Když sledujete Troma film, nejen že musíte potlačit pocit, že nevěříte vlastním očím, musíte ho zavřít do železné klece a podrobit mučení." Tak pravil jeden ze zakladatelů a spiritus agens produkční a distribuční společnosti Troma, režisér, producent, kameraman, střihač, scenárista a herec v jedné osobě Lloyd Kaufman, inspirující osobnost formátu Rogera Cormana. Společnost Troma založil s kolegou ze studií Michaelem Herzem v roce 1974 a od samého počátku ji orientovali na nízkorozpočtové nezávislé snímky. Jmenujme alespoň Bloodsucking Freaks (1976), který se stal trnem v oku organizaci Ženy proti pornografii, nebo proslulý Den matek (1980) Charlese Kaufmana. Zlomovým počinem firmy se stal kasovně velmi úspěšný snímek The Toxic Avenger (1985), kombinující žánr hororu s komedií. Tato kombinace dnes tvoří jakousi trademark společnosti. Lloyd Kaufman a Troma se od té doby stali ikonami béčkové produkce. Rukama společnosti prošlo přes tisíc filmů, každoročně pořádá svůj vlastní filmový festival Tromadance, disponuje vlastním filmařským i hereckým ansámblem, organizuje soutěže pro začínající filmaře, vydává vlastní fanzine. Ač zbytkem filmového průmyslu ignorována, Troma je zkrátka fenomén. Vlastní produkce společnosti je natolik osobitá, že bývá běžně označována za žánr sám o sobě, tzv. Troma film. Klíčovým slovem je exces. Nic není dost výstřední, ohavné, nevkusné, šokantní ani šílené, aby to nemohla být dobrá zábava. Důležité jsou nadšení a energie všech zúčastněných. A Terror Firmer je ideální vstupní branou do tohoto světa. Jde vlastně o svéráznou poctu dosavadní produkci společnosti, o Troma film v Troma filmu. Slepý režisér v podání samotného Lloyda Kaufmana je rozhodnut stůj co stůj dokončit svůj nový film (ano, tady si vypůjčil Woody Allen ústřední zápletku svého Hollywood Ending), bez ohledu na to, že jeho štáb postupně vybíjí neznámý zabiják. Do tohoto základního příběhu se vejdou utržené končetiny, potoky krve, vyhřezlé mozky, tělní tekutiny, nakládané okurky, velká ňadra, ještě větší ňadra, explodující ňadra, ale také chytré filmové narážky, duch čisté anarchie a notná dávka groteskní nadsázky a nadhledu. (Festival otrlého diváka)

Blazkowicz

Ach jo, já prostě nemám na filmy od Tromy štěstí. Kromě skvělého Toxíka je většina filmů pomalu nekoukatelná. Terror Firmer není výjimkou. Gore a pár scén bylo dobrých, ale jinak je to prostě totální chaos, ve kterém se nemůžu zorientovat. 1* ()

Bilky

Úlet sice paradny, ale po polhodine som už čakal len na gore scény lebo rozťahanosť hlavnej dejovej línie bola hlavným negatívom. Napriek tomu niektoré scény boli skutočne zapamatatiahodné :) Ak by to bolo zostrihané na 60-70 minút šiel by som na 4* ()

Dr.Loomis

Jojo pěkná úchylárna. :-) Ale já takové filmy moc rád.Když na začátku filmu vidíte jak těhotné ženě vyrve vrah z lůna dítě,nebo když jeden ze štábu umře a k tomu se pose.. a jeden "otesánek" to začne ochutnávat že to není hov.. ale že to je čokoláda a když asi tak po sedmé lžíci zjistí že jí srač.. tak to je humus,protože všichni pak na sebe začnou zvracet.Samozřejmě těch scén je tam více. Ale je to taková zhovadilost že se na ní dá koukat,ale není to pro žádné čajíčky.. :-) 70% ()

djbarrel

Naprostá úchylárna protkaná řadou naprosto geniálních, leč bohužel i naprosto stupidních scén. Proto je můj výsledný dojem rozporuplný a proto hodnotím jako průměr. Od tromy jsem už viděl lepší. 60 % ()

Prochy84 odpad!

Konečně mi někdo ukázal, co přesně znamená dadaismus v ryzí podobě. Kaufman vyučuje alternativu dosti výživně. Je to bezpečně nejulítlejší šílenost, jakou jsem kdy viděl. A že jsem už viděl ledacos. Během projekce jsem se několikrát přistihl, že mám hlavu v dlaních a říkám si: No doprdele, tohle už snad nemůžou myslet vážně? Takhle nějak si musí křesťané představovat peklo. Pokud to budeme hodnotit jako alternativní umění nebo závod v tom, kam až se dá dojít, pak to asi bude nedoceněný a nepochopený šperk v historii anarchie. Pokud na to ovšem budeme nahlížet jako na film, který by měl obsahovat patřičné atributy, pak by to bylo absolutní dno žumpy. Já bohužel nebo bohudík volím druhý pohled, neboť nejsem ani příznivce hnutí Dada, ani tupý anarchista a pevně věřím, že i alternativa se dá dělat vkusně. Nejde o to, že nejsem příznivcem nezávislého filmu, ovšem rozlišujme pojmy "nezávislý" a "naprosto zbytečný". Protože i nejbéčkovější splatter se nenatočí sám. Zatímco pan Jackson byl už v raném období profíkem, pan Kaufman se nestihl z amatéřiny vyhrabat ani v důchodovém věku. Je naprosto přesvědčivé, že hodnocení pět hvězd je v tomhle případě křišťálově čistá póza. ()

CrazymanM

Tak tohle prostě nebude pro mě!Viděl jsem už ledacos,snesu hodně,ale tohle mě teda vůbec nenadchlo a určitě nebudu vyhledávat nic dalšího od těchto tvůrců!!! ()

Retimo

Pár geniálních scén obalených do hromady zvratků,krve a hoven(a to mám tyto věci většinou rád)...ostatně jako každý jiný film od Tromy. ()

WDMD

Nečekal jsem, že by mě humor míchající bezdůvodné násilí, nechutnosti a sex mohl nějak zaujmout. Ani se tak nestalo, ale tento film má ještě další kvality, které stojí za tímto obalem. Spousta scén vyniká zdařilým absurdním humorem, ale hlavně TF výborně rozkrývá a boří mnohé USA mýty. ()

sibskyn

Jestli existují na světě pravidla pro tvorbu flmů, tak Lloyd je všechny znásilňuje do análu a vůbec se za to nestydí. Lloyd si rád točí po svém a to musím vyzdvihnout, že ať si o něm zbytek světa myslí svoje, on je prostě svůj blázen a zfilmovává svůj svět. ()

veere

Let's make some ART! Jedno z prvních setkání s Tromou a hned sebeparodické, nevím jestli to bylo alkoholem v krvi, ale byl jsem spokojen; čekal jsem něco příšernějšího, takhle byla míra ujetosti i vtipnosti v rovnováze, banda lidí si užívá natáčení svých nízkorozpočtových úchyláren. Aneb hermafroditům a milovníkům Spielberga VSTUP ZAKAZÁN. Never ever hire sexually conflicted, bomb bearing, body part pickling, serial killing, STEVEN SPIELBERG LOVERS ()

Hrobař

Tohle je buď na plnou palbu nebo odpad, protože to rozhodně není průměrný snímek. Jerry je cápek kterýho současná braková filmová produkce (pokud nějaká je) potřebuje. Je to chlapík se srdcem na správným místě, malej vynálezce, kuchař umělý krve a sochař lidských orgánů, ne trouba u kompjůtru klikající na "přidat efekt". A pak je tu spoustu dalších co by si zasloužili cenu zvrhlého publika. Cením za: originální způsoby zabíjení, kozy, drogy, fekálnosti, orgány, nahotu, ujetost, scény s Toxiem a narážky na jiný filmaře a "áčkovou" produkci. Už nechci být popelář, ale Jerry "blood boy" u Tromy ()

VashCZ

Wow. Po doplnění mezery si už nejsem tak úplně jistý, zda je Tromeo a Juliet tím nejlepším filmem od Tromy. 70% ()

Dispa

Větší kravina už ani nejde. Troma vypálila další pecku, která odrovnává snad všechno, co jde. Tyhle gagy by mě ani v tom nejhorším snu nenapadly. A taky je to dobře. ()

adooo

Ako Tromu vcelku uznávam ako nezávislú spoločnosť točiacu čisté béčka, to isté splnila aj teraz, ale toto bolo miestami až prehnané hnusné...oproti blood sucking freaks, ktorá bola pohodka, toto servírovalo jeden hnus za druhým...a to je presne to čo som čakal! takže nesklamali, Lloyd ako slepec bol absolútne skvelý, ale Casey totálne nechutný och to je na nočnú moru :D a týpek z Motorheadu to zabil...ale z produkcie Troma jednoznačne to slabšie ()

Rancidtekk

Tak tenhle film mě vzal obrazně řečeno za koule jako v jedné scéně na začátku. Dost dobře si umím představit veřejné promítání tohodle ukázkovýho gore/hardcore trashi z produkce Tromy. Kde jinde uvidíte větší koncentraci zakrnělých či miniaturních penisů, masturbace, krve, menstruace a opravdu nezřízeného násilí. Je vidět, že mistr Kaufman si tyhle svoje trashe točí za vlastní peníze, protože si nedokážu představit, jak by nějaké běžné větší filmové studio tohle skouslo. Už jenom úvodní titulky a nedobrovolný potrat během první minuty mluví za vše. Tímto se vracím na začátek svého komentáře a upřímně by mě pobavilo, kolik lidí by během úvodní sekvence opustilo kinosál. Pokud patříte mezi těch pár vyvolených, kteří patří mezi tvrdší nátury, tak se budete během následujících necelých dvou hodin královsky bavit a přikusovat chipsy namočené v krvavě červeném dipu. V opačném případě doporučuji něco méně "nezávislého". Film má samozřejmě své stinné stránky, ale na příběhu tenhle film přece nestojí, takže se nedá objektivně hodnotit. Moje hodnocení je z pohledu fanouška těchle úchylnejch prasáren, pokud jste tenhle krásný dar nepodědili, strhněte si dvě hvězdičky z hodnocení. To znamená, že je to jasný průměr a shlédnutí tohoto dílka zabijete dlouhý zimní večer. Mír ()

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007