Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

PlutisMovie

Je to můj nejoblíbenější western, na jehož shlédnutí jsem se připravoval několik let a po půl roce ho musel vidět znovu. Excelentní a v té době ještě neznámý Clint Eastwood, jako chytrý muž bezejména, který to natře dvěma znepřáteleným mocným rodinám v jednom malém městě v Novém Mexiku. Skvělé dialogy, kamera, záběry na boty, nebo revolvery při jejich tasení. Dokonalost sama. ()

GIK

Kouzelník – pistolník umí najednou zastřelit čtyři lidi. Jednoho dne narazí na konkurenci. Kolega už zabil několik tisíc lidí. Cizímu pistolníkovi - kouzelníkovi sežere i s navijákem vyfantazírovanou báchorku. Sousedka ho taky nikdy neviděla a za báchorku vysolí 500 dolarů. Obě party milovníků za vlasy přitažených pohádek se pak spolu s úsměvem perou. Mrtvoly se kupí. Rozhovory tří opálených bratrů plodí výborné nápady. Vyhrává vždy ten nejblbější. Jejich nejoblíbenější kratochvílí ale zůstává střílení do lidí. Nejkrásnější den jejich života pak nastane, když jim z hořícího baráku defilují (dobrovolně!!) přímo do rány jejich sousedi. Pokustón oplývá sociálním cítěním a dá dohromady rodinku místních osadníků. Jejich dítě se jmenuje Ježíš… Během osvobozovací akce přibude další hromada mrtvol. Češi tomu dávají korunu a čtyřletého caparta dabuje týnejdžr. Kouzelník dále umí jednou ranou z pistole od boku přestřelit silný provaz. Při závěrečné scéně mě již pískání trochu tahá za uši. A další kupa mrtvol. Naštěstí už je konec. Věrohodnost příběhu mizivá. Uvěřitelnost hlavní postavy nula. Jeden pentagram za exotickou krajinu. ()

kondor77

Zabiják žánru western (nikdo nikdy nenatočí lepší western než je Tenkrát na západě) se teprve rozehříval, ale i tak natočil za pár dolarů s podporu milovníku špaget, Flamenca a hnusného piva báječný western. ()

Dartdevil

Klasičtější western jsem snad neviděl. Jistě, nedosahuje kvalit Hodný, zlý a ošklivý nebo Tenkrát na západě, ale jako první velké dílo Leoneho je to prostě vynikajicí. Přebíhání Clinta mezi dvěma domy a kasírování všech je libovka. ()

Arequipa

Je to všechno ještě takové nevybroušené, ale náznaky geniality tam už jsou. Jako vždy výborná hudba a už tady charismatický, později legendární Eastwood. I když jednoznačně nejslabší, pořád velmi dobrý a důstojný úvod dolarové trilogie. ()

bakeero

Morricone opět ruluje, ale tentokráte byl pro mě hlavním tahákem filmu neskutečně drsnej Clint. "Připrav 3 rakve." Takhle se uvést? Ho ho, pardon, ale na to musí mít člověk skutečně koule. ()

sehe

Čo dodať po všetkých komentároch k filmu,iba toľko,že je povinnosťou všetkých westernových fanúšikov, vidieť Pre hrsť dolárov. ()

Mira90

Uvědomil jsem si, že vyjma Vinnetoua jsem mnoho westernů neviděl. Takže se nebojím říct, že tohle byl jeden z nejlepších, které jsem dosud viděl. Slušná zápletka, charismatický Clint (už docela chápu ten kult kolem jeho osoby...) a ... nadpozemsky úžasná hudba. Co se mi však nelíbilo, byly až příliš dlouhé scény zabíjení bezbranných. Neshledal jsem důvod, proč to nemohlo býti natočeno jako Clintovy první čtyři zářezy - přišel, zastřelil, odešel... ()

Rudyamon

Často se v komentářích vyskytuje srovnávání tohoto filmu a konckonců i celé "dolarové trilogie" s filmem Tenkrát na Západě. Souhlasím, že se ty filmy srovnávat nedají, přesto ale je třeba si uvědomit, že TnZ vzniklo po natočení celé trilogie a je jakýmsi vyvrcholením tvorby Sergia Leoneho. Takže bych možná řekl, že na TnZ se začalo pracovat již tady. Ale zpátky k dolarům. Je zcela nepochybné, že tento film objevil megahvězdu Clinta Eastwooda, což mu přineslo spoustu dolarů a taky je to jeden z nejklasičtějších westernů všech dob a jak bylo mnohokrát řečeno, klasičtější než všechny klasické westerny americké. Je to paradox, ale je to tak. Tento film na všechny časy proslavil režiséra Sergia Leoneho, Ennio Morricone napsal hudbu, která je nesmrtelná a line se filmem a nedovolí vám odejít a hlavně na ni nikdy nezapomenete. Gian Maria Volonté jako hlavní padouch je fakt na úrovni a vzorem všech padouchů, aspoň tech westernových. V tomto prvním dílu jde opravdu jen o pár dolarů, ale v mistrovské režii a Clint Eastwood ukáže poprvé co v něm je. Ač nejsem zrovna největší fanda westernů, filmy Sergia Leoneho jsou to nejlepší, co jsem kdy viděl. ()

amim

Na základě komentářů jsem čekal, že bude první díl dolarové trilogie poněkud horší než jeho ostatní díly, nicméně byl jsem velmi mile překvapen. A to hlavně dějem a lokalitou, která mi přijde mnohem zajímavější než v, již zmiňovaných, dalších dílech. Clint opět skvělý výkon v roli trdého bezejmeného hrdiny, který hraje na všechny strany a zároveň si uchovává tu takovou "morální dobrost". Morriconeho hudba, která dokáže vždy dolatit tu správnou atmosféru, je samozřejmě naprosto bezchybná. Co trochu zamrzí je absence Lee Van Cleefa a podle mě trochu odfláknutý finální duel. Ale jinak krása, která dokáže svým dalším dílům v pohodě konkurovat. ()

lakart

Tenkrát na západě ani Hodný, zlý a ošklivý to není, ale Sergio Leone nastavuje laťku pro své budoucí filmy hodně vysoko. Clint je neskutečný a jeho kolt vždy míří přesně. Morricone taky není tolik výrazný jako v jiných filmech, ale tím nesnižuji kvalitu jeho uměleckého nadání. Dva znepřátelené klany a jeden sobecký parchant, který potřebuje hrst dolarů. Co více od westernu požadovat? 90% (výše zmiňované filmy jsou přeci jenom o úroveň kvalitnější a vyspělejší) ()

Rado H.

Tento skvost má svého japonského předchůdce a gangsterského následovníka z B.Willisem. Doporučuji sledovat po sobě v chronologické následnosti.Lahoda... ()

Acrobat

Svojím spôsobom je to ten najbláznivejší divák pod slnkom. Prichádza do filmového sveta celkom neznalý. Do sveta, ktorý rozdeľuje totálna vojna dvoch skupín. Vojna medzi rozumovou a intelektuálnou skupinou a skupinou zabávačov a relaxantov ho však nevyvádza z rovnováhy. Väčšina divákov sa na to vykašle a stratí názor alebo upadne do stavu večnej katarzie. Urobil však čosi celkom iné. Rozohral hru na obe strany s cieľom vybrať z nich to najlepšie vo svoj prospech. Ha. ()

Lovec prasat

Sice, až to řadě lidí vyzní možná kacířsky, mám o malý krůček raději verzi příběhu ve filmu Poslední zůstává, tak tento film rozhodně nad verzí z 90. let i nad Yojimbem triumfuje svým obrazem a hudbou. A ovšemže má také Eastwooda, v ponču a drsného jak olověné struhadlo. Celý článek zde ()

Mik_e

Sergio Leone si "vypůjčil" námět (tj ukradl z něj co mohl) od Kurosawy, což mu nepochybně hodilo víc, než jen mizernou hrst dolarů. S pomocí skvělého Morriconeho a nepřekonatelného Eastwooda vytvořil padělek jak se patří. A protože každý padělek obsahuje něco originálního, dobré momenty se najdou i tady. Přesto, nemám příliš potřebu vidět znovu a příště určitě opět sáhnu po originálu. Dvě hvězdy za drzost a třetí za Eastwooda s Morriconem. ()

PavelU

Film drží divákovu pozornost od začátku do konce. Stopáž odpovídá nasazenému tempu, hluchá místa tu nejsou, ikonické hlášky a záběry na hlavního hrdinu, perfektní hudba, přehršel přestřelek, věrohodně zpracované prostředí Mexika, správně obsazení herci, vcelku jednoduchej a propracovanej příběh. Snad jen ta romantika tu chybí. Troufám si tvrdit, že je to Eastwoodova nejzásadnější filmová role, neboť se díky ní stal známý a slavný, později se do téže žánru několikrát vrátil, aby uctil svý mládí a to, v čem ho diváci měli nejraději. Fascinující je, že to ani není typický western, navíc zcela mimo Hollywood. Sergio Leone věděl, co dělá. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze