Když sledujete Troma film, nejen že musíte potlačit pocit, že nevěříte vlastním očím, musíte ho zavřít do železné klece a podrobit mučení." Tak pravil jeden ze zakladatelů a spiritus agens produkční a distribuční společnosti Troma, režisér, producent, kameraman, střihač, scenárista a herec v jedné osobě Lloyd Kaufman, inspirující osobnost formátu Rogera Cormana. Společnost Troma založil s kolegou ze studií Michaelem Herzem v roce 1974 a od samého počátku ji orientovali na nízkorozpočtové nezávislé snímky. Jmenujme alespoň Bloodsucking Freaks (1976), který se stal trnem v oku organizaci Ženy proti pornografii, nebo proslulý Den matek (1980) Charlese Kaufmana. Zlomovým počinem firmy se stal kasovně velmi úspěšný snímek The Toxic Avenger (1985), kombinující žánr hororu s komedií. Tato kombinace dnes tvoří jakousi trademark společnosti. Lloyd Kaufman a Troma se od té doby stali ikonami béčkové produkce. Rukama společnosti prošlo přes tisíc filmů, každoročně pořádá svůj vlastní filmový festival Tromadance, disponuje vlastním filmařským i hereckým ansámblem, organizuje soutěže pro začínající filmaře, vydává vlastní fanzine. Ač zbytkem filmového průmyslu ignorována, Troma je zkrátka fenomén. Vlastní produkce společnosti je natolik osobitá, že bývá běžně označována za žánr sám o sobě, tzv. Troma film. Klíčovým slovem je exces. Nic není dost výstřední, ohavné, nevkusné, šokantní ani šílené, aby to nemohla být dobrá zábava. Důležité jsou nadšení a energie všech zúčastněných. A Terror Firmer je ideální vstupní branou do tohoto světa. Jde vlastně o svéráznou poctu dosavadní produkci společnosti, o Troma film v Troma filmu. Slepý režisér v podání samotného Lloyda Kaufmana je rozhodnut stůj co stůj dokončit svůj nový film (ano, tady si vypůjčil Woody Allen ústřední zápletku svého Hollywood Ending), bez ohledu na to, že jeho štáb postupně vybíjí neznámý zabiják. Do tohoto základního příběhu se vejdou utržené končetiny, potoky krve, vyhřezlé mozky, tělní tekutiny, nakládané okurky, velká ňadra, ještě větší ňadra, explodující ňadra, ale také chytré filmové narážky, duch čisté anarchie a notná dávka groteskní nadsázky a nadhledu. (Festival otrlého diváka)

Astaroth12

Tak toto je naprostý vymlet a ojeb,strašná sračka ktorá sa vobec neberie vážne a že to niekedy už preháňa je každému jasné.Nejako sa mi darilo Tromu obchádzať ale bolo jasné,že to raz prísť muselo a keď to prišlo,nebol som z nášho stretnutia nadšený.Kto to nepochopí,tak nech to ani nepozerá a ja som to nepochopil ale dopozeral.A teraz sa môžem isť v klude vyvracať .Dialógy boli veľmi trápne a ako tak rozmýšľam ako celí film.Film si robí srandu z iných filmov to je v poho aj to,že si film robí srandu aj zo seba ale,že to robí tak debilne,úboho a nedomyslene,tak to my sakramentsky vadilo.Herci boli úžasne amatérsky.Aj keď trápnosť v tomto filme vyhrala vysoko 10:2 áno dvakrát som sa ale poriadne nasmial,aspoň že tak.Ritný plameňomet to zabil. ()

seeker23

Let's Make Some Art! I přes zbytečně dlouhou stopáž je to strhující jízda zběsile oscilující mezi béčkovým neumětelstvím a chytrými narážkami a citacemi. Gore efektů je tu opravdu požehnaně, ale stejně tak i neuvěřitelně zábavných momentů. Film o oddanosti skutečně nezávislé kinematografii :) ()

CBD

Tohle je totální Troma manifest aneb: "Když chceš lidi nasrat musej se občas na sračky podívat. " ()

Laxik

Ježiši Kriste, tohle snad není možný. Po Surf Nazis a Toxiem je to třetí TROMÁCKÁ slátanina a musím smeknout před Panem Úchylem Kaufmanem. Jen tak se mi nestane, aby mi bylo z něčeho šoufl nebo abych odvacel pohled. Ale tady se to povedlo hned několikrát, protože i když triky stojí za starou bačkoru, dokážu si až moc živě představit, co se má dít. A nelíbí se mi to. Ale jinak se mi kupa věcí líbí a byl bych schopný tomu dát i o jednu dvě hvězdy víc, protože pro hovadiny největšího kalibru mám pochopení, ale ta stopáž... ta zatraceně přemrštěná stopáž to zabila. Ani jsem to nezvládnul dokoukat napoprvý, to se vážně nedalo. LET'S MAKE SOME ART! * BYE BYE, BIG BOOBIE BITCH! ()

rarak

Vydržel jsem se dívat asi 20 min, pak jsem to vzdal. Spousta hnusných scén, přehrávajících neherců a stupidních vtipů - to není nic pro mě. Během té doby jsem se ale jednomu fórku opravdu zasmál, je tedy možné, že je jich v celém filmu víc. Proto ta jedna hvězdička:) ()

iolaos

Terror Firmer - dalsi bomba beckoveho virtuoze Kaufmana, vrchniho TROMA teamu. Podobne jako Toxie 4: Citizen Toxie se jedna o maximalni splatter, ikdyz nedosahujici kvalit zminovaneho snimku a to ze dvou duvodu - 112 min je fakt moc - prvni tretina filmu se proste tahla, a za druhe obcasna trapnost vtipu. To vsak nemeni nic na tom, ze teto sracce davam stejne jako Toxicovi 4 plny pocet za totalni ujetost, propracovanost gore effektu (ojedinele!) a za nadseni Troma stabu dokoncit film, nemluve o zaverecnem poselstvi nezavisle kinematografii. NIKDY NENAJIMAT! :)) 9,5/10 ()

K.I.N.G.

Bohužel, tahle blbost se už řadí k pozdější tvorbě Tromy, která za moc nestojí a tak mnohem víc, než třeba "Toxic Avengera", kterého mám rád, připomíná podobný samoúčelný zmatek plný nechutností, jako je "Poultrygeist: Night of the Chicken Dead", které se mi vůbec nelíbilo už v době, kdy jsem měl podobné zběsilosti dost v oblibě. Brát to jako satiru na mainstreamové filmy, nebo na soudobé fluidum filmové komerce a undergroundu samozřejmě můžeme, ale přikládat tomu váhu hluboce inteligentní satiry, která na sebe bere schválně podobu prostého buranského snímku by bylo směšné. Tohle je prostě jenom Troma film. Zvrhlý, jednoduchý,prvoplánově krvavý, bez pořádného děje a bez atmosféry. Hledat v něm něco hlubšího by byl nesmysl. 10% ()

topi

Tohle je prostě TROMA!! V režii samotného zakladatele tromáckého studia Lloyda Kaufmana, který si zde zahrál i roli slepého režiséra. Buď to miluješ, nebo nenávidíš. Není žádné mezi. ()

kagemush

Jeden z nejúpřímějších dokumentárních náhledů do zákulisí šoubuzinesu ( s takovou otevřeností jsem se snad setkal jen u Hickenlooperova Srdce Temnoty,nebo u Hard Core Loga).To že si to mnozí spletli s hraným filmem ,mě ovšem trochu mate. --- (někdo by se už měl zeptat maminky Lloyda Kaufmana,jestli se někdy začátkem r.45 nesrazila na nějakým mejdanu s nějakým mlaďochem Mejlou Brooksem,-ta ksichtová podoba,to nejde jen tak přejít!)) ()

Martin741

Opajanie sa nechutarnami a zvratenostami na mna jaxi nefunguje /zijem si moralnym zivotom po vzore nielen Orsona Wellesa/, ale zjavil sa tu aj rock n rollova legenda Ian Fraser - Lemmy Kilmister z Motorhead. No a Motorhead a ich hudbu milujem, preto len priemer : 48 % ()

MrPierc

Tohle je strašný humus, potraty, zvracení, fekálie, špatné triky, špatní herci, ale je to tak brutální až to člověka pobaví ( hlavně pan Hermafrodit či jak to nazvat ). Nepouštějte to dětem ani babičkám, strýčkům ani tetičkám. Herecky zaujmula jen Alyce LaTourelle, která už nikde jinde nyní nehraje :-( ()

Attta

Uchýlnější béčkovina než normální béčkovina. Občas hodně zábavné, ale po chvíli občas nuda. No typická troma production. Stvořili něco nového a jiného a za to tento film dostává 3 hvězdy. ()

Radiq

Ujetina největší. Místama to záměrně hraničí s kixem a všechny efekty jsou silně amatérsky udělané. Taky záměrně. Všechno, co se vám tam bude zdát už moc nebo co se vám bude zdát trapný nebo ubohý, tak počítejte s tím, že je to záměrně. Je to můj první Troma film a asi se brzo pustím do dalších, protože tohle mě fakt pobavilo, jak už dlouho nic. No ale chce to trochu silnější žaludek a černou duši. ()

neoBlast

Někdy absolutně šokovat není všechno. Úmyslná brakovost snímku je absolutní a musí se tvůrcům nechat, že fantazii mají opravdu gigantickou. Na tři dobré vtipy připadá bohužel dalších minimálně sedm přestřelených kde se červenáte trapností. Jak jinak ale přilákat do svého filmu takové úchyláky jakými jistě jsou Matt Stone a Trey Parker? 50 % ()

Tomes83 odpad!

Tak tenhle typ "nechutného" stupidního humoru se mi neskuteně protiví! Po 10 minutách jsem okamžitě vypínal! Neskutečná sračka!!! Všechny, kteří se účastnili na natáčení této prasárny o hovně, bych postavil ke zdi! ()

demented

Ako sa na správny tromácky film patrí, je to kurevská hovadina, ale na druhej strane aj kurevská zábava. No a záverečné posolstvo Lemmyho Kilmistera o hermafroditoch ma fakt zasiahlo :) ()

Compadre

Kult undergroundového studia TROMA. je tady všechno čím se tromácké filmy velmi rády prezentují a to je velmi dobře (vlastně bych řekl, že je to toho ještě víc, protože tady se Kaufman fakt odvázal a nacpal do Terror firmer všechno, co mu přišlo na mysl - hermafrodity, kurvy a tuny všech možných neřestí všech možných kategorií). Podivná, ale velmi zábavná klasika. TROMA rules! PS: na chvilku se tu objeví i můj hudební olíbenec z řad Motorhead - Lemmy Killmister, takže neni co řešit. Tenhle chlap má vkus a moc dobře ví, v jakých filmech má hrát. :) ()

Brain-D

Troma ! a to totálně přeplácaná samýma neskutečně bizardnima, krvavýma a brutálníma nápadama. Díky tomu se stane to, že všechny nemusí být tak dobrý. Po prvním shlédnutí jsem neměl dobrý pocit, ale po druhé když jsem shlédl první 4. díly Toxiho, tak se mi na to dívalo lip. I tak mi to přijde jako nejzvrácenější film od Tromy. Update 2021: Je to prostě bomba, která se nesere s ničím a vysloveně překvapí i vaši představivost, i když jsou tu určitá hluchá místa. 75% ()

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007