Mladičká zdravotní sestra Marie Sahulová (A. Mihulová), „poslední panna na intru“, se rozhodne, že se stůj co stůj stane opravdovou ženou. Jenže má smůlu, vrátný ji přistihne s pacientem a ona musí za trest do zapadlé pohraniční vesničky. Její kolegyní se stane moudrá a zkušená žena, zvaná Babi (J. Jirásková), a ta dívku svérázným způsobem zasvěcuje do života a vede ji po stezkách jeho strastí i krás. Mariin příběh se vine množstvím pestrých epizod, je zalidněn rázovitými postavičkami, jejichž život je otevřený „sestřičkám“ vždy důvěrněji než jiným lidem… (Česká televize)

sator

Skvost v četně reálií 50 let "rozkulačeného" venkova. Podle knihy Adolfa Branalda napsal scénář Vladimír Bor. ()

Decker

Nemuzu rici ze by me tento film vylozene nadchnul a oslovil. Zrejme je to prilis vlacna a unyla atmosfera, kterou nezachrani ani vytecna Jirina Jiraskova. ()

fantoci

Filmová lahůdka herecký koncert. Dnes je to už notoricky známý film, který přibližuje zdravotnictví a život v pohraničí v padesátých letech. Balzám na duši a výborná relaxace. ()

farmnf

Jedna z nejlepších českých komedií, navíc s určitým poselstvím a hereckým mistrovstvím (Vízner, Jirásková). Není co dodat, bohužel čekat něco lepšího nebo srovnatelného asi nemůžeme.. ()

Endyis

Co že tak nízko??? Hej lidi (někteří)??? Koukali jste do háje na stejný film co já??? Ne že by Kachyňa nenatočil většé pecky (ne že by tento film ovšem nebyl pecka), ale když se člověk podívá, jaký píčoviny jsou zde často hodnoceny tak vysoko, měli by sestřičky rozhodně mít alespoň svých zasloužených 85%!! ()

honz

Dějově nepříliš náročný, ale se shovívavě lidským nadhledem podaný příběh o nelehkém údělu (nejen) zdravotních sester na zaostalém venkově padesátých let. Největší devizou filmu je duo Jiřina Jirásková - Alena Mihulová. ()

progression

Výborné komediální drama z poválečného pohraničí z "dílny" Karla Kachyni. Ten takovéto filmy uměl na jedničku a dost mne překvapuje celkové (a podle mne nezasloužené) nižší hodnocení. Skvělá Jiřina Jirásková v roli "Babi" a velice dobrá Alena Mihulová ve své první filmové roli, kde hodně příjemně překvapila. Karel Kachyňa si uměl vybrat ... Ústřední dvojice se přes dvougenerační rozdíl perfektně doplňuje, spousta dalších rázovitých i zajímavých postav jen doplňuje pestrobarevnou mozaiku lidských osudů, radostí i starostí. A ani po letech tento příjemný film neztratil nic ze své působivosti, spíše právě naopak - zraje jako víno. Hodně moc dobrý ročník. ()

Danny F.

Hodně známy český film co nenudí a dobře se na něj kouká. Diváka pobaví, není to však nic přeborného, ale solidní film. 70% ()

mirec88

Takže takto nejako to bolo... Príjemná horká komédia, kde som si uvedomil jej nadčasovosť a pár životných právd. Pri geniálnej scéne, kde Alena Mihulová "utekala" pred Jiřím Ružičkom som sa smial ako už dlho nie. A Jiřina Jirásková bola úžasná - jeden z jej hereckých koncertov. Len škoda tej prílišnej erotiky na môj vkus. Hoci bola jemná, ale bolo jej tam dosť (teraz nemám na mysli bombarďáky a podprsenky z 50. rokov :)) ()

Autogram

Kachyňove príbehy zo života sa vždy príjemne pozerajú, tentokrát mi v ňom niečo chýbalo. Nevynahradila to ani záverečná akcia v aute, aj keď bola veľavravná a hlavne doktorovo uznanie potom. Objavil sa tu aj ďalší básnik zdravotník v českom filme, ktorý recituje sestričkám básničky, a tak ten najznámejší už nie je sám. ()

deckardx

Oblibena komedie z typickeho ceskeho vidlakova... Vzdycky me dostane nadherna Alenka Mihulova... A o Jirine Jiraskove ani netreba mluvit.. Podala fantasticky vykon... ()

Almásy

ten film ma skvelu jiraskovu, nadhernu kameru a pekne postavy. lenze trva tak neuveritelne kratko ze si to vlastne ani nestihnete uvedomit. isn't that a pity.. ()

insurgentes

Přesně pro tenhle druh poetiky a vhledu mám rád Karla Kachyňu. Myslím, že pokud takovýto film dostane na csfd 69%, že to znamená, že přísloví o házení perel sviním má svou všeobecnou platnost. Ještě že mezi mými oblíbenci je průměr o něco málo vyšší. ()

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011