Spartakus

• USA Spartacus (více)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

Jorge-Z

Kirk Douglas v roli Spartaca, pod Kubrickovým dohledem s legendární scénou "Já jsem Spartacus! Já jsem Spartacus! ". Film s celou plejádou výborných herců i přes svou délku nenudil (Lawrence z Arábie je přesný opak). Určitě nejlepší "starší " historický velkofilm. ()

Charon11

Přehoupněte se přes první 2-3 díly a seriál vás dostane. Vizualizací, dějem, hereckými výkony...prostě dobrý, fakt dobrý. ()

Movie Gourmet

Tato 52 let stará klasika má hodně co do sebe a je to jistě jedna z poct dřívějším filmům. Pro dřívější orchestrální filmovou hudbu a dlouhé záběry na hlavního hrdiny, který nic neříká a pouze koná však není v dnešní rychlé době příliš místa. Přeso pocta dnes ještě stále živému(!) Kirku Douglasovi (nar. 1916) a hlavně nezapomenutelnému záporákovi v podobě Laurence Oliviera. Verdikt: 4* a 80 %. ()

KM Phoenix

Musím říct, že jsem si tenhle 60 starý spektákl opravdu užil i přes tu enormní stopáž. Vizuálně skvělé a bravurní herecké výkony, vedle Douglase, který se často tváří jako maniak, tak musím vypíchnout výkony Oliviera, Ustinova a Herberta Loma. Obzvláště přítomnost posledně jmenovaného mne opravdu potěšila. ()

mira007

Isur Danielovič Děmskij (1916-2020) s uměleckým jménem Kirk Douglas byl na vrcholu v době, která je pro mne pravěkem, takže ho znám jen jako tátu Michaela a to, že zemřel ve 103 letech. Přesto si jeho jméno spojuju s tímto velko velkofilmem z dob předdigitálních efektů, který musel být ve své době fantastickou podívanou, ale dneska to je jen obstarožní kuriozita, u které mi přišlo, že ten Kirk vůbec neumí hrát. ()

hacho

Film me prijemne prekvapil. Historicke velkofilmy me jinak spise desi, ale tady cas celkem prijemne uplynul. Na Kubricka trochu vypjate citove sceny... Anthony Hopkins tam hral? Kde?? :o) ()

Salmayo

Nastínit dobu se povedlo Kubrickovi dokonale, opravdu si připadáte jak ve starém Římě, ale ta stopáž je opravdu ukrutně roztáhlá. "Já jsem Spartakus, Já jsem Spartakus...." ()

Brejlil

Tu a tam je to silné a působivé. Nástup před bitvou, "Já jsem Spartakus!", konečně i jeho smrt. Ale jinde je to křečovité a občas úplně prázdné. Navíc jsou tu ty šílené "exteriérové" scény, natáčené ve studiu. Je mi jasné, že mnohem více než o Spartaka, jde o alegorii na mccarthismus a oceňuji Kirka Douglase, že si Daltona Trumba prosadil, ale film je to relativně slabý. Ani herecké výkony toho moc nenabízí, dokonce i oceněný Peter Ustinov působí jako mistr šmíry a přehrávání. ()

Brylin

Velkolepá historická freska zachycující povstání otroků za starého Říma pod mistrovskou taktovkou Stanleyho Kubricka. Zasloužené čtyři Oscary, ale na dnešní dobu příliš rozvláčné, filmu by slušel svižnější střih. Navíc na mě Spartakus dělá dojem sice dokonalé řemeslné práce, ale bez silnějšího jednotícího vnitřního náboje - právě díky popisným scénám a rozvláčnosti. Slabší čtyři hvězdy. ()

Filomena.I.

Pro mne jsou tyto velkofilmy z let šedesátých poněkud úsměvné. Aktéři brodíce se sněhem blátem prachem pískem vypadají stále jako ze škatulky s čistými oblečky. Pěkná slaďoučká podívaná. Tuto povětšině nerealistickou podobu krásně dokreslují kýčovité kulisy. Nuž má to své kouzlo. Spartakus se však liší svými více komorními a méně velkolepěhromadnými scénami. Režisér si nelibuje v krvavých detailech, jak tomu bývá ve velkofilmech podobného rázu, zvláště v dnešní době s technologiemi počítačovými, z kterýchžto krev stříká jak z hadice hasičské. Spartakus je více o charakterech jednotlivých postav, než o velkoleposti bitev. Spartakus je komorní orchestr, v němž každý part je zahrán patřičným nástrojem v dovedných rukou hráče. Kapele s dirigentem zručným tleskám na sedmdesát procent. ()

Curunír

Historicky nepřesné- Spartakus byl nejspíš ve skutečnosti římský žoldnéř, který upadl do otroctví za své nepěkné činy, Crassus je vylíčen jako do morku kostí prožraný padouch, což se mi fakt nezdá, putování otroků za svobodou je značně zjednodušeno a otroci ve skutečnosti nebyli vůbec jednotní, jak je nám prezentováno,právě naopak a to urychlilo jejich porážku atd. a navíc postava Spartaka je ve filmu značně zidealizovaná. K nikomu se mi nehodí označení filosofující ochránce lidských práv hůř, ale koho tohle vůbec zajímá?........ Když se od první do poslední minuty jedná o naprosto legendární podívanou, která narozdíl od dnešních velkofilmů nepostrádá hloubku a brousí jednotlivé charaktery až na dřeň. Překvapivě pomalý a zas ne tak akční velkofilm zdobí vpravdě lahůdkové obsazení - Olivier jako bisexuální Crassus, oskarový Ustinov jako zbabělý obchodník s otroky,Laughton jako pragmatický senátor či Curtis, všichni jsou ve svých rolích výborní. A Kirk Douglas? Kirk možná není tak kvalitní herec jako výše jmenovaní, ale do své postavy vložil své nezpochybnitelné charisma a tolik vášně a energie, že si na jeho místě nedokážu představit nikoho jiného. A když k tomu přidáme působivou hudbu Alexe Northa (zejména romantický motiv je skvělý a IMHO jeden z nejlepších, co jsem měl kdy čest slyšet) a několik dnes již legendárních scén včetně té nejlegendárnější a nejpůsobivější. I AM SPARTACUS! Ještě, že Kirk Douglas nedostal roli Bena Hura, o kterou tolik stál. V opačném případě by tento "velkofilm z trucu" nejspíš nikdy nevznikl a my bychom si nemohli zapřemýšlet o ceně lidské svobody a důstojnosti a to by byla věčná škoda. I IMAGINE THE GOD FOR SLAVES AND I PRAYE.. WHAT YOU PRAYEFUL? I PRAYE FOR THE SON TO BE A HUMAN FREE. ()

mirliflore

Spartacus není dokonalý. Pomineme-li historickou nepřesnost, stále stojíme před typickým historickým velkofilmem 60. let, který prostě musí obsahovat plno sladkých romantických výjevů. Ale já tyhle filmy mám prostě rád. Velkoryse jim odpouštím všechny chybičky a kochám se velkolepými scénami a výpravností pro ně typickou. Co musím však Spartacovi vytknout, je občas trochu nevýrazný výkon Kirka Douglase. A BTW, že mu Michael jakoby z oka vypadl? Pokud by se udělal remake a do hlavní role obsadili jeho, nikdo by si ničeho ani nevšiml :) ()

Gastovski

Historický velkofilm s délkou, která je v tomto případě díky scénáři až smrtonosná. Pěkná výprava i kostýmy, herecky také dobře obsazené i zahrané (hlavně role Římanů), ale příběhově to moc dobře nevypadá, zvláště když se za každých 10 minut objeví romantická vsuvka, která v danou chvíli působí jako pěst na oko. Rozhodně mě film zklamal, je opravdu znát, že to není čistá kubrickovská práce. 55% ()

S.Dedalus

Historický velkofilm určitě zaujme místo jako nejmainstreamovější z Kubrickovy tvorby což ovšem neznamená nic špatného jde o řemeslně skvěle natočený film plný velkých scén a výborných hereckých výkonů hlavně záporácká role jakou Crassus bezesporu ve filmu je padne Olivierovi jako prdel na hrnec ze začátku jsem si pochvaloval i na americký film nebývalou historickou akurátnost která se postupem času trošku rozmazala ale nejde o nic vážného mezi další nedostatky bych přičetl jakousi američnost celého filmu přeci jenom oni vědí o otroctví své že áno jako celek musím zcela určitě pochválit protože ať už to je jakékoliv během více než 3 hodin jsem se opravdu nenudil což se taky nevidí každá den ()

agassi68

Asi najslabší kus od Kubricka. Kulisy a herecké obsadenie bolo na vysokej úrovni no predlhá stopáž a neustále znejúce trúby mi dosť narušili celkový dojem. ()

bangee

Romantická představa o "ušlechtilém" Spartacu ze 60. let. Po filmařské stránce zvnikla pod Kubrickovým vedením velkolepá podívaná, která nicméně postrádá realistický, objektivní pohled na tehdější dobu. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)