Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jsou studenty maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Když jsou po průšvihu s poněkud skandální písničkou "na koberečku" v ředitelně, vnukne jim ředitelka školy nápad nastudovat divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu v poněkud netradičním provedení - s hudbou, zpěvy a řadou neobvyklých rekvizit. Zatímco Kendy v divadle vidí nejen příležitost pořádně si užít, pro Štěpána je to šance sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o niž se uchází i uhlazený úředník Nádeníček. To, co bylo původně jen studentskou recesí, se začne oběma autorům brzy vymykat z rukou, a to nejen vinou svérázného hereckého obsazení, ale také díky informacím v tisku, o které se postará otec jedné ze spolužaček. Podnik nabírá na velikosti, dokonce se ozve i televize, která projeví zájem natočit o představení pořad. V tu chvíli se Štěpánovi a Kendymu zdá katastrofa neodvratnou. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (311)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

No, tenhle mě film mě nebavil a nijak výrazně nezaujal. Film o dvou puberťácích před maturitou, vhodný snad jenom pro diváckou skupinu stejnou, jakou jsou dvě hlavní postavy. Jednotvarnost narušená příšerným ukřičeným Císlerem, ještě horším F.R.Čechem a závěrečným představením s hudebními vložkami ve stylu socialistické estrády. Nezaujala mě ani ta originalita ze strany hlavní kreativní dvojky mladého básnika a skladatele. Zatím nebyla z mé strany chuť na reprizu, ani chuť přidat třetí hvězdičku jenom proto, že dobový úspěch tohohle filmu umožnil vzniku dvěma, z mého pohledu skvělým pokračováním – Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a Jak básnikům chutná život (1987). ()

castor 

všechny recenze uživatele

Štěpán Šafránek patří mezi lidi s nutkáním říkat, co si skutečně myslí. Jinak je to snílek plaché povahy, takže Křížovo herectví k němu dokonale sedí. S věrným kamarádem Davidem Matáskem mají čerstvě před maturitou, ale ještě život na gymnáziu úplně neodepisují. Na řadě je experimentální divadlo i první láska Borůvka. Scénárista Ladislav Pecháček měl s postavou Štěpána společné povolání lékaře (studium medicíny v dalším díle), což při psaní slušně uplatnil. Všechno je notoricky známé, přesto se rádi podíváme znovu. To je výsada nespočtu tuzemských snímků. Díky moc za ně. PS: Uhlazený propagační referent Emil Nádeníček Oldřicha Navrátila poprvé. ()

Reklama

Zagros 

všechny recenze uživatele

Začátek Básníků přišel chvíli přede mnou. Hrdinové celé veleúspěšné série jsou zhruba o dvě dekády starší, proto jsem se s nimi nikdy neztotožnil naplno a nestali se mým nejoblíbenějším filmovým vesmírem. Přesto je mám rád a patří ke klasikám naší tvorby. Pro Pavla Kříže to byla doslova životní role, ze které se nikdy nevymanil a ani dobře zahraný Hitler (Lída Baarová), na tom nic nezmění. První film patří spíše do průměru. Navíc Borůvka pro mě nebyla nejsympatičtější z jeho lásek a to pragmatické vyznění na konci pro mě bylo vždycky až moc hořké. Přes všechny výhrady dám tři hvězdy a jednu navíc, za odstartování dlouhé a divácky úspěšné série. ()

topi 

všechny recenze uživatele

"Včera večer po šťourání." :D "Hugo, ty máš kukadla, jak zrcadla." "Božínku!" :D. Emil Nádeníček RULES!!! První díl ze série Básníků nastavil laťku hodně vysoko. Originální animované vsuvky, výborný inteligentní humor, skvělé hlášky, bezvadné herecké obsazení, uvěřitelnost a jakýsi šarm. A hlavně lidskost. Štěpánova mamka v podání Míly Myslíkové nebo František Filipovský v roli důchodce Valeriána nemají chybu a životním poznáním přímo čiší. První čtyři části básnických osudů se staly téměř kultovní. Bohužel s posledními díly laťka tohoto druhu vtipu klesla až na zem a zaryla se hluboko pod povrch. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kdyby nebyl František Filipovský, tak dám tři, jenže díky němu to naprosto parádně vzrostlo a tak vlastně i jemu můžou Kříž a Matásek děkovat, protože bez něj by v tomhle filmu byly poloviční. Ta scéna, jak tam vycucne ty tři piva naráz, ta je snad i legendární. Já bych ho chtěl vidět dneska, jak tam ty tři piva vyžahne během tří obyčejnejch střihů. Já na to nemám... ()

Galerie (13)

Zajímavosti (22)

  • Když jsou Štěpán (Pavel Kříž) a Kendy (David Matásek) v hospodě s panem Valeriánem, ten mluví o Bezrukém Frantíkovi, jenž nohama psal, maloval i si stříhal nehty. Jednalo se o spisovatele Františka Filipa, jenž se narodil v roce 1904 jako tělesně postižený a svou houževnatostí a pílí se mj. naučil i sám se holit, nasadit si límec, řídit auto, plést košíky či psát na stroji. Napsal několik knih, stal se populárním svými vystoupeními. Po roce 1948 mu však bylo komunisty zakázáno vystupovat a za devět let zemřel v necelých 53 letech. (VN85)
  • Nápad k filmu sa zrodil tak, že Dušan Klein bol ako porotca vyslaný na súťažný festival filmových komédií do Nového mesta nad Metují. Nebol to vtedy dobrý rok na veselé filmy a porotcovia sa po ňom vyčítavo a smutne pozerali. Klein kolegov bránil, že nie sú dobré námety. Jeden z miestnych usporiadateľov mu následné požičal Pecháčkovú novelu. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)
  • Žhavými kandidáty na ústřední role byli i Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý. Oba nakonec dostali v sérii aspoň menší roličky. U režiséra to nakonec vyhráli Kříž s Matáskem, kteří spolu studovali a už tehdy se kamarádili. Do natáčení se zapojili i přes to, že to jako studenti měli zakázané. Škola jim to později oplatila trojkami z chování. (hot_spot)

Související novinky

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno