Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

darthvader77

To je jak návrat osleplých Bulharů do vlasti Poutavá básnická tragická komedie, s přímo hvězdným obsazením, kterému jednoznačně dominuje (jako vždy) skvělý Rudolf Hrušínský (celou dobu jsem ho litoval, mít na krku takovéhle potvory) a samozřejmě Jaromír Hanzlík (smrt jeho postavy byl velice překvapivý, ale takový tajuplný a melancholický konec filmu). Hlášek je tu prostě plno, ať už již několikrát zmiňované Já to všechno sežeru, nebo úsměvné scénky jako lov na kance a pak spoustu vypointovaných situací (já jsem národní umělec, auto Zdeňka Svěráka). Rozhodně dalšího povedena komedie z našich luhů a hájů na které se v tom dobrém slova smyslu podepsal rukopis autora předlohy. ()

adamix

Keby celý film nebol tak prispatý (málo dialógov), tak by som ohodnotil lepšie. Začiatok bol hrozne nudný a nedalo sa tam nájsť nič šmrncovné. No potom sa to dobre rozbehlo. Začalo to najprv honom na diviaka a jeho smiešnou popravou v škole. Potom začala nezabudnuteľná rivalita o polapeného diviaka medzi dvoma skupinami mužov. Potom sa skupiny mužov hádajú, s čím sa bude robiť diviak. Neskôr ,, Pán, ktorý všecko sežere '' začal vyprávať svoj denný program a nakoniec sa mala začať hostina. Keby tu nebola táto perfektná hostina, asi by som si tento film moc neobľúbil. No a na tej hostine každý do seba rýpe a na záver z toho vznikne jedna veľká bitka :). Všetko dobré, len keby to nebolo také prispaté, lebo potom to nemá svojho ducha a šmrnc. A potom sa môže stať to, že to niekto už na začiatku hneď vypne (tak som zo začiatku aj ja uvažoval). ()

george82

Tak toto je již nějakou dobu zaslouženě klenotem naší kinematografie. Naprostá genialita našich herců a Jiřího Menzela. ()

Renie42

Někomu se asi nebude líbit můj komentář, ale ten film na pár vyjímek byl hrozný. Hlášky typu To bude v alejích zase nablito, to bylo dobrý, ale proč proboha tam honí chudáka kance a před očima dětí ho zabíjí? Pak se hádají o takovou pitomost, s čím si to dají. A proč támhle nezavolali záchranku umírajícímu Hanzlíkovi, který nedovezl držkovou do hospody a nechají ho tam zprominutím chcípnout a ráno ho naloží do pohřebáku. Asi nemám ten Hrabalovský humor v krvi. ()

johnny01

Vydařený vhled do osudů lidí v Kersku, zajímavé vylíčení radostí a strastí na pozadí sporu o kance, některé hlášky se staly legendárními. ()

PAVLIS

Tipuju, že se z knížky jen vyzobalo pár fragmentů. Pár neprokreslených postav, hlášek a trocha poetiky. A celé se to tak nějak uplácalo do...vlastně ani nevím čeho. Vím jen, že mě to postupně, pominu-li vyvolání chuti na uzené, víc a víc nudilo. Ale zajímalo by mě, co měl znamenat ten chlápek mimo dění, vozící kozy na pastvu v Pontiacu. Vzpomněl jsem si díky tomuhle na Poláky, nazývající cokoliv nepochopitelného výrazem "český film". ()

Tominni

Nezapomenutelná pocta Kersku a Bohumilu Hrabalovi v podání Jiřího Menzela. Veselé i smutné příběhy místních lidiček. Souboj o prase, nádherná role Jaromíra Hanzlíka (no nekupte to za tu cenu...., to máte štěstí, že jdu zrovna kolem), Rudolfa Hrušínského (ten vyjetej olej jsem neměl pít) a dalších, včetně malých rolí slavných režisérů (Nic mi nevyčítejte, já vás varoval.....) aneb pamatujte, chybami se člověk učí. Tady jich ale opravdu moc není. ()

PlayEasy

Jirka Menzel opět na scéně se satirou. Tentokrát s Rudolfem a jak on říkal BYLO BY TU KRÁSNĚ, tak mi říkáme NEBYLO BY TU KRÁSNĚ KDYBY TU NEHRÁL RUDOLF!!! A to říkáme právoplatně!!! Teď opět k filmu, film se velmi povedl a smutný závěr to jenom podtrhl. Sice v hospodě to bylo příjemné, ale pak co následovalo to už bylo hodně smutné (nebudeme prozrazovat). každopádně komedie se spoustou kultovních hlášek na, které jen tak nezapomeneme. Mimochodem na krásnou Libušku také nezapomeneme. Ale taky tam byly dvě pitomé ženské, ta manželka Rudolfa a jeho dcera, totiž mu furt říkali dědku dokonce i ta dcera!!! Inu skvělá a příjemná komedie, kterou si zase někdy rádi pustíme!!!! 83% A ještě- MÁTE ŠTĚSTÍ, ŽE JEDU KOLEM (kolo v obouch významech)!!!:) 75% ()

Gamekeeper77

"Jak by tu bylo krásně, kdybych tady nebyl já". Slavnosti jsou rozhodně ten nejpoetičtější film, jakej znám, a určitě patří do český top desítky. Nemá smysl k tomu cokoli dodávat, to se musí prostě jen naplno vychutnávat. 95%. ()

donnovann

Bohumila Hrabala v mojí knihovně nenajdete, proto sem k tomuto snímku přistupoval s určitým odstupem a od toho se taky odvíjí mé hodnocení. Výborní čeští herci kdy samozřejmě vyčnívá Pan Hrušínský, to nezachrání, bohužel chápu zdejší hodnocení, ovšem já znám daleko lepší československé klasiky. ()

Klat

Trochu hořká, úsměvná komedie, která se točí kolem jednoho střeleného kance. Naprosto dokonalý film, asi můj nejmilejší. Prostě Hrabal, Menzel český humor umí. ()

ostravak30

Hrabalovské komedie jsou takové zvláštní. Poetické. Zasahují do hloubky jednotlivých postav přesto, že o nich moc neprozradí. Ale Slavnosti sněženek je samozřejmě další z legendárních komedií. "Se šípkovou!" "Se zelím!" A celá řada další hlášek a gagů. "Já jsem vám to říkal, nedávejte mi ten salám." Výborné herecké obsazení také dělá svoje. Zkrátka poetická komedie, kterou si můžu pouštět stále dokola a neomrzí se. ()

Pitryx

Skvělé zpracování a výborní herci. I oba režiséři, kteří si zde střihli mini roličky. K takovému dílu není co dodat. Jenom mne naštvali s tím koncem, že z toho zase udělali tragédii. Ovšem já neznám původní předlohu, takže pokud to tam bylo také, pokakal to i pan Hrabal. ()

maoc

Příručka pro všechny dementy a malé lidi, jak být dementní a malí občas i okouzlujícím způsobem. Socialistický zmar a zároveň pokus o únik z toho přímo dýchá. Hrabalův text jsem nečetl, ale jiné ano, tak si ho umím docela představit a řekl bych, že převod do filmu se povedl. Ale co z toho, když předloha je ve své podstatě ... hm ... dementní? Mám proto, že se koukám na ještě větší dementy, než jsem sám, někam vyrůst? To je asi stejně naivní jako to, že bych vyrostl sledováním života superhrdinů. Ale to bývá aspoň občas zábava. Potěšila mě živá předloha natěračů Pata a Mata a samozřejmě herectví, které je tu bez debat za plný počet. Jenže v dementním filmu. Stejně dementním a (pro mne) divácky nudném a nepříjemném, jako jsou Homolkovi, Mr. Bean, a Hoří, má panenko. ()

Marg

*** Pánové ... , já Vám nevím, já totiž všechno sežeru". Nádherný poetický film s plejádou skvělých herců a s dialogy, které by se měli testat do kamene. Film, kterému rozhodně jeho pravidelné opakování v televizi neškodí, ba právě naopak. ()

DAF1

"To je dost, žes nás taky vyvez". Jiří Menzl vyvezl v roce 83 na světlo světa svou další komedii, která bezpochyby patří do zlatého fondu české kinematografie. Nezapomenutelný Hanzlík, naivní Somr a skvělý Hrušinský ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr