Další z těch kouzelných pohádek, která ale tentokrát netěží z té "klasické pohádkové atmosféry", ale z humoru a nových nápadů. Navíc v moc příjemném hereckém obsazení.(1.12.2003)

• HorrorVamp

Samozřejmě je to klasika, plná nezapomenutelných písniček a hlášek, ale tím to u mě hasne. Pochodující dlouhý chobot nesympatické princezny až kamsi do tramtárie mě v dětství děsil, ale ani teď tuto pohádku příliš nemusím, tudíž při jakékoliv příležitosti, ať už na Vánoce, nebo v kterýkoliv jiný svátek přepínám na jiný program.(17.12.2008)

“Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselooo, hlavně nesmííí bíti smutno, natož aby se brečelooo, joo-ó-ó-ó.“ Rozkošná hravá rozprávka s chytľavou pesničkou (stojí za ňou Jaroslav „Severní vítr“ Uhlíř), nabúchaným scenárom, neodolateľným humorom a skvelým hereckým obsadením (predovšetkým ústredné trio Hrušínský, Čepek a Somr). Magickú atmosféru so šikovne zakomponovaným poučením, prekvapivo nezničia ani pozornosť na seba miestami až prehnane strhujúce podporné figúrky (hraničiar Milan Lasica, kráľ Július Satinský) a trápne vojnové scény. Dnes na TROCH VETERÁNOV nedám dopustiť, ale ako zriedkavý návštevník základnej školy som ich nemal rád, alebo, to skôr, som sa ich dokonca bál pre ich miestami zvláštnu, takmer až surrealistickú atmosféru (nočný les, hororový nos, cigarety).(1.1.2005)

Predposledni film Lipskyho a presto byl v nejlepsi forme a opet natocil perfektni komedii, tentokrat ladenou do pohadky. Pribeh je sice opet o potrestani zla a podobne, ale je velmi slusnej. K tomu tu je perfektni pisnicka, skoda, ze nich neslozili pro film vic, takle hraje furt ta jedna dokola. No a pak herci. Nema cena se zminovat o vedlejsich super postavach, nejdulezitejsi jsou tri hlavni veterani a ti jsou perfektni. Sice mi prijde, ze Cepek se vekove mezi ne nehodil, nicmene byl perfektni. A Somr je drobet nevyraznej. Coz znamena, ze nejlepsi tu je Hrusinsky. Na tenhle film se vzdy rad kouknu.(2.1.2008)

Klasická česká pohádka podrobená trojímu převyprávění ve svém filmovém tvaru dospívá k vrcholu, který si podržel celou řadu významných rysů cimrmanovské poetiky. Skvělé gagy doprovázejí i nečekané zvraty a vítězství dobra nad zlem je právě tak nesporné jako autorský vlídný úšklebek, jímž je provázeno. Výstižné charakteristiky - byť nepřímé (mávátková scéna, postmoderní líčení dotčeného království) -jen dále prohlubují jeho nespornou lidovost (všeobecnou diváckou přístupnost). Prolíná se tu kvalita námětová, scénáristická, režijní i herecká. Výsledkem je zážitek, na který se nezapomíná ani po letech a je většinou diváků opakovaně vyhledáván.(27.1.2008)