Dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a kuchař Servác jsou váleční vysloužilci, kteří dostanou od skřítků tři kouzelné dary: klobouk, schopný vyčarovat jakýkoliv předmět, bezedný váček se zlaťáky a harfičku, přivolávající libovolný počet sloužících. Zatímco Pankrác by chtěl jít na ryby a Servác odpočívat, Bimbác si přeje navštívit všechna místa, kde bojovali. Když hodlá na poli, kde už oráč obdělává půdu, zopakovat bitvu, rozhodnou se kamarádi, že ho ožení, aby přišel na jiné myšlenky. Nápad by to byl dobrý, jen kdyby se Bimbác nezamiloval do zlé princezny Bosany z království Monte Albo, která se svým otcem veterány o jejich kouzelné předměty okrade. A tak zase nemají nic a musí spoléhat jen na sebe. Jsou sice tak mazaní, aby kouzelné předměty získali zpátky, a ještě nenechavou princeznu i jejího otce vytrestali, co je ale důležitější, poznají, co je v životě důležité a co naopak vůbec ne, co vadí a co nevadí. (TV Nova)

ssarka

geniální Werich ve spojení s humorem Svěráka...to prostě patří mezi zlaté šperky české kinematografie...viděla jsem to tak 1000x a pořád můžu dokola..navíc miluju vedlejší postavy-celník Lasica božskej a nejlepší p.Gerendáš jako hoteliér-vleze to do nóbl hotelu a nemá to na zaplacení-:D :D :D ()

Davule

Jako dítě jsem tu pohádku nedokázal moc ocenit. Trochu mě strašil ten dlouhý frňák. Ale jako dospělý rodič se u toho řežu :) Jedna z nejhezčích pohádek! ()

kuri-noha

Tři herecké legendy v režii klasika českých komedií, s geniálním, chytrým humorem a krásnou písní Jaroslava Uhlíře = kulturní dědictví naší země. A znovu za ním stojí Zdeněk Svěrák. Vždycky, když ji vidím znovu, nestačím se divit, jak dokáže každý detail tohoto krásného příběhu využít a vyždímat z ní nenucený, lehoučký vtip. ()

shinlove

Pohádka mého dětství :) Narodil jsem se 17 dní po uvedení do kin a tak nějak jsem s ní vyrostl a rád se podívám i v současnosti. 4* ()

kodwin

Nikdy se mi ta pohádka nelíbila. Jak se ukázalo, musel jsem pro ní dozrát. Navíc jak jí nemám tolik okoukanou, můžu se na ní teď dívat celkem často:) ()

jenspifa

Pohadkova komedie nebo komedialni pohadka? To je jedno, i tak, kultovni hlasky ktere uz davno zlidovely, a mily sverakovsky humor delaji z teto pohadky jeden z nejoblibenejsich filmu meho detstvi. A samozrejme krasny pribeh kde vzdy dobro vitezi :) a nemuzu zapomenout na herecke obsazeni. 90% ()

the_weaver

Bizarní pohádkové pacifistické satirické podobenství o politicko-společenských poměrech ve východním bloku.↵  Pro člověka, který nezažil začátek 80. let, jsou narážky (na vojenskou rozpínavost SSSR, studenou válku, manipulaci davu, celní prohlídky, nemožnost cest na Západ či vztahy se Západem, nízkou úroveň služeb atp.) hůř odhalitelné, takže přichází o podstatnou část zábavy. Avšak zůstanou pro něj ještě nějaké spíš dospělácké vtípky (kulky vs. písmena) a bizarní scény (chodící trojkadibudka, nos na cestách). Kromě těch scén v tom není mnoho zajímavého asi ani pro děti, ale pohádkovost zřejmě sloužila jako maskování, aby tento film vůbec mohl vzniknout. Vyniká akorát přesvědčivými hereckými výkony hlavních protagonistů a zejména téměř dokonalými efekty se skřítky či s dlouhým frňákem na výletě.↵  Tipnul bych si, že do '89 tohle asi v televizi nevysílali; pokud ano, pak měli soudruzi smysl pro sebeironii.↵  Kmotři a jejich voliči to zřejmě jako děti nikdy nedokoukali dál než po okradení veteránů. Jinak by z nich přece nemohli vyrůst kmotři (=zloději). ()

AdaProfa

Příjemná pohádka s dobrým svěrákovským humorem, výborným obsazením, pěknou písničkou a nějakým tím ponaučení (asi tak vše, co by měl člověk od pohádky očekávat). Je to tak trochu jiný typ pohádky než na jaký jsme v české kinematografii zvyklí. Žádný princ či Honza, který si získá ruku hodné princezny tím, že ji někde zachrání nebo tak. A to je moc dobře. Tady máme jako hlavní hrdiny zábavnou trojici vysloužilých vojáků skvěle ztvárněných starými hereckými kapacitami Hrušínským, Čepkem a Somrem. K nim pak skvělý král Satinský, Svěrák jako proradný ministr, tři moudří skřítci a samozřejmě princezna, která má celý svět u nosu. Co víc chtít? Vynikající pohádka. ()

ardeas

Z postarších filmov mi niekedy ten typický český humor až tak veľmi nesedí, v tomto to viem plne akceptovať, asi to bude p. Lipským, ktorý to vedel parádne podať :) ()

Gamine

Svěrák byl vtipný, Rudolfa Hrušínského můžu vidět kdekoli a princezna Bosana byla zábavná, ale stejně mi tato pohádka nic moc neřekla. Byl to na mě trochu moc velký kýč, na to cikánské prostředí plné much se nedívalo moc hezky, což dorazila ta tlustá odhalená "orientální" tenečnice. Moc se mi tam to novátorství nehodilo (taxi, telefony..) ()

Spike86

Klasika mezi českými pohádkami, i když to není tak úplně klasická pohádka. Má to v sobě hodně humoru, řekl bych i skrytou satyru, moderní prvky a filmovou atmosféru. Za to může jak Werichova předloha, tak i zpracování. Hodně je vidět i ruka Svěrákova, jeho humor a práce s ním souvisejících lidí - Uhlířova hudba, Gerendáš. 80% ()

Peter.Guba odpad!

AKo nic proti ceskej kinematografii, ale toto je vrchol odpadu. Ak sa toto niekomu paci, budis, proti gustu ziaden disputat, ale: dej o nicom, posatvy o nicom, triky o nicom, herecke vykony Hrusinkeho, Sveraka ci Kopeckeho su priam infantilne. Ak raz bude chciet potrestat svoje dieta, tak mu pustim tuto zlataninu. Jedna z najhosrsich ceskych rozpravok....Sorry ()

Michal118

Skvělá vánoční pohádka na večer. Sice trochu fantasy, ale to ničemu nevadí. Pohádka v čele s Rudou Hrušínským mě opravdu bavila. 90% ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr