Znamení Raka

• angličtina Sign of the Cancer
Krimi / Drama / Psychologický
Československo, 1966, 87 min (Alternativní 85 min)

Režie:

Juraj Herz

Předloha:

Hana Bělohradská (kniha)

Kamera:

Bedřich Baťka

Zdeněk Štěpánek, Zora Božinová, Lubomír Černík, Ilja Prachař, Josef Chvalina, Karla Chadimová, Věra Vlčková, Eduard Kohout, Václav Lohniský (více)

Jedna vražda a sedm motivů... Jednoho dne je na nemocničním inspekčním pokoji nalezen zavražděný dr. Hahn (J. Langmiler). Přivolaní vyšetřovatelé (V. Lohniský, S. Zindulka) vedou výslechy, ze kterých jim vyjde hned několik podezřelých: Hahnova kolegyně a jeho dlouholetá intimní přítelkyně MUDr. Marie Nováková (Z. Božinová), kterou lékař veřejně podváděl s mladou a pohlednou zdravotní sestrou Jiřinou (V. Vlčková), samotná Jiřina, dále doktor Petera (L. Černík), kterému se nikdy nepodařilo udělat kariéru, starý sklerotický pacient Zima (J. Vlček) a nakonec i nepříliš schopný přednosta kliniky (Z. Štěpánek). Každý z nich měl nějaký motiv Hahna nenávidět. Zatímco policie rozplétá nitky pravdivých i lživých výpovědí, mezi personálem nemocnice se vyjasňují složité profesní i osobní vztahy… Kriminálně psychologický snímek vznikl podle románu Hany Bělohradské "Poslední večeře" a byl prvním dlouhým hraným filmem režiséra Juraje Herze. (Česká televize)

PTuranyi

Veľmi dobrá detektívka z lekárskeho prostredia s typickou atmosférou 60-tych rokov a rukopisom Juraja Herza, ktorá rieši nie len vraždu ale aj širší kontext vzťahov v medzi personálom. Produkcia je výborná a nerobí to triviálne. Hrá sa s atmosférou čím vytvára až mystickú náladu hoci horoskopy astrológ Hejnu v tom hrajú malú úlohu. Herecké výkony sú perfektné a odhalenie vraha je rovnako prekvapivé ako perfektne načasované. 75% ()

gizi

Taková klasická kriminálka. První půli jsem se nudil, od druhé půlky jsem byl zvědav, kdo ze všech podezřelých to bude a jak to dopadne. Dopadlo to tak nějak nijak, což mě zase trochu zklamalo. Průměr 50%, čekal jsem trochu víc. ()

foils

Takové moralistní tepání (v intencích) tehdejší doby. Z mého pohledu je problém, že profesní stránka je odsunutá do pozadí. Doktoři většinu filmu jen schůzují, opíjejí se nebo kují intriky, které jim většinou nevycházejí. Někdo tady psal o Nemocnici na kraji města, jenže tam aspoň bylo vidět, kdo z doktorů umí a kdo ne, tvůrce Znamení však tohle nezajímalo, jejich postavy pro ně byly prostě figurky, na kterých se demonstruje dekadence společnosti. Naštěstí leccos zachránila exhibicionistka v podání Míly Myslíkové. ()

Logicomix

Vynikající film z lékařského prostředí. Samotná zápletka (kdo je vrah) není tak zajímavá jako sledovat vztahy na pracovišti a tehdejší standardy etiky (nejen) lékařské práce. Velmi dobré jsou i výkony herců v čele s boží Zorou Božinovou. Malá výtka snad jen k rušivému použití hudby na některých místech. ()

Bragi66

Jaj, tak takhle kdyby se natočila "Nemocnice na kraji těsta", tak to by byla bomba. Je to sice celovečerní prvotina režiséra Juraje Herze, ale přitom je to plnokrevná ČS ČB filmařina - klobouk dolů! To, jak uvěřitelně a civilně to hrají, to je koncert. Zora Božinová tady opravdu píše - ne exceluje, ale píše ocelovým hereckým perem. ()

vinducha

Určitě bych tak recenzi začínat neměl . Nicméně paní Myslíková ve svých 33 letech byla neskutečná milfka . Pár pořádných čůč už jsem viděl a ty její mi pěkně rozjasnily tohle černobílé krimi :-) Moc sem nepochopil , proč takřka každý 2. herec musel být předabovaný. Asi to tehdy opravdu byla taková móda. Jinak vlastně ten amatérský astrolog Hejna měl pravdu , a to já bych tedy skutečně do poslední chvíle neuhádl. ()

evangelik

Viděl jsem dokument s J. Herzem a i když jsem ten film už jednou viděl, nechal jsem se navnadit a pustil jsem si ho znovu. Snižuji hvězdičky ze 4 na 3. Hlavní dojmy - příliš mnoho bílých plášťů, Janžurová nekompatibilní s filmem, rovněž Zindulka s Lohniským jako pěst na oko, nádherný prsa M .Myslíkové a dohady, proč L. Černíka musel předabovat J. Sovák? Že by hrozný brněnský přízvuk? ... teď se dívám, že je nadabováno i dalších 5 hlavních postav. Tak to mi už rozum nebere... ()

honza.g

Detektivni motiv je potlačen personálními vztahy ve velké socialistické nemocnici. Nicméně realizaci doba moc neovlivnila, politický režim ve filmu skoro nehraje žádnou roli. Dobová zvyklost neříkat pacientům pravdu není zpochybňována, ani chválena. Stojí za shlédnutí - jednak jako sonda do života lidí v 60.letech (nebyli jen hipies a bigbít), jednak vede k zamyšlení nad vztahy mezi lékaři navzájem i mezi lékaři a jejich pacienty. ()

Andrmen221

Jedna hvězda za Štěpánka, druhá za Prachaře a Janžurovou, třetí režije Juraj Herz a poslední hvězda patří masilnímu poprsí paní Myslíkové. ()