krásně mladá a úžasně charismatická Jana Břežková. Škoda, že Petr Čepek si v tomto filmu střihnul pouze vedlejší roli. To byl herec, který – kdyby mu k tomu byl poskytnutý prostor – by svým talentem dokázal zachránit snad i takovýto propadák, jak se to kdysi opětovně podařilo třeba Belmondovi; nejeden v podstatě plonkový film si dodnes udržuje zájem a přízeň diváků právě díky Belmondovu hereckému výkonu. Pochválit je třeba to, že film má začátek na začátku a konec na konci. V tehdejší době to bývalo běžné, zatímco dnes místo začátku filmu často vidíme rychlý a nesouvislý sled jakýchsi výjevů, které nedávají smysl a pak se v onom filmu dokonce ani nevyskytují. ()

F.W.Colqhoun

K vám ty auta vyvážet nebudeme, i když by to pro vás bylo dobré. Víte přece jaká je situace s pohonnými hmotami. A věřte že náš vůz má směšně malou spotřebu... Druhý ropný šok prodělávala světová ekonomika dva roky před uvedením filmu a následky dosud zcela neodezněly. Herz tak v adaptaci Nesvadbovy povídky, na kterou se upomíná i přímo ve filmu, chytře spojuje hrůzu démonického narušení tělesné integrity s vroucným přáním ušetřit za pohonné hmoty. I když se i sám autor zaklínal tím, že kritika motorismu byla hlavně vějičkou pro komunistickou cenzuru, Upír funguje nejlépe právě v této rovině. Motiv oteklé nohy přišpendlené k plynovému pedálu totiž neztratil nic z aktuálnosti., zatímco se posunula senzitivita vnímání nenarušitelnosti těla. V současnosti, době hledání cest ze závislosti na fosilních palivech a vzývání úsporných opatření se sání z chodidla jeví jako ničím nezkalený splněný sen. Na druhou stranu se nelze divit Herzově distancovanému postoji od filmu. Zejména v prostřední části je film zřetelně nespojitý a dá se odhadovat, že cenzorovy nůžky zasahovaly hlavně zde. Ve zmrzačené verzi (která nikdy nebude napravena - vystřižené švankmajerovské a erotické záběry byly zlikvidovány) navíc působí natahovaně závodní pasáž, která naprosto nesmyslně střídá v rámci jediného závodu denní a noční záběry. I v této podobě pozoruhodný film. ()

Foxhound#1

Nápad automobilového upíra je fajn, ale v tom filmu je to takové nedotažené. Taky jsem tak trochu nepobral ten konec, ale budiž to přičteno mému nachlazení a tupějšímu vnímání. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel