Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

Hulkee

Mé úplně první setkání s panem Leonem a Morriconem. Tenhle film jsem viděl poprvé v roce 1995/6 a protože to byl jeden z prvních filmů,které jsem viděl, první western který jsem viděl a poprvé jse se ,při hádce o jeho hodnocení, porval (ve školce tenkrát), pamatuji si ho opravdu dobře. Pět hvězd je možná trochu subjektivních, ale je za pocity, které i po letech zůstávají a jak se říká poprvé si člověk vždycky pamatuje. To mi připomíná že bych si tenhle snímek měl zařadit do kalendáře pro opětovné prožití. ()

MirkaP

Mám ráda Leoneho westerny. Mám je moc ráda. A tenhle film úžasně citujou ve třetím Návratu do budoucnosti, což je další film, který miluju. Prostě super. Je možné, že je to starší než já? ()

donnovann

Začátek jedné z mých nejoblíbenějších trilogií. Clint Eastwood - to je prostě radost pohledět, každá scéna má tempo, nijak zbytečně natahované a klasická spolupráce Leone - Morricone dělá z tohoto snímku kvalitní podívanou. ()

Izi-Peťan

Přiznám se, že mě westerny nikdy nebavily a tento jsem si pustil jen na doporučení svého bratra. Rozhodně jsem mile překvapen. Výborný Clint Eastwood, skvělá hudba, super příběh s fenomenálním závěrem. Ještě tomu něco chybělo na plné hodnocení, ale nedokážu říct, co. Vypadá to však, že jsem sledoval jen ty špatné westerny. 90% ()

kubilov

První Leoneho western, což je sice znát každým coulem, ale přesto se mu povedlo natočit velmi nadprůměrný snímek, kterým se jednak uvedl jako režisér a scénárista, ale i započal veleúspěšnou spolupráci s Enniem Morriconem a vytvořil legendární Eastwoodovu postavu bezejmenné legendy. Nově příchozí muž do zapadlého městečka, jenž je na slovo skoupý, nosí pončo, kouří jeden doutník za druhým, na hlavě má vždy klobouk, střílí rychleji než svůj stín a nikdo nikdy neví, na čí stranu se postaví. Pro westernové žrouty nutná záležitost. ()

Kouzelnik7

Ve své době asi revoluční, dnešní optikou je to pro mě jen průměr. Doufám, že zbytek dolarové trilogie půjde nahoru. ()

BUFUU

Děj filmu je žalostnej, ale ta hudba... Ta hudba, teda Morircone je úžasnej. Nebejt ho, tak je to snad jen na jednu hvězdu. Nejzajímavější je rostoucí kvalita jednotlivých dílů trilogie :-) (holt jsem udělal chybu, že jsem ji zkouknul v opačným sledu) ()

helrohir

Prvý z Leoneho westernov je svojím spôsobom ešte "nevyzretý", príbehovo mierne pokrivkávajúci, ale na druhej strane sa tu ukazuje jeho režijné majstrovstvo, ktoré naplno rozvinul vo svojich ďalších filmoch. Veľkým pozitívom je Clint Eastwood ako prototyp hrdinu divokého západu - drsňák s kamennou tvárou, rýchly colt, menej zhovorčivý, ale zároveň zvláda situácie s humorných nadhľadom. Nezameniteľný Morricone je taktiež silnou devízou, a aj keď je to "najslabší" Leoneho western, v rámci žánru ide o excelentný film. 80%. ()

Pitryx

Výborný western, ale opět bych mu vytknul jistou rozvláčnost. Ono to sice k Leonemu patří, ale přece jen... Přesto jde o film, na který se dozajista ještě někdy podívám. 201208079930/9954 ()

DoNotCross

Muž beze jména vystřílí dvě mafiánské rodiny v neznámém zapadákově, přičemž si za to od obou nechá zaplatit. První díl Leoneho trilogie je jednoznačně nejkomornější ze všech tří, ale jinak disponuje všemi jejich kvalitami. O zamračeném hlavním hrdinovi, se krom faktu, že má rád svého koně, nedozvíte absolutně nic, ale stejně mu hned od začátku budete fandit, protože nejde pro ránu daleko a má pro strach uděláno. Režisér už servíruje svoje proslulé záběry na vrásčité obličeje kovbojů při pistolnických soubojích a atmosféru buduje i skvělá hudba Ennia Morriconeho. Třešničkou na dortu je závěrečné rozdávání olova do těl posledních zlých hochů, při kterém je Eastwood tak suverénní, že vám vykouzlí na tváři úsměv. Pokud vás někdy na základce trápili zlí spolužáci, tenhle film rozhodně oceníte. ()

Hawaj

Nervy natažený jak špagety, aneb jak si drsnej amík musel pro svou kovbojskou drsnost až do Evropy doject. Drsnej a epickej masakr ve městě kde žijou asi 4 lidi a funebrák. Nekonečný podhledy do spocenej ksichtů padouchů. Akorát s těma pánskejma ondulacema to trochu přepískli. Škoda že závěr je děsná píčovina. :) ()

Nalimator

Charismatický Eastwood, podmanivá hudba, poctivá westernová atmosféra...ale na druhou spousta za vlasy přitažených a nelogických scén, přehnaně moc mrtvol i srdceryvné scény mne zase stáhly s hodnocením dolu do lepšího průměru 3*. ()

mrclTV

Večná klasika žánru, môže byť (spaghetti) western westernovejší? Dve bandy grázlov v malom mestečku, krásna žena v problémoch a drsný cudzinec, ktorý ma kolty ešte rýchlejšie ako myseľ. A už tá je diabolská. Priamočiary príbeh bez omáčky okolo. To napätie a sprisahanecké pohľady vo svite nočného ohňa haciendy sú na nezaplatenie. Všetko podtrhnuté legendárnymi tónami Ennia Morriconeho. Clint Eastwood sa s tým prenikavým pohľadom čo zabíja pre filmy ako tieto jednoducho narodil. Ale nemôžem dať plné hodnotenie, ešte stále to môže byť lepšie (ale hlavne je to remake a nie pôvodná tvorba). ()

0verseer

"Get three coffins ready... My mistake: four coffins.” Počiatok Leoneho cesty za svojou filmovou nesmrteľnosťou. Nejde ešte síce o taký brilantný masterpiece ako posledná časť dolárovej trilógie - The Good, the Bad and the Ugly či Once Upon a Time in the West, tie by však ťažko mohli vzniknúť bez kvalitne položeného základu, ktorým A Fistful of Dollarsbez pochýb je. Inými slovami tréning robí majstra či v tomto prípade skôr maestra, že pán Leone? Clint Eastwood vo svojej prvej charakteristickej úlohe kovboja antihrdinu - tuláka bez domova, emocií (naoko), jazdiaceho od mesta k mestu, snažiac sa urvať hrsť dolárov, kde sa len dá, to je moja najobľúbenejšia šablóna ústrednej westernovej postavy. Samozrejme nesmie chýbať zelené pončo, dve diery v klobúku, prižmúrený pohľad, horiaci špagát v kútiku úst, kolt zavesený prekliate nízko a chytľavý Morriconeho hudobný motív. ;) Tak sa rodia legendy... ()

johnny01

Občasná brutalita sráží jinak vydařený film s dobře zpracovaným originálním tématem. Příběh není předvídatelný a obsahuje několik překvapivých zlomů. Povedla se i příjemná hudba. Jen je občas obtížnější se vyznat v jednotlivých soupeřících stranách. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze