Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

mirasul

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob. Jeden z nejlepších soundtracků všech dob. Jeden z nejuběhanějších hlavních hrdinů všech dob. Ale především nejlepší závěrečná čtvrthodinka všech dob. Unkasííí! ()

Rorschach_SK

Áno, s románom James Fenimore Coopera to nemá veľa spoločného, je to skôr dobrodružné filmové prevedenie, ktoré sa inšpirovalo epizódou - dobitím pevnosti William Henry, zo severoamerického bojiska vrámci Sedemročnej vojny - známej ako Francúzska a indiánska vojna. Dych berúca vizuálna stránka, úžasná kamera a výprava, ale predovšetkým epický soundtrack, ktorý si Vás získa už prvých tónov, dokonalá spolupráca dua Trevor Jones a Randy Edelman a najpredávanejší soundtrack všetkých čias. Vrcholné dielo Michaela Mann (áno, u mňa porážajúce aj výborný Heat). Daniel Day-Lewis zamilovaný a zachraňujúci krehkú Madeleine Stowe z rúk parchanta Wesa Studi-ho, ktorému som konečne nejakú úlohu aj uveril. ()

Widlicka4

Těžko se mi ve filmu Poslední Mohykán hledají chyby. Žádný grandiózní spektákl, ale velice sugestivní ztvárnění příběhu z rané americké historie, podpořené neméně sugestivním soundtrackem. ()

Macamica

Knihu jsem nečetla, takže jsem vždy vnímala ten film ničím neovlivněná... Husí kůže mi naskakuje hlavně z té nádherné hudby. Jinak celkově krásně natočené, místy trochu přepjaté herecky, ale celkově se na Posledního mohykána zase ráda podívám. ()

Nag0

Najintenzívnejší filmový koniec aký som doposiaľ videl. S tónmi ústredného motívu sa akoby započne neodvrátiteľný sled udalostí, ktorý vedie k osudovému rozuzleniu pre všetky hlavné postavy. V zbytku mi chýbala nejaká väčšia hĺbka, neviem to presne opísať. Silnejší vzťah otca k dcéram, alebo vypätejšia nenaplnená láska, to budú hlavný adepti na pôvod tejto nedokonalosti. Taktiež musím ešte raz spomenúť ústredný hudobný motív, čo by úplný geniálny zimomriavkový skvost, ktorý povýšil isté scény na čisté audiovizuálne orgie. PS: Madeleine Stowe <3 ()

Peter.Cajgel

Vo filme je jedna scéna, ktorá je pre mňa nezabudnuteľná( pomsta posledného mohykána za smrť syna). Už len kvôli tej scéne a hudbe má tento film u mňa jasných 5 hviezd. ()

Syselmaster

Moje srdcovka. Poprvé jsem viděl v dětství a od té doby se mi líbí stále. Úžasná hudba, kterou si ještě dodnes pouštím jako mp3. Originalitu vidím hlavně ve dvou prvcích. a) Hlavní záporák není zlý prostě jen tak, z rozmaru. Mstí se za smrt dětí a zotročení, v důsledku čehož ho opustila žena (no přiznejme si, kdo z nás by po tomhle nebyl pěkně našláplej). 2) SPOILER.............. Není moc non-horor, non-WW2 filmů, kde v podstatě polovinu hlavních postav zabijí......................KONEC SPOILERU. No a několika minutové finále bez žádného dialogu, doprovázené jen hudbou, je moc fajn mrknutí směrem k Tenkrát na západě. Vlastně tu slov ani nebylo třeba. To, co některé postavy sdělí pohledem je víc než tisíc slov (Unkas a otec, Alice a Magua). ()

judas p

Jeden z nejlepších filmů. Skvělý casting, nesmrtelná hudba, krásná příroda, vynikající bojové scény, prostě jeden z těch filmů, kde se toho povedlo opravdu moc. ()

J.Trinity

Tento film mě naprosto uchvátil. Nádherná výprava společně s hudbou Trevora Jonese a Randyho Edelmana a výborný Daniel Day-Lewis v hlavní roli. ()

Beliel

Sečteno a podtrženo. Nelze tomuto snímku vůbec nic vytknout. Od kamery po herce je to lahoda pro oči. Skvělý příběh, naturalisticky silné a konec, který Vás vrazí do sedačky. A ta hudba...to je rauš! ()

KcarlosK

Film plný pojmů, které dnes už většina lidí zná už právě jenom z takovýchto filmů. Hrdost, odvaha, přátelství, láska. Já ho prostě miluju a tím je řečeno vše. ()

Oxytocin

Jako poškrábaná gramofonová deska se i já zde budu v hodnocení opakovat, že se jedná především o výtečný výkon Day-Lewise a pak hudbu filmu. Přes pár napínavých pasáží jsem snášel dlouhé a "prousťounké" zobrazení lásky, dobových událostí a krásné krajiny. Nevím, jak přesně to popsat, ale chyběla mi "jiskra", kvůli které by jste se na tento film příště těšili, aby jste si jej znova pustili. ()

Griffith

Ústřední hudební motiv je samozřejmě geniální. Jenomže Jones a Edelman jej pouze převzali ze skladby The Gael skotského hudebníka Dougieho MacLeana, trochu jej předělali a ve filmu nechali zahrát asi třicetkrát, a to i ve scénách, kde by se hodilo něco jiného. Jenomže ve filmu skoro nic jiného nezazní. Tak podle mě dobrý soundtrack nevypadá. Takže jednak film někdy spíše připomíná melodrama, jednak se ztotožňuji s Akademií, která soundtrack ani nenominovala na Oscara. Jinak film je pro mě tak mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, dnes, když jsem zhlédl celým internetem upřednostňovanou kinoverzi, se přikláním k hodnocení vyššímu. Je to docela dobrý film, ale Day-Lewis tu oproti jeho pozdějším rolím ještě nemá tolik co hrát, de facto tu jenom běhá, a akční scény jsou často dosti úsměvné kvůli chabému vedení komparzistů a nedostatku naturalismu. [theatrical cut - 112 min] ()

JurajKa

Kto necital knihu, nemoze pochopit tento film. Je to jedno z najkrajsich diel v mojej filmoteke. Uz ako jedenastrocny chlapec som pri knihe plakal a ked som videl tento film prvykrat, mal som v hlave predstavu kazdeho riadku a kazdeho pismenka z knihy (knihu som mal z edicie STOPY). Aj ked, vo filme je hlavnou postavou Sokolie oko, v knihe to je Unkas... Kedykolvek si tento film pozriem, mam chut opat plakat. Film je robeny neuveritelnou kamerou, niekedy az gycovymi zabermi :). Neskutocne herecke vykony. Hudba, ani nehovorim. Ja davam tomuto filmu 5 hviezd *****, pretoze si to zasluzi. Kto dal menej hviezd ako styri, potom nepochopil a jeho EQ je velmi mizerne. ()

josefkam

Po asi 156. shlédnutí tohoto filmu (Pod stromečkem se objevila jeho Director verze na Blue Rayi) zjišťuji, že na mě tento film působí silněji a silněji... Už se vyšplhal na 2.místo mého žebříčku... Je to také druhý film, který znám, u kterého je hudba nedílnou součástí silného příběhu (tím prvním není nic jiného než Tenkrát na západě)... Nadpozemská hudba, genialita hereckých výkonů Daniela Day-Lewise, Madeleine Stoweové, Wese Studiho i všech ostatních dělá z tohoto filmu jeden z nejlépe natočených snímků a pro mě jednoznačně nejlepší dobrodružný film... Příběh je jednoduchý, ale neskutečně silný... Romantika je spíše kořením... Celý film se táhne v lehkém tempu, které s časem graduje až vygraduje v monumentální cca 15 minutový závěr, který bere dech a jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co se kdy na stříbrném plátně objevilo... Hodnocení: s mrazením v zádech, slzou v oku a radostí zároveň dávám 100%... tedy 5 velkých hvězd (10/10)... ()

Bubikus

Tenhle film jsem nedávno viděl poprvé od svých 16-ti let. Pokud zapomenu na knížní předlohu tak je to hodně dobrá práce. Sice je vypuštěno dost informací a hodně událostí se děje ''jakoby náhodou'', ale i tak je to nadprůmerná práce. Nemluvě o fenomenální hudbě... ()

andydufrsn

Nádherná podívaná. Skvělej příběh plnej hrdinství a statečnosti. Malinko lízlej základní historií vzniku USA. Všichni hercí výborní, příroda krásná. No prostě balzám na duši ()

MixlevPixle

Viděla jsem ten film snad 100x a nikdy mě neomrzí. První (a nejspíš také poslední film), který dokázal být lepší, než jeho knižní předloha. Skvělí herci, výborně vybraná krajina, hladce plynoucí děj, gradující do finální scény podkreslené neuvěřitelnou hudbou, ze které běhá mráz po zádech. A ano, záporák Magua. Zde prostě není co vytknout. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)