Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

Paldiny

Clint má na to ksicht, Morricone sluch a Leone zmysel pre načasovanie. Inak je Pre hrsť dolárov film naivný ako prasa. Tí v gangu A aj gangu B museli mať z toho prašivého počasia bez jediného mráčiku na oblohe už asi úpal, lebo nechať si bez odporu podpáliť barák, nemieriť na hlavu, keď do tela tie guľky nie a nie preniknúť, nepochopiť ani za toho šľaka, že chlap s informáciami navštevuje bossa A v párne a bossa B v nepárne dni, neprekuknúť, že tie dve tuhé konkubíny sú už asi ex, keď ani počas prestrelky, kde guľky lietajú ostošesť, nepohnú mrvou. Tých logických lapsusov je vo filme hojne, pútavých okamžikov málo, dokonca aj pri prestrelke na cintoríne bolo mŕtvo. A tá náhla zmena charakteru? To som už vôbec nepobral. Vychádza mi z toho, že pokiaľ na človeka nepraží nostalgia, nejde než vytasiť hodnotenie striedmejšieho kalibru. ()

Disease

Sice jen nakročení k monumentům Tenkrát na Západě a Hodný, zlý a ošklivý, ale už tady je znát ten parádní rukopis. ()

Darth Maul

Legendárny tanec medzi dvomi znepriatelenými rodinami v podaní mlčanlivého Američana. Príbeh sa vynikajúco vyvíja a postupne graduje, ale trošku mu chýba osudovosť a väčšia osobná motivácia hlavného hrdinu, ktoré boli také príznačné pre neskoršie westerny Sergia Leoneho. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Baxters over there, Rojos there, me right in the middle."     V rámci preslávenej "Dolárovej trilógie" citeľne slabšie ako zvyšné dva skvelé diely, stále to však s odretými ušami na tie 4 hviezdičky vyjde, aj vzhľadom na to, že je to niečo, čo vlastne naštartovalo jeden veľký filmový zázrak. Geniálny filmársky štýl Sergia Leoneho tu už je jasne rozpoznateľný (napr. dlhé zábery s parádne stupňovanou atmosférou, detaily tvárí), len ho Maestro potreboval ešte trochu dobrúsiť. Ale je tiež pravdou, že bol výrazne limitovaný nízkym rozpočtom, takže výsledné dielo logicky pôsobí lacno takmer vo všetkých ohľadoch. I ďalší Maestro, Ennio Morricone, sa tu ešte len rozbiehal, jeho spaghetti kompozícia je už síce výborná, stále však ešte nie geniálna, tak ako tá hneď v druhej časti trilógie. Príbeh o podvratnom Yankeem, ktorý to hraje na všetky strany, je určite zaujímavý, no nájdu sa v ňom aj miesta, kde trošičku viazne. A také niečo som pri skvelom Kurosawovom origináli Yojimbo (1961) ani na chvíľu nepociťoval. Každopádne, výborný Clint Eastwood bol veľkým objavom, jeho sympatickému antihrdinovi nemám žiadne zábrany fandiť. Z ďalších hercov ešte stojí za zmienku charizmatický Gian Maria Volonté ako jeho hlavný oponent Ramón Rojo. Páči sa mi aj ten čierny humor, ktorý film sprevádza (direkt pôvabnej žene, sledovanie masakra z rakvy), no ten bol prítomný už aj v origináli, a to v ešte väčšej miere.     "You mean the Mexican government on one side? Maybe the Americans on the other side? Me right smack in the middle? Uhn-hn. Too dangerous. So long." ()

AIMÉE

Westernový koncert Clinta Eastwooda s hudbou od Morriconeho. Prvotřídní režie spolu s výtečnou kamerou je i v těchto dobách mimořádná, natož v dobách vzniku. Žádné zbytečné tlachání. A Volonté mohl v klidu zažádat o patent na podlé lotry divokého západu. ()

Dallas

Eastwood je tu hustejší ako olovo, ktorým kŕmi členov dvoch znepriatelených gangov. V meste, v ktorom je topbiznisom pohrebná služba to rozohráva na obe strany. Príbeh je síce jednoduchý, ale dobrý. Určite jeden z najlepších westernov, čo som videl. Leone ich jednoducho vedel rovnako ako Morricone vedel hudbu a Clint, tak ten to vie stále. Keď sa postaví proti sebe muž so 45kou a muž s puškou, muž so 45kou zomrie. Nie je to pravda. 85% ()

LBsmoke

nemám rád westerny proto sem to dlouho odkládal věřil sem že to bude mít kvalitu, ale opravdu že to bude až tak dobré sem nečekal.. bylo to naprosto skvělé od první minuty do poslední.. jen dvě věci mě trošku vadili ale nad těma sem rád mávl rukou.. nemám rád americké remaky asijských filmů.. a u kurosawy už sem se přesvědčil že 7 statečných zdaleka nedosahuje kvalit jeho 7 samurajů.. tady sem kurosawovu předlohu ještě neměl štěstí shlédnout, abych mohl soudit.. a ani jsem ještě neviděl zatím další Leone/Eastwood-westerny.. což o to, tohle je prostě perfektní film.. miluju myšlenku být ten uprostřed mezi dvěma a chytře je popichovat a takhle zpracované, bomba ()

Milky.

Tak nějak jsem čekal, že to celé bude akčnější a velkolepější, ale asi jsem čekal jenom dalšího Winettoua nebo Sedm Statečných. Místo toho na mě vyskočil vcelku příjemný příběh nebezpečného vlka samotáře. Je tam plno hloupostí, nelogičností, nedořešeností a scénář je dost naivní, ale když ono se na to tak dobře kouká...prostě stylový western. Dokonce jsem si časem zvykl i na archaické ozvučení. ()

laepus

Skvělý western, jehož úrovně mnoho jiných autorů ani nikdy nedosáhlo! Přesto je na něm vidět (srovnáme-li to s jeho pozdějšími třemi mistrovskými kusy), že se Leone westerny teprve učil, že sice přesně ví, co chce vyprávět, ale ještě si není úplně jistý, jak to chce vyprávět... Ale hudba, příběh, Clint tam jsou a jsou skvělí! ()

Mikino00

Leone zde definoval žánr, přinesl novou verzi westernových filmů plnou násilí, mrtvol, krutosti a špíny. Jeho nezaměnitelný styl (detaily obličejů, dlouhé záběry na soupeře před finále) společně s Morriconeho fantastickou hudbou ještě vhodně doplnil tehdy začínající Eastwood. Společně pak vytvořili legendární film a posléze i legendární sérii spagetti westernů. Viděl jsem i Kurosawovu předlohu a po dějové či vyprávěcí stránce se jedná stejně kvalitní práci. Zde je ale něco navíc - syrovost. ()

geimz

S westernom ako žánrom mám pramalé skúsenosti, ale rozhodol som sa to po dlhej dobe napraviť. A ak má Pre hrsť dolárov znamenať novú éru žánru, tak si to rozhodne nechám líbit. Ikonický hlavný hrdina, ktorý sa objaví a zase zmizne ako prízrak, dva znepriatelené rody, bojujúce o nadvládu nad mestom a machinácie, ústiace do krvavého konca. Plus Morriconeho pamätný motív. Štart trilógie, ako si predstavujem. ()

Jaro_slav

Tak jsem se na to ve svejch osmatřiceti konečně podival. Když tomu člověk odpustí mizerný nazvučení, hlavně ruchy, a že už tehdy to zjevně natočili v PG-13, pak zjistí, že odvyprávěný je to fakt pěkně, tu a tam se objeví nápaditá kamera a pokud bylo záměrem, aby si to Clint Eastwood ukradl pro sebe, povedlo se to beze zbytku. ()

WesternMan

První kultovní western Sergia Leoneho, film co nám dal Clinta Eastwooda, který zde využívá dvou znepřátelených klanů. Hned na první pohled mě zaujal pistolník beze jména který má za ušima, charizma na rozdávání, a kolt proklatě nízko. Děj je nepředvídatelný plný všelijakých zvratů a přestřelek. A při té závěrečné jsem byl doslova přikován ke gauči :-) a byl rád jak to dopadlo. 88% ()

jilda

Gian Maria Volonté je pan herec, tenhle záporák byl opravdu pořádný.Clintova první pořádná role a hned taková bomba a klasika mezi westerny.Žádní černobílí hrdinové jako filmy Johna Waynea, tady jde jen o peníze.Každý je trochu parchant a tak to má být! Začínám kouřit doutníky a kupuji si pončo......... ()

Pawlisman

Tak se musím přiznat ke zklamání. Poté co člověk viděl Yojimbo (vznik o 3léta dříve) - s jeho atmosférou a zpracováním, tady musí být znuděn. Skoro se až nabízí srovnání např. Hitchcockova Psycha a jeho novodobé předělávky. Přibyly barvy a možná trošku akce, ale původní originalita a kvalita je fuč. Tímto výtvorem u mně teda S.Leone klesnul - ale stále se jedná o nadprůměrný western a Leone je hold Leone... 6/10 ()

no2

9/10 - Čas ukázal, že westerny Sergia Leoneho patří mezi to nejlepší, co v tomto filmovém žánru kdy vzniklo. Půl hvězdičky dávám dolů jen za to, že daleko bližší jsou mi realistické antiwesterny typu Unforgiven. Tohle je sice setsakramentsky dobrá zábava, filmové řemeslo jak má být, ale nic víc, nic míň... ()

DAVID.LOPAN

"Když muž s pětačtyřicítkou potká muže s puškou, tak muž s pistolí je mrtvý muž." Další a jiné skvělé hlášky si můžete vychutnat v tomto westernovém skvostu. Ač je první díl z triologie nejslabší, stále je to skvělý western, kde zajímavé je že hlavní záporňák nevládne pistolema jak bývá zvykem, ale puškou...Nejlepší triologie všech dob!85% ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze