Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

pinguinka

Nádherný film se vším, co ke správnému historickému filmu patří. A scéna pod vodopádem -"I will find you. No matter how long it takes, no matter how far, I will find you." - jedna z nejkrásnějších. Nelze nepřipomenout hudbu v hlavní roli. ()

Gunslinger

Posledný mohykán je jeden z mála filmov ktoré možem pozerať donekonečna (čo neznamená že pozerám).. Krásny príbeh, výborné obsadenie a hlavne nádherná doprovodná hudba. ()

deckardx

Pekelne nadupany film s vynikajicim Day-Lewisem v roli mohykana... Spokojenost ve vsech smerech a musim vyzdvyhnout skvelou hudbu... Muj nejoblibenejsi film od Manna, i kdyz Nelitostny souboj taky nebyl spatnej... ()

jatamansi

Udělat klasickou indiánku tak, aby táhla moderní diváky, to je kumšt. Cooper je rozvláčný autor, měl na všechno dost času. V téhle zkratce je všechno a ještě zbyl čas na romantiku, přírodu, kouzelnou kameru. Vím, je to spočítané na efekt, je to hollywoodské, ale je to krásné. Už kdysi v kině se mi při prvních tónech naježily chloupky a kdykoli si pustím soundtrack nebo film, opakuje se to. Daniel Day-Lewis je s dlouhými vlasy tak sexy, jak už nikdy poté nebyl. (A to jej mám ráda téměř bez výhrad.) Wes Studi je odporný a nelítostný Magua, a jeho úděs nad tím, že jej někdo porazil, opravdu nelíčený. I když je to kýč, scéna v jeskyni s padajícím vodopádem se povedla. A jediná, byť proměněná nominace na Oscara je zločinem, a to byl tehdy ne zvláště nabitý rok. ()

Styxos

Nespoutaná příroda, hudba pánů Edelmana a Jonese a herecký výkon Daniela Day - Lewis dělají z Posledního mohykána nezapomenutelný zážitek a jeden z nejlepších dobrodružných filmů, jaké kdy byly natočeny. Přál bych si, aby někdy v budoucnu vzniklo něco podobného. Něco, co by v sobě mělo ryzí esenci dobrodružství, jako tento snímek. ()

mikulem

Mně tenhle film hodně připomíná Mannovu PEVNOST - geniální vypravěč, stupidní příběh. Mann tomu filmu dal, co mohl - úžasná výprava, nádherné obrazové kompozice, v některých scénách se až tají dech. Film ale ničí značná naivita příběhu, která se ke konci filmu stupňuje. Romantika hory přenáší, jenže to s krvavou řežbou moc nejde dohromady. Stejná rozpolcenost je i v hudbě - lehké instrumentální motivy jsou nádherné, ale ty velké orchestrální celky nemůžu vystát. ()

Philoun1

Nebudu tu omílat to co už řekli ostatní, o hudbě a výkonech herců to je nediskutabilní. Trochu mě zklamalo jaký vzal film rychlý konec té látky ke zpracování tady bylo daleko více a vůbec by mi nevadilo kdyby byl film o něco dělší. ()

Aqualung

Jeden z nejsilnějších romantických a dobrodružných filmů, který jsem viděl.Znám jistě román J.F Copopera z dětsví.Tady byl podán nesmírně silnou formou v nádherných exteriérech a hlavně hudbou s tak silným nábojem, že místy člověk zapomíná sledovat děj a jen vnímá tu naléhavou sílu hudby, Obvyklý souboj dobra se zlem z nichž to první má podobu silné lásky mezi indiánem a běloškou.K tomu džentlmenské mravy důstojníků, chladná odvaha indiánů a krutá, leč nevyhnutelná rozhodnutí starších velitelů a náčelníků.Zloduch končí s proraženou lebkou, a Ti, kteří přežili hledí do zapadajícího slunce, prosí Boha o službu, ale co je vlastně čeká?To dnes už víme všichni, jak to dopadlo....Tedy takový je život.......A.T. ()

giovanni3

Skvělý film s poutavým příběhem a kvalitními hereckými výkony (a to si uvědomme, že ti herci nejsou nějak moc známý - alespoň pro mne), ale na 5z5 to nějak není a když přemýšlím proč, tak snad jen, že bojové scény nejsou 2x moc logické a drama ohledně vyvražděné rodiny v domě na hranicích bylo takové zbytečné (zmínit je budiž, projít kolem budiž, ale dělat scény ohledně pohřbívání a aroganci či čem to bylo zbytečné).. Prostě pár scén mne moc nenadchlo a většina nadchla což není na plný počet. = 4z5 ()

obivan568

Fantastickej film. Pětihvězdičkový zážitek sice kazí chvíle v pevnosti, kdy se tempo daný začátekm filmu zpomalí, ale jinak je to vynikající film s krásnou kamerou, brilantní režií a nejlepším koncem, co si lze představit. A ta hudba je nezapomenutelná! ()

voleman

Tak zas tak dokonalé jako můj velmi oblíbený Tanec s vlky to rozhodně není. Poslední mohykán je ovšem dosti rozdílným a rozdílně natočeným snímkem oproti vynikajícímu Costnerovu režijnímu debutu. Právě způsob natáčení je ze začátku dosti zmatečný a tak je potřeba chytnout tu správnou vlnu, aby jste si film dostatečně užili. Příběh je pak sice zajímavý, ale myslím že jsem od něj čekal možná i trochu víc. Jednoznačnou pochvalu si ovšem určitě zaslouží vynikající soundtrack, který je opravdu jedním z nejlepších v dějinách filmu. Také herci jsou všichni velmi dobří, a scenérie krásné přírody fungují skvěle. Závěr filmu je pak dnes již dost legendární a povedený. Celkově je to dobrý dobrodružný film s krásnou hudbou, ale slabším odvyprávěním příběhu než je třeba ve filmu s podobným tématem, Tanci s vlky. Po prvním shlédnutí dávám 85% ()

Mythago odpad!

Pro někoho, kdo četl knížku je to ten nejhrůznější očistec po jehož skončení nepřijde tolik očekávané vysvobození z muk, naopak, dojem zprznění je stále intenzivnější. ()

jefff

Viděno v raném mládí a pak až po mnoha letech nyní. Tenkrát na mě film udělal dojem, ale po té době z filmu pro mě vyprchalo nějaké kouzlo, které jsem tam kdysi viděl. Začátek takový chaotický, hlavní hrdina vlastně docela nesympatický, postavy hodně schématické a finále překvapivě unylé. Skvělá pětihvězdičková je snad jen hudba. ()

solskjaer

Pro mě opravdu neskutečná podívaná. Po vizuální i hudební stránce jde o velmi drahý klenot. Lewis zde zahrál svoji životní roli tak přesvědčivě, že mě až mrazilo. Vynikající film, který musíte okusit i se stejně dobrým soundtrackem. ()

Arius

Michael Mann dostal na stol skutocne zaujimavy, natlaceny a lahko uveritelny namet ktory mal slabiny len ku koncu ako vacsina filmov. Taktiez bolo vynikajucim tahom z jeho strany obsadenie Dannyho Day-Lewisa ktoreho som vlastne vnimal skor viac ako Nathaniela nez jeho skutocne ja. No nechcem Posledneho Mohykana az tak vychvalovat a to najma vzhladom na moje trojhviezdickove ohodnotenie ktore znaci priemerny vytvor, a preto prejdem k druhej casti mojho komentaru. Stoweova bola velmi nepresvedciva a hrala prilis na kameru a nie na svoje, ale na uspokojenie inych, co jej samozrejme nevychadzalo. Dalej skritizujem kameru ktora bola slaba i vzhladom na rok vyroby a moju dalsiu kritiku venujem skutocne dost skazenemu a prehnitemu koncu ktory bol slaby z mnohych stranok a dokonca tam zacal krivkat i Danny, este ze sa Mohykan cca. 2 minuty nato skoncil. Ako som sa uz vyjadril , priemerny vytvor ktory vsak rozhodne zaujal a splnil svoj ciel tym ze pobavil. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)