Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Martin741

Stale rozmyslam, ci od Manna je lepsi Nelitostny Souboj alebo Posedni Mohykan, a nemozem sa rozhodnut . Na obycajnu kovbojku je to odvypravane velkolepym stylom s podmanivou hudbou a vybornymi hereckymi vykonmi. Vsetci vieme, o kom hovorim, meno toho herca tu padlo snad 1 000 x. 95 % ()

M.i.k.e

tak další kousek který byl mnou dlouho opomíjen byl zdolán a pocity smíšené.Prevděpodobně jsem od Mohykána čekal až příliš,takže těsně po shlédnutí převládlo lehčí zklamání.na druhou stranu je Mohykán veskrze typická Mannovina a jeho kousky pro mě nesjou láskami na první pohled (s vyjímkou Insidera),ale postupem času se dostávájí víc a víc pod kůži.Pravděpodobně to bude případ i mohykána,protože i přes včerejší lehké zklamání mám nyní tendenci si film pustit znova a to se mi zase nestává tak často...85% ()

Wiikii

Ach ta hudba, ta byla :) ... Ale samozřejmě i to ostatní bylo dobré. No ta hudba, to bylo něco. .... HODNOCENÍ: 92% (5*) ()

shyster

Geniální hudba Ennio Morricone, skvělý Daniel Day-Lewis společně s M.Mannem měli být zárukou nejlepšího válečného, historického velkofilmu. Bohužel se nic takového nekoná. Tento film zapadá do průměru. Není tady žádná kulorvoucí akce, ani romantický "vedlejší" děj není srdceryvný. Škoda. Za nevyužití takového potencionálu by se mělo zabíjet. ()

bogomira

Tentokrát jsem se zaměřil hlavně na tolik vychvalovanou hudbu a je fakt povedená. K tomu ten krásnej pár, Day-Lewis coby metal headbanger a krásná Madeleine. Její pohled vyděšený laně s nožem na krku, to je prostě jeden z těch filmovejch okamžiků, co se nezapomíná. S tímhle vším je tohle pro mě ten nejlepší Vinetů všech dob. ()

WoWoW

Poslední mohykán je celkem obyčejný příběh o tom, že i indiáni jsou hodní a zlí. Avšak má několik drobností jenž ho zvedají výš, tak predevším ústřední píseň, kterou považuji za jeden z nejlepších a nejchytlavějších zvuků filmového světa a též vždy skvělého Lewise. Bohužel mě tohle dílo Michaela Manna nikdy nijak zvlášť nechytlo a režisérovi kvality obdivuji až v pozdějších snímcich (viz Collateral). ()

Caym

Už nikdy, nikdy, nikdy si nepřečtu knihu, a hned potom si nepustím film. Na blbou otázku blbá odpověď - za idiotský nápad idiotský film. Při čtení knihy jsem si říkala, jak hezká indiánka by z toho šla natočit - dobrodružná, pomalu vygradovaný příběh založený na kontrastu bělochů a indiánů, příběh plný indiánského mlčení, zrádného jednání, vášně, nenávisti a lásky pobublávající až do konce těsně pod povrchem (a tam taky hezky zůstávající) - to všechno na pozadí něčeho obrovského. Namísto toho jsem se musela 107 minut dívat na absolutně nevyváženou scénáristickou sračku podbarvenou únavným opakujícím se hudebním motivem (milovníci klasiky Tenkrát na západě prominou, ale doopravdy nejsem na do nekonečna opakující se leitmotivy - obzvlášť v případě Mohykána jako by motiv byl doopravdy jen jeden a hrál v 85% snímku, ať už Indiáni běželi pralesem, mlátili se, skákali do vodopádu, nebo se běloch muchlal s běloškou). Hlavní postavy z Cooperova pera získaly jen jména (a i ty jim vlastně upravili - o indiánských jménech je řeč jen tak na okraj) - z Heywarda se stal ubohý tupý červ - taková ta špatná postava, co na konci objeví někde v hloubi svých ošklivých vnitřností chuť stát se dobrákem - ze Sokolího oka, lovce, Stopaře či Dlouhé karabiny se stane pouze Nathaniel - běloch, co pomáhá rodinkám na farmičkách a je hrozně fajn a je to sirotek, kterého se ujme Čingašguk (jupí, Tarzan v jiné verzi). No a aby to nebylo tak slabé a dostálo se poptávce po happy-endech, tak do Cory se zamiluje právě náš sirotek a neustále si tak padají do náruče - na pozadí je buď romantický vodopád nebo romantická mlha - a ocumlávají se, a na konci to samozřejmě oba přežijí (a opět si do náruče padnou - jejda, doufám, že to není spoiler). Blondýnka naproti tomu hodí šipku ze skály - což je akt, který měli spáchat hromadně veškeré zbylé postavy na konci filmu, když po panoramatických roztomilých záběrech na prales spočinula kamera na jejich vyrovnaných happy-jak-dva-grepy tvářích. Když opominu příběh, jehož kostra doopravdy hodně volně převzala z Coopera věci, které dohromady nedají víc než hollywoodskou dobrodrůžo-romantickou kravinu (a na kterých kniha vůbec nestaví, což je právě její kouzlo), tak nám zbyde fajn filmový styl sestávající ze zpomalených záběrů, věčně běhajících indiánů, velmi efektně ukázané války, kdy děla střílejí jako o život, a absolutně pitomých dialogů (prim vede rozhovor Cory a Sokolího oka v jeskyni pod vodopády). No a nakonec mě pobavila recenze na imdb s nadpisem: anyone who didn't like this film doesn't understand art. Tak jsem asi kulturní barbar, ale romanticko-dobrodružný volný přepis Coopera mi prostě fakt přišel mimo mísu. A jako umění ho nechápu. Ajm sorry. ()

joker.george

Zde prim nehrají dech beroucí dialogy, ale když už je zde něco řečeno je to myšleno upřímně a od srdce. Okouzlující výprava s nedotčenou přírodou a působivou, podmanivou a dokreslující hudbou. Film navíc ukazuje lidskou odlišnost a zároveň to, že mezi námi nejsou rozdíly. S knihou si je film podobný, jen je přímočařejší a bez výrazných dějových odboček. ()

Abes

Film utíká stejně rychle jako hlavní hrdina. Je to fičák a divák má pocit, že sežral filmový ekvivalent řádky brambor a selete. Neskutečně silný soundtrack. Hudba ve spojení se zamlženými panorámaty v úvodu budí nadpozemský dojem. Závěr a vůbec vše co se odehrálo na skalní římse stejně tak. Tady si s kamerou a s krajinou někdo opravdu pohrál. Závěrečný souboj je taky známkou kvality, jak zpracováním, tak tou nasranou a nekompromisní jednostranností. ()

Stanley

Nestárnoucí klasika, která mě i po letech stále překvapuje svou ryzí dobrodružností, úchvatnými přírodními scenériemi, strhujícím příběhem, vybroušenými charaktery postav a přítomností jakési nedefinované moudré filozofie. ()

bourec

Když koukám na těch posledních třicet minut, a přidá se k tomu ta nádherná melodie, úplně se mi ježej chlupy.Bombice největší.Kdo se do filmů dokáže takhle ponořit, je už teď můj kámoš.100%. ()

TomikZlesa

Film s naprosto nejlepším soundtrackem všechdob. Krásná krajina, indiáni, souboje, láska, uřezaný skalpy, rozsekaný lebky, skok ze skály ... tohle vše dělá film naprostým skvostem. ()

C0r0ner

Když začala hrát ústřední melodie, tak jsem málem spadl ze židle (stejná hraje při nástupu plzeňských hokejistů na led). A naprosto neobjektivně musím přiznat, že tohle je to jediné, co to nakonec zvedlo na čtyři hvězdičky. Jinak to pro mě byl vyloženě průměrný příběh bez čehokoli zajímavého. Do žebříčku? K smíchu. 70% ()

asinus

Velký příběh, na který by jiní potřebovali tři a půl hodiny, zvládl Mann odvyprávět tak svižně a zároveň "epicky", že to zaslouží obdiv. ()

zette

Tak nebyt vynikajici hudby, reknu, ze je to televizni film a ne takovy znamy trhak. Knihy se to moc nedrzi, herecke vykony nevyrazne, vyprava take nic moc ( par paruk a rucniku ), scenar nudny, zadne necekane zvraty, proste nic. Prirovnal bych to k varenym bramboram, ktere zapomenete posolit. Sice se asi najite, chutove ale budete tapat. ()

campix

K Michaelu Mannovi se mi více hodí gangsterská krimi a i když Poslední Mohykán není z tohoto soudku, celkem jsem se na něj těšil a hned na začátek musím říci, že jsem lehce zklamán. Jedinečnou a také nejlepší částí je hudba, která je povědomá snad každému a nemusí to být ani filmový fanda. Tím se výčet pozitiv lehce zadrhne, ale ne na dlouho. Takže se musím přiznat, že ze začátku jsem poměrně nevěděl, co se děje. Kdo s kým a kdo proti komu, byl pro mě ve změti indiánských kmenů. Reputace a hodnocení se vyšvihla až v druhé polovině filmu. Hlavně díky skvělé scéně s napadením kapitulovaného britského osazenstva pevnosti indiány a následný úprk. Korunu snímku dodala poslední atmosférická série scén. Tak tedy nebýt naprosto výborné hudby byl by pro mě Poslední Mohykán průměr. ()

pabab

Nevedel som sa dočkať kedy to výjde na blu ray. Hudba, kamera, scenérie sú nesmrteľné. Herecké výkony ( aj keď sa priznám, že mne tu hrajú traja obľúbený herci) bezchybné. Podľa mňa najlepší film M.Manna a jeden z najlepších, čo som kedy videl. Wes Studi sa pre úlohu Maguu narodil a pri záverečných súbojoch ma mrazí aj pri desiatom sledovaní. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)