Čertí brko

• Česko Andělské pero (pracovní název) (více)

Příběh nás zavede do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní, kteří tu žijí běžným životem řemeslníků nebo sedláků možná ani netuší, že všechny jejich přestupky a nepravosti jsou pečlivě monitorovány místní pekelnou pobočkou. Hříchy zapisuje spravedlivě a neomylně kouzelné Čertí brko. Jednoho dne však přestane fungovat. Lucifer se rozhodne pověřit doručením nového čertího brka na pobočku Pervidle trochu zmateného čerta Bonifáce. Je to ten nejlepší úkol, aby se mladý čert otrkal ve světě. Bonifác se vydává do Pytlova a hned jeho první zkušeností je, že mu zdejší šejdíř kouzelné brko ukradne. Tím se spustí řetěz událostí, kdy Pytlov ovládnou místní vychytralci, lenoši a podvodníci, jimž se nakonec podaří uvěznit i samotného vládce pekel. Je na Bonifácovi, aby v sobě našel ty nejlepší vlastnosti a osvobodil Pytlov, Lucifera i získal srdce krásné Markétky. (Falcon)

Tyckin

Další tragická pohádka jež nedokáže vybočit z podprůměru a stále stejná písnička. Budu stručný - zoufalé nepohádkově znějící dialogy (to je nechutný; tak jó nó), děsné písničky jež vůbec nezapadají, šíleně ukřičené, slabá kamera, průměrné herecké výkony, nezajímavý děj, pohádková poetika opět zadupána hluboko pod povrch zemský. ()

Malarkey

Milá a poměrně zábavná pohádka, jejíž negativa jsou zvláštním způsobem zároveň i devizou celého filmu. Třeba dlouho jsem neviděl výraznější kolaboraci mezi českými a slovenskými herci, za což jsem moc rád. Nečekal bych ale, jak těžké bude například pro Judit mluvit česky. Tím ji to nechci vyčítat. Jen mě to překvapilo. Herecky a krásou tu stále byla coby nejhezčí pohádková postava posledního dvacetiletí. Stejně tak je příběh poměrně nápaditý, ale nebýt zkorumpovanosti v Pytlově, neměl by vlastně co vyprávět. No a co se humoru týče, tak chvílemi je to legrace, ale náhle pět minut nevíte, do čeho pořádně píchnout. Celkově vzato jsem na první moment dal čtyři hvězdy, ale pak jsem přeci jen ubral, protože při představě, jak nadšený jsem loni šel z kina po Anděl páně 2, mi tady ta radost z dobře odvedené pohádky přeci jen trošku chyběla. ()

JitkaCardova

2,5 *** Kdyby se to celé udrželo na úrovni chytré politické satiry v pohádkové travestii, těžící v organické symbióze to nejlepší z obou žánrů, byla by to pecka a je škoda, že to zůstalo zbaběle nedotažené na půli cesty - je jisté, že Najbrt a spol. podlehli tlaku, aby nenasadili laťku s kritickým myšlením, ostrovtipem a neotřelostí příliš vysoko, protože cílili na širší publikum, popularitu a finanční návratnost - ale bohužel si s tím poradili tím nejhorším možným způsobem: chytrý námět a tematickou linku neúčelně oslabili pokleslou a nejapnou formou a sadou neomluvitelných lapsů (některé zásadní v komentáři poctivě vypočítává třeba Adam Bernau, ať už jde o neústrojné vmontovávání rádoby milostných, nepřitažlivých písniček, o nelogicky vystavěný charakter Lucifera, na němž hrubě selhává dějová výstavba, nebo třeba neadekvátní obsazení některých herců atd.). *** Satirická linka, mající sama o sobě z povahy věci vyvolat společenskou reflexi, nemůže fungovat, pokud výsledek srážejí na kolena různé současnému nenáročnému trendu naopak poplatné žánrové nešvary a úlitby, laciné zkratky, odbyté, nedotažené a nekonzistentní prvky, které z toho činí film o dvě úrovně hloupější, otupující, vyžadující od diváků rezignovanou benevolenci a hrající na populistickou notu právě tak nedůstojně a nepoctivě, jako to mají ve zvyku politické praktiky cílící více na krátkodobou oblibu než na pracné pozvedání kultury, do kterých se film snaží satirickou linkou strefovat. Bez nároku na důslednost se ovšem morální ani rozumově kritické schopnosti publika pozvedat nedají, a apel tak vyznívá pokrytecky a falešně, zneužitě. Čiší z toho, že se na prvním místě přece jen snažili vydělat. *** Koule na to dodat revoluční obsah v revoluční, byť přese všechno ironizování důstojné a laskavé formě měli zatím jen Prušinovský, když vystřihl nekompromisní sebevědomou pohádku Kdyby byly ryby (https://www.csfd.cz/film/372901-kdyby-byly-ryby/komentare/?comment=10818167), a kupodivu Pokorný s Procházkovou v poněkud punkové Slíbené princezně (https://www.csfd.cz/film/436486-slibena-princezna/komentare/?comment=10948525). S těmi tenhle nedomrlý Najbrtův pokus srovnání nesnese, ale oba zmíněné skvosty jsou pochopitelně silně nedoceněné - většinové diváctvo ji přijalo nelibě. *** Aniž bych ale apelovala u vánoční pohádky mířící do českých kin na podobnou žánrovou nezávislost a bezuzdnou ekvilibristiku, jsem si jistá, že existovala poctivější autorská cesta, jak si nezadat, a Najbrt se jí nezhostil bez ztráty několika kytiček. Na moderní pohádku, která by si dokázala podmanit srdce i vkus většinového obecenstva a přitom nesla aktuální morální apel v duchu typického krutě i úlevně sebeironického českého humoru, si tedy zas ještě počkáme. *~ ()

Big Bear

Tak mne rodina vytáhla na vánoce do kina a na co jiného než na tu novou pohádku. Podobně jako piloti Mustangů a Lightningů otráveně létali eskorty (doprovody pomalých bombardérů), cítil jsem to dost podobně. Pohádky poslední doby moc nemusím, protože nejsou zkrátka ono. Snad až na Anděla páně 1 + 2, ale ten film má pro mne trochu jinačí váhu než všechny ostatní pohádky kvůli Kašperku a Krumlovu a tak v podstatě ano, pohádky poslední doby nemusím. Hlavně ty naše hrané. Po posledním provaru dokoce páně Svěráka jsem se zapřísáhl, že už na žádnou další vybarvenou pohádku v HD, ale bez myšlenky koukat nebudu. Stále přemýšlím čím to. Zda pohádky jsou dnes tak hloupé, kýčovité a to skutečně a nebo jsem jen zestárl. Čím to, že Popelka, Zlatovláska, S čerty nejsou žerty, Šíleně smutná princezna, Honza málem králem, Jasněnka a dokonce Princezna ze mlejna se staly legendami a to i u dnešní drobotiny a nové věci ne? Vždyť jen sama ČT aby dokázala jak dobře nakládá s koncesionářskými poplatky na nás chrlí každého 24.12. novou pohádku! Nejprve jsem si myslel, že obliba nás starších u pohádek našeho mládí je proto, že jiné prostě nebyly. Konkurovat jim mohly jen ruské kreslené animované pohádky nebo naše studiovky, kterými jsem již tehdá právě díky studiu a kresleným kulisám mírně opovrhoval. Jenže co by jste pro droboť neudělali? Zkrátka najednou jsem seděll v kině a musel jsem uznat jak moc jsem se zase jednou mýlil. Od prvopočátku jsem viděl, že pohádka je to moderní, moderně pojatá a velmi inteligentní. Sice jsou tam odkazy na českou klasiku, ale jak zde padlo v komentech lehce je to i lehce politická satira. Své si tedy najdou nejen děti, ale i ,,eskorta''. To jsou vždy body navíc. A jelikož pohádku stvořili tvůrci Blaníka, máme tam Tondu i Žížalu, avšak jen ve vedlejších rolích. Tu hlavní si střihl Marián Geišberk (velká škoda tohoto talentovaného člověka!), Judit Bárdós byla po čertech nebezpečná nehříšnice z níž by jeden mohl dostat nejen poezii ! :-). Záporáka si střihl Honza Budař. Kdo tohohle božana zná, ví co on umí. Už v jeho klipu písně Šťasná jsem si všiml, že mu docela sluší historické kostýmy, nu tak tady se to skvěle využilo... A super byl i mladý Cina, který se opravdu na slunce dere celkem svižně a přeji mu to, protože umí. Lucifera se zhostil Ondřej Vetchý a i když asi už nikdo nepřekoná Karla Heřmánka (jemuž pravda na záda dýchá Jiří Dvořák chi chi chi!), byl také super! I ostatní herci byli skvělí, třeba ,,vdova'' Jana Plodková :-). Musím přiznat, že jsem si pohádku moc užil i těch pár písniček, které věřím mají šanci zlidovět podobně jako Zlatovlásko krásko kdo ví co bude dál... Nebo Kujme pikle... Dostala mne i filozofická rovina filmu, kdy čerti řeší kam se dostanou v případě, že budou popraveni... Do pekla? :-). Za mně prostě spokojenost, asi dám našim pohádkám ještě šanci. A protože je to tu značně podhodnoceno a některým asi ve filmu chyběla Bohdalka či co, dávám plnou sazbu. Za mne je to 5 plně popsaných papírů. Vašich hříchů pochopitelně! :-) * * * * * () (méně) (více)

claudel

Úspěch pohádky je určitě založen na umném zpracování, které zamíří jak na děti, tak na dospělé. Mně je trochu líto jedné věci - mám hodně rád Jana Cinu, považuji jej za velmi talentovaného herce a zpěváka, ale v této pohádce vynikají všichni, jen ne Cina. Možná je to úděl kladných hlavních postav, když pak záporáky obsadíte Budařem s Jeřábkem. Nedosahuje to kvalit legendárního S čerty nejsou žerty, ale určitě se na to dívat dá. ()

• Film sa začal nakrúcať posledný júlový deň. Pokračovalo sa v priebehu augusta a septembra. Nakrúcalo sa v atraktívnych českých lokáciách v Ledči nad Sázavou, Chrusteniciach, alebo v Doksanoch, niekoľko dní strávil štáb taktiež na Slovensku. (classic)
  • Luciferův sál vznikl v bývalém kaolinovém dole u Nevřeně, 26 metrů pod zemí. [Zdroj: iDnes.cz] (rakovnik)

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky