Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiální text distributora)

Spectre

Dosť kontroverzný film. Ja osobne si nemyslím, že by to bol odpad. Určitá uletenosť by bola snáď aj zámerná. Miestami je to aj riadne psycho (napr. tá dôchodkyňa na prechode), ktovie ako by to dopadlo keby tvorcom nepristrihli krídla. Žiaľ, nie je možné presne povedať na akú nôtu hrá tento film, čo je jeho hlavná chyba. Námet ako taký je zaujímavý, ale ztvárnením mi to prišlo strašne Béčkové. Samotný automobil je kapitola sama o sebe, keď som videl zadné svetlá zo 120tky, tak som vybuchol smiechom (ináč zpredu vyzerá dobre :) ). Šialený je aj personál firmy Ferat. Čo sa týka hercov, tak Menzel sa moc nepretrhol (jeho úloha mu to ani neumožnila), Dagmarka to snáď ani nehrala (čo by nevadilo, pretože ju ako herečku nejako zvlášť nebaštím), avšak súhlasím s tým, že Petr Čepek bol výborný (asi jediný výraznejší herec v tomto prípade, jeho postava je dokonale slizká). Keď sa to vezme celkovo, tak by nebolo správne tento film úplne odsudzovať. Aspoň na prvé zhliadnutie som sa nenudil a snáď som sa zabavil aj tam, kde sa to v roku 1981 nečakalo. Milovníkom uleteností odporúčam! :) ()

mira007

Jeden z mála hororů v české kinematografii. Celkem i uvěřitelné jako horor a zdá se to svým způsobem i legenda. ()

Chřástal

Pod kapotou béčkového sci-fi hororu bublá podobenství jak od Věry Chytilové a je vtipné, že ani po tolika letech mu nedošel benzín (teda krev). Spíš naopak. Koukat na Upíra z Feratu v době, kdy se testují chytrá auta bez řidiče a řeší se otázka všech možných alternativních pohonů, které by upírsky nevysávaly životní prostředí, přináší slušnou zábavu. Kdo chce zatěžovat okolí hříchem automobilismu, ať za to platí vlastní krví. Sebedestruktivní propojení člověka a stroje, hrozba nárůstu techniky, která odlidšťuje toho, kdo sedí uvnitř. Za tím účelem dokonce Herz opakovaným motivem parafrázuje Bradburyho Zástup! Překvapí i téma virální reklamy… Třešničkou jsou úvodní titulky coby galerie závodnických obrazů Theodora Pištěka a scéna, kdy Schmidův podivín podává Menzelovi výklad o vampyrismu při ilustračním promítání hororu s Jurajem Herzem jako Drákulou. ()

jilda

Jako malému klukovi mi to nahnalo pěkný strach.Nápad se sporťákem na krev nebyl špatný, a to auto je taky pěkné. ()

waits

Bat se nebude nikdo, to je treba uznat. Ale podival jsem se na tenhle, dnes uz trochu legracni, film docela rad. Slabsi tri. ()

RomeroIsGod

Vůbec né špatnej sci-fi/horor, když vemu že je to česká výroba. Bylo mi sice tenkrát deset, ale pamatuju, že to bylo napínavý a celkem i strašidelný (slušná zásoby fakeový krve). Neváhám napálit 60% ()

kamil.i

Herzov vizuálny štýl je síce jedinečný podobne ako atmosféra, ktorú ním vytvára, no priznajme si, tento príbeh plný podivuhodných scén je jedna veľká blbosť. Celý príbeh je samozrejme metafora, ale veľmi nešikovná a nepodarená. I keď akceptujete šialený námet, scenár ho nerozvíja v logických rozmedziach a nezmyselnosti sa len tak kopia. Upírovi z Feratu by pravdepodobne prospelo, keby bol pojatý ako hororová komédia a nebral sa tak neskutočne vážne, pretože takto je len nechcene smiešny. ()

mh.mail

40% - Příliš upovídané a málo hororové (až na jedinou scénu, která je ovšem snová, takže vlastně neplatí). Vím, že už tehdy před lety jsem se moc těšil a nakonec byl zklamaný. Jak čtu ovšem některé příspěvky, zdá se, že velký podíl na tom měla i cenzura, škoda. Na mém názoru na tento film nic nezměnilo ani jeho čerstvé shlédnutí. ()

TomasKotlant

Výborný námět utopený v nudné nemocnici a nezajímavých závodnicích. Automobilka Ferat není vylíčena dostatečně děsivě. Snaha o nalezení pravdy je zmatená. Chybí výrazná charismatická postava - madam Ferat je sice zajímavá, ale uvěřit ji chladnou manipulaci je těžké. Nejlepší postava filmu pro mě byl upír hraný samotným Herzem ... škoda, že se objevil jen na pár sekund. *** Ve zkratce: Krom závodnice vysál upír také scénáristu a charisma postav, ale možná za to může tehdejší cenzura. ()

Solifuga

Docela divoká kombinace na český film z 80. let. Z dnešního pohledu jsou tam některé momenty, které mě bavily, ale původně to tak určitě myšlené být nemělo. Takže jedna hvězda je určitě za kouzlo nechtěného. Ačkoliv nejsem fanda "historického" sci-fi, tak tohle je docela milé. ()

zdeny99

To auto je pěkný. Takovej českej Kid z Knith Rideru. Krásnější už ve filmu byly jen odhalená prsa Břežkové. Ale celkově ten film je slabej průměr. Ty děsivé postery filmu měly jen nahnat diváky do kina na docela slabej horor. [2298. hodnocení, 106. komentář, 53%] ()

Aurus

5,5/10. První a zároveň poslední Český horor který kdy vznikl. Příběh je dobrej, postavy jsou docela sympatické, hudba je docela povedená, atmosféru tento film má docela dobrou, napětí je zde asi jenom jednou, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. No za mě to dopadlo lépe než jsem čekal. ()

char_t

Nepříliš vydařený pokus o československý horor. Škoda, mám totiž neodbytný pocit, že za to může tehdejší cenzura, skrz kterou ledacos neprošlo... Ty cenzory vážně nechápu - vyškrtat nějaké to strašení, a nechat tam full-frontal budoucí první dámy... ()

Rockerman

Jako mladý, začínající "hororista" jsem měl ten film moc rád. Oceňoval jsem hlavně Herzovu odvahu natočit takový film v době nejhorší normalizace. ()

Rikky007

Zajímalo by mě, jak vypadala původní verze bez cenzury.... Tady mě už při prvním zhlédnutí onehdy zaskočily nečekané střihy, skoky v příběhu a zvláštní vývoj událostí. Mám takový pocit, že si s tou finální verzí už moc poradit neuměli, nebo snad neměli už prostředky. Jiří Menzel mě jako herec opravdu nedostává, ale jinak to mohlo mít věhlas i za hranicemi, škoda. Pár momentů je skvělých a nezapomenutelných. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel