Spartakus

• USA Spartacus (více)
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

danecek24

18. Zlatý Glóbus za rok 1960 - cena (1) - *Nejlepší film (drama) + nominace (5) - Nejlepší herec (drama) - Laurence Olivier, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Woody Strode, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Peter Ustinov, Nejlepší režie - Stanley Kubrick, Nejlepší hudba - Alex North ()

MarekT

Jsem rád, že mě Kubrick nezklamal ani napopáté. Ač budu muset prvně vznést k jeho dílu kritická slova. Myslím, že pod svá křídla si Spartaka měl vzít spíše David Lean, ten má na tříhodinové filmy patent. I tak musím uznat, že si Stanley poradil s úkolem nad rámec svých možností, jsem tedy schopen odpustit, že tříhodinové filmy jsou na něj trošku dlouhatánská doba (uvidíme, co Barry Lyndon). Výrazným tahounem jsou také herci, Kirk Douglas je bez diskuse nejlepší představitel Spartaka, jaký může být. Nedokáži si představit nějakého současného hollywoodského herce na jeho místě. Role sedla i Laurenci Olivierovi i Petru Ustinovovi. Co se týče Jean Simmons, ne že by byla špatná, myslím, že Ingrid Bergman by tam sedla lépe (rozumějte - je prostě krásnější). U tohoto historického filmu oceňuji i výpravu bez použití jakýchkoli triků charakteristických pro dnešní dobu. Válečných scén tu sice moc není, ovšem kvantita je nahrazena kvalitou. Sice řadím tento film prozatím na poslední příčku v Kubrickově filmografii, nicméně pořád se jedná o pětihvězdičkovou záležitost a shlédnutí je ideální demotivace pro koukání na současné historické snímky, které se teď točí či natočily. ()

Dannysek4U

I pres nekolik pozoruhodnejch momentu a i pres uctu k autorovi bohuzel nezbejva nez konstatovat, ze v dnesni dobe se jedna o stejne naivni podivanou jako v pripade Vavrovejch pletek s Husitama. A skoda, ze se Douglas v ramci role nemohl trochu vic odvazat. Napriklad jeho kratkej hovor se starenkou na tema budoucnost povstani pro me byl prehlidkou vetsiho herectvi nez ve zbylejch trech hodinach. Respekt k dobe vzniku, ale o kdovijaky nadcasovosti nemuze bejt rec. Nevyhoda komercni zabavy. Starne. ()

pakobylka

Sen o svobodě, starý víc než dva tisíce let ... Patřičně velkolepý, hrdinský, okázalý i patetický, jak se sluší a patří na výpravný velkofilm z šedesátých let dvacátého století. ()

zette

Nikdy jsem si moc neliboval v historickych velkofilmech, Spartacus je ale uzasna podivana. Vyborne herecke obsazeni a az neuveritelna vyprava. Pribeh je natolik zajimavy a film tak dobre natoceny, ze nenudi po celych temer 200 minut. Vsadim se, ze tento film bezel v nasi TV i za komunistu a nektere useky si vybavuji dodnes. Z hercu me jednoznacne nejvice zaujal Charles Laughton, oscarovy Ustinov, charismaticky Douglas a nadherna Jean Simmons. Povinnost pro fanousky filmu! ()

Juto

,,Spartakus" je stále pozoruhodný epos - jeden z najväčších príbehov starovekého sveta, aký sa kedy dostal na plátno. Film je natočený vo veľkom rozsahu a do presných detailov. Je pastvou pre oči a fanúšikov epických filmov. Môžem si len predstaviť, aký by bol film, keby Kubrick mal nad projektom úplnú kontrolu. 8,5/10 ()

emo

Veľmi pekný veľkofilm s mužným fešákom Douglasom v hlavnej úlohe. Na počudovanie sú však scény so Spartakom tie nudné, možno aj pre Kirkov výkon. Zato spoluhráčov má viac než kvalitných- Olivier ako Crassus, Laughton ako Gracchus, Oscarový Ustinov ako Batiatus, Gavin ako Caesar a Tony Curtis ako Antoninus. Medzi takýmito hercami nie je divu, že drevenný Kirk trochu zapadol, ale svoju úlohu zvládol. Za zmienku stojí aj nádherná hudba Alexa Northa. ()

mortak

Na jednu stranu naivní, až smešné - idylická a spravedlivá komunita svobodných otroků a všechny ty tklivou hudbou podkreslené výjevy (stařenka, pohřbívání dítěte, dojení), na druhou stranu velice silné ve své jednoduchosti a to hlavně díky dvojici Douglas-Olivier. Když Spartakus odpovídá na otázku pirátského obchodníka (Je rozdíl zemřít jako otrok a jako svobodný muž), když se Crassus snaží nalézt odpověď na otázku, proč ho nikdo nemiluje a proč vyvolává jen strach, moje srdce diváka se chvěje a silně buší. Kubrick sice využil svůj geniální cit pro barvu spíše na kýčovité obrázky, ale vlastně to ani moc při daném způsobu vyprávění nevadí. ()

WolfR

Je až k nevíře jak moc epická tahle historická podívaná, vzhledem k době svého vzniku je. Je neskutečný nářez a velká vizionářská epopej. Herecká sestava je dokonalá, 5 hvězd. ()

Thorn

Spartakus je opravdu monumentální snímek, který dokonce ani v dnešní době neztratil nic ze své velkoleposti a působivosti. Sledujeme zde osudy otroka Spartaka, který se vzepřel svým pánům a poté se postavil do čela velké armády bojující za svobodu. Celý Řím se kvůli tomu otřásal v základech. Tento film od režiséra Stanleyho Kubricka je zajímavý také tím, že se hodně zabývá samotnou podstatou problému s otroctvím. Je zde pěkně vyobrazena nemorálnost zotročování obyčejných lidí a jejich využívání ať už na práci či pro zábavu. Tématika otroctví a touhy po svobodě je tu podle mě zpracována daleko lépe než třeba v přeceňovaném filmu 12 let v řetězech. Proti Spartakovi a jeho boji za svobodu stojí Crassus, který je na jednu stranu zlý a nelítostný, ale zároveň mu jde o udržení pořádku. Oba úhlavní nepřátelé jsou výtečně ztvárněni Kirkem Douglasem a Laurencem Olivierem. Film oslní také velkolepými scénami bitev, které musely být ve své době něčím zcela nevídaným. Za zmínku stojí určitě také samotný závěr filmu, který je velice silný a emotivní. Scéna obsahující slavné zvolání "Já jsem Spartakus!" zajisté patří do zlatého fondu kinematografie. Jen málokdy se mi u filmu stane, že by na mě nějaká scéna takto zapůsobila. Spartakus je zkrátka filmovou legendou a já jej podle toho také hodnotím. ()

majo25

Kubrick vytvoril jedno úchvatné historické dielo, nebojím sa povedať etalón kvality. Nielen po nádhernej vizuálnej stránke, ale aj po obsahovej, v ktorej sa spája hneď niekoľko línií. Záverečná scéna pod ukrižovaným Spartakom je jednoducho bravúrna. Film osedlal do rúk skúsených hereckých hviezd, ktoré sú vždy zárukou kvality a spokojnosti, či už je Douglas, alebo Olivier, Ustinov, Laughton alebo Curtis. Pôvabná Simmonsová hoc iba v jednoduchých šatách je nezabudnuteľná. Veľkolepé epické dielo výborne kĺbi prvky dobrodružného, vojnového i dramatického žánru a nie sú mu paradoxne cudzie ani prvky zábavnosti, ktoré trefne dotvárajú jednoduchý život rímskych gladiátorov i dekadentný život vysokopostavených Rimanov. Jednoducho profesionalizmus par excelance a zároveň citlivý prístup, pri ktorých som veľmi ochotný prekusnúť aj diabolsky dlhú stopáž. ()

campix

Jeden z opravdových velkofilmů šedesátých let. Obrovský, dlouhý a velmi výpravný snímek a výstavní pokladnice filmového umění těchto let. Kubrick ukázal, že dokáže poutavě natočit i takto rozsáhlý snímek. Další důležitý kousek filmové historie s Kirkem Douglasem v hlavní roli. ()

Flyer

Choreografie soubojů působí v dnešní době lehce úsměvně, přesto má své kouzlo, protože toto je čistá filmařina, žádné počítačové triky jako v Gladiátorovi nebo Tróje. Herci mi přijdou trochu neadekvátně nalíčeni, například by mě docela zajímalo, kde hlavní hrdina přišel k tak parádnímu účesu. Že by i otroci (potažmo gladiátoři) měli profesionální kadeřníky? Avšak díky poutavému příběhu, skvělé Kubrickově režii a solidním hereckým výkonům je Spartacus výtečným velkofilmem, při jehož sledování utečou tři hodiny jako nic. ()

sator

44 letý Douglas-Spartacus je spíš schopen předvádět bojovnost ,než jemnější herecké nuance.Ale píše rok 1960 a tak hodnotím film jako dobrý - 70 %. ()

Noviik

Z tohoto díla je cítit, že nebylo vyloženě Kubrickovo. Předpokládám, že to bylo spíše točeno pro účely studia než pro účely realizace Mistra. Škoda, přesto jde o výjimečný film. ()

Mol

Kdybych byl Raging Bull tak bych k tomu napsal jen: Epické. Ale protože nejsem ten vůl, ale jsem to já, tak bych to řekl asi takhle: Epicky-kure.sky-výborné!! Douglas hraje skvěle a celý tři hodiny se mu světlo lomí ve všech možnejch i nemožnejch úhlech v jeho ďolíčku na bradě. Tak dobře to bylo nasnímaný. Jediná scéna kdy jsem si říkal 'co to kur..?' byla, když Cracchus svádí mladičkého Antoninuse. To se mi z toho fakt přehříval i počítač. Brutální byla ovšem ta velkolepá bitva, po které zůstalo na poli ležet tisíce mrtvých těl. Ovšem to nejlepší na závěr. Ta poslední scéna mě dostala. Nebudu prozrazovat, ale nářez. For Rome, for freedom!! ()

StanislachKo

Starý dobrý Stanko natočil pokračovanie Ben Hur! Jasajme všetci :-) Popravde mimoriadne zdĺhavé, samoúčelne "výpravné" a až teraz som pochopil, prečo Michael Douglas je špatný herec = je po tatovi... Koniec je mocný, to sa musí nechať, Olivier tiež, Simmonsová tiež (a jej závverečná prosba na ukrižovaného Spartaka ("Prosím zomri, čo najskôr.") mi dokonca vohnala aj slzu do oka, ale ako celok mi to dávalo rovnaký pocit ako každý veľkovýpravný film, ktorý nám minimálne hollywood servíruje každé dva roky. S tým rozdielom, že je to staré. Jo a že Kubrick už netočí... ()

Radiq

Nepopírám, že to bylo velkolepé (nástup římských vojsk bylo na celém filmu to nejlepší), ale jinak pro mě velké zklamání. Ti herci, ach ti herci. Kirk Douglas sucks! Jean Simmons taky, i když na svou dobu to byla asi výjimečná kráska (bohužel podprůměrná herečka). Jedině Laurence Olivier coby Krassus byl super, ale ostatní hráli... no jak kdyby hráli ve starym filmu. Najde se tam hromada patetickejch postav a scén, kde se kecá o kravinách, dělá ze Spartaka a ostatních otroků klaďasy jak z Rychlejch šípů a samotnej Spartacus vypadá jak 50letej panic (taky bych se vzbouřil, kdybych si tak dlouho nevrzl) s dírou v bradě. Když otroci začli s "Já jsem Spartacus!", musel jsem kroutit hlavou. A ta délka je ubíjející (198 minut) - jen předehra a hudba v půlce bez obrazu zaberou tak 10 minut. Na to, že tam bylo tolik komparzu, tam bylo málo bitev (a krve) a to mi přišlo strašně nevyužité. Některé scény byly jak z Císařovýho pekaře/Pekařovýho císaře. Holt tohle se podle mě Kubrickovi bohužel moc nepovedlo, i když jsem asi v menšině. ()

CinemaRanger

Velkolepá filmařina od mistra Kubricka! Parádní kamera, úžasní herci, skvělá výprava a výborná hudba. Jen druhá hodinka se víc táhne, takže zkrácení by neuškodilo. ()

Decker

Z duelu mezi Ben Hurem a Spartacem pro me jasne vitezi prvni jmenovany. Ten druhy lec ho ma na svedomi legendarni reziserska ikona trpi predevsim i pres svou impozantnost prilisnym patosem, neprilis propracovanym scenarem (ma ho na svedomi jeden z Hollywoodske desitky Dalton Trumbo, ale to je trochu jiny pribeh) a ve vypjatych scenach chybejici emotivni razanci, ktera by v divakovi vyvolala hlubsi pocity. Stale se vsak jedna o vybornou historickou fresku, ktera na me zapusobila nejmene "kubrickovskym" dojmem ze vsech jeho filmu, ktere jsem mel moznost doposud videt. Sam mistr se nechal pro interview v roce '87 slyset ze by byl radsi kdyby byl Spartacus vymazan z jeho portfolia, zrejme to bylo zpusopeno tim ze film a i scenar, ke kteremu mel vyhrady a nikdy s nim plne nesouhlasil zdedil po svem predchudci Anthony Mannovi. Film v zasade vznikl jako Douglasova tvrdosina odveta Williamu Wylerovi, ktery ho odmitl obsadit do role Judy Ben Hura a je jasne videt kde film tak trochu vykradal a snazil se prekonat (uvodni prolog, mezihra neni vam to tak trochu povedome?). K samotnym hercum nemam vyhrady az na trochu prehravajici Jean Simmons. Douglas, Ustinov, Laughton a hlavne Olivier jsou jednim slovem vynikajici. Filmova hudba je velmi zasadni veci a u historickych velkofilmu temer klicova. Zde vsak musim skladatele velmi pochvalit a uznat ze se mu podarilo presne vystihnout jednotlive momenty a dodat jim ono zvukove podbarveni. Avsak kvalit Miklose Rozsy z Ben Hura nedosahuje. Je to jasne, kdyby Spartacus vznikl o neco pozdeji a byl vice vyzralejsi mel by ambice prekonat i Ben Hura, takhle vsak pusobi prilis toporne a zbrkle a z toho plynouci nepropracovany scenar a z neho vyplyvajici herecke prehravani a patos. Co nemate ve scenari musi nahnat herci svym umenim a v historickych, dobovych filmech to nekdy muze vyznit velmi smesne. Me hodnoceni je vsak maximalni nebot pro stare, historicke spektakly mam slabost a nebudu jim upirat jejich jedinecne kvality nebot kdyz se podivam na soucasnou historickou produkci nelze jinak. Drive to slo lepe a to i bez cgi, stamilionovych rozpoctu a megalomanskych logistickych nakladu. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)