Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiální text distributora)

Zazie

Jako nápad zajímavé, ale jako by tomu něco chybělo a něco přebývalo. Mně osobně nejvíc irituje postava Madame Ferat - přesně takhle si komunisti představovali zlou kapitalistku. Autíčko bylo nádherné. Dneska už si asi málokdo vzpomene, že před premiérou filmu bylo vystavené ve výloze obchodního domu Družba na Václavském náměstí a tísnily se tam davy - každý chtěl vidět, co by Škodovka dokázala vyrobit, kdyby... ()

heyda

Můj první český horor, co jsem viděl asi už v 10 letech a tehdá jsem se fakt bál a dodnes nezapomenu na tu scénu, jak jsou tam na tom koberci všichni od krve. Škoda toho lacinějšího provedení, protože námět je to velice originální. ()

SOLOM.

V konečném hodnocení mi z toho vyšel průměrný film, který neuškodí, ale ani moc nenadchne. Najde se zde několik docela zajímavých momentů jenže díky tehdejšímu režimu a cenzuře nemohl režisér nabídnout divákům to co by si zasloužili. Těch několik scén, které připomínají hororový žánr nemůžu ohodnotit víc jak 50%. Možná by neuškodilo natočit v dnešní době něco podobného, protože upíří auto se zas tak často na filmovém plátně neobjeví. ()

eraserhead666

A ono jde na tom filmu strašně vidět ty cenzorské zásahy, neboť náběhů na drsnější a tvrdší scény to má několik, ale nikdy se skoro ničeho nedočkáme. Myslím si, že ten film je zbytečně moc podceňován a částečně i díky době jeho vzniku. Vždyť i přes cenzorské zásahy obsahuje takřka všechno, co každý správný podprůměrný osmdesátkový horror - nahá prsa (a v kterém jiném filmu můžete obdivovat prsa první dámy?), krev, napínavé a krvavé scény (ta snová scéna je vynikající) a cosi znepokojujícího (neteční lidé u nehod, ta stará babka, jíž trefí šlak uprostřed přechodu), z čeho vás bude mrazit ještě dlouho po skončení filmu. A jako bonus dostanete samotného režiséra ve výborné roli filmového upíra. Angličani si holt v devadesátém roce kupovali upíří motocykl, v socialistickém Československu ale už o devět let dříve jezdili v upířím bouráku. 3,5* ()

duklak2

Je to už velmi dlouho, kdy jsem viděl tento film. Na české poměry odvážné téma. Bohužel nedosahující kvality některých zahraničních snímků. Mám doma DVD a chci si tento "klenot" české tvorby "oživit". ()

JASON_X

Eh... když si vzpomenu, kolik času jsem v dětství strávil bolestným fantazírováním o tom, jak úžasný asi musí být film Upír z Feratu, film o autu, které lidem vysává krev, bolestným proto, že mi na něj má přízemní, omezená a konformní matka samozřejmě zakázala v televizi koukat, "protože je s hvězdičkou a není pro tebe..." No a za nějaký čas, když jsem ho konečně (nejspíš u prarodičů) tajně viděl, to moje rozčarování z toho, že jsem se u něho vůbec nebál, že horror od osmnácti jsem si tedy představoval úplně jinak... A teď znovu po nějakých třiceti letech, to už nijak rozčarovaný nejsem, ale jen se tak pohrdavě ušklíbám, ne snad tolik nad jeho obsahem, jako nad jeho formou... Ježto komouši horrorovému žánru nepřáli, jakožto produktu úpadkového a zahnívajícího kapitalismu, Herz tedy nejspíš svůj film pojal jako jakousi bezpohlavní horrorovou frašku. A nemusím snad zdůrazňovat, že jeho pojetí se mi příliš nelíbí. Nicméně, hodnoceno objektivně, na normalizační tvorbu se myslím jedná o slušný nadprůměr. A nejen k Herzovi, ale i k hercům mám výhrady - Menzel je herecky vhodný možná do nějakých pomatených pseudointelektuálních taškařic a la Woody Allen, Veškrnová se svým prasečím obličejem leda tak do prasečáku nebo kravína, no a postava Jana Schmida (to je ten vousatý užvaněný šašek), je už úplně nemožná. Tohle směšné trio je ovšem slušně vyváženo jako vždy skvělým Petrem Čepkem, mihnuvším se Iljou Rackem a přímo vampicky krásnou Janou Břežkovou. ()

stub

Menzel mi neimponuje filmařsky ani lidsky (btw lidsky mi neimponuje ani Herz), ale tohle, přestože jde o hroznou pakárnu, mě dokázalo celkem pobavit. Z hereckých výkonů je možná právě tento Menzelův nejlepší... ()

Katullka

Chcete rychle a jednoduše podcenit tento snímek? Staňte se uživatelem na csfd.cz. Kdyby někdo z těchto lidí sledoval i bonusy na DVD, zjistil by, že se za tento film sám Juraj stydí. Aneb nesnáším KOMUNISTY! ()

BoPo

Potenciál tento film rozhodne mal, a určite bol nadpriemerný. No bohužiaľ zasiahla komunistická cenzúra a to najlepšie dala preč a to čo zostalo má síce zaujímavý príbeh, ale človek tak nejak cíti, že to nie je to čo chcel Herz ukázať. Veľká škoda. ()

Tommassi3

"Všichni vlastně mají nohu přisátou k plynovému pedálu !! A chodci jsou jenom překážky, které jim brání v rychlé jízdě !!" ()

Terva

Desing automobilu Ferat - http://www.youtube.com/watch?v=Kd_zZv3eplY dělal Theodor Pištěk ve spolupráci lidí z Mladé Boleslavi z oddělení vývoje soutěžních a závodních vozů Škoda. Podařenou psychohudbu k filmu složil Petr Hapka. Hlavním hrdinou, mimo Mimi ( Dagmar Veškrnová ) a Dr. Marka ( Jiří Menzel ), je automobil Ferat Wampire z biologickým motorem, který jezdí na neobvyklé palivo. Ani po dvaceti devíti letech od natočení tohoto snímku režisérem Jurajem Herzem, jsem se nenudil a při pohledu na ty všechny vozy Škoda 1000, Škoda R - 110 nebo Škoda 120 nebo Fiat Maluch jsem si pěkně zavspomínal. Ne úplně nadarmo jsem si taky vzpomněl na filmy Terminátor nebo Virus z Jamie Lee Curtisovou a na knihu Století páry od Petra Schinka. TERMINÁTOR ( 1984 ) - stroj z ocelovou konstrukcí která je obalená lidskou tkání, VIRUS ( 1999 ) - stroje využívající ke svému " životu " lidské orgány, STOLETÍ PÁRY ( 2010 ) - Bytosti z masa a kostí uměle " vyrobené " pro práci, hlídání, ochranu a boj, UPÍR Z FERATU ( 1981 - 82 ) - biologická jednotka velké síly obalená ocelovou konstrukcí. A v neposlední řadě i povedená plakát k filmu, který lehce připomene Tarantinovo Grindhouse: Auto zabiják (2007). ()

corpsy

Temný český horor. Kombinácia týchto troch slov je v tomto prípade opodstatnená. Juraj Herz má talent zahusťovať atmosféru, čo potvrdil v minulosti neraz. Niekoľko dobrých nápadov a praktík a máme tu jeden z najnezvyčajnejších českých filmov v histórii.. ()

ConanVJ

Když jsem byl malý, tak jsem se toho auta bál, dnes mi to přišlo celkem úsměvné. Není to úplně špatný film, ale ta léta jsou na něm znát. Znovu film už vidět nemusím. 40% :) ()

Sandiego

Tři s odřenýma ušima - nápad byl zajímavý, ale jeho potenciál byl využit jen zpola. Chyběla zde silnější atmosféra a některé scény byly jen na efekt. Přesto musím ocenit žánrovou jedinečnost, neboť shlédnout normalizační horor s erotickým nádechem (dosti zajímavě na tom je Madam Ferat) se v jiném případě již nepoštěstí. ()

PKD

Tento film je na pytel. Nefunguje ani jako horor,ani jako film. A předznamenává už tímto smutný fakt, že Menzel je v 21.st. snad nejvíce přeceňovaným (stejně jako Scott ve světě) režisérem u nás,který žije už jen z bývalé slávy. Ať je to sebevětší blbost,hl. že to natočil on. Jak říkám,smutné. ()

Pierre

I když třeba Panna a netvor od Juraje Herze mi nesedla, tak u jeho Spalovače mrtvol jsem byl letos v transu stejně jako většina. Tady se ale rozpačitě pohybuji na rozmezí dvou až tří hvězd. Je mi líto, ale Upír z Feratu  jeden z těch filmů, na kterých je zub času v mých očích už hodně vidět a když jsem si přečetl, že bylo plno momentů vystřiženo nebo seškrtáno , ani jsem se nedivil.  Ocenit tedy lze (stejně jako u mnoha ostatních) určitě námět záhadného  auta, které je možná poháněno na lidskou krev. Trochu se mi líbila    přítomnost záhady a patrání a alespoň pár lehce stylových scén a prvků (pasáž v márnici, promítání němého filmu, krvává snová scéna) a dějový zvrat s nabídkou spolupráce. Ale ve výsledku mám pocit, že nejstrašidelnější tady byla ta svlečená Havlová, ufff.:-( ()

blackrain

Na celém filmu mě zaujalo jediné, auto, černý sporťák, o jehož výrobu se postarala Škoda a dala si záležet. Jinak jde o nevšední krimánálku s nějakou tou erotickou scénou a hudebním doprovodem Petra Hapky. Juraj Herz je sice velký mistr hororu, ale tehdejší režim mu jeho film pěkně zneškodnil. Když to vezmu kolem a kolem, v jakém filmu můžeme vidět upíři auto? O žádném jiném nevím. ()

kaylin

„Upír z Feratu“ je jedním ze skutečně povedených československých hororů. Pokud jsem si myslel, že tu nemáme pořádné béčko, tak jsem si právě uvědomil, že ho tu máme. To auto je využité naplno, navíc je to ještě ve spojitosti se sci-fi, které také celkem funguje. Divák tak dostává poměrně nevšední zážitek, který je dobře kořeněný těmi českými reáliemi. Tady doba filmu ublížila hlavně v tom, že moc cenzurovala, což je škoda, protože tady by té krve mohlo být více. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel