honzic

Film, který není špatně natočený, příběhem však moc nezaujme, je to příliš přímočaré a místy až nudné. Hodnocení: 55 % ()

benedict

Tak já,stará koza,jsem poprvé viděla tento filmový skvost. Souhlasím s mnoha názory tady v komentářích,opravdu je to skvěle zpracované dílko. A právě to hodnotím,protože kdybych hodnotila tu zas*anou manipulaci skutečností,dala bych "odpad!" ()

camperiqk

Komunistická Kritika v 60. Letech tomuto filmu ublížila až až...Krásný film do kterého se vžijete a držíte se zuby nehty zaražení v gauči a čekáte co se bude dít...Ideální odpolední film...75% ()

silak_xup

Nejsem znalec těchto starších filmů, pokud tedy pominu že to v sobě mělo nést propagandu těch komunistickejch prasat, tak z hlediska filmového (a tady pozor, v tomhle se opravdu vyznám, jelikož natáčím biková a snowboardová videa na mobilní telefon, kde mám na magnet rybí oko za 290 korun) je to na tu dobu fakt nádherně natočené a i poměrně akční. A to se tu myslím hodnotí. ()

Spielbergo

Čistě za tu skoro až Lovecraftovskou atmosféru. Vidět romanci mezi soudruhem Valou a ultrasoudružkou Švorcovou jsem totiž fakt nemusel. Ostatně i po té (skutečně pouze) naznačené milostné scéně mě přešla chuť na večeři. Děj je navíc dost krutě předvídatelný (aby taky ne, když je tu postav všehovšudy pět a půl). A ten průvod agentů na konci je tak strašidelnej, až je vtipnej. Krom toho všeho výše jmenovaného víc dát ani nemůžu, aniž by mě přišel strašit dědeček. Toho totiž v jedenapadesátém soudruzi na rok zavřeli do lágru (se soudním zákazem bydlení do 15 km od hranic) jenom za to, že jednoho převaděče nenapráskal. ()

Eire

Komunisticka MISSION IMPOSIBLE...Dnes je to trochu na smiech ale ked som to videl prvy krat, tak som sa skutocne bal. A fandil som "NASIM". ()

Gig

Miluji dnešní dobu a narážky na vše, co bylo natočené za normalizace, tak pokud to není vyloženě zlé, tak se musí aspoň poplivat díky komunistickému či ideologickému nánosu. Přitom tento film není zas tak ideologický, jako třeba Dovolená s Andělelem. Takže není nános jako nános. Ano, v tomto filmu se dívá na Krále Šumavy z pohledu "ochránců hranice a vlasti" a pro ty je Král největší škůdce země a vrah. O odvedené práci filmařů ani nemluvě. Výborná práce. Ano, z nestranného pohledu to tak nebylo. Ale ono to tak bylo vždy, příběhy psali a píší vítězové. Zikmund Lucemburský taky nebyl tak zlý král, jak ho ukázal Vávra nebo Jirásek (právě naopak). Ale z pohledu většiny Čechů oné doby, to nebyl dobrý král. Richard Lví srdce, jak byl popsán či zfilmován podle Ivanhoa od Waltera Scotta, taky nebyl tak báječný král (opak byl pravdou). Nechci vůbec tu obhajovat zločiny komunismu a taky jsem na straně lidí, kteří pomáhali jiným lidem odehít z této země. Jen chci říct, je třeba rozlišovat vymývárny mozku typu Dovolená s Andělem nebo Major Zeman oproti Jan Hus nebo právě Král Šumavy. Ano, nános minulé doby je všude. Když se kouknete na nejnovější zpracování o fantomu temného kraje, co natočil jinak výborný Ondříček, který chtěl "narovnat" pokřivenost příběhu, tak udělal přímo opak. Kde se nejedná o narovnání, ale o otočení o 180 stupňů. Jinými slovy z "vrahů" udělal hrdiny a z tehdejších ochránců hranice  a STB udělal tak trochu i ňoumy, kde není "žádná" disciplína. Na tyto "historicko-dobrodružné" příběhy je třeba koukat střízlivě a očima pro koho byly napsány-natočeny. ()

swinevenca

My jsme ten národ milých pohraničníků...Schválně jsem si pustil tuhle legendu dřív než jejího aktuálního následníka a musím říct, že je to thriller, jakých jsem v Čechách moc neviděl. Samotného mě překvapuje, s jakým nadhledem při hodnocení myslím víc na filmařskou objektivitu swinevency než na subjektivitu lamače rudocípých hvězd, ale jelikož jsem si budovatelské vidění jednotlivých stran od začátku negoval jednak lehce upravenou, v hlavě stále zažranou četnickou hymnou, a druhak samovtipkováním nad tím, jak přesvědčený komunista Vala tráví volný čas s přesvědčeným křesťanem Lukavským, bouchnu tomu klidně čtyři hvězdy, aniž by mně hrozil nějaký bipolární konflikt. ()

Sekel

Velmi atmosfericky film v nemz hlavni roli hraje spatne pocasi a mocaly. Radovan Lukavsky jako kapitan Knot je jedna z nejtvrdsich postav ceskeho filmu vubec. Snad nejvyraznejsi scena je utopeni Marie-Svorcove v mocale. ()

Nerajohn

Přiznám se, že na tenhle film s vynikající depresivní atmosférou ( mlhy, zvuk hamru, houpající se lampa v noci na ulici, bahno ) dost trpím. V porovnání s knížkou je ale Král stejně jako třeba Na kolejích čeká vrah kratší a to je škoda. Zpočátku je s knížkou film doslova totožný, druhá polovina ale nabízí zajímavou rovinu, která by filmu určitě neuškodila. Mimochodem, ve filmu jsou knižní postavy dvou strážmistrů Cigánka a Mařenky staženy do jedné ( Rudolf Jelínek ) a Beranovi by mělo být něco před 50 lety, což bohužel J. Marvan nemá. ()

miza

Možná politický film,až přiliš agitační,ale dobře natočený.A nejhorší je zvuk těch elektrických drátů. Prostě to tak asi byloi když krále Šumavy nikdy nechytli. ()

Callie

50 let starý film, kde ukázal Kachyňa , co v něm dříme za talent. Na to, že bylo komunistické temno, tak jsou ve filmu použité všechny atributy akční zahraniční kriminálky. Ani po těch letech to není vyčpělé.. ()

rigby

Film je sice silně zasažen tehdejším politickým režimem, ale nad dobovou ideologii (která mimochodem k tomuto snímku skutečně patří) vyniká silný příběh lidí. Z každé scény je cítit skutečný drsný život na poválečné Šumavě. Skvělá režie, slabší herecké výkony, ale stále působivý film. ()

SNCF

Jak již bylo řečeno. Film je velice kvalitně natočen a i přes dobu ve které vznikl to NENÍ jen propaganda! Ukazuje i soukromý život pohraničníků, kteří mnohdy jen plnili rozkazy... ()

Aidina

Jeden z nejlepších Kachyňových filmů. Má neuvěřitelnou atmosféru, kterému hodně pomohlo černobílé zpracování. Zima, nekončící déšt s pořádným vichrem v zádech a teď k tomu ještě ty bažiny, ze kterých pro změnu zase běhal mráz po mých zádech. A to i přesto, že film má v sobě ideologii doby ve které vznikl, nedá se mu nic vytknout. Akční děj, výborná kamera a hlavně perfektní herecké výkony R. Lukavského, J Valy a J. Švorcové. Její Marie byla velmi přesvědčivá. Nezapomenutelná je scéna, jak jde bažinami nakonec v jedné zůstane a už může jenom křičet: .. Karle, Karle..." ()

p.a.douch

Co k tomuhle napsat? Komoušská agitka non plus ultra (no asi by to i něco přebilo). Při premiéře se ovšem píše rok 1959, takže to vynechám. Herecký obsazení perfektní, předvedené výkony taky (ta Švorcová nebyla tak hrozná herečka). Kachyňa není špatný režisér. Takže 80 %. ()

Kozlowski8

Film o jednotce pohraničníků, chránících státní hranici v šumavské divočině v poválečné době v r. 1948. Jejich hlavním úkolem je zabránit ilegálním převaděčům a jejich svěřencům v odchodu do Bavorska. Hlavní výzvou je dopadení "krále Šumavy", převádějícího přes zákeřné močály. Současně s tímto hlavním tématem prožíváme minipříběhy jednotlivých vojáků v jednotce. Celý příběh se zajímavě vyvíjí, je dobře napsaný, herci přesvědčiví (včetně pro mnoho lidí nepřijatelné Jiřiny Švorcové). Vůbec neřeším, že je film produktem totalitní doby a vypráví vlastně o pronásledování lidí, toužících po svobodě. Film mne hlavně velmi bavil. 70%. ()