Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Profík

Téměř dokonalý film, jeden z nejlepších v dobrodružném žánru. A to ve všech aspektech, od kamery, přes herecké výkony až k hudbě. A jak už tady bylo mnohokrát napsánoo, tan závěr je prostě excelentní. 95%. ()

IAMAD

Celkem slušnej film zabili děsnou hudbou. Hrozně mi celý film lezla na nervy, pořád dokola jedna a ta samá melodie. ()

Henriette

(Spoilers) Skvělý film i po 21 letech! Překrásně přepracovaný scénář, který je mnohem romantičtější a hrdinštější než knižní předloha. Jsem přímo překvapená, že film je mnohem zajímavější než kniha...je tak svěží, tak plný lásky a hrdinného patosu, až se divím, že to Cooper nenapsal tak dobře. Podle tohoto scénáře ale, myslím, se už točilo ještě ve třicátých letech, kdy nějaký génius vymyslel dvoj-linku Sokolí oko-Cora a Uncas-Alice, příběh silnější dvojice předurčené k životu a dvojice, která prožila nevyslovený příběh lásky, zpečetěný přiznáním společné smrti. A ta hudba! Nadčasová... ()

Aresko123

Super film, ktory som pred 20 timi rokmi videl asi 5 x ! Fantasticke herecke vykony a super dej. Dobrodruzny film ako ma byt! ()

Terax

Asi nejlepsi dílo od Michaela Manna. Tento film je jeden z male co je lepsi jak knizni predloha (cetl jsem), vyborne herecke vykony, vizuálně dokonale bojove sceny i prostredi, konec prida na dramaticnosti zemreni nekolika postav a doda divakovi hodne emoci, ktere ale uz cely film dodava plnymi dousky skvela a neopakovatelna hudba. ()

JimmyMcNulty

Jeden z mým nejoblíbenějších filmů. Skvělí herci, vyniká jak jinak Daniel Day-Lewis. Parádní kulisy, atmosféra a především závěrečný souboj je dechberoucí. Jestli je ale potřeba něco vyzdvihnout, tak je to hudba. Trevor Jones zkomponoval jeden z nejlepších soundtracků, co kdy filmové plátno nabídlo. 90%. ()

kamic

Tento film se už dávno stal klasikou. A když občas zaslechnu ústřední melodii, tak se mi i po letech před očima objeví nedotčená divočina plná lesů a úžasných vodopádů, kterou putují Sokolí Oko,Čingačgúk a Unkas. A závěr, při kterém vlhnou oči. Prostě srdeční záležitost. 100% ()

StaryMech

Cooperův romantismus, nepříliš čtivý, v dvojrozměrné, zato širokoúhlé úpravě pro sentimentální odrůdu spotřebitele naší doby. Pod dozorem Michaela Manna se mírně zplošťovalo, erotizovalo (Sokolí oko se zapomněl a podlehl kouzlu druhého pohlaví, a tak na Uncase namísto přiměřenější míšenky zbyla blonďatá sestra), zrychlovalo a lakovalo : podívaná na hvozdy bez konce, místy zkrápěné krví přibližně v souladu s dějinami, zjemňované dvojprofilem krásného páru, přitvrzované jizvami Wese Studiho (Magua nad všechny ostatní!), násobené smyčci, žesti a tympány Trevora Jonese .... V nevýznamné roli francouzského markýze významný francouzský režisér Patrice Chéreau. ()

Chillik

Po všech stránkách perfektní historický film. Podává historii bez do očí bijící idealizace, ale také bez samoúčelných násilných scén; nezklame vás romantická linie ani nečekané boje; užijí si milovníci sebeobětování, šťastných vyváznutí i dojemných scén. Na film se podívejte, jestliže se chcete nechat dojmout, máte rádi boj muže proti muži a potrpíte si na dlouhé vlasy. Na film se nedívejte, bojíte-li se Indiánů, nemáte v oblibě tragické konce mladých lidí a vadí vám podříznutá hrdla. ()

Tempter

Všichni nadšení už napsali všechno a já to podepisuju. Jen bych dodal, že takto udýchaný jsem ještě nebyl po žádném filmu. Sakra, jak to neustálé běhání mohli celý film vydržet ??? Před filmem a jejich kondicí klobouček dolů :-) ()

ivvi

Jeden z mála filmov hollywoodskej produkcie, pri ktorom sa mi počas záverečnej polhodiny doslova rozprúdila krv v žilách a po celom zhliadnutí ešte dlho nútila premýšľať. Scenár filmu, ktorý bol napísaný podľa románu z 19. storočia, rozhodne nepatrí k nevydareným sfilmovaniam ani napriek mnohým pozmeneným faktom, či párom chýb. Podľa môjho názoru jeden z najlepších filmov vôbec, však veľkou časťou vďačí svojmu soundtracku, bez ktorého by “Mohykán“ až tak kultový asi nebol. Ďalší dôvod hodnotenia filmu všetkým piatimi je herecký výber. Day-Lewis je zárukou “dobrej podívanej“, zmyselná Cora a Wes Studi v podaní Maguu, ktorému rola sadla ako riť na šerbel. “Magua’s heart is twisted. He had made himself into one twisted him”. Vykreslený ako odporný hrdlorez sa však zachoval ako človek túžiaci pomstiť svoje mŕtve deti a jeho život narušený príchodom ‘’bledej tváre”, ktorý si karmou nakoniec zrušil sám. Podmanivá atmosféra špecifická pre filmografiu 90-tych rokov, skvelá výprava a v skutku nádherná scenéria. Priveľa superlatívov škodí a aj tak, viacej ani netreba. ()

mirasul

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob. Jeden z nejlepších soundtracků všech dob. Jeden z nejuběhanějších hlavních hrdinů všech dob. Ale především nejlepší závěrečná čtvrthodinka všech dob. Unkasííí! ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)