sheen

Jak se říká, stará láska nerezaví, o tomto filmu to platí tuplem, v pokoji nad akváriem jsem měl vylepený obrovský plakát filmu Oheň, Kurta Russella, jak vynáší malé díte. Jednoznačně nejlepší film o hasičích, který byl kdy natočen s výborně emočně napjatým vyústěním a koncem. Ron Howard dal o svém umu poprvé pořádně vědět, výtečný Russell, výtečný Baldwin, výtečný DeNiro a samožřejmě také Sutherland. ()

petaspur

Souboj neohrožených mužů s oranžově žhavým teplem je sice plný klišé i patosu, ale hasičství se za podobnou oslavu profese rozhodně nemusí stydět. ()

Aky

Baldwiny moc nemusím žádného a ani tenhle mne příliš nepřesvědčil; kdyby ho tam nebylo, byl by film podle mne ještě o poznání lepší. Scénář je napsaný promyšleně, režie je přesná Robert De Niro jako vždycky skvělý, ostatní herci nic nekazí. Téma bratrského vztahu, v němž pod nánosy averzí a nenávisti vytrvale doutná nezničitelná láska, je vděčné a dává příběhu to správné koření. ()

Ruut

Jak jen může být vražedný oheň krásný a vzrušující ukazuje mistr vyprávění Ron Howard. Howard i tentokrát natočil velice líbivý a po technické stránce perfektně natočený film pro široké masy diváků. A i tentokrát za asistence nadprůměrných herců v nadprůměrných výkonech. Takže režiserův standart. ()

Peytl

Nééé, nebojte se, nebudu komentovat, jen musím vysvětlit, proč zvedám hodnocení na pět. Kurva, já chtěl na sedm, HOMO!!! No nic, není to kvůli Láďovi Hruškovi, na malvice seru, je to natruc Ondřeji Požárovi z TV Noha, protože já straním jiným hasičům alias RDN alias můj neznámý. A to jééé... požár... teda pozóóór, neserte mě, to ví každý... fakt ne? Přece MUPIMUP, soudruzi. On je lepší než ten film asi pětkrát a nechci ho nasrat, poněvadž je to špatný sluha a pán na hovno, tak si to prokalkulujte. ()

mzss1

(95%) BACKDRAFT, v českém názvu OHEŇ je bezpochyby silným filmovým zážitkem o hasičích, snad ve všech ohledech. Mou srdcovkou o tomto tématu nadále zůstává OKRSEK 49, kterému jsem krom 5 z 5* na CSFD napálil nekompromisních 100%. Tam šlo i především o soukromí hasičů, které fungovalo naprosto bezchybně. Zatímco tento BACKDRAFT jede spíše na chlapskou notu a soustředí se především na vztahy a hlavní dění mezi ostatní hasiče v týmu. Absence nějakých více rozvinutých scén z domovů hasičů mi zde určitě nechybí. Má to svůj styl, takže zde nemůžu ani nic výrazného kritizovat. Co čtu různé názory, tak některým trochu vadila slabší zápletka, ale v tom já nespatřuji žádný problém. Děj byl prostý, šlo se vždy rovnou na věc, takže netřeba řešit takové prkotiny. Mezi dva hlavní BODY filmu jednoznačně patří hlavní herecké duo Russell a Baldwin, hrající dva bratry s rozdílnými povahy, kteří ale i tak na sebe navzájem nedají dopustit, takže bratrské pouto zde bylo víc než jasné. Druhým hlavním bodem rozhodně patří skvěle natočené sekvence s ohněm, kterých bylo opravdu dostatek. Tam co se týče technické stránky, kamery a celkové režii – tam opravdu nebyl nejmenší problém. Pochválit se toho dá zde moc, kritizovat snad ani ne. Ta zmíněná absence víc prohlubujících scén soukromí oněch hasičů zde byla utlumena a vůbec mi to nechybělo. Herecké obsazení je na tom výborně. Kurt Russell se zde ve své roli překonává – svojí postavu hraje přesvědčivě, má neskutečně poutavý charakter. Stejně tak mě bavil i jeho filmový bratr, kterého hrál William Baldwin. Potěší i všelijaké vedlejší role včetně Donalda Sutherlanda nebo Roberta De Nira. De Niro zde neměl až tak podstatnou roli, ani mě zde tolik nebavil, ale přesto mě potěšilo vidět známou tvář. Filmová hudba od skvělého Hanse Zimmera byla určitě víc než solidní, V té době sice nebyla až tak výrazná, abych ji poslouchal samostatně, ale zde seděla jako ulitá. Blížící se finále snímku obsahuje dobrou pointu, která se zprvu jeví docela šokujíc, že jsem si říkal, to snad není možné, ale pak naštěstí přišla hlavní část pointy, které vše rozumně vysvětlila. Nějaké ty emoce atd – to zde určitě máme, především až na závěr. Samozřejmě věčné kontakty mezi oběma bratry, ke kterým docházelo (hádky, porozumění, neshody, empatie) – na to vše se krásně dívalo. Víc už to snad vyzdvihnout nemohu. To bych tu pokračoval v psaní slohové práce donekonečna. Jedná se opravdu o KLENOT, ke kterému se ještě vrátím x krát. Jsem rád, že jsem si tento film mohl ve volném čase doplnit - i po letech to můžu ocenit. ()

kingik

Všechno co je v tomhle filmu obsaženo jsem už viděl v jiných filmech. Láska, hádky, kamarádství a smrt. S tím rozdílem, že tady jsou v hledáčku hasiči. Ron Howard efektně zpomaluje množství scén plné mohutně šlehajících plamenů, ale mě ošlehla solidní nuda. Kromě toho boj s plameny svádí vrcholně nesympatické herecké obsazení v čele s Williamem Baldwinem. Jistě si dovedete představit, že kde se objevil, tak film stál za starou hasičskou sekeru. 40% ()

InJo

Výborné akční drama s ukázkovým castingem, dokonale natočenými akčními scénami a překvapivě dobrým dějem, které je ale podle mě bohužel hodně opomíjené. Patřičně rozmáchlá oslava nebezpečného a hlavně obdivuhodného povolání se strhujícím osudovým a dojemným vyvrcholením. 80 % ()

Šakal

....je film, kvůli kterému jsem se ( mimo jiné ) jako malý chlapec chtěl stát hasičem. To se sice nepovedlo ( holt čas běží, život mění), nicméně vzpomínka na snímek trvala dál. A tak ( přestože jsem si šel koupit jiné DVD ), když mé oči spočinuly na tomto Howardovu snímku, srdíčko zaplesalo a volba byla jasná. Musel jsem přeci zjistit, jak a jestli na mě snímek zapůsobí i po takové dlouhé odmlce...... Ron Howard je režisér, který se do podvědomí všech zapsal snímkem Beautiful mind. U mě to byl a vždy bude právě tento příběh " o skutečných hrdinech z masa a kostí " v hasičských uniformách. Myslím, že je to skutečná pocta, pro všechny ty, co nasazují životy při záchraně " nás všech ostatních ". Co mě hodně udivuje je fakt, jak zrovna na mě v tomto případě působí ty " hrdinské scény " při zachraňování malých dětí z hořících trosek. Všude jinde bych se silně ošíval, v tomto případě nemám nejmenších námitek, působí to přirozeně ( snad až na scénu při vynášení malého černouška z hořícího domu ), kdy to vypadá jako by ho "právě vytáhli " z luxusního kadeřnického salonu ( trocha černého mouru a kašlání by snad nevadila.....) Naopak se mi líbilo, jak Howard ( alespoň v malém humorném prostřihu ) ukázal, že tato práce není " pouze " o zachraňování lidí z hořících trosek, ale i běžná rutina ( viz nahánění slepic :o) Howard snímek pojal jako skutečnou poctu hasičům v kombinaci s detektivní zápletkou a střetu dvou bratrů, pro které se práce hasiče stala ŽIVOTNÍM POSLÁNÍM. Vynikající ( troufám si tvrdit ) oscarový výkon tu předvádí Kurt Russell coby Stephen McCaffrey, který pro mě osobně přesně vystihl charakter role. Na jedné straně " hrdina " , který neváhá ani na okamžik skočit do hořícího ohně pro malé děcko a na prvním místě mající vždy svého parťáka. Na straně druhé, " člověk z masa a kostí " , otec od rodiny, řešící krizi způsobenou právě jeho posedlostí prací, která pro něj vždy bude na prvním místě a je pro něj vším...POSLÁNÍM, ŽIVOTEM. Jeho mladší bratr Brian ( v podání mladičkého W. Baldwina ), ač to nikdy nebyl žádný extra herec, zde po boku hereckých hvězd svou roli " zelenáče " zvládl obstojně. O hereckých esech D. Sutherlandovi a Robertu De Nirovi myslím netřeba dalších komentářů- EXCELENTNÍ. Zejména De Nirovo vyšetřování žhářství na místě činu bere dech. To je umění VELKÝCH HERCU...i z " malé role " udělat roli velkou a nezapomenutelnou. Už tak silný zážitek z celého snímku dotváří FANTASTICKÝ Zimmerův hudební doprovod. p.s. jako malý kluk, jsem si při závěrečné scéně pobrečel. Bez mučení přiznávám, že i teď ( po tolika letech ), jsem tu pověstnou slzu musel zamáčknout. Film, který ve mně vzbudí takovéto emoce, si jiné než 5* hodnocení ode mě nezaslouží! ()

Webb

Jde zřejmě o nejlepší film o hasiších s nadprůměrnou režií Rona Howarda, scénář s vykreslenými charaktery za ním však vůbec nezaostávají. 3 a půl hvězdy, 68% ()

Jordan

Odvážna práca nebojácnych a vypuntičkovaných slušňáckych a fešáckych požiarnikov, nevyhasínajúci plameň priateľstva, bratská láska a vkorenená spravodlivosť v heroických jedincoch, to je to, čo drží nesmrteľnú ameriku tak skvelou a dokonalou. Vyleštené červené požiarne autá idú v ústrety zapadajúcemu slnku míňajúc domčeky s vlajúcimi americkými vlajkami za doprovodu monumentálnej muziky, zlí sú postrestaní a dobrí sú ešte lepšími. Kým je tu tím 17, môžete pokojne spať. Nik nespochybňuje technické majstrovstvo pri komponovaní ohňových napínavých hyperakčných scén, ktorým pán Howard oplýva, ale patetický, patriotický a prehnane klišéovitý film, ktorého scenár bolo nutné na viacerých miestach hasiť, povrchné scény plné podivne nesúmerných charakterov a iné pre mňa neodpustiteľné chyby úplne prerobiť tých zopár žiarivých výbuchov nezachráni. Práve naopak. Prečo sa dalo na takýto kompost nahovoriť pomerne veľa pomerne dobrých hercov, ostáva pre mňa veľkou záhadou. Tie dve hviezdičky dávam len z pietnej úcty k nim (a zčasti aj k ostatnému dile pána režiséra, ktorý je tiež len človek a aj on občas stúpi vedľa) ()

Anderton

Ron Howard dokáže zaujať akoukoľvek témou, dokáže zohnať spoločne s producentami luxusné obsadenie a dokáže to predať širokému publiku. Jeho filmy nie sú umelecké diela, ale aj napriek nejakým tým klišé, ako napríklad v tomto filme, nerobia z neho nikdy blbca. Pocta ťažkému remeslu, ktoré patrí medzi najrizikovejšie a najstresujúcejšie povolania, s nejakým tým príťažlivým milostným príbehom a mužnými mužmi v hlavných úlohách. VIDENÉ ZNOVA 7/20: Na filme už cítiť jeho vek, napriek tomu ide stále o výbornú adrenalínovú jazdu s fajn rozuzlením, kde sa navyše scenár nebál aj trochu pritvrdiť a neponúkol klasický happy end. Genius loci mesta Chicago tu hrá taktiež významnú úlohu. ()

Frajer42

Nepříliš atraktivní drama o dvou bratrech se stejným vkusem na ženy a společnou lásku k ohni a požárům. Absolutně nechápu zcela nesmyslně dlouhou stopáž. Vůbec mě neuspokojila zvolená zápletka a už vůbec ne její extrémně chabé vyústění. Z postav mě bavil vyloženě jen De Niro a ten zde bohužel zastával roli takřka jen do počtu. Až na pár dobrých momentů a vždy příjemné nahlédnutí pod pokličku požární stanice, toho snímek moc nepředvedl. Chybělo mi více napětí i podstatně záživnější děj. Lepší dva kousky. ()

Campbell

Tenhle film jsem viděl jako hodně malý, nějak moc mě neoslovil, v dnešní době ale říkám výborně. Překvapivé herecké obsazení je skvělé a příběh ač dost obyčejný mě bavil. Paráda. ()

Tomco

ron howard ked chce vie byt velmi zaujimavym a zrucnym reziserom. ohen je ale v prvom rade o dobrom hereckom obsadeni, ci uz kurt russell a jeho diablosky pohlad alebo jeho bracho v podani williama baldwina, na celu posadku sa dobre pozera. nad priemerom tento film skoncil hlavne vdaka zaverecnej dvadstaminutovke, ktora je plna napatia, odvahy, vernosti a dojimavych scen. na piatok vecer do telky tak akurat. ()

Happens

Oheň a jeho magická síla uchvacuje jak žháře tak hasiče. Bližší pohled do útrob hasičského sboru, trochu politikaření, trocha psychologie v podobě ran z minulosti, rodinné spory a perfektní Robert de Niro a Kurt Russel. 4 hvězdičky ()

Rocky62

Backdraft je tak technicky precizní a úderný snímek, že bych si dovolil s trochou nadsázky tvrdit, že příběh není v tomto případě to hlavní. Je v něm nějaké to klišé, ale hlavně nenudí, což je vzhledem k tématu a pointě dostačující. Oheň je tu popisován spíše jako ďábelský démon s touhou zabíjet, než jako přírodní úkaz, což má také svá pozitiva, obzvlášť v sekvencích, kdy je přesně takto charakterizován De Nirem. Kurt Russel je přesvědčivý, William Baldwin standardní. Je tu možná více postav na úkor příběhu, ale je to nedostatek, který lze přehlédnout. Závěr je možná citově vyděračský, ale já si v něm našel zalíbení. Atraktivní dramatická náplň spolu s grandiózním soundtrackem mi nedovolují jít pod 80% ()

klerik

Skvelý film o hasičoch. Russel a Baldwin hrajú nečakane skvelo, najviac ma však prekvapil De Niro... Rovnako poteší pomiestne pohrávanie sa s hollywoodskym klišé... ()